Ηχητική περιποίηση χώρου ακρόασης

Μηνύματα
181
Reaction score
93
Όχι, είναι 10 εκατοστά απο πισω μεν, αλλά ο κανόνας μετράει απο τη μπάφλα. Το δικό μου ηχείο έχει βάθος 26 εκατοστά, άρα υπολογίζω 36 εκατοστά, αν και τώρα που βλέπω το σχεδιάγραμμά μου, υπολόγιζα για 7 εκατοστά( άρα 33 εκατοστά απο τον μπροστινό τοίχο ) η πλάτη του ηχείου απο τον μπροστινό τοίχο και 53.4 εκατοστά το κέντρο του τουίτερ απο τον πλάγιο τοίχο. Με αυτά τα δεδομένα, η μεταξύ τους απόσταση είναι 246.20 εκατοστά για τοίχο 353 εκατοστών.
πολύ καλή η διευκρίνηση πως η μέτρηση είναι από τη μπάφλα.

Τα δικά μου ηχεία (ATC SCM20 SL) έχουν 33εκ βάθος και είναι τοποθετημένα στα 10εκ από τον πίσω τοίχο. Αν τα φέρω στα 60εκ (από τη μπάφλα) από τον πίσω τοίχο θα πρέπει να τοποθετηθούν στα 97εκ από τους πλαινούς τοίχους. Με πλάτος δωματίου 455εκ. τα ηχεία θα έρθουν στα 255εκ μεταξύ τους. Όταν επιστρέψω στο σπίτι θα δω τι αλλαγές πρέπει να κάνω. Μετά θα ψάξω για την "περιποίηση" του χώρου.

ευχαριστώ πολύ
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Επανέρχομαι κατόπιν δοκιμών σύμφωνα με τη προτροπή - κράξιμο ( :p ) του Κώστα. Έφερα τα ηχεία στα 10 εκατοστά απο τον μπροστινό τοίχο ( πλάτη ηχείων, πιο κοντά δεν πάει γιατί με περιορίζουν οι πρίζες αλλά το ηχείο κατεβαίνει στους 28 κύκλους -3db οπότε νομίζω το σώζω απο εκεί? ), τήρησα τον κανόνα 1:1,618 ( απόσταση απο μπροστινό τοίχο : απόσταση απο πλάγιο τοίχο ) και επειδή δεν είχα απορροφητικό, στρίμωξα μαξιλάρες. Σαφής βελτίωση έναντι του κολλήματος των ηχείων χωρίς να μεσολαβεί κάτι μεταξύ αυτών και του τοίχου. Το βάθος της σκηνής πλησιάζει αρκετά τη τοποθέτηση στα 80 εκατοστά πλατη ηχείου - τοίχου. Προφανώς το κατάλληλο απορροφητικό υλικό θα κάνει καλύτερη δουλειά εδώ. Με τα μπάσα έχω μπερδευτει λίγο. Απο τη μια ακούω περισσότερη πληροφορία ( σαν να ακούγονται πληροφορίες που δεν άκουγα πριν, όχι ενισχυμένη πληροφορία, νέα πληροφορία ), ενώ υπάρχει μια θολούρα στις χαμηλές νότες που όμως δεν άκουγα πριν ( ομολογώ ότι έμεινα παγωτό στους Kraftwerk αν και έχω αρκετή δουλειά ακόμα ). Είναι σαν να καθάρισαν οι περιοχές που πριν μπουμάριζαν και προστέθηκαν νέες πληροφορίες πολύ χαμηλά που σε αυτες παρατηρείται μια θολούρα.
Δυστυχώς δεν μπορώ να στριμώξω κουβέρτες, αλλάζει ο καιρός και θα τις χρειαστώ για να ζεσταίνομαι :p
Μόλις θυμήθηκα να σου επιστήσω την προσοχή σ'ένα ακόμα στοιχείο : Τα ηχεία σου έχουν πλάτος μπάφλας ίσο προς 20 εκατοστά - όπως είδα σε δημοσιευμένες προδιαγραφές από το αφιερωμένο στο setup σου νήμα.

Αυτό το χαρακτηριστικό συνεπάγεται ότι η κεντρική συχνότητα ΄΄f3΄΄ της μετάβασης από παντοκατευθυντική σε ημισφαιρική εκπομπή (από 4π ακτίνια σε 2π ακτίνια) για τα δικά σου ηχεία υπολογίζεται σε ύψος 577 Hz περίπου.

Κάτι τέτοιο σημαίνει ότι στις πέντε πρώτες οκτάβες - χονδρικά - το ηχείο σου εκπέμπει απρόσκοπτα και προς τα πίσω χάρη στο φαινόμενο περίθλασης.Και αυτό σημαίνει με τη σειρά του ότι με την προσέγγιση στο τοίχωμα θα τονώνεται η απόκριση όχι μόνο στις πρώτες δυο-τρεις οκτάβες αλλά και σε χαμηλομεσαίες.

Εφόσον ο κατασκευαστής έχει προβλέψει και προτείνει τοποθέτηση μακριά από τοιχώματα,τότε κατά την υλοποίηση του κροσόβερ θα πρέπει να έχει ενσωματώσει κάποια διόρθωση - εξασθένηση έως 6dB - απόκρισης στις οκτάβες που θα κείτονται σε ύψη ανώτερα από εκείνο που σηματοδοτεί βηματική μετάβαση της μπάφλας (baffle step).

Άρα λοιπόν εφόσον ισχύουν όλα τα προηγούμενα και για να διατηρηθεί η τονική ισορροπία ως προς την προδιαγεγραμμένη απόκριση στο ίδιο το ηχείο,πιθανότατα θα χρειαστεί κατά τη στενή προσέγγιση στο τοίχωμα κάποια αντισταθμιστική εξασθένηση απόκρισης στις εμπλεκόμενες ζώνες μεσαίων από τη ζώνη Schroeder και κάτω των 700 περίπου Hz.Καλείται και...ισοστάθμιση.Και σε όποια απόσταση μονιμοποιηθεί τελικώς η εγκατάσταση,θα έπρεπε με κάθε τρόπο να μπει οπωσδήποτε απορρόφηση εφαπτόμενη σε τοίχωμα και πλάτη ηχείου.

Τα δύο μου λεπτά χρόνου και χρήματος...
 
Last edited:



Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Ναι,αλλά τα ζητώ και σε χρόνο,όχι μόνο χρήμα...:Α
Αν ζητούσες τα δύο λεπτά από τον χρόνο μας προκειμένου να διαβάζαμε και κυρίως να κατανοούσαμε τα ποστς σου ,μάλλον θα σε χαρακτηρίζαμε υπεραισιόδοξο..;)
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Αν ζητούσες τα δύο λεπτά από τον χρόνο μας προκειμένου να διαβάζαμε και κυρίως να κατανοούσαμε τα ποστς σου ,μάλλον θα σε χαρακτηρίζαμε υπεραισιόδοξο..;)
Υπάρχει όμως και...βοήθημα. :Α
 

Μηνύματα
7.256
Reaction score
11.799
Μόλις θυμήθηκα να σου επιστήσω την προσοχή σ'ένα ακόμα στοιχείο : Τα ηχεία σου έχουν πλάτος μπάφλας ίσο προς 20 εκατοστά - όπως είδα σε δημοσιευμένες προδιαγραφές από το αφιερωμένο στο setup σου νήμα.

Αυτό το χαρακτηριστικό συνεπάγεται ότι η κεντρική συχνότητα ΄΄f3΄΄ της μετάβασης από παντοκατευθυντική σε ημισφαιρική εκπομπή (από 4π ακτίνια σε 2π ακτίνια) για τα δικά σου ηχεία υπολογίζεται σε ύψος 577 Hz περίπου.

Κάτι τέτοιο σημαίνει ότι στις πέντε πρώτες οκτάβες - χονδρικά - το ηχείο σου εκπέμπει απρόσκοπτα και προς τα πίσω χάρη στο φαινόμενο περίθλασης.Και αυτό σημαίνει με τη σειρά του ότι με την προσέγγιση στο τοίχωμα θα τονώνεται η απόκριση όχι μόνο στις πρώτες δυο-τρεις οκτάβες αλλά και σε χαμηλομεσαίες.

Εφόσον ο κατασκευαστής έχει προβλέψει και προτείνει τοποθέτηση μακριά από τοιχώματα,τότε κατά την υλοποίηση του κροσόβερ θα πρέπει να έχει ενσωματώσει κάποια διόρθωση - εξασθένηση έως 6dB - απόκρισης στις οκτάβες που θα κείτονται σε ύψη ανώτερα από εκείνο που σηματοδοτεί βηματική μετάβαση της μπάφλας (baffle step).

Άρα λοιπόν εφόσον ισχύουν όλα τα προηγούμενα και για να διατηρηθεί η τονική ισορροπία ως προς την προδιαγεγραμμένη απόκριση στο ίδιο το ηχείο,πιθανότατα θα χρειαστεί κατά τη στενή προσέγγιση στο τοίχωμα κάποια αντισταθμιστική εξασθένηση απόκρισης στις εμπλεκόμενες ζώνες μεσαίων από τη ζώνη Schroeder και κάτω των 700 περίπου Hz.Καλείται και...ισοστάθμιση.Και σε όποια απόσταση μονιμοποιηθεί τελικώς η εγκατάσταση,θα έπρεπε με κάθε τρόπο να μπει οπωσδήποτε απορρόφηση εφαπτόμενη σε τοίχωμα και πλάτη ηχείου.

Τα δύο μου λεπτά χρόνου και χρήματος...
Ό κατασκευαστής αφήνει στην ευχέρεια του χρήστη την απόσταση από τον πίσω τοίχο, αλλά λέει ότι είναι απαραίτητη η απόσταση 90 εκατοστών από τους πλάγιους τοίχους (οκ, αυτό δεν μπορώ να το κάνω). Υποθέτω ότι η εξασθένιση - 3db στο κάτω όριο εξυπηρετεί αυτά που περιέγραψες?
Και αν κατάλαβα καλά, πρέπει να βάλω απορροφητικό τόσο στον τοίχο όσο και στη πλάτη του ηχείου?
 

Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
Εγώ πάλι έστησα τα ηχεία σε απόσταση από τον τοίχο και επέλεξα θέση ακρόασης όχι κολλητά αλλά κοντά στον τοίχο. Αποτέλεσμα? Μπουμαρισμα αισθητό στα κομμάτια με μπάσο. Πονοκέφαλος θα με πιάσει σκέφτηκα, κουβέρτες δεν έχω, μόνο πάπλωμα :roflmao:
Έσπασα το κεφάλι μου να βρω άλλες λύσεις :biggrin:
Μετακίνησα την θέση ακρόασης πιο μακριά από τον τοίχο και έσπρωξα τα ηχεία πιο κοντά στον τοίχο περίπου στους σαράντα πόντους. Η κατάσταση βελτιώθηκε αρκετά.
Η επόμενη κίνηση ήταν να κόψω τα ηχεία στα 30Hz, σκεπτόμενος ότι κάτω από 30 ότι βγαίνει θα βγαίνει ούτως ή άλλιως χάλια. Επιασε, δυναμωσα το μπάσο στα +6ντιμπι και δεν με ενοχλεί,
Η επόμενη κίνηση είναι να φτιάξω μπασοπαγιδες για τις γωνίες, το σχέδιο είναι έτοιμο, οι έτοιμες κοστίζουν αρκετά, άσε που θέλω να ξεμουδιασω λίγο. Ένα Σάμπ είναι επίσης στο πρόγραμμα.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Ό κατασκευαστής αφήνει στην ευχέρεια του χρήστη την απόσταση από τον πίσω τοίχο, αλλά λέει ότι είναι απαραίτητη η απόσταση 90 εκατοστών από τους πλάγιους τοίχους (οκ, αυτό δεν μπορώ να το κάνω). Υποθέτω ότι η εξασθένιση - 3db στο κάτω όριο εξυπηρετεί αυτά που περιέγραψες?
Και αν κατάλαβα καλά, πρέπει να βάλω απορροφητικό τόσο στον τοίχο όσο και στη πλάτη του ηχείου?
Άρα πιθανότερο είναι ότι δεν έχει εφαρμόσει τουλάχιστον πλήρη αντιστάθμιση για baffle step.

H απορρόφηση πρέπει να εκτείνεται σε πάχος από την επιφάνεια του τοιχώματος μέχρι την επαφή με την πλάτη του ηχείου.Αλλιώς στήριξέ την τουλάχιστον κολλητά στην πλάτη του ηχείου αντί για το τοίχωμα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.282
Στο πλαϊνό τοίχωμα του ηχείου, ή στον πλαϊνό τοίχο.

Η απόσταση που μετράμε (για 1000-στη φορά) είναι από το κέντρο του μεγαφώνου, από το πηνίο φωνής, στο βάθος του κώνου του γ@μημένου του ρημαδογούφερ, αλλά όταν τα λέμε, κοιτάζετε καβλώδια ανεπρόκοποι, έ ανεπρόκοποι...

Οι αποστάσεις του γ@μημενου κέντρου του μεγαφώνου δε πρέπει να είναι στο όριο 80-100cm από κανένα τοίχο, κι ακόμα καλύτερα 60-120cm.

Αγρόν.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
πολύ καλή η διευκρίνηση πως η μέτρηση είναι από τη μπάφλα.

Τα δικά μου ηχεία (ATC SCM20 SL) έχουν 33εκ βάθος και είναι τοποθετημένα στα 10εκ από τον πίσω τοίχο. Αν τα φέρω στα 60εκ (από τη μπάφλα) από τον πίσω τοίχο θα πρέπει να τοποθετηθούν στα 97εκ από τους πλαινούς τοίχους. Με πλάτος δωματίου 455εκ. τα ηχεία θα έρθουν στα 255εκ μεταξύ τους. Όταν επιστρέψω στο σπίτι θα δω τι αλλαγές πρέπει να κάνω. Μετά θα ψάξω για την "περιποίηση" του χώρου.

ευχαριστώ πολύ
Εγώ πάλι έστησα τα ηχεία σε απόσταση από τον τοίχο και επέλεξα θέση ακρόασης όχι κολλητά αλλά κοντά στον τοίχο. Αποτέλεσμα? Μπουμαρισμα αισθητό στα κομμάτια με μπάσο. Πονοκέφαλος θα με πιάσει σκέφτηκα, κουβέρτες δεν έχω, μόνο πάπλωμα :roflmao:
Έσπασα το κεφάλι μου να βρω άλλες λύσεις :biggrin:
Μετακίνησα την θέση ακρόασης πιο μακριά από τον τοίχο και έσπρωξα τα ηχεία πιο κοντά στον τοίχο περίπου στους σαράντα πόντους. Η κατάσταση βελτιώθηκε αρκετά.
Η επόμενη κίνηση ήταν να κόψω τα ηχεία στα 30Hz, σκεπτόμενος ότι κάτω από 30 ότι βγαίνει θα βγαίνει ούτως ή άλλιως χάλια. Επιασε, δυναμωσα το μπάσο στα +6ντιμπι και δεν με ενοχλεί,
Η επόμενη κίνηση είναι να φτιάξω μπασοπαγιδες για τις γωνίες, το σχέδιο είναι έτοιμο, οι έτοιμες κοστίζουν αρκετά, άσε που θέλω να ξεμουδιασω λίγο. Ένα Σάμπ είναι επίσης στο πρόγραμμα.
1573851735355.png

Όπως είναι προφανές από τη σχηματική παράσταση,η συχνότητα της οποίας το μισό μήκος κύματος ισούται με την απόσταση μεταξύ ακουστικού κέντρου στο ηχείο και το τοίχωμα πίσω από το ηχείο θα δέχεται τόνωση ΄στην απόκριση αντί ακύρωσης.

Επομένως ακυρώσεις σε συχνότητα όπου η απόσταση από το τοίχωμα όπισθεν ηχείου θα ισούται με εν τέταρτον μήκους κύματος και ακολούθως σε ύψη που θ'αντιστοιχούσαν σε 3/4,5/4 κ.ο.κ.

Τονώσεις όχι μόνο στο εν δεύτερον αλλά και σε συχνότητες με μήκος κύματος 3/2,5/2 κ.ο.κ.

Για πρόσθετες ακυρώσεις που συμβαίνουν ειδικώς από πάτωμα - οροφή παρέχεται ο χρήσιμος διαδικτυακός υπολογιστής:

Φaινόμενα SBIR ισχύουν για οποιοδήποτε γειτονικό ακλόνητο όριο στην τοιχοποιία.
1573851947772.png


Εμπλέκονται κυρίως τα γειτονικά τοιχώματα,επειδή στα πιο απομακρυσμένα η ενέργεια θα έχει εξασθενήσει λόγω μεγαλύτερων διαδρομών.
Διαδικτυακός υπολογιστής για το σύνολο των επηρεαζόμενων συχνοτήτων υπάρχει στο σχετικό δημοσίευμα από την ΄΄Ανατομία Ακουστικής Χώρων΄΄ :

Οι ακυρώσεις και τονώσεις κατά SBIR είναι αναπόφευκτες και δεν διορθώνονται με ισοστάθμιση,αφού κάθε διόρθωση στην απόκριση του ηχείου θα μεταβάλει αυτομάτως και την απόκριση στο γενεσιουργό αίτιο.

Η μέθοδος αντιμετώπισης βασίζεται στη θεμελιώδη Αρχή να μετατοπιστεί η επίδραση ως προς τις θεμελιώδεις συνιστώσες - που καθορίζουν και τις ανώτερες αρμονικές του φαινομένου.

- είτε σε συχνότητες υψηλότερες όπου θα ήταν εφικτή η εφαρμογή απορρόφησης πυ θα εξουδετέρωνε την ενέργεια στο βλαβερό κύμα ακριβώς όπισθεν του ηχείου.

Βέλτιστο μέτρο θα ήταν ο εντοιχισμός του ηχείου.Εφόσον δεν θα ήταν αυτός εφικτός σε δεδομένο χώρο,τότε προσέγγιση όσο πιο κοντά γίνεται στο τοίχωμα πίσω από το ηχείο.

Προσέχουμε όμως το γεγονός ότι αυτή η ενέργεια τονώνει την απόκριση σε όλες τις οκτάβες όπου θα ίσχυε παντοκατευθυντικό μοτίβο εκπομπής.Η συχνότητα μετάβασης σε ημισφαιρικό μοτίβο καθορίζεται από τις διαστάσεις της μπάφλας και συνήθως το πλάτος σε ηχεία συμβατικής αρχιτεκτονικής.Άρα ηχεία με μικρές διαστάσεις βάσης θα έχουν παράπλευρη συνέπεια τόνωση που θα εκτεινόταν σε ανώτερες συχνότητες.

Εφόσον τονώνεται η απόκριση στις κατώτερες οκτάβες από το ύψος μετάβασης και ο κατασκευαστής έχει εφαρμόσει αντιστάθμιση του baffle step στο δικτύωμα του κρος,τότε θα χρειαζόταν περαιτέρω ισοστάθμιση ως προς τις τονωμένες ζώνες.Κάτιο τέτοιο θα εκτελείτο πολύ εύκολα σε ηχεία με ενεργό και ψηφιακό κρος,όπου θα είχε προβλεφθεί από τη σχεδίαση προαιρετικό φίλτρο που να επενεργεί σε σχετικές περιπτώσεις.

- είτε χαμηλότερες συχνότητες από το κάτω όριο απόκρισης f-3dB για δεδομένο ηχείο. Δίδεται από τον τύπο d_(μέτρα) = 1,4 * 343 / 4*(f-3dB)

Η δεύτερη μέθοδος είναι συνήθως ανέφικτη σε τυπικούς οικιακούς χώρους,καθότι θα απαιτούσε μεγάλες αποστάσεις των ηχείων από τοιχώματα για περιθώριο.Εξάλλου η συνιστώμενη εμπλοκή μονάδων sub θ'αναγάγει αυτομάτως το ζήτημα ως προς τη δική τους εγκατάσταση σε σχέση με τα τοιχωματικά όρια.;)

Ως γενική γραμμή θα θεωρούνταν αποδεκτές αποστάσεις κατώτερες των 80 εκατοστών κι εξαιρετικές οι ανώτερες των 2,2 μέτρων.

Φαινόμενα SBIR όμως ισχύουν όχι μόνο ως προς την απόσταση των ηχείων από το μπροστινό κυρίως και τα υπόλοιπα γειτονικά τοιχώματα,αλλά και ως προς τη θέση ακρόασης σε σχέση τώρα με το τοίχωμα όπισθεν εκείνης.

Με ανάλογο μηχανισμό προκύπτουν ακυρώσεις σε συχνότητες με τιμές αντιστοιχούσες σε 1/4,3/4,5/4 κ.ο.κ. μηκών κύματος ίσων με δεδομένη απόσταση και παράλληλα τονώσεις απόκρισης σε συχνότητες με τιμές αντιστοιχούσες σε 1/2,3/2.5/2,κ.ο.κ. μηκών κύματος ίσων προς την απόσταση του ακροατή από το τοίχωμα όπισθεν αυτού.


Εδώ η βέλτιστη αντιμετώπιση θα ήταν απόσταση ίση και ανώτερη των 3 μέτρων.Επόμενο μέτρο η εφαρμογή απορροφητικών διατάξεων ευρείας ζώνης και μπασοπαγίδων ακριβώς πίσω από τον ακροατή.

Είναι προφανές ότι εδώ δεν θα μπορούσε ν'αποτελέσει λύση η προσέγγιση του ακροατή στο τοίχωμα,αφού εκεί θα δεχόταν τις μέγιστες τιμές πίεσης από τους ιδιορρυθμούς του χώρου.Και είναι ακόμα προφανέστερον ότι δεν θα γινόταν...να εντοιχιστεί ο ίδιος ο ακροατής. :Α
 
Last edited:

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Και είναι ακόμα προφανέστερον ότι δεν θα γινόταν...να εντοιχιστεί ο ίδιος ο ακροατής. :Α
Εκτός και αν ήταν η σύζυγος του πρωτομαστορα του γιοφυριού της Άρτας..
 

Μηνύματα
7.256
Reaction score
11.799
Στο πλαϊνό τοίχωμα του ηχείου, ή στον πλαϊνό τοίχο.

Η απόσταση που μετράμε (για 1000-στη φορά) είναι από το κέντρο του μεγαφώνου, από το πηνίο φωνής, στο βάθος του κώνου του γ@μημένου του ρημαδογούφερ, αλλά όταν τα λέμε, κοιτάζετε καβλώδια ανεπρόκοποι, έ ανεπρόκοποι...

Οι αποστάσεις του γ@μημενου κέντρου του μεγαφώνου δε πρέπει να είναι στο όριο 80-100cm από κανένα τοίχο, κι ακόμα καλύτερα 60-120cm.

Αγρόν.
Ναι, το είχα ρωτήσει και σε άλλο νήμα, αλλά δεν ξέρω που βρίσκεται το κέντρο του μεγαφώνου. Οκ, θα υπολογίσω χονδρικά -2 εκατοστά, αλλά δεν νομίζω ότι λέει και πολλά. Βέβαια, στο σχεδιάγραμμα μετράει απο τη μπάφλα.

Όσο για το όριο των 90 εκατοστών ως προς τους πλάγιους τοίχους, το λέει η Monitor Audio. Δεν ξέρω για ποιο λόγο, αλλά το ξεκαθαρίζει στο manual. Αν και υπάρχει 1% πιθανότητα να διάβασα manual άλλου ηχείου, θα το ξανακοιτάξω ( όχι ότι αλλάζει κάτι, γιατί δεν μπορώ εκ των πραγμάτων να απομακρύνω τα ηχεία κατά 90εκ απο τους πλάγιους τοίχους, όσο σωστό ή λάθος θα ήταν κάτι τέτοιο ).
Και κατάλαβα καλά, πρέπει να βάλω απορροφητικό σε μπροστινό και πλάγιους τοίχους στη θέση των ηχείων συν επάνω στα ηχεία;
Post automatically merged:

Και κατάλαβα καλά, πρέπει να βάλω απορροφητικό σε μπροστινό και πλάγιους τοίχους στη θέση των ηχείων συν επάνω στα ηχεία;
Απαντήθηκε, σόρι ήμουν έξω και έχασα τη μπαλίτσα λίγο. Χμ. μπλέξαμε δηλαδή.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.282
Βέλτιστο μέτρο θα ήταν ο εντοιχισμός του ηχείου.Εφόσον δεν θα ήταν αυτός εφικτός σε δεδομένο χώρο,τότε προσέγγιση όσο πιο κοντά γίνεται στο τοίχωμα πίσω από το ηχείο.
Αυτή είναι η ουσία.

Το έχουμε ξαναπεί τόσες πολλές φορές, που καταντάει ..μ@λακία.
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
Εγώ πάντως λέω να αλλάξω χόμπι, να αρχίσω το ψάρεμα ξέρω'γω. Πότε ο Γιάννης δεν μπορεί, πότε ο κώ...τσος του πονεί.
Με μια βδομάδα αποχή από τα forums και μπόλικη μουσικούλα θα στρώσεις!
Δε μπορεί... κάπως καλά θα παίζει και ας μην είναι όλα τέλεια!
 

Μηνύματα
7.256
Reaction score
11.799
Με μια βδομάδα αποχή από τα forums και μπόλικη μουσικούλα θα στρώσεις!
Δε μπορεί... κάπως καλά θα παίζει και ας μην είναι όλα τέλεια!
Θα σου απαντήσω στο δικό μου νήμα για να μη χαλάω αυτό.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Θα σου απαντήσω στο δικό μου νήμα για να μη χαλάω αυτό.
Ο ίδιος πάλι απαντώ εδώ...για να μη ΄΄χαλάσω΄΄ το δικό σου...:)
Με μια βδομάδα αποχή από τα forums και μπόλικη μουσικούλα θα στρώσεις!
Δε μπορεί... κάπως καλά θα παίζει και ας μην είναι όλα τέλεια!
Ή να πάρει...γλομπάτους και να επαναπαυθεί.:roflmao:

Στα σοβαρά τώρα,είναι διόλου ευκαταφρόνητον το να μπορεί κάποιος να χαλαρώνει με την ακροαματική του κατάσταση παρά τα όποια ελαττώματα στην απόδοση.

Γι αυτό και χαίρομαι χαρακτήρες όπως τους Γιάνννη & Λέανδρο που απολαμβάνουν δεόντως τα setup τους.

Νήματα όπως το παρόν και οι συμβουλές απευθύνονται πρωτίστως σε όσους ΄΄ανήσυχους΄΄ χρήστες θα είχαν την αίσθηση πως ΄΄κάτι φταίει΄΄ στην ακροαματική εμπειρία που εισπράττουν.Σκοπός είναι να ενημερώνονται και να διερευνούσαν λίγο τις ουσιαστικές παραμέτρους δεδομένου setup προτού να έμπαιναν σε εναλλαγές συσκευών και παρελκομένων που όχι μόνο κοστίζουν περισσότερο,αλλά ενδεχομένως να συσσωρεύουν και απανωτά σφάλματα παρά την ευνοϊκή συνισταμένη που μπορεί να προκύπτει σε ορισμένες περιπτώσεις.

Γι αυτό και τέτοιες πληροφορίες θα λογίζονταν ως...΄΄ακατάλληλες δι ανηλίκους΄΄ (ακροατές). :Α
 

Μηνύματα
7.256
Reaction score
11.799
Ο ίδιος πάλι απαντώ εδώ...για να μη ΄΄χαλάσω΄΄ το δικό σου...:)

Ή να πάρει...γλομπάτους και να επαναπαυθεί.:roflmao:

Στα σοβαρά τώρα,είναι διόλου ευκαταφρόνητον το να μπορεί κάποιος να χαλαρώνει με την ακροαματική του κατάσταση παρά τα όποια ελαττώματα στην απόδοση.

Γι αυτό και χαίρομαι χαρακτήρες όπως τους Γιάνννη & Λέανδρο που απολαμβάνουν δεόντως τα setup τους.

Νήματα όπως το παρόν και οι συμβουλές απευθύνονται πρωτίστως σε όσους ΄΄ανήσυχους΄΄ χρήστες θα είχαν την αίσθηση πως ΄΄κάτι φταίει΄΄ στην ακροαματική εμπειρία που εισπράττουν.Σκοπός είναι να ενημερώνονται και να διερευνούσαν λίγο τις ουσιαστικές παραμέτρους δεδομένου setup προτού να έμπαιναν σε εναλλαγές συσκευών και παρελκομένων που όχι μόνο κοστίζουν περισσότερο,αλλά ενδεχομένως να συσσωρεύουν και απανωτά σφάλματα παρά την ευνοϊκή συνισταμένη που μπορεί να προκύπτει σε ορισμένες περιπτώσεις.

Γι αυτό και τέτοιες πληροφορίες θα λογίζονταν ως...΄΄ακατάλληλες δι ανηλίκους΄΄ (ακροατές). :Α
Ναι, αλλά ο Λέανδρος ακούει πολύ καλύτερα απο εμένα. :p
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.172
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top