Το σύστημα του Wizzy

Μηνύματα
414
Reaction score
891
Για ποιον λόγο θεωρούμε ότι είναι καλύτερο το bass management ενός Genelec (κουμπώνουν όλα τα ηχεία πάνω του) απ' ότι ενός av ή μη, εφόσον υπάρχει η επιλογή της συχνότητας του κρος;
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
Ugly unboxing...
20191018_115543.jpg


Θηρίο #1
20191018_115340.jpg


Θηρίο #2
20191018_115350.jpg


Εννοείται ότι δεν είναι οι τελικές θέσεις τους - αυτές θα μετρηθούν με ακρίβεια χιλιοστού. Προς το παρόν απαιτούνται καλώδια σήματος και ρεύματος.
@PURETONE ακούει; :biggrin:
 

Μηνύματα
570
Reaction score
1.548
Αμ σου βγήκε η ψυχή να φτιάξεις τον χώρο βρήκες και τον τρόπο να τον κατεδαφίσεις σε χρόνο 0. Μιλάμε για ντουβάρια! Βάλε μαξιλάρι πάνω για κάθισμα θα προσφέρεις και τζάμπα λιθοτριψία σε όποιον την χρειάζεται.
 




wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486


Μηνύματα
570
Reaction score
1.548
Σοβαρά πάντως η προβλεπόμενη τοποθέτηση στη γωνία όπισθεν των BW θέση προβλέπω να γίνεται τιτάνιος άθλος. Ποιος είπε ότι οι μικροί χώροι είναι εύκολη υπόθεση. Επίσης προβλέπω ότι οι τελικοί μια χάρα θα κάτσουν από πάνω ή κάτω από τα sub αν φτιάξεις μια βασούλα ώστε να μαζευτεί και το καλωδιομάνι. Υπομονή έφτασες μέχρι εδώ.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
Τα καλώδια θα κοπούν, θα μαζευτούν, θα εξαφανιστούν στο μέτρο του δυνατού κτλ, έτσι ώστε να μην αποτελούν οπτικό ερέθισμα. Γενικά, όλος ο χώρος θέλει ένα συμάζεμμα - το οποίο απαιτεί (αρκετό) χρόνο, αγαθό σε έλλειψη...

Τα subwoofers δεν θα μπουν πίσω από τα ηχεία γιατί θα αποκόψουν πρόσβαση σε μέρος της δισκοθήκης και δεν το θέλω αυτό. Χώρια του ότι εάν επιχειρηθεί να μπουν πίσω από τα ηχεία και ταυτόχρονα να διατηρηθεί η πρόσβαση στη δισκοθήκη, θα πρέπει να μετακινηθούν τα ηχεία προς τα εμπρός με προβλεπόμενο αποτέλεσμα να μικρύνει πολύ η απόσταση ακρόασης - κάτι εξίσου μη επιθυμητό. Σε συζητήσεις που είχα με τον @costas EAR καταλήξαμε στο συμπέρασμα ότι βάζοντας το ένα στο κέντρο της απόστασης μεταξύ των ηχείων και το άλλο απέναντί του, πίσω από τη θέση ακρόσης - και με τη βοήθεια ισοστάθμισης - θα επιτευχθεί το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Δεν συζητήσαμε το ενδεχόμενο να μπουν τα subwoofers δίπλα στα ηχεία (εκεί που είναι τώρα οι ενισχυτές) - περίπτωση κατά την οποία οι ενισχυτές θα πρέπει να μπουν πίσω από τα subwoffers, ίσως κολλητά στη γωνία που σχηματίζει η δισκοθήκη με τον τοίχο. Δεν εξέτασα καθόλου το ενδεχόμενο αυτό, κυρίως επειδή δεν έχω μετρήσει για να διαπιστώσω εάν χωράνε εκεί. Από αισθητικής πλευράς, πάντως, το να έχω τα subwoofers δίπλα στα ηχεία με εξιτάρει, γιατί, όπως και να το κάνουμε, "γεμίζει το μάτι μου", αλλά δεν θα αφήσω την αισθητική να επηρεάσει την τοποθέτηση - η τοποθέτηση θα ακολουθήσει το δρόμο που θα δείξουν οι μετρήσεις.
 




Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.408
Reaction score
74.715
Μπα, ήρθαν για να μείνουν!
Να ξαναδούν με άλλο μάτι τα μέρη που γεννήθηκαν καλέ, σαν ώριμα πιά σαμπζ με αλλαγμένα μοτόργια. :p
ΗΠΑ, Ευρώπη, Ελλάδα στην Αθήνα το ένα (ignition) και στη Θεσσαλονίκη το άλλο, Θεσσαλονίκη και το πρώτο, Κύπρος. :party:
 

P

PMC

Guest
Τα καλώδια θα κοπούν, θα μαζευτούν, θα εξαφανιστούν στο μέτρο του δυνατού κτλ, έτσι ώστε να μην αποτελούν οπτικό ερέθισμα. Γενικά, όλος ο χώρος θέλει ένα συμάζεμμα - το οποίο απαιτεί (αρκετό) χρόνο, αγαθό σε έλλειψη...

Τα subwoofers δεν θα μπουν πίσω από τα ηχεία γιατί θα αποκόψουν πρόσβαση σε μέρος της δισκοθήκης και δεν το θέλω αυτό. Χώρια του ότι εάν επιχειρηθεί να μπουν πίσω από τα ηχεία και ταυτόχρονα να διατηρηθεί η πρόσβαση στη δισκοθήκη, θα πρέπει να μετακινηθούν τα ηχεία προς τα εμπρός με προβλεπόμενο αποτέλεσμα να μικρύνει πολύ η απόσταση ακρόασης - κάτι εξίσου μη επιθυμητό. Σε συζητήσεις που είχα με τον @costas EAR καταλήξαμε στο συμπέρασμα ότι βάζοντας το ένα στο κέντρο της απόστασης μεταξύ των ηχείων και το άλλο απέναντί του, πίσω από τη θέση ακρόσης - και με τη βοήθεια ισοστάθμισης - θα επιτευχθεί το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Δεν συζητήσαμε το ενδεχόμενο να μπουν τα subwoofers δίπλα στα ηχεία (εκεί που είναι τώρα οι ενισχυτές) - περίπτωση κατά την οποία οι ενισχυτές θα πρέπει να μπουν πίσω από τα subwoffers, ίσως κολλητά στη γωνία που σχηματίζει η δισκοθήκη με τον τοίχο. Δεν εξέτασα καθόλου το ενδεχόμενο αυτό, κυρίως επειδή δεν έχω μετρήσει για να διαπιστώσω εάν χωράνε εκεί. Από αισθητικής πλευράς, πάντως, το να έχω τα subwoofers δίπλα στα ηχεία με εξιτάρει, γιατί, όπως και να το κάνουμε, "γεμίζει το μάτι μου", αλλά δεν θα αφήσω την αισθητική να επηρεάσει την τοποθέτηση - η τοποθέτηση θα ακολουθήσει το δρόμο που θα δείξουν οι μετρήσεις.

Δεξιά και αριστερά σου να σε κοιτάνε!!!
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
Να ξαναδούν με άλλο μάτι τα μέρη που γεννήθηκαν καλέ, σαν ώριμα πιά σαμπζ με αλλαγμένα μοτόργια. :p
ΗΠΑ, Ευρώπη, Ελλάδα στην Αθήνα το ένα (ignition) και στη Θεσσαλονίκη το άλλο, Θεσσαλονίκη και το πρώτο, Κύπρος. :party:
Κοσμογυρισμένα τα γλυκούλια μου!

Πάω να τους κρεμάσω ματόχαντρα, γιατί θα μου τα φάτε από το μάτιασμα! :lol:
Post automatically merged:

Δεξιά και αριστερά σου να σε κοιτάνε!!!
Δηλαδή; Ποιες θέσεις προτείνεις; Κάνε το λίγο πιο λιανά, για να καταλάβω!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.400
Reaction score
125.575
Δεν συζητήσαμε το ενδεχόμενο να μπουν τα subwoofers δίπλα στα ηχεία (εκεί που είναι τώρα οι ενισχυτές)
Όλες οι θέσεις θέλουν μέτρηση.

Όπου πάρεις καλύτερες μετρήσεις, βίδωστα.

Χωρίς μετρήσεις, μόνο εικασίες κάνουμε...

Εκεί που έχεις τους ενισχυτές, και λίγο πιο πίσω, πιθανώς να μετρήσουν καλά.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.400
Reaction score
125.575
Είναι πραγματικά πολύ μικρός ο όγκος της καμπίνας τους, για 2 τεμάχια 15 ιντσών, και αυτό του δίνει ένα προβάδισμα στην ευκολία τοποθέτησης σε διάφορα σημεία του χώρου ακρόασης.

Καλώς ή κακώς, πάρτο απόφαση πως θα ξεμεσιαστείς.

Θέλει μικρόφωνο στη θέση ακρόασης και να το κάνεις βόλτες το κάθε σάμπ σε όλες τις δυνατές θέσεις τοποθέτησης εκεί μέσα, και σε όλες να δοκιμάσεις και μια μικρή ανύψωση, της τάξης των 20-30cm, μπορεί να αλλάξει σημαντικά προς το καλύτερο τα αποτελέσματα μέτρησης.

Αν κολλήσεις τη μια πλευρά με το γουφερ προς τον τοίχο, άσε 10 πόντους, αρκούν.

Γενικώς προβλέπεται να είναι πιο ομαλή η απόκριση με κολλημένη τη μια πλευρά εντελώς σε τοίχο.

Οι 2 διαγώνιες γωνίες του χώρου ακρόασης, οι θέσεις δεξιά αριστερά, αλλά και πίσω από τη θέση ακρόασης, ή στα πλάγια, όλες πρέπει να μετρηθούν.

Η σωστή τοποθέτηση είναι η μεγαλύτερη αναβάθμιση...
 
Last edited:



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.611
Μηνύματα
2.867.899
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top