Ένα απόγευμα στου Κώστα Ear

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.326
Έλα ρε μην είσαι τέτοιος, η ακρόαση νιαρφιλντ είναι η μόνη λύση για απεριποιητους χώρους, χρόνια το λέμε και φυσικά ισχύει.

Εννοείται πως η λύση των ακουστικών είναι παρόμοιας λογικής, όταν ο χώρος δεν επιτρέπει άλλα γούστα.

Για πιο μεγάλους χώρους και μεγαλύτερες αποστάσεις ακρόασης, με ηχεία πλήρους φάσματος, θέλει δουλειά, όχι αστεία...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Λύση ειναι, αλλα χαρακτηριστικά χώρου σε τοποθέτηση nearfield δεν ειναι αξιόπιστο να μετράς.

@wnet: βαλε τα ηχεία και το σαμπ στα δυο μέτρα, και ξανακάνε τις μετρήσεις.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.326
Λύση ειναι, αλλα χαρακτηριστικά χώρου σε τοποθέτηση nearfield δεν ειναι αξιόπιστο να μετράς.
Δε τα μετράς καθόλου θες να πεις... ;)

Για να μετρήσεις το χώρο, θέλει το μικρόφωνο να είναι μακριά από τα ηχεία ώστε να ανέβει σημαντικά ο λόγος έμμεσης προς άμεση.

Στην νιαρφιλντ τοποθέτηση ακριβώς αυτό κερδίζεις, μειώνεται πολύ η έμμεση σε σχέση με την άμεση.

Όλα καλά όλα ανθηρά. ;)
 


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.794
Reaction score
11.037
Λύση ειναι, αλλα χαρακτηριστικά χώρου σε τοποθέτηση nearfield δεν ειναι αξιόπιστο να μετράς.

@wnet: βαλε τα ηχεία και το σαμπ στα δυο μέτρα, και ξανακάνε τις μετρήσεις.
Οπως επισης δε μετραμε χαρακτηριστικα χωρου με ενεργοποιημενο ΕQ.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
Οπως επισης δε μετραμε χαρακτηριστικα χωρου με ενεργοποιημενο ΕQ.
No EQ:

spnoeq.jpg


αλλά και πάλι.... χωρίς EQ ... με τι ακρίβεια μετράς το χώρο;; ανάλογα με τα ηχεία που θα του πετάξεις θα έχει διαφορές... λες και παίζουν όλα flat 20-20.000...
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.719
Reaction score
10.529
@wnet
Παρτο αλλιώς.
Είναι σαν να ρωτάμε τι θερμοκρασία έχει στην Αθήνα μια ηλιόλουστη χειμωνιάτικη μέρα, το meteo να λεει 10 βαθμούς και εσύ να μας λες 25 βαθμούς γιατί έχεις το θερμόμετρο μέσα στο αυτοκίνητο παρκαρισμένο στον ήλιο.

Η μέτρηση RT60 που κάνουμε μπάζει από παντού και πρέπει να χρησιμοποιείται με σύνεση.

Εξαίρεση οι γνωστοί σαμποσυλλεκτες.
Αν φέρνανε τα σαμπ στον χώρο σας θα κλαίγατε με τα αποτελέσματα.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.326
Ναι, γιατί θα ήταν υπερβολικά για 12 και 17 τετραγωνικά (επί 2.90-3 ύψος).
Όχι, δεν είναι αυτός ο λόγος.

Άσε που δεν υπάρχει "υπερβολικό" εκεί κάτω.

Ο λόγος είναι ότι δεν διεγείρεται επαρκώς ο χώρος στην πρώτη οκταβα.
Δεν είναι εύκολο, κι αν δε διεγείρει ικανοποιητικά το σαμπ το χώρο, δε μπορείς να μετρήσεις το χώρο με πηγή τα ηχεία.

Γι'αυτό χρησιμοποιείται πιστόλι ή άλλος κρουστικος ήχος πλήρους φάσματος και μεγάλης στάθμης για τέτοιες μετρήσεις.

Εμείς με τα σαμπ τέρατα, μπορούμε να τον διεγείρουμε ικανοποιητικά.
 


Μηνύματα
12.851
Reaction score
10.067
Με θόρυβο ηρεμίας 60db
Εντάξει, σε ήσυχο προάστειο μένω, όχι στο κέντρο!

Συμφωνώ ότι στις μετρήσεις μας δεν διεγείρεται σωστά ο χώρος στην 1η οκτάβα, αλλά εντάξει. Με το ποσό που έχουμε δώσει για σύστημα και πάλι καλά. Ευτυχώς δεν είμαστε τίποτα λαμπάτοι.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.326
Βρε Πέτρο μου, από τη στιγμή που έχεις νιαρφιλντ τοποθέτηση, και δορυφόρους για τέτοια απόσταση ακρόασης, έχεις λύσει/παρακάμψει το θέμα του χώρου και δε σε απασχολεί.
 

Μηνύματα
12.851
Reaction score
10.067
Μα νομίζω (και διόρθωσέ με αν κάνω λάθος) ότι στα μπάσα εξακολουθώ να ακούω τη διέγερση του χώρου από το sub, έστω και αν αυτό βρίσκεται ...ανάμεσα από τα πόδια μου.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.326
Μα νομίζω (και διόρθωσέ με αν κάνω λάθος) ότι στα μπάσα εξακολουθώ να ακούω τη διέγερση του χώρου από το sub, έστω και αν αυτό βρίσκεται ...ανάμεσα από τα πόδια μου.
Όχι βέβαια..
Δεν υπάρχει αντίπαλος στην απόσταση ακρόασης.
Σε μικρή απόσταση ακρόασης προσλαμβάνεις υψηλή στάθμη άμεσης, και η έμμεση έχει την αναμενόμενη πτώση στάθμης από την απόσταση που θα διανύσει μέχρι να φτάσει και να ανακλασθεί στα τοιχωματικα όρια και μετά να γυρίσει πίσω σε σένα.

Αντιθέτως, βάζοντας το σαμπ στην πίσω γωνία πίσω από το ηχείο σε μιντφιλντ τοποθέτηση σε τυπικό σαλόνι, η άμεση του σαμπ είναι εντελώς ανύπαρκτη.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.326
Θενκς κεφαλε!

Ετοιμαστείτε για ανταλλαγή σκληρών με πολυκάναλο περιεχόμενο μουσικής μόνο.

Εγώ έχω ξεκινήσει δυναμικά τη συλλογή και την δημιουργία αντιγράφων ασφαλείας... ;)

Το κραφτγουερκ πρέπει να το ακούσετε όλοι. Ανεξαρτήτως. :)

ΔΥΝΑΤΑ. :drinks:
 
Last edited:

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.719
Reaction score
10.529
Δεν μας αρέσει κύριε.
Αυτό να δοκιμάσεις.
Επεδή θα βαρεθείς βάλτο από το 5λεπτό και μετα να ακούσεις τα τελευταία δύο,
Είναι και Γιανννννης φριέντλυ γιατί έχει καμπανάκια :roflmao: :roflmao:

 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.326
Όντως, ακόμα και σε στάθμη αναφοράς βαράει αυτό το καμπανίδιον, είναι σα το άλλο που έβαλε ο ντιμιφουτ, φουλ οσχηστρα με εκκλησιαστικό όργανο μαζί, το δράμα του 6-ιντσου στο δρόμο με τις λεύκες, όπου έρχεται ο Φρέντι με τα σιδερένια νύχια του να ξεσκίσει τους κώνους! :lol: :lol: :lol:

 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.865.573
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top