Το σύστημα του Wizzy

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.838
Reaction score
20.314
Χαιρετώ το forum!

Λίγα λόγια: Το ταξίδι μου στη μουσική άρχισε στις αρχές της δεκαετίας του 1990. Πάντα απολάμβανα την καλή μουσική (σχεδόν) κάθε είδους. Με την ίδια ευκολία άκουγα το “I can’t dance” των Genesis, στη συνέχεια γύρναγα στο “The Prayer” των Electric Universe και αμέσως στο “The Philosopher” των Death. Συντροφιά στην απόλαυση είχα διάφορα μέσα αναπαραγωγής μουσικής: Στην αρχή ήταν ένα κασετοφωνάκι με ένα ηχείο, μετά απέκτησα διπλό κασετόφωνο με δύο ηχεία (!ουάου!), μετά ένα all-in-one σύστημα της Sherwood (το οποίο, ω! τι έκπληξη, είχε πικ απ :138:), μετά ήρθαν (μερικά) CDs, το PC και τα MP3s. Το τελευταίο βήμα έγινε πριν κάποιο καιρό και αποτέλεσε την αφορμή εγγραφής μου στο AVsite.

Το forum και συγκεκριμένα η ενότητα «Audio, Hi-Fi», ήταν μια αποκάλυψη για μένα. Γνώρισα ανθρώπους – και διαδικτυακά και προσωπικά – οι οποίοι ήταν (και είναι) πάντα έτοιμοι να προσφέρουν τη βοήθειά τους, όποτε τη χρειάστηκα. Άνοιξα θέματα, έκανα ερωτήσεις, έστειλα πολλά pms, προβληματίστηκα, έμαθα, μαθαίνω και θα μαθαίνω. Μα, πάνω από όλα, η ενότητα «Audio, Hi-Fi» στάθηκε αφορμή για να προβληματιστώ όσον αφορά στη βελτίωση της απόλαυσης της μουσικής. Βοήθησαν και διάφορες χρονικές συγκυρίες και όπως ήρθαν τα πράγματα, το προαναφερθέν σύστημα (πλην του πικ απ*) είναι στην κατοχή της αδερφής μου για να συνοδεύει τα δικά της μουσικά ταξίδια.

Θέλω να ευχαριστήσω μερικούς ανθρώπους που με βοήθησαν ποικιλοτρόπως – από το να απαντήσουν σε ένα pm, μέχρι το να μου τηλεφωνούν και να με προειδοποιούν να σταματήσω να ασχολούμαι με κάποια θέματα για να προφυλάξω τη διανοητική μου υγεία!:107: Ευχαριστώ λοιπόν τον Costas Coyias, τον costas EAR, τον argi, τον Κώστα Φ., τον vlasis, τον Zarastro, τον delamostre, τον GeoVaz, τον John Markou, τον ΝΙΚΟΣ ΑΡΒΑΝΙΤΑΚΗΣ, τον Manos58, τον AlastorTHX, τον gstriftos, τον vintage_service. Κάποιους είχα την ευτυχία (διότι περί αυτού πρόκειται) να γνωρίσω και προσωπικά και ελπίζω κάποια στιγμή στο μέλλον να τα πούμε ξανά από κοντά. Σίγουρα ξεχνάω κάποιους, ας με συγχωρέσουν.

Αυτός που δεν ξεχνάω είναι ο Amberjack. Ναι, ναι, αυτός ο περίεργος τύπος με τον ταύρο στο avatar (ο οποίος διερωτάται “Hey guys, what’s going on in this thread?”), τον οποίο συνάντησα από κοντά ένα βράδυ του Ιουνίου στη Θεσσαλονίκη και αποδείχτηκε ένας χρυσός άνθρωπος. Ο Amberjack ήταν πάντα έτοιμος να παρέχει τις συμβουλές του, να μου «ανοίξει τα μάτια» όποτε χρειάστηκε και πάντα, κάθε φορά, έδινε απαντήσεις στα ερωτήματά μου, με τον δικό του, ιδιαίτερο τρόπο. Μπορεί να μην μου άρεσαν όλες οι απαντήσεις του (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι ήταν λανθασμένες), μπορεί να μην άκουσα όλες τις συμβουλές του, αλλά προσωπικά εκτίμησα και εκτιμώ πάρα πολύ τον άνθρωπο Amberjack και τη διάθεσή του να με βοηθήσει στο ταξίδι μου.


*το πικ απ αντιμετώπισε ένα πρόβλημα με το antiskating, το οποίο διορθώθηκε τοιουτοτρόπως, αλλά έκτοτε συσκευάστηκε και παραμένει ανενεργό – η αδερφή μου είναι fun του ψηφιακού ήχου. Αν καταφέρω και το φέρω Ελλάδα σε κάποια φάση (γιατί είναι βαρύ το άτιμο), θα χαρώ να το χαρίσω σε ένα μέλος του forum.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.838
Reaction score
20.314
Απάντηση: Ένα σύστημα μισό-μισό!

2ο post: Αφού λοιπόν μπήκαν οι παραγγελίες και το προηγούμενο σύστημα μεταφέρθηκε στο διαμέρισμα της αδερφής μου (καημένοι γείτονες :116:), άνοιξε ο δρόμος για το στήσιμο του νέου ηχοσυστήματος. Το νέο ηχοσύστημα αποτελείται από τα εξής:

Turntable: Pro-Ject Xtension
Βραχίονας: Pro-Ject 12cc Evolution
Κεφαλή: Van Den Hull MC10 special
Phono stage: Pro-Ject Tube Box SE II
Pre-amplifier: Wyred 4 Sound STP-SE
Power Amplifiers: 4x Anthem Statement M1 Monaural
Rack: Finite Elemente Master Reference S750 HD07 με την προσθήκη των ποδιών Cerabase classic 450
Speakers: B&W 802D (piano black)
Interconnects (phono pre-amplifier to pre-amplifier): Monster Cables (RCA)
Interconnects (pre to power amplifiers): MIT Cables EXp Proline balanced interconnects
Speaker cables: QED XT Evolution

Όπως θα παρατηρήσατε, το πρώτο μισό του συστήματος αποτελείται από αναλογική πηγή και tube phono stage και υπόλοιπο μισό αποτελείται από ενισχυτικά σε class D! Από τη μία άκρη στην άλλη! Απολογούμαι για την απουσία φωτογραφιών, αλλά όσες έβγαλα ήταν επιεικώς άθλιες. Επιφυλάσσομαι…
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.838
Reaction score
20.314
Απάντηση: Ένα σύστημα μισό-μισό!

Η πρώτη δοκιμαστική ακρόαση (απλά για λόγους διαπίστωσης καλής λειτουργίας) έγινε με τους βραχυκυκλωτήρες (jumpers) των ηχείων στη θέση τους. Ο ήχος ήταν πολύ καλός, γεμάτος, πολύ βελτιωμένος σε σχέση με αυτόν που είχα με το προηγούμενο σύστημα. Όταν οι βραχυκυκλωτήρες αφαιρέθηκαν και οι ενισχυτές κλήθηκαν ανά ζεύγος να οδηγήσουν τα ηχεία… μόνο μια λέξη ταιριάζει για να περιγράψει το τι ένιωσα… Α-Π-Ο-Κ-Α-Λ-Υ-Ψ-Η!

Δεν θα μιλήσω για χαμηλές/μεσαίες/υψηλές συχνότητες... Θα μιλήσω συνολικά για την εμπειρία και έχω να πω το εξής: Η εμπειρία μου στους τομείς του hi-fi και του hi-end είναι μικρή. Όμως, ακούω μουσική πολλά χρόνια... και πλέον η εμπειρία της ακρόασης της μουσικής είναι μοναδική!

Στο παρόν στάδιο αναζητώ ένα καλό παιδί να μου φτιάξει δύο zobel για τα ηχεία. Βρήκα και αυτό αλλά εξακολουθώ να χρειάζομαι βοήθεια και πολύ διάβασμα…
 


gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.600
Reaction score
4.135
Απάντηση: Ένα σύστημα μισό-μισό!

Απολογούμαι για την απουσία φωτογραφιών, αλλά όσες έβγαλα ήταν επιεικώς άθλιες.


:116:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.838
Reaction score
20.314
Απάντηση: Ένα σύστημα μισό-μισό!

Το ξέρω ρε, μην βαράτε! :116: Δώστε μου διορία δυο τρεις μέρες, ως την Κυριακή και θα τις ανεβάσω!

Α! Σας είπα ότι το στήσιμο και την πρώτη ακρόαση διαδέχθηκε η επίσημη ίδρυση της Ένωσης Βλαμμένων Κύπρου;:135::135:
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.823
Reaction score
34.005
Re: Ένα σύστημα μισό-μισό!

τελεια!παμε δυνατα!!σπεσιαλ φαινεται παντως εκ πρωτης οψεως
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.600
Reaction score
4.135
Απάντηση: Ένα σύστημα μισό-μισό!

Speakers: B&W 802D (piano black)
Tελικά σ άρεσαν εε;:116:
Καλοάκουστα όλα Γιώργο!!
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.838
Reaction score
20.314
Απάντηση: Ένα σύστημα μισό-μισό!

τελεια!παμε δυνατα!!σπεσιαλ φαινεται παντως εκ πρωτης οψεως
Ευχαριστώ John! Δυνατά, δεν λες τίποτα...! Έλα να ακούσεις την επόμενη φορά που θα έρθεις 2000W να οδηγούν το κάθε ένα B&W802D! Γκρεμίζω το σπίτι, λέμε...! :135::135:

Tελικά σ άρεσαν εε;:116:
Καλοάκουστα όλα Γιώργο!!
E, ναι! Έρωτας με την πρώτη ακρόαση! :116: Το χρώμα (piano black) ήταν επιλογή της συζύγου, είχε το πιο ψηλό WAF!
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.325
Reaction score
74.373
Re: Ένα σύστημα μισό-μισό!

Class D? Ewww! :116:



Καλόπαιχτα! Όλα ζηλευτά.
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.600
Reaction score
4.135
Απάντηση: Ένα σύστημα μισό-μισό!

Το χρώμα (piano black) ήταν επιλογή της συζύγου, είχε το πιο ψηλό WAF!
Κάτσε να δεις όταν κάθε λίγο και λιγάκι θα θέλει ξεσκόνισμα:405:
(Όντως όμως το φινίρισμα του είναι :404:)
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.838
Reaction score
20.314
Απάντηση: Ένα σύστημα μισό-μισό!

Κάτσε να δεις όταν κάθε λίγο και λιγάκι θα θέλει ξεσκόνισμα:405:
(Όντως όμως το φινίρισμα του είναι :404:)
Ναι, ναι, το ξέρω...! Προς το παρόν, όταν δεν τα χρησιμοποιώ τα καλύπτω με τα καλύμματα που είχαν στην συσκευασία.
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Απάντηση: Ένα σύστημα μισό-μισό!



Kαλές ακροάσεις φίλε!
 
Last edited by a moderator:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.838
Reaction score
20.314
Last edited by a moderator:

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Ένα σύστημα μισό-μισό!

E, ναι! Έρωτας με την πρώτη ακρόαση! Το χρώμα (piano black) ήταν επιλογή της συζύγου, είχε το πιο ψηλό WAF!
Είδες τι ωραία παίζουν ...........τα μαύρα:107:
Καλές και πολλές ακροάσεις .
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Ένα σύστημα μισό-μισό!

Διαρροή απο Wikileaks
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.715
Reaction score
7.491
Απάντηση: Ένα σύστημα μισό-μισό!

Ε ρε ομορφιεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς!!!

Παλι αυτα τα 802 μπροστα μου??
Αφου δεν παιζουν ρε παιδι μου...........τα μαυρα!!!:204:

Μπραβο πασσακα μου για το στησιμο και σαφως την επιλογη των μηχανων σου!!!

Να ξερεις .....ο Amberjackies ειναι κουφος......προσεχε μην σε παρασυρει.......ειναι αργα πια ειπες????:410:

Δηλαδης τωρα βαρας τα 802 με 2 χιλιαρικακια βαττια?ΜΠΑΣΟ ΕΧΟΥΝ???????:623::622:
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Ένα σύστημα μισό-μισό!

αλλαξε καλωδια ηχειων βαλε κατι βαρβατο σε διατομη, οτι καλωδιο και ναναι , θα ακουσεις αλλο ηχειο.....
κατα τα αλλα εισαι αλλου
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.838
Reaction score
20.314
Απάντηση: Ένα σύστημα μισό-μισό!

[...]Δηλαδης τωρα βαρας τα 802 με 2 χιλιαρικακια βαττια?ΜΠΑΣΟ ΕΧΟΥΝ???????:623::622:
Αχαχαχαχαχαχα! Αν έχουν μπάσο ρωτάει! Οδηγώ 2*8in woofers με 1KW ανά ηχείο στα woofers, λες να χρειάζομαι extra subwoofer;:143: Βλάση, ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!

αλλαξε καλωδια ηχειων βαλε κατι βαρβατο σε διατομη, οτι καλωδιο και να 'ναι, θα ακουσεις αλλο ηχειο.....
κατα τα αλλα εισαι αλλου
Argi, μιλάς με γρίφους γέροντα... Διατομή = διάμετρος ή κάνω λάθος;
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.838
Reaction score
20.314
Απάντηση: Ένα σύστημα μισό-μισό!

Διαρροή απο Wikileaks
Βρε συ! Ανυπόμονε! ΟΚ, δεν πρόλαβα την προθεσμία της Κυριακής, ζήτησα και πήρα νέα προθεσμία από τον πρόεδρο της ΕΒΚΥ (αυτήν την εβδομάδα είμαι αντιπρόεδρος :116:) μέχρι την Μεγάλη Παρασκευή! Υπομονή!
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.500
Members
37.876
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top