Συμβουλές βελτίωσης (ζητούνται)

Μηνύματα
129
Reaction score
59
Καλησπέρα σε όλους, δεν γνωρίζω εάν έβαλα το θέμα στην σωστή κατηγορία.

Αντιμετωπίζω ένα ζήτημα με το σύστημά μου. Ενώ όταν παίζει CD η ραδιόφωνο ο ήχος είναι ικανοποιητικός, όταν βάζω βινύλιο ο ήχος είναι ανεπαίσθητα "θολός" - Δεν ακούω αρκετά καθαρά , σαν να μπουκώνουν τα μπάσα, να χάνονται τα πρίμα γενικά η ποιότητα του ήχου χαλάει. Γνώριζω ότι το σύστημά μου είναι "βασικό" και δεν έχω απαιτήσεις super fidelity αλλά.... δεν ευχαριστιέμαι τους δίσκους μου.

το σύστημά μου αποτελείται από
Technics SU-C800U (προ)
Technics SE-A900S (τελικό)
Technics SL1210 MKII με κεφαλή Stanton 500 II και την βελόνα της D5100 AL II
Β&W 603 S1

όλα τα παραπάνω εκτός των ηχείων έχουν περάσει σχετικά πρόσφατο σέρβις από γνωστό κατάστημα ενώ η κεφαλή αγοράστηκε πριν περίπου 2 χρόνια και έχει μέτρια χρήση (3-5 ώρες την εβδομάδα σύνολο 500 ώρες μαξ).

Όποιαδήποτε συμβουλή, για αλλαγή, τέστ, ρύθμιση σέρβις κλπ είναι ευπρόσδεκτη. Σκέφτομαι μήπως πρέπει να αλλάξω κεφαλή, ύστερα σκέφτομαι πως ίσως χρειάζομαι ένα καλό phono stage, ίσως πάλι μια σωστή ρύθμιση να βοηθήσει αρκετά ....

Παρακαλώ όποιος έχει ιδέα ας την ρίξει :)


Ευχαριστώ εκ των προταίρων
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Αντιμετωπίζω ένα ζήτημα με το σύστημά μου. Ενώ όταν παίζει CD η ραδιόφωνο ο ήχος είναι ικανοποιητικός, όταν βάζω βινύλιο ο ήχος είναι ανεπαίσθητα "θολός" - Δεν ακούω αρκετά καθαρά , σαν να μπουκώνουν τα μπάσα, να χάνονται τα πρίμα γενικά η ποιότητα του ήχου χαλάει.
Δεν είναι πρόβλημα αυτό που περιγράφεις, είναι η πραγματικότητα.

Μια χαρά παίζει το σύστημα, έτσι είναι τα πράγματα, καλά τα ακούς.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Δεν είναι πρόβλημα αυτό που περιγράφεις, είναι η πραγματικότητα.

Μια χαρά παίζει το σύστημα, έτσι είναι τα πράγματα, καλά τα ακούς.
Ήσουν "ψυχρός εκτελεστής" ως συνήθως :p αλλά βασικά ... ναι, αυτή είναι η πραγματικότητα....
Άντε να μην είναι καλά ρυθμισμένο το πικάπ και με μια προσεκτική ρύθμιση να βελτιωθεί ...ελαφρά...
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Μήπως δεν έχουν συνδεθεί σωστά τα καλώδια της κεφαλής; Αυτό που διαβάζω μου φέρνει σε εκτός φάσης κατάσταση.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.918
Reaction score
7.991
Αν lp μας είναι κάποιων ετών και όχι αγορασμένα πρόσφατα, το πιθανότερο είναι να είναι Ελληνικής Κατασκευής.
Αυτό είναι ακόμη ένα θέμα που μεγαλώνει το πρόβλημα. Συνήθως οι εγγραφές ήταν πολύ πρόχειρες, κακά αντίγραφα των πρωτοτύπων, παρουσιάζοντας προβλήματα σαν αυτά που αναφέρετε παραπάνω, επίσης και τα υλικά κατασκευής ήταν β διαλογής, συμβάλλοντας με τον τρόπο τους και αυτά.

Αναλογικά λοιπόν συστήματα. Όλα συμβάλουν στο να μας κάνουν την ζωή δύσκολη! Από τα καλώδια, τις συνδέσεις τις βελόνες, τις κεφαλές κλπ. Μην το ψάχνεις λοιπόν.
 

A

AKARL

Guest
όταν βάζω βινύλιο ο ήχος είναι ανεπαίσθητα "θολός" - Δεν ακούω αρκετά καθαρά , σαν να μπουκώνουν τα μπάσα, να χάνονται τα πρίμα γενικά η ποιότητα του ήχου χαλάει.
Με το σύστημα που έχεις μπορείς κάλλιστα να ακούς τους δίσκους σου απολαυστικά.

δεν ευχαριστιέμαι τους δίσκους μου.
Πόσους έχεις; Σε τι κατάσταση είναι; Πρόκειται να συνεχίσεις να αγοράζεις δίσκους;

κεφαλή Stanton 500 II και την βελόνα της D5100 AL II
Αυτό είναι το πρόβλημα και ο αδύνατος κρίκος.

Σκέφτομαι μήπως πρέπει να αλλάξω κεφαλή
Αν θεωρείς ότι αξίζει τον κόπο και τα έξοδα (η ενασχόληση με δίσκους) τότε η κεφαλή πρέπει οπωσδήποτε να αλλαχθεί.

ίσως χρειάζομαι ένα καλό phono stage
Όχι προς το παρόν.

μια σωστή ρύθμιση να βοηθήσει αρκετά ....
Αυτό είναι απαραίτητο πάντα.
 

Μηνύματα
400
Reaction score
370
Σκέφτομαι μήπως πρέπει να αλλάξω κεφαλή, ύστερα σκέφτομαι πως ίσως χρειάζομαι ένα καλό phono stage, ίσως πάλι μια σωστή ρύθμιση να βοηθήσει αρκετά ....
Πρώτα σωστή ρύθμιση και αν δεν βελτιωθεί ο ήχος, νέα κεφαλή με ελλειπτική βελόνα και στο τέλος phono stage. Σημαντικό ρόλο παίζουν οι δίσκοι. Αν δηλαδή είναι φθαρμένοι, σκονισμένοι, ή κακές ηχογραφήσεις.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.049
Reaction score
20.455
κεφαλή Stanton 500 II και την βελόνα της D5100 AL II
Πετάξτε στα ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ αυτήν τη βελόνα, και μην ξανασχοληθείτε ποτέ στη ζωή σας με σφαιρική βελόνα (ή κωνική, όπως αλλιώς θα σκαρφιστούν να την πουν). Ψάξτε να βρείτε μια ελλειπτική ή στερεοεδρική, συμβατή με την κεφαλή σας, ή ακόμη καλύτερα πάρτε αυτήν εδώ, που έρχεται γάντι. Είναι φτιαγμένη πρωτίστως για αυτό το πικάπ.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
δες το βιντεάκι για να σετάρεις σωστά το βάρος ανάγνωσης στη κεφαλή σου, το βάρος ανάγνωσης της κεφαλής σου στο vinyl engine το δίνει μαπό 0,5γρ -3,0γρ!!! δοκίμασε αρχικά στα 1,25γρ και δοκιμάζεις πως σου ακούγεται, κατόπιν αύξησε το βάρος στα 1,75γρ και σύγκρινε το. Το antiskatting αν δεν έχεις δίσκο για ρύθμιση, βάλτο αρχικά στο 0,5 και με δοκιμές αύξισε το ως το 1,0.
Μπορείς επίσης να κατεβ'ασεις ένα προτράκτορα από το vinylengine για το πικάπ σου, να το τυπώσεις και να δεις αν η κεφαλ΄΄η σου είναι σωστά τοποθετημένη πάνω στο headshell :wink:
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Δεν είναι πρόβλημα αυτό που περιγράφεις, είναι η πραγματικότητα.

Μια χαρά παίζει το σύστημα, έτσι είναι τα πράγματα, καλά τα ακούς.
Πειτε μου , δεν του φερνει ?
74472455_1173618929514307_3567264377084051456_n.jpg


αμ σορυ για το ποστ αλλα ακουω λαϊονελ ριτσι και ειμαι καπως ... :biggrin:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Πετάξτε στα ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ αυτήν τη βελόνα, και μην ξανασχοληθείτε ποτέ στη ζωή σας με σφαιρική βελόνα (ή κωνική, όπως αλλιώς θα σκαρφιστούν να την πουν). Ψάξτε να βρείτε μια ελλειπτική ή στερεοεδρική, συμβατή με την κεφαλή σας, ή ακόμη καλύτερα πάρτε αυτήν εδώ, που έρχεται γάντι. Είναι φτιαγμένη πρωτίστως για αυτό το πικάπ.
Όντως, σοβαρή κεφαλή και σε χαμηλό κοστολογιο (που την ξετρύπωσες βρε άτιμε...)

Άντε, πάνε πάρτη άμα τηνε βρεις...
 

A

AKARL

Guest
Πετάξτε στα ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ αυτήν τη βελόνα ΜΑΖΊ με την ΔΤΠΙ κεφαλή που την συνοδεύει, και μην ξανασχοληθείτε ποτέ στη ζωή σας με σφαιρική βελόνα (ή κωνική, όπως αλλιώς θα σκαρφιστούν να την πουν).
Φικσντ.

Όντως, σοβαρή κεφαλή και σε χαμηλό κοστολογιο (που την ξετρύπωσες βρε άτιμε...)
Άντε, πάνε πάρτη άμα τηνε βρεις...
Αυτό είναι το πρόβλημα. Πριν από μερικά φεγγάρια έφαγα τον κόζμο να τήνε βρω αλλά ΔΕΝ...
 

Μηνύματα
129
Reaction score
59
Πολύ ωραία, ευχαριστώ άπαντες για την βοήθεια! Οπότε πάω για κεφαλή!
Σε ότι αφορά διάφορες απάντήσεις θα προσπαθήσω εδώ

α) έχω μία συλλογή μικρή 500 περίπου κομμάτια, αλλά τίμια! σε γενικές γραμμές τα βινύλια είναι σε καλές καταστάσεις, καλά τυπώματα με κάποια ελληνικά. Έχω και μερικά καινούργια albums σύγχρονες ηχογραφήσεις και παραγωγές και εκεί περίμενα καλύτερο αποτέλεσμα...
β) σχετικά με τις ρυθμίσεις του πικάπ πέρασε ένα σέρβις από γνωστό κατάστημα όπως προανέφερα, όπου υποτίθεται έκαναν και τα απαραίτητα ώστε να παίζει σωστά η κεφαλή. Συνεπώς θεωρώ ότι είναι σωστά ρυθμισμένο αν και θα πειραματιστώ ακολουθόντας το παραπάνω βίντεο.
γ) από οτι κατάλαβα η προτεινόμενη κεφαλή είναι κατάλληλη και δυστυχώς δυσεύρετη! το budget της δεν μου είναι απαγορευτικό συνεπώς εάν έχετε κάποια ακόμα πρόταση για καλή κεφαλή για το εν λόγω μηχάνημα θα με βοηθήσετε αρκετά σε εύρος τιμής μέχρι 150€ (δεν ξέρω εάν αξίζει να ξοδέψω περισσότερα)

Και πάλι ευχαριστώ πολύ θα κάνω τα σχετικά και θα επανέρθω
 



Μηνύματα
63
Reaction score
150
Πετάξτε στα ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ αυτήν τη βελόνα, και μην ξανασχοληθείτε ποτέ στη ζωή σας με σφαιρική βελόνα (ή κωνική, όπως αλλιώς θα σκαρφιστούν να την πουν). Ψάξτε να βρείτε μια ελλειπτική ή στερεοεδρική, συμβατή με την κεφαλή σας, ή ακόμη καλύτερα πάρτε αυτήν εδώ, που έρχεται γάντι. Είναι φτιαγμένη πρωτίστως για αυτό το πικάπ.
O άνθρωπος σας έλυσε το πρόβλημα με σαφήνεια,αν κι εγω θα επέλεγα Audio Technica!!
Ta σ'εβη μου :)
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
βασικά ... ναι, αυτή είναι η πραγματικότητα....
Οντως με τετοιες κεφαλες..............
Στην πραγματικοτητα ομως,η πραγματικοτητα ειναι εντελως διαφορετικη.
Συμφωνω γενικα με τον Κωστα για τις σφαιρικες βελονες αλλα και διαφωνω γι αυτες που χρειαζονται βαρος αναγνωσης επιπεδου/μεγεθους τρακτερ.Αναλογα με το μπατζετ υπαρχει και μια καλη κεφαλη και για το 1200 οπως για καθε πικαπ.
 
Last edited:

Μηνύματα
129
Reaction score
59
Καλησπέρα ξανά, μετά από μία μικρή έρευνα και σε συνέχεια σχετικής αγγελίας (εδώ στο forum) πήρα την Nagaoka MP 110.
Και τώρα αρχίζουν τα δύσκολα.... Λοιπόν σέταρα την κεφαλή με βάση το βίντεο που είχατε ανεβάσει παραπάνω αλλά αντιματωπίζω 2-3 θέματα:
α) τα 4 καλώδια του headshell δεν "κουμπώνουν" όπως στην προηγούμενη κεφαλή... δηλαδή μπήκαν αλλά δεν ασφάλισαν κάπως...
β) με το ύψος της βάσης του βραχίονα και την σχετική ρύθμιση δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω...
γ) προσπάθησα να ευθυγραμμίσω με τα stupid tracktors και μάλλον τα κατάφερα αλλά δεν είμαι βέβαιος....

Όπως καταλαβαίνετε είμαι άπειρος και δεν πολυ πιάνουν τα χέρια μου....
πως τσεκάρω ότι όλα είναι εντάξει?
υπάρχει κάποιος που κάνει αυτήν τη δουλειά ώστε να είμαι βέβαιος ότι το σύστημα είναι ρυθμισμένο σωστά?

Ευχαριστώ εκ των προταίρων
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Καλησπέρα ξανά, μετά από μία μικρή έρευνα και σε συνέχεια σχετικής αγγελίας (εδώ στο forum) πήρα την Nagaoka MP 110.
Και τώρα αρχίζουν τα δύσκολα.... Λοιπόν σέταρα την κεφαλή με βάση το βίντεο που είχατε ανεβάσει παραπάνω αλλά αντιματωπίζω 2-3 θέματα:
α) τα 4 καλώδια του headshell δεν "κουμπώνουν" όπως στην προηγούμενη κεφαλή... δηλαδή μπήκαν αλλά δεν ασφάλισαν κάπως...
β) με το ύψος της βάσης του βραχίονα και την σχετική ρύθμιση δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω...
γ) προσπάθησα να ευθυγραμμίσω με τα stupid tracktors και μάλλον τα κατάφερα αλλά δεν είμαι βέβαιος....

Όπως καταλαβαίνετε είμαι άπειρος και δεν πολυ πιάνουν τα χέρια μου....
πως τσεκάρω ότι όλα είναι εντάξει?
υπάρχει κάποιος που κάνει αυτήν τη δουλειά ώστε να είμαι βέβαιος ότι το σύστημα είναι ρυθμισμένο σωστά?

Ευχαριστώ εκ των προταίρων
1)αν θεωρείς ότι δεν κάνουν καλή μηχανική επαφή τα καλώδια στα pins της κεφαλής, βγάλε το headshell από το βραχίονα, βάλε το προφυλακτήρα της βελόνας πάνω στη κεφαλή προς αποφυγήν ατυχημάτων και προσεκτικά με ένα λεπτό μυτοτσίμπιδο σφίξε ένα-ένα τα ακροδεκτάκια των καλωδίων όπως είναι τοποθετημένα στα pins της κεφαλής.

2)Για να δεις αν είσαι οκ στη ρύθμιση για το vta, βάλε ξανά πάνω το headshell, βγάλε το πικάπ από τη μπρίζα, βάλε ένα απλό βινύλιο πάνω στο πλατό και ακούμπησε τη βελόνα πάνω στο βινύλιο και περίπου στο 1/3 του βινυλίου.
Κατόπιν, είτε με το μιλιμετρέ που έχει τυπωμένο πάνω του ο προτράκτορας είτε με κάποιο χάρακα με κλίμακες σχεδίου, δες την απόσταση από το πλατό σε δύο σημεία, κοντά στο headshell και κοντά στη βάση του βραχίονα. Η μέτρηση των δύο καθ'ύψος θα πρέπει να είναι ίδια, αν όχι ρυθμίζεις σιγά-σιγά το vta μέχρι να το καταφέρεις.

3)Αφού κάνεις τα παραπάνω ξανατσεκάρεις με το προτράκτορα ότι είσαι οκ και επανελέγχεις το βάρος ανάγνωσης.

4)Μετά, βάζεις κι ακούς τη μουσικούλα σου!!:dance2::dance2:

5)Υπολόγισε min 80-150 hrs για στρώσιμο της κεφαλής για να αποδώσει τα βέλτιστα.
Αν θες οποιαδήποτε διευκρίνηση στείλε πμ
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.062
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top