Αρωμα hi-end απο Θεσσαλονικη.

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
20191014_174727.jpg 20191014_174727.jpg 20191014_174750.jpg 20191014_174841.jpg 20191014_180258.jpg Χαιρετε κυριοι πιστοι 2καναλοι ηχοφιλοι!

Ειμαι νεο μελος και αυτο ειναι το πρωτο μου μηνυμα.Λεγομαι Γιαννης και ειμαι απο Θεσσαλονικη.

Γραφτηκα εδω με σκοπο να ανταλλαξω αποψεις αλλα και να γνωρισω-ακουσω απο κοντα φιλους με το ιδιο χομπυ:την ακροαση ωραιων ηχογραφησεων αλλα και τη βελτιωση του ηχοσυστηματος μου!

Αυτος ειναι ο χωρος μου και τα μηχανηματα και πιστευω οτι βρισκομαι σε ενα αρκετα υψηλο επιπεδο πιστοτητας...

Μη γνωριζοντας αν αυτο το ποστ ειναι ενδιαφερον,αν υπαρχουν μελη που θελουν να μαθουν περισσοτερα για το συστημα ειναι ευπροσδεκτοι να ρωτησουν!

Θα χαρω πολυ να γνωρισω ατομα απο Θεσσαλονικη με τη δικη μου...τρελλα!
 

Μηνύματα
12.803
Reaction score
10.034
Καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα μας. Είσαι τυχερός που είσαι στη Θεσσαλονίκη.
Βλέπω φροντισμένο χώρο με διάφορες διατάξει που σίγουρα κάτι κάνουν στον ήχο.
Τα ηχεία σου δεν πρέπει να τα γυρίσεις να σε κοιτάνε, όταν κάθεσαι στη θέση ακρόασης;
 


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Ευχαριστω για το καλωσορισμα!

Τα ηχεια μου ειναι φτιαγμενα για να τοποθετουνται(κατα κανονα)κοιτωντας ευθεια στο χωρο και με την κλιση προς τα πισω που βλεπεις...

Ο χωρος ειναι 3.4*5.4 και πολυ καλα μελετημενος ηχητικα.
Post automatically merged:

Καλως ήρθες

Ετοιμασου...

:biggrin:
για...τι;
 

Μηνύματα
7.222
Reaction score
11.768
Καλησπέρα Γιάννη! Ερώτησις: καταλαβαίνω καλά, πίσω απο τα ηχεία έχεις χαρτόκουτα; Αν ναι, για εξήγησε με ποιο σκεπτικό τοποθετήθηκαν εκεί, αν έχουν κάτι μέσα ( απορροφητικό υλικό ενδεχομένως ) και ποια η επίδρασή τους στον χώρο.
Επίσης, κατάλαβα καλά, έχεις παθητικό έλεγχο έντασης του συστήματος;
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.823
Reaction score
34.005
Kaλως μας ηρθες Θεσσαλονικιε!

ωραια πραγματα βλεπω, Eros ( ανικητε ) , Exposure Κλπ

Ομορφιες, πες μας και 2-3 λογια ετσι παραπανω!
Εντυπωσεις, δε φαινεται η θεση ακροαση, τι σ εκανε να φτιαξεις ετσι το χωρο με τη φροντιδα κλπ!

Και που σαι...΄υπομονη ετσι? μη μασας!
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Καλησπέρα Γιάννη! Ερώτησις: καταλαβαίνω καλά, πίσω απο τα ηχεία έχεις χαρτόκουτα; Αν ναι, για εξήγησε με ποιο σκεπτικό τοποθετήθηκαν εκεί, αν έχουν κάτι μέσα ( απορροφητικό υλικό ενδεχομένως ) και ποια η επίδρασή τους στον χώρο.
Επίσης, κατάλαβα καλά, έχεις παθητικό έλεγχο έντασης του συστήματος;
Γεια σου φιλε Νικο.

Ειναι χαρτοκουτα και ειναι γεματα με κουβερτες,μαξιλαρια χαλια και ρουχα.Η επιδραση τους στην αποδοση του μπασου ειναι εξαιρετικη.Φανταζομαι θα καταλαβες και πως λεγονται επισημα...

Ναι,η ρυθμιση της εντασης γινεται με ενα μπλε alps σε διαταξη shunt με αντιστασεις vishay. 20190719_111013.jpg 20190719_123434.jpg 20190719_111013.jpg
Post automatically merged:

Kaλως μας ηρθες Θεσσαλονικιε!

ωραια πραγματα βλεπω, Eros ( ανικητε ) , Exposure Κλπ

Ομορφιες, πες μας και 2-3 λογια ετσι παραπανω!
Εντυπωσεις, δε φαινεται η θεση ακροαση, τι σ εκανε να φτιαξεις ετσι το χωρο με τη φροντιδα κλπ!

Και που σαι...΄υπομονη ετσι? μη μασας!
Ευχαριστω πολυ!

Τα μηχανηματα τα αναφερω στην υπογραφη αλλα νομιζω δε φαινεται...?

Ηθεση ακροασης ειναι στα 2.50 μετρα περιπου με τα ηχεια γυρω στο 2.20 τουιτερ-τουιτερ.
Ξεχασα να αναφερω οτι 2 τοιχοι ειναι ασυμμετροι.

Θα ελεγα οτι ειναι πολυ αναλυτικο και παραλληλα ασυγχωρητο...Για αυτο και δυστυχως δε μπορω να απολαυσω τα παντα..

Με το χομπυ αυτο ασχολουμαι απο το 92.Εχω περασει αρκετα σταδια θα ελεγα...

Μμμ,κατι σα να καταλαβα!Δυσκολα-δυστυχως η ευτυχως εχω μελετημενη απαντηση για τις αποφασεις μου μεχρι τωρα!
 
Last edited:


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Το φορουμ αυτο μου φαινεται λιγο απλο και δυσκολο στο χειρισμο σε σχεση με τα αντιστοιχα ξενα...Ξερει καποιος πως αλλαζω το ονομα χρηστη;
Post automatically merged:

Και αυτά που είναι στο ύψος των tweeters είναι χαρτόνια κυματοειδή ( welle )?
Εννοεις στη φωτο του ηχειου αριστερα;Τα γκριζα;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.028
Reaction score
124.482
Ρικοφον.

Πρέπει να φύγει αυτό...

Όχι ότι είναι λάθος επιλογή, απλώς υπάρχουν καλύτερες.

Τουλάχιστον δε βλέπω άδεια ντουβάργια, κάτι είναι κι αυτό, απ'το ολότελα...

Έχεις κάνει καμία μέτρηση RT 60 στο χώρο;
Έχεις σαμπ;
Εφαρμόζεις ισοστάθμιση χώρου;
Ξέρεις τι κάνει το ντιρακ;
Μικρόφωνο έχεις;

Να μερικές ερωτησεις...

Και γω Σαλόνικα μπιτς. ;)
 

Μηνύματα
7.222
Reaction score
11.768
Το φορουμ αυτο μου φαινεται λιγο απλο και δυσκολο στο χειρισμο σε σχεση με τα αντιστοιχα ξενα...Ξερει καποιος πως αλλαζω το ονομα χρηστη;
Post automatically merged:


Εννοεις στη φωτο του ηχειου αριστερα;Τα γκριζα;
Όχι, π.χ. τα καφέ που είναι δεξιά και αριστερά της τηλεόρασης, στο ύψος αυτής.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.096
Reaction score
93.050
Το φορουμ αυτο μου φαινεται λιγο απλο και δυσκολο στο χειρισμο σε σχεση με τα αντιστοιχα ξενα...Ξερει καποιος πως αλλαζω το ονομα χρηστη;
Δεν νομίζω ότι γίνεται. Στείλε pm στον @Zizik
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.028
Reaction score
124.482
Επιμενεις πλεον View attachment 140364 οτι πρεπει να φυγει;
Πονηρό..

Ναι, επιμένω.

Έχω απορρίψει οποιαδήποτε εμφανή απορρόφηση στο χώρο, ακόμα και στην πρώτη ανάκλαση.
Η διάχυση, έστω σκατερινγκ, έχει το ίδιο αποτέλεσμα διατηρώντας την ενέργεια του ηχείου στο χώρο, κατεβάζοντας τους χρόνους αντήχησης χωρίς να προκαλεί βύθιση σε αυτούς στα ανώτερα πρίμα, δίκην κακού εκουαλαιζερ.
 
Last edited:


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.425
Reaction score
15.052
Καλώς μας ήρθες!
Αρκεί να μην τα παίρνεις όλα τοις μετρητοίς εδώ μέσα γιατί υπάρχουν πολλά ...εσωτερικά αστεία και θα περάσεις υπέροχα!
Στηρίγματα περίεργα βλέπω!! απέκτησε σύμμαχο ο αγαπητός φίλος leandros!
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Ρικοφον.

Πρέπει να φύγει αυτό...

Όχι ότι είναι λάθος επιλογή, απλώς υπάρχουν καλύτερες.

Τουλάχιστον δε βλέπω άδεια ντουβάργια, κάτι είναι κι αυτό, απ'το ολότελα...

Έχεις κάνει καμία μέτρηση RT 60 στο χώρο;
Έχεις σαμπ;
Εφαρμόζεις ισοστάθμιση χώρου;
Ξέρεις τι κάνει το ντιρακ;
Μικρόφωνο έχεις;

Να μερικές ερωτησεις...

Και γω Σαλόνικα μπιτς. ;)
Θα ηταν λαθος αν ηταν μονο φυλλο.Η συγκεκριμενη κατασκευη θεωρητικα εχει καλυτερη αποδοση απο 6ιντσο υαλοβαμβακα...

Μετρηση οχι λογω ελειψεως εξοπλισμου.Με το αυτι και την εμπειρια.

Sub οχι.Θα ελεγα οτι ακουγονται αρκετα δυνατα οι χαμηλοτερες νοτες του ακουστικου μπασου που ακουω.Κυριως jazz.

Ειμαι κατα της ψηφ. ισοσταθμισης.
 


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Καλώς μας ήρθες!
Αρκεί να μην τα παίρνεις όλα τοις μετρητοίς εδώ μέσα γιατί υπάρχουν πολλά ...εσωτερικά αστεία και θα περάσεις υπέροχα!
Στηρίγματα περίεργα βλέπω!! απέκτησε σύμμαχο ο αγαπητός φίλος leandros!
Απο πατεντα αλλο τιποτα!Και στις κατασκευες και στα ηλεκτρονικα,σαν ηλεκτρονικος που εχω σπουδασει!
Post automatically merged:

Πονηρό..

Ναι, επιμένω.

Έχω απορρίψει οποιαδήποτε εμφανή απορρόφηση στο χώρο, ακόμα και στην πρώτη ανάκλαση.
Η διάχυση, έστω σκατερινγκ, έχει το ίδιο αποτέλεσμα διατηρώντας την ενέργεια του ηχείου στο χώρο, κατεβάζοντας τους χρόνους αντήχησης χωρίς να προκαλεί βύθιση σε αυτούς στα ανώτερα πρίμα δοκιμή κακού εκουαλαιζερ.
Εγω αντιθετως επιμενω,μετα απο συστηματα και δωματια που εχω ακουσει χωρις καθολου απορροφηση...Δεν πιστευω στη διαχυση στα πρωτα σημεια ανακλασης...

Οριστε και κατι που ξεχασα! 15710697007277750923353487949310.jpg 15710697007277750923353487949310.jpg 15710697269632746353582506292116.jpg
Post automatically merged:

Καλώς ήρθες στην παράνομη παρέα του avsite, καθώς επιμένεις ν ακούς δικάναλα και χωρίς σαμπγούγερ(ς)!
Αναπολω τις παλιες καλες εποχες του Ηχος & HIFI !
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.218
Reaction score
78.821
Μου αρέσει η προσπάθεια στον χώρο.
Θα ήθελα να δω ένα RT60 και spectrogram αλλά και ένα ETC για να φανεί τι έχει επιτευχθεί.
Με το χομπυ αυτο ασχολουμαι απο το 92.Εχω περασει αρκετα σταδια θα ελεγα...
Οχι από όλα όμως ;)
Ποτέ δεν είναι αργά. Είσαι στο σωστό μέρος :welcome:
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.499
Members
37.876
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top