Ηχητική περιποίηση χώρου ακρόασης

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Ναι, αλλά ο Λέανδρος ακούει πολύ καλύτερα απο εμένα. :p
Είναι...πιο τυχερός,γι αυτό.:Α

Εσύ θ'ακολουθήσεις τη. ΄΄δύσκολη΄΄ οδό για να τον φτάσεις.

(Καμιά φορά αναρωτιέμαι μήπως έχουμε μπλέξει πραγματικά με...ανηλίκους -και όχι στα χρόνια ηλικίας) :lolsign:
 

Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
Σε έναν οικιακό χώρο με τις δεδομένες αδυναμίες του, θα μπορούσαμε στο κέντρο μεταξύ των δύο ηχείων να προσθέσουμε ακόμη ένα ίδιο για πάρουμε καλύτερα αποτελέσματα?
Για παράδειγμα μπορώ να συνδέσω την πηγή στο κεντρικό ηχείο, να επιλέξω όχι στέρεο αλλά μονο και μετά αυτό δίνει στέρεο σήμα στα υπόλοιπα δύο αριστερά και δεξιά. Πως σας φαίνεται η ιδέα? Κερδίζουμε τίποτα?
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.800
Είναι...πιο τυχερός,γι αυτό.:Α

Εσύ θ'ακολουθήσεις τη. ΄΄δύσκολη΄΄ οδό για να τον φτάσεις.

(Καμιά φορά αναρωτιέμαι μήπως έχουμε μπλέξει πραγματικά με...ανηλίκους -και όχι στα χρόνια ηλικίας) :lolsign:
Όποιος μπορεί να παρέμβει επί της ουσίας στον χώρο για να φέρει στα ίσια της την απόδοση ενός συστηματος σε δεδομένο χώρο, καλό είναι να το πράξει και σίγουρα, πριν ασχοληθεί με καλώδια και λοιπά παρελκόμενα. Εγώ ανήκω σε ειδική κατηγορία μεταβατικού σταδίου, δεν μπορώ να ακούσω σωστά τώρα, δεν μπορώ να παρέμβω γιατί σε λίγο θα τη κάνω για άλλο χώρο, οπότε αδίκως σας ζάλισα ( ευχαριστώ όμως για τις συμβουλές που με υπομονή παρείχατε ).
Y.Γ. Ηχομπάρα αγάπη μου!!! :dance2: :dance2: :dance2:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.368
Reaction score
125.392
Σε έναν οικιακό χώρο με τις δεδομένες αδυναμίες του, θα μπορούσαμε στο κέντρο μεταξύ των δύο ηχείων να προσθέσουμε ακόμη ένα ίδιο για πάρουμε καλύτερα αποτελέσματα?
Για παράδειγμα μπορώ να συνδέσω την πηγή στο κεντρικό ηχείο, να επιλέξω όχι στέρεο αλλά μονο και μετά αυτό δίνει στέρεο σήμα στα υπόλοιπα δύο αριστερά και δεξιά. Πως σας φαίνεται η ιδέα? Κερδίζουμε τίποτα?
Ναι θα μπορούσες να προσθέσεις ένα κεντρικό ηχείο και να βελτιωθεί δραματικά η κατάσταση, αλλά όχι με τον τρόπο που προτείνεις, χρειάζεται επεξεργαστής να το κάνει αυτό, διότι η σωστή ενσωμάτωση κεντρικού ηχείου έχει διερευνηθεί πλήρως και έχει τεκμηριωθεί επαρκώς από εκτεταμένες έρευνες, και γίνεται με συγκεκριμένους αλγόριθμους κι όχι όπως λες.

Χρειάζεται να αφαιρεθεί τμήμα του ενός καναλιού από το άλλο, και να αθροιστεί τμήμα των 2 καναλιών στο κεντρικό, ώστε συνολικά να παραμείνει αμετάβλητο το ενεργειακό περιεχόμενο της ηχογράφησης και να διατηρηθεί σταθερή στο πλάτος η ανάλυση της μουσικής σκηνής.

Κι αυτά τα έχουμε ξαναπεί αρκετές φορές, ώστε να είναι πλέον κουραστικό να χρειάζεται σε καθέναν από σας να διορθώνουμε τα ίδια και τα ίδια και ξέρεις πως συνεχίζει..

Είπαμε: πολυκάναλο με απμίξινγκ.
Τέλος.
Ξεχαστε τις πρωτοβουλίες.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Όποιος μπορεί να παρέμβει επί της ουσίας στον χώρο για να φέρει στα ίσια της την απόδοση ενός συστηματος σε δεδομένο χώρο, καλό είναι να το πράξει και σίγουρα, πριν ασχοληθεί με καλώδια και λοιπά παρελκόμενα. Εγώ ανήκω σε ειδική κατηγορία μεταβατικού σταδίου, δεν μπορώ να ακούσω σωστά τώρα, δεν μπορώ να παρέμβω γιατί σε λίγο θα τη κάνω για άλλο χώρο, οπότε αδίκως σας ζάλισα ( ευχαριστώ όμως για τις συμβουλές που με υπομονή παρείχατε ).
Y.Γ. Ηχομπάρα αγάπη μου!!! :dance2: :dance2: :dance2:
Προτείνω να εξακολουθήσεις τον πειραματισμό πάνω στο ίδιο το στήσιμο κι επίσης μετακινούμενα αρθρώματα απορρόφησης/διάχυσης έστω και στον τωρινό προσωρινό σου χώρο δια λόγους...προπόνησης κι εξοικείωσης. :Α
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.368
Reaction score
125.392
Όποιος μπορεί να παρέμβει επί της ουσίας στον χώρο για να φέρει στα ίσια της την απόδοση ενός συστηματος σε δεδομένο χώρο
Δικαιολογίες ατοπες.

Έχουν αναφερθεί αναλυτικά και διεξοδικά αυτά που πρέπει να γίνουν, που δεν έχουν σχέση με το χώρο.

Θες άλλο πρό, που να βγάζει εξόδους για τουλάχιστον 2 σαμπ, με κρος που να εφαρμοστεί και στους δορυφόρους, τοποθέτηση όπως έχουμε πει, ισοστάθμιση με ντιρακ, ταργκετ κερβ, διάχυση, άντε γεια.

Εσύ παίζεις με τους δορυφόρους. Αν δε κάνεις αυτά που σε λέμε, δε πρόκειται να ακούσεις σωστά.


Τι σχέση έχουν αυτά με αλλαγή χώρου; Καμία.

Πήρες τα απαιτούμενα μηχανήματα; Έχεις ντιρακ; Έκανες ισοστάθμιση; Βαράνε καλά τα σαμπ;

Τελικά ποιο ταργκετ κερβ προτιμάς;

Τι συζητάμε; Το ότι θα αλλάξεις κάποτε χώρο;

Αντεμηξεκινησω....
Post automatically merged:

Η μετατροπή του δικαναλου περιεχομένου σε πολυκάναλο για 3-5-7-11-64 δορυφόρους, πρέπει να ακολουθήσει συγκεκριμένους αλγόριθμους που έχουν πολλαπλούς στόχους, πέραν της διατήρησης του συχνοτικου περιεχομένου της ηχογράφησης, και κυρίως (επαναλαμβάνω) του ενεργειακού περιεχομένου αυτής.

Δε μπορείτε να ανακαλύψετε τον τροχό, τον έχουν ανακαλύψει ήδη.

Αν είναι να κάνετε τέτοια δουλειά, κάντε τη σωστά, επιστημονικά.

Θα χρειαστεί ή να στήσετε σωστό σοφτγουερ σε πισι που να τρέχει τέτοιους αλγόριθμους, ή να προμηθευτείτε εξοπλισμό που το κάνει αξιοπρεπώς. Το "αξιοπρεπές" σε αυτή την περίπτωση, δεν είναι τόσο τρομερό, αρκεί να βρείτε μηχάνημα που να διαθέτει τη δυνατότητα να πείς πόσα κανάλια έχεις, ώστε σε αυτά να εφαρμοστεί ο αλγόριθμος, διότι αν εφαρμόζεται για 7 κανάλια κι ακούς 3, χάνεις τη μισή ενέργεια.
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Δικαιολογίες ατοπες.

Έχουν αναφερθεί αναλυτικά και διεξοδικά αυτά που πρέπει να γίνουν, που δεν έχουν σχέση με το χώρο.

Θες άλλο πρό, που να βγάζει εξόδους για τουλάχιστον 2 σαμπ, με κρος που να εφαρμοστεί και στους δορυφόρους, τοποθέτηση όπως έχουμε πει, ισοστάθμιση με ντιρακ, ταργκετ κερβ, διάχυση, άντε γεια.

Εσύ παίζεις με τους δορυφόρους. Αν δε κάνεις αυτά που σε λέμε, δε πρόκειται να ακούσεις σωστά.


Τι σχέση έχουν αυτά με αλλαγή χώρου; Καμία.

Πήρες τα απαιτούμενα μηχανήματα; Έχεις ντιρακ; Έκανες ισοστάθμιση; Βαράνε καλά τα σαμπ;

Τελικά ποιο ταργκετ κερβ προτιμάς;

Τι συζητάμε; Το ότι θα αλλάξεις κάποτε χώρο;

Αντεμηξεκινησω....
Κι εφόσον θα βαριόταν όλες αυτές τις διατυπώσεις επί του hardware/software,ας έπαιρνε ένα setup Genelec μαζί με το GLM.

Για να έκανε και αξιόπιστη ΄΄κόντρα΄΄ με τον...Λέανδρο που έχοντας καλύτερη ακροαματική απόδοση θ'απαξίωνε τέτοιου τύπου ηχεία ως παιχνιδάκια. :Α
Σε έναν οικιακό χώρο με τις δεδομένες αδυναμίες του, θα μπορούσαμε στο κέντρο μεταξύ των δύο ηχείων να προσθέσουμε ακόμη ένα ίδιο για πάρουμε καλύτερα αποτελέσματα?
Για παράδειγμα μπορώ να συνδέσω την πηγή στο κεντρικό ηχείο, να επιλέξω όχι στέρεο αλλά μονο και μετά αυτό δίνει στέρεο σήμα στα υπόλοιπα δύο αριστερά και δεξιά. Πως σας φαίνεται η ιδέα? Κερδίζουμε τίποτα?
Μου δίνεις πάντως την εντύπωση ότι κι εσύ πρέπει να...΄΄πάσχεις΄΄ από ακλόνητο κεντρικό είδωλο...:Α
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.276
Reaction score
1.356
.........................................
Θα χρειαστεί ή να στήσετε σωστό σοφτγουερ σε πισι που να τρέχει τέτοιους αλγόριθμους, ή να προμηθευτείτε εξοπλισμό που το κάνει αξιοπρεπώς. Το "αξιοπρεπές" σε αυτή την περίπτωση, δεν είναι τόσο τρομερό, αρκεί να βρείτε μηχάνημα που να διαθέτει τη δυνατότητα να πείσεις πόσα κανάλια έχεις, ώστε σε αυτά να εφαρμοστεί ο αλγόριθμος, διότι αν εφαρμόζεται για 7 κανάλια κι ακούς 3, χάνεις τη μισή ενέργεια.
Eμ..................εδω ειναι το προβλημα γιατρε μου.........................
Θελουμε επεξεργαστή 3.4 ή εστω 3.2 ............υπαρχει?
Τσου..........
 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Eμ..................εδω ειναι το προβλημα γιατρε μου.........................
Θελουμε επεξεργαστή 3.4 ή εστω 3.2 ............υπαρχει?
Τσου..........
Πως δεν υπάρχει...Μπορεί κάλλιστα να καλύπτει μεγαλύτερο πλήθος καναλιών κι εσύ θα τον διαμορφώνεις επιλεκτικώς για όποια περίπτωση καναλιών θα σε βόλευε. :Α
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.276
Reaction score
1.356
Μα.......................
" αν εφαρμόζεται για 7 κανάλια κι ακούς 3, χάνεις τη μισή ενέργεια. "

τοτε?
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Μα.......................
" αν εφαρμόζεται για 7 κανάλια κι ακούς 3, χάνεις τη μισή ενέργεια. "

τοτε?
Φαντάζομαι να μπορείς να την αναδιοχετεύεις σε ήδη χρησιμοποιούμενα με re-routing από το λογισμικό του επεξεργαστή.
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.276
Reaction score
1.356
Φαντάζομαι να μπορείς να την αναδιοχετεύεις σε ήδη χρησιμοποιούμενα με re-routing από το λογισμικό του επεξεργαστή.
Το κανει αυτο ο NAD 758 v3 ασ' πουμε?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.368
Reaction score
125.392
Η αυτοματοποίηση του απμίξινγκ που γίνεται από ένα φτηνό media player, όπως το sony που σας έχω πει, δεν εμπεριέχει παραμετροποίηση αριθμού καναλιών, και είναι στάνταρ 7-καναλη (και όχι immersive).

Όμως η παραμετροποίηση των av pro είναι πλήρης, ορίζεις αριθμό καναλιών και εκεί γίνεται το απμίξινγκ, λόγου χάριν δε βγάζει τίποτα στα ατμος αν δεν έχεις ατμος και τίποτα στα back surround αν δεν έχεις τέτοια.

Φαίνεται πως δεν έχετε χρησιμοποιήσει τέτοια μηχανήματα...

Φυσικά θα το κάνει και ο Ναντ, όπως και τα software σε πισι (ναι, ακόμα κι ο φουμπαρ).

Πολλές σύγχρονες μεγάλες μηχανές, έχουν αχαρακτήριστα τα κανάλια, και εσύ ορίζεις τι είναι το καθένα.
Ή και τμήμα αυτών.

Παραμετροποίηση.

Οι δε κάτοχοι μετρικ και άλλων μηχανών με εξελιγμένες δυνατότητες dsp, ακόμα και μόνο στο ψηφιακό πεδίο, όπως ο aes ebu server της lynx aes 16, μπορούν manually να κάνουν το ορθό upmixing, εφόσον έχουν διαβάσει τα ανάλογα pdf και τα παν καλά με το περήφανο άτι των μαθηματικών. ;)
 
Last edited:

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.800
Προτείνω να εξακολουθήσεις τον πειραματισμό πάνω στο ίδιο το στήσιμο κι επίσης μετακινούμενα αρθρώματα απορρόφησης/διάχυσης έστω και στον τωρινό προσωρινό σου χώρο δια λόγους...προπόνησης κι εξοικείωσης. :Α
Αυτός ήταν ο σκοπός, κυρίως προπόνηση και εξοικείωση, αλλά εδώ χρειάζεται είτε να σας πρήζω με λεπτομέρειες του δικού μου χώρου ( που τώρα θεωρείται "προσωρινός", άρα τζάμπα φαιά ουσία θα καταναλώσουμε αμφότεροι, άσε που ήδη το έχω κάνει και νιώθω άσχημα γι'αυτό ), είτε να φέρω ειδικό να δει τί συμβαίνει ( που επειδή είναι "προσωρινός" ο χώρος, τζάμπα θα πάνε τα χρήματα συν το ότι "φοβάμαι" τις λύσεις που θα προτείνει ), είτε να παραδώσω τα όπλα και απλά να ασχοληθώ με κάτι άλλο μέχρι το πλήρωμα του χρόνου, οπότε και θα μπορεί να γίνει σοβαρή και μόνιμη δουλειά.

Βέβαια, ο Κώστας ήταν κατατοπιστικότατος στην απάντηση των κατ'ιδίαν ερωτήσεών μου, αλλά λαμβάνοντας υπ'όψιν τα νέα - χθεσινά - δεδομένα σχετικά με το ηχείο μου, σκέφτομαι ότι δυσκολεύει το πράγμα και πάει σε σημεία που δεν θα μου άρεσαν καθόλου ( αισθητικά ).

Υ.Γ. Είναι και θέμα χώρου, αφού ακόμα και αν αύριο ψώνιζα επεξεργαστή - προενισχυτή και σαμπς, δεν θα είχα που να τα βάλω αυτά τα σαμπς. Εκτώς αν τα χρησιμοποιούσα σαν καθίσματα με διπλό ρόλο ηχείου - μασαζιέρας. :dance2:
Οπότε, ευχαριστώ και ως προς το δικό μου σετάπ, συζητάμε σε καμιά διετία πάλι.

 


Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.800
Μεχρι τότε μην γράφεις για καλώδια
Δεκτόν, άλλωστε έχω πάψει προ πολλού να μιλάω για καλώδια, αν και με εντελώς διαφορετική οπτική γωνία απο τη δική σας των "αντικαλωδιάδων", με σύγκλιση ως προς τη σπουδαιότητα ιεραρχικά άλλων παραγόντων και με αποφετιχοποίηση των καλωδίων γενικότερα. Έννοια σου. ;)
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Eμ..................εδω ειναι το προβλημα γιατρε μου.........................
Θελουμε επεξεργαστή 3.4 ή εστω 3.2 ............υπαρχει?
Τσου..........
Η δυνατότητα να ορίζεις πόσα ηχεία υπάρχουν στο σετ απ σου υπήρχε στους av receivers ήδη από τις ηρωικές εποχές του Dolby digital. Μπορούσες πχ να ορίσεις αν υπάρχει κεντρικό ή όχι, αν υπάρχουν surround ή surround back.
Κομματάκι δύσκολο να μη γίνεται τώρα.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
Υ.Γ. Είναι και θέμα χώρου, αφού ακόμα και αν αύριο ψώνιζα επεξεργαστή - προενισχυτή και σαμπς, δεν θα είχα που να τα βάλω αυτά τα σαμπς. Εκτώς αν τα χρησιμοποιούσα σαν καθίσματα με διπλό ρόλο ηχείου - μασαζιέρας. :dance2:
Οπότε, ευχαριστώ και ως προς το δικό μου σετάπ, συζητάμε σε καμιά διετία πάλι.
Η δικιά μου άποψη είναι μόνιμα "απλά κάνε ότι μπορείς".
Δεν υπάρχει μόνο το να τα κάνεις όλα ή να μην κάνεις τίποτα.
Δε μπορείς σαμπ και προενισχυτή; οκ.... μια στοιχειώδη ισοστάθμιση και ας μην είναι με dirac δε μπορείς; 2 πάνελ κρεμασμένα στους τοίχους που μετά θα τα πάρεις στο νέο σου χώρο δεν μπορείς; να κουνήσεις ή να στρίψεις 10 πόντους τα ηχεία (και ας χρειάζονται 1 μέτρο π.χ.) δεν μπορείς;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.588
Μηνύματα
2.866.523
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top