Ηχητική παραποίηση χώρου ακρόασης

Status
Not open for further replies.

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.606
Reaction score
27.948
το διπλό ρόλο του σαλονιού και listening room
Στο μέτρο του δυνατού γιατί πρώτα είναι σπίτι και μετά studio.

Επίσης για να καταλάβω, αυτή τη στιγμή δεν έχεις κανένα σύστημα ή απλά έχεις και το έχεις "μαζέψει" λόγω της ανακαίνισης.
Και βέβαια υπάρχουν μηχανήματα.
AV Anthem MRX500
Μπροστά ηχεία Mirage OM10
Πίσω ηχεία Mirage OM12
Κεντρικό Mirage OM-C2
Sub Paradigm Ultracube 10
BluRay Panasonic δεν θυμάμαι μοντέλο
HTPC media center για ταινίες.
CD Player Sherwood δεν θυμάμαι μοντέλο
Edision Argus mini Satellite & Terrestrial receiver.
Καλώδια MIT (έτσι για σένα)
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.329
Λέανδρε καλημέρα,

τελικά θα κάνεις τίποτα στο χώρο σου για το φλατερ Έκο;
Είναι βέβαιο ότι έχεις.
Βέβαιο.

Αν θες, θα σου πω τον τρόπο να ανακαλύψεις σε ποια σημεία έχεις έντονο φλατερ Έκο και σε ποια λιγότερο.

Επίσης το ντιλέϊ δεν είναι σε ποσοστά επί τοις εκατό. Δηλαδή δεν υπάρχει 5% ντιλεϊ. Οκ?
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Λέανδρε καλημέρα,

τελικά θα κάνεις τίποτα στο χώρο σου για το φλατερ Έκο;
Είναι βέβαιο ότι έχεις.
Βέβαιο.

Αν θες, θα σου πω τον τρόπο να ανακαλύψεις σε ποια σημεία έχεις έντονο φλατερ Έκο και σε ποια λιγότερο.
είμαι όλος αυτιά ντόκτορ!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.329
Πηγαίνεις σε όλα τα σημεία του χώρου σου, και απλώς χτυπάς δυνατά παλαμάκια.

Γενικά:
Θα πρέπει να σβήνει γρήγορα ο ήχος, να μη κρέμεται σε κανένα συχνοτικο σημείο.

Ειδικά για το φλατερ Έκο:
Ακούγονται παρατεταμένες αλλεπάλληλες διακριτές ανακλάσεις πριμων, κυρίως μεταξύ δαπέδου και ταβανιού, που κάνουν ένα "μπζζζζνννννν".
Πολύ εύκολα θα το καταλάβεις, και θα ακούσεις όλα τα σημεία στον χώρο σου, που έχουν τέτοιο πρόβλημα.

Ακόμα και μια άκρη στο δωμάτιο που έχεις το στέρεο αν εμφανίζει φλατερ Έκο, έχεις ακουστό - αντιληπτό πρόβλημα στη θέση ακρόασης. Δεν πρέπει να έχεις πουθενά και σε κανένα σημείο όπου του δωματίου από άκρη σε άκρη φλατερ Έκο.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Πηγαίνεις σε όλα τα σημεία του χώρου σου, και απλώς χτυπάς δυνατά παλαμάκια.

Γενικά:
Θα πρέπει να σβήνει γρήγορα ο ήχος, να μη κρέμεται σε κανένα συχνοτικο σημείο.

Ειδικά για το φλατερ Έκο:
Ακούγονται παρατεταμένες αλλεπάλληλες διακριτές ανακλάσεις πριμων, κυρίως μεταξύ δαπέδου και ταβανιού, που κάνουν ένα "μπζζζζνννννν".
Πολύ εύκολα θα το καταλάβεις, και θα ακούσεις όλα τα σημεία στον χώρο σου, που έχουν τέτοιο πρόβλημα.

Ακόμα και μια άκρη στο δωμάτιο που έχεις το στέρεο αν εμφανίζει φλατερ Έκο, έχεις ακουστό - αντιληπτό πρόβλημα στη θέση ακρόασης. Δεν πρέπει να έχεις πουθενά και σε κανένα σημείο όπου του δωματίου από άκρη σε άκρη φλατερ Έκο.
ντόκτορ,
το έχω ήδη τεστάρει και μπορώ να πω ότι είναι μουγκό παντού, με τα χαλιά τοποθετημένα, χωρίς αυτά υπάρχει μια ανεπαίσθητη υποψία echo flattering στο τμήμα του σαλονιού προς τη μπαλκονόπορτα κι αυτό σε όχι μεγαλύτερη επιφάνεια από 0,3τμ. επαναλαμβάνω..ανεπαίσθητη μιας και μόνο εγώ κι ένας φίλος μου από 30-40 άτομα μπορέσαμε να το ακούσουμε!
 



Μηνύματα
12.851
Reaction score
10.068
Αχχ Πέτρο μ...
Πάλι αδιαβαστος είσαι!!:p:p
Εδώ και 20 χρόνια, είχα ήδη στήσει το πρώτο μου 5.1.
Έκτοτε έχει αλλάξει 5 φορές και πότε δεν ακούω μουσική μ αυτό!:wink::wink:
Το έχω γράψει εδώ και 5 χρόνια ότι έχω 2 παράλληλα συστήματα, το δικαναλο για ν ακούω, και τη π@π@ρι@ για καμιά ταινία!
Αδιαβαστος λέμε!
Το πρωί με το κηδεμόνα σου!:rofl::rofl:
Εγώ αδιάβαστος, εσύ ανεπίδεκτος μαθήσεως! Το έχεις που το έχεις το πολυκάναλο, κάνε μια αλλαγή, βάλε τα κυρίως ηχεία για δεξί αριστερό και άκου λίγο πολυκάναλα, έτσι για δοκιμή.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
προφανώς δεν έγινα κατανοητός.
Σε δείγμα 30-40 ατόμων που έχουν περάσει κατά καιρούς από το χώρο μου και δοκιμάσαμε τη κλασσική μέθοδο των...παλαμακίων, όλοι οι υπόλοιποι με εξαίρεση τον εν λόγω φίλο και μόνο όταν δεν υπήρχε το πίσω χαλί μπροστά από τη μπαλκονόπορτα , όλοι υποστήριζαν ότι δεν άκουγαν τίποτα ακόμη κι όταν καθόμουν στο συγκεκριμένο σημείο και επαναλάμβανα τα παλαμάκια για να τους το δείξω.
Με το χαλί στη θέση του..τάφος!
 
Last edited:

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Εγώ αδιάβαστος, εσύ ανεπίδεκτος μαθήσεως! Το έχεις που το έχεις το πολυκάναλο, κάνε μια αλλαγή, βάλε τα κυρίως ηχεία για δεξί αριστερό και άκου λίγο πολυκάναλα, έτσι για δοκιμή.
Με δεδομένο ότι έχει καλό σετάπ στο δικάναλο, υποψιάζομαι ότι οι αδυναμίες του πολυκάναλου σετάπ θα του εντείνουν τη δυσαρέσκεια προς αυτό.
Post automatically merged:

προφανώς δεν έγινα κατανοητός.
Σε δείγμα 30-40 ατόμων που έχουν περάσει κατά καιρούς από το χώρο μου και δοκιμάσαμε τη κλασσική μέθοδο των...παλαμακίων, όλοι οι υπόλοιποι με εξαίρεση τον εν λόγω φίλο, όλοι υποστήριζαν ότι δεν άκουγαν τίποτα ακόμη κι όταν καθόμουν στο συγκεκριμένο σημείο και επαναλάμβανα τα παλαμάκια για να τους το δείξω.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.329
echo flattering
Η νεολεξία είναι χαρακτηριστικό της σχιζοφρένειας.
Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα μάστορα.
Δική σου εφεύρεση;
Βέρυ φλάττερινγκ
:tongue: :lol:

Τες πα, ψάξε και στο γιουτιουμπ, θα βρεις βίντεο για φλατερ Έκο.
Δε θα βρεις για echo flattering, δεν υπάρχει λέμε, σταμάτα να το γράφεις, είναι τρατζικ.. ούτε ντιλεϊ % δεν υπάρχει. Έλεος δηλαδή...
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.329
Σοβαρά, έτσι είναι. Ανοίξτε οποιοδήποτε βιβλίο ψυχιατρικής, θα το βρείτε. ;)

Όσο για την "ανεπαίσθητη υποψία" φλατερ Έκο στο χώρο του Λέανδρου, με τόσα ντουβάργια και ταβάνια άδεια, που 1 στους 30 το άκουσε, τι να πω, μάλλον θα είμαι ο Νο2 που μπορεί να το ακούσει ολόβερ εκεί. :)
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.552
Reaction score
37.801
Σοβαρά, έτσι είναι. Ανοίξτε οποιοδήποτε βιβλίο ψυχιατρικής, θα το βρείτε.
στο θεμα βιβλια, αλλα καντο ενα πιντιεφ και στειλτο μας το κεφαλαιο ... επισης φανταζομαι οτι ακους φωνες εκει που δεν υπαρχουν και δεν εισαι ο Σκριμιν Τζει... αυτα παλια τα παθαινα...τωρα εχω περασει σε προχωρημενο (και παρωχημενο) αχαρτογραφητο σταδιο .. 8-) - αλλα τουλαχιστων το συνοδευω με Psychobilly - βλ.Meteors.
 



Status
Not open for further replies.

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.616
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top