Ένα απόγευμα στου Κώστα Ear


Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Το ιδιο εχω κι εγω στη Συστηματαρα μου συν του οτι καρφωσα στο εδαφος τρεις ραβδους γειωσης - τις ενωσα με καλωδιο και η ακρη του ολου πραγματος ειναι μια καλωδιαρα ξεμπαρκη - γιατι το καμα δε θυμουμαι (χαϊεντικως) ... τωρα τι να το καμω ?
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.305
Reaction score
125.118
εμένα πέφτει με 2 310 και 2 18s αν τα ανάψω όλα μαζί :):):):) Δεν κάνω τίποτα όμως (ενοίκιο).
Τώρα ανάβω 11 τεμάχια 310 μαζί με 2 τεμάχια 870 και τα 2 κτήνη της τζενελεκ όλα μαζί, και δεν μασάει τίποτα.

Βασικά το ποτήρι ξεχείλισε εντελώς με το δεύτερο τζενελεκ... Πιθανώς να έχει πολύ πράμα στην τροφοδοσία του. Μέχρι τότε δεν είχα σημαντικό θέμα, σπάνια έπεφτε, και τα άνοιγα με τρόπο, λίγα λίγα.. Μετά το δεύτερο τζενελεκ όμως, σπάνια δεν έπεφτε, πολλές φορές έπεφτε 5-6 φορές στη σειρά, οπότε ή άναβε ή εκνευριζομουν και το άφηνα...

Γιατί μέσα στη νύχτα να πέφτει το ρεύμα σε όλο το σπίτι είναι θέμα....
 

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.548
Reaction score
5.056
Τώρα ανάβω 11 τεμάχια 310 μαζί με 2 τεμάχια 870 και τα 2 κτήνη της τζενελεκ όλα μαζί, και δεν μασάει τίποτα.

Βασικά το ποτήρι ξεχείλισε εντελώς με το δεύτερο τζενελεκ... Πιθανώς να έχει πολύ πράμα στην τροφοδοσία του. Μέχρι τότε δεν είχα σημαντικό θέμα, σπάνια έπεφτε, και τα άνοιγα με τρόπο, λίγα λίγα.. Μετά το δεύτερο τζενελεκ όμως, σπάνια δεν έπεφτε, πολλές φορές έπεφτε 5-6 φορές στη σειρά, οπότε ή άναβε ή εκνευριζομουν και το άφηνα...

Γιατί μέσα στη νύχτα να πέφτει το ρεύμα σε όλο το σπίτι είναι θέμα....
Εύγε , την καλύτερη δουλεία έκανες!
Για όλους εμάς τούς τρελούς με τα πολλά κιλοβάτ, το σωστό ρεύμα και με τής σωστές ασφάλειες, είναι το άλφα και το ωμέγα!:thumbsup:
 

Μηνύματα
14.963
Reaction score
20.613
Με πεσμένο το αντιηλεκτροπληξιακό της κατοικίας, αυτή η νέα γραμμή λειτουργεί κανονικά και δίνει ρεύμα μόνο σε 2 γειτονικές μπριζες παράλληλα συνδεδεμένες (η μία κολλητά δίπλα στην άλλη, που βρίσκονται στον τοίχο πίσω από τον τρινοβ και τα λοιπά μηχανήματα).
μπραβο τα θερμα μου συγχαρητηρια

ρε γιουφτο
11 κλαιν μαιν , 4 γενελεκ , τρινοβ και κατι χιλιαρικα σε ρουμ τρητμεντ, ενα γαμωρελε προστασιας τσιγκουνευτικες;

αιντε μαναμ , μπας και γινεις ανθρωπος, τραβα βαλε διαταξεις προστασιας στη γραμμη που παρεκαμψε στον ρελε , το να σκοτωθεις απο τετοια κατασταση δεν ειναι ποτε απιθανο.

κατελαχιστο αυριο βαζεις ρελε διαφυγης στην συγκεκριμενη γραμμη, και γενικο επιτηρητη φασης/ουδετερου σε ολο το σπιτι.
αν θες και αντικεραυνικο κανενα θεμα, αυτο τουλαχιστον θα γλυτωσει τα μηχανηματα μονο, τα αλλα δυο προστατευουν και τον χρηστη
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.305
Reaction score
125.118
ενα γαμωρελε προστασιας τσιγκουνευτικες;
Έβαλα ρε τρελοκομείο, έχει δικό της αντιηλεκτροπληξιακό η νέα γραμμή! Μονοφασικό (αντιηλεκτροπληξιακό ρελέ), ξεχωριστά από το τριφασικό αντιηλεκτροπληξιακό του σπιτιού!

Όλα στα 30 μιλιαμπερ πέφτουν. Έβαλα το καλό, που καταλαβαίνει χωρητικες διαφυγές από λάμπες λεντ, ή κάτι τέτοιο τελοσπαντων. ;)

Επίσης δε τα έκανα μόνος μου, ήρθε σοβαρός ηλεκτρολόγος εγκαταστάσεων, από μεγάλο κατάστημα της Θεσσαλονίκης και με εξαιρετικές συστάσεις, με τα εργαλεία του και το συνεργείο του. Μέτρησε και τις υπόλοιπες γραμμές για τυχόν διαφυγή, και τη νέα, και αντιστάσεις και όλα. Πολύ ωραίος.

Όχι φτηνός, όχι Αλβανός με κατσαβίδι. :lol:
 
Last edited:

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.261
Reaction score
13.146
Έβαλα ρε τρελοκομείο, έχει δικό του αντιηλεκτροπληξιακό! Μονοφασικό, ξεχωριστά από το τριφασικό του σπιτιού!
τωρα που εσιαξες της προκοπης ηλεκτρολογικη εγκατασταση να σου στειλω ενα πολυπριζο της προκοπης ααα σουπερ ντουπερ και να ακους σωστα τα ιμερσιβια και τα ντι πι εσια και τον μομπυ :gamer: :gamer::drinks:;)
 


Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.209
Reaction score
27.747
Θεμελιώδης νόμος της μηχανικής είναι το "Αν κάτι δεν θέλεις να έχει πρόβλημα, καλύτερα να μην είναι εκεί"
Οπότε για να μην πέφτουν τα αντιηλεκτροπληξιακά, μην τα βάζετε.
Λειτουργούν όλα κανονικά και χωρίς αυτά τα γ@μήδια.

49,90 €
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.305
Reaction score
125.118
Οπότε για να μην πέφτουν τα αντιηλεκτροπληξιακά, μην τα βάζετε.
Λειτουργούν όλα κανονικά και χωρίς αυτά τα γ@μήδια.
Είναι θέμα ασφάλειας Μιχάλη μου, και δεν φταίνε τα μηχανήματα, οι άνθρωποι φταίνε.

Ο ηλεκτρολόγος (κι ο εργολάβος στην κατασκευή του σπιτιού) φταίει που σε μεγάλου μεγέθους σπίτι, έχει μόνο ένα τριπλό (τριφασικό) αντιηλεκτροπληξιακό ρελέ, αντί να έχει ξεχωριστά σε κάθε όροφο και ξεχωριστό για την αυλή, τους εξωτερικούς χώρους, που είναι πολλοί και μπορεί ανά πάσα στιγμή να υπάρξει πρόβλημα, να μπει υγρασία σε κάποιο εξωτερικό στοιχείο στην πέρα άκρη του κήπου, και να πέφτει το ρεύμα παντού, γιατί ο άλλος ήταν ηλίθιος κι έβαλε μόνο 1...

Δυστυχώς δε κάνουν όλοι σωστά τη δουλειά τους, αν την έκαναν, δε θα είχαμε θέματα.
 



susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.548
Reaction score
5.056
Πάντως μου αρέσει η ιδέα να τα ανάβω από τον πίνακα σα το θερμοσίφωνα, έχει πολύ πλάκα!
Κανόνισε να θες να κάνεις μπάνιο κ αντί να ανάψεις Τον θερμοσίφωνα να ανάψεις τα μηχανήματα :roflmao: :lolsign:
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.305
Reaction score
125.118
Χθες το βράδυ κατά λάθος έπαιξε στην αρχή δικάναλα το σετάπ μου.

Το λάθος διορθώθηκε στα πρώτα 15-20", τόσο άντεξα, ούτε μισό λεπτό.

Τι κρίμα να ακούτε κάποιοι από σας μόνο από 2 ηχεία... Πολύ κρίμα. :frown:

Αρχίζω να στεναχωριέμαι ειλικρινά. Μάλλον θα σταματήσω να γράφω τέτοια...:redface:

ΥΓ. Βρε δε λέω, "μια χαρά" παίζει δικάναλα η μουσική, απλώς δε συγκρίνεται με το ιμερσιβ...
Να υπενθυμίσω αυτό που λένε για τη γριά που πέθανε: περίεργο, "μια χαρά" ήταν...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.305
Reaction score
125.118
6-αρι καλώδιο από τον πίνακα, μια φάση του τριφασικού μόνο για το στέρεο, βύσματα ρεύματος τα μπλε των 35-40 αμπέρ, τα βιομηχανικά, καλώδια ρεύματος όλα θωρακισμένα, χέσε με.

Παράτα με λεανδρούκο, τα'κανα όλα, αλλά στην πορεία ξέμπλεξα από τις βλακείες. Εσύ να δούμε πότε θα ξυπνήσεις....
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.305
Reaction score
125.118
Άνευ πλάκας πάντως, αυτής της μορφής τα βύσματα είναι ε-ξαι-ρε-τι-κά!

images (2).jpeg


ZS220222_1.jpg



Και αν θες να βάλεις πολύ χοντρό καλώδιο, δεν έχεις πρακτικά καλύτερη επιλογή.

Αλλά εντάξει, πολύ γκουμούτσες....
 

P

PMC

Guest
Όταν είσαι πολύ καλός τέτοια άκρα έχουν τα καλωδια σου....

CCB149B0-87D2-490D-AB41-B943E10DD7DD.jpeg

Άνευ πλάκας πάντως, αυτής της μορφής τα βύσματα είναι ε-ξαι-ρε-τι-κά!

View attachment 144477

View attachment 144478


Και αν θες να βάλεις πολύ χοντρό καλώδιο, δεν έχεις πρακτικά καλύτερη επιλογή.

Αλλά εντάξει, πολύ γκουμούτσες....
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.553
Μηνύματα
2.864.207
Members
37.929
Νεότερο μέλος
stergiosgk
Top