Ηχητικές και γευστικές απολαύσεις στην Θεσσαλονίκη - To Kοτσιδόσπιτο



TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.878
ευχαριστω παρα πολυ για την φιλοξενια στον υπεροχο χωρο σου .
απο τις φωτογραφιες νομιζα οτι η αποσταση ακροασης ειναι μεγαλυτερη.
παρα πολυ ποιοτικο συστημα , φτιαγμενο ιδανικα για τις σταθμες που μπορεις να ακουσεις λογω πολυκατοικιας αλλα θα ηθελα να τα τερματισω τα γομαρια (πανεμορφα) που εχεις .
ωραιο στακατο χαμηλο , τα πριμα με λεπτομερεια και ξεκουραστα , ολα οπως πρεπει.
το μονο που θα ηθελα λιγο ακομα, ειναι midbass . Δεν ξερω αν πρεπει να κατεβει το cross ή να αλλαξεις το target curve ή και τα δυο.
ξερω οτι το χαιρεσαι το συστημα σου καθε μερα , σε ξεκουραζει και σε ηρεμει με τις ομορφες μουσικες σου και νομιζω αυτο ειναι που εχει σημασια , ο καθενας μας να παιρνει αυτο που θελει απο το συστημα του ...
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Θα συμφωνησω απολυτα μ αυτο που λες Μιχαλη, το παρατηρησα κι εγω αν κ δεν εχω δυστυχως πολυ χρονο για ακροαση, παρα ποσο για δοκιμες και μετρησεις, φαντασου..

Παλι καλα που ερχεστε και ακουμε καμια μουσικη.
Με την πρωτη ευκαρια να κανω καποια τεστ, το πρωτο θα ναι να παιξω λιγο με το eq σε καποια επιθυμητη ισως να το πω καμπυλη και μετα θα δοκιμασω να κατεβασω το σημειο κροςς κι αλλο, ελπιζω να χω αποτελεσμα!

Ευχαριστω για τη γνωμη σου και σε περιμενω και παλι συντομα!
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Λογω εβδομαδας μετρησεων, εδω λοιπον κι οι δικες μου, γρηγορες μετρησεις , με πολυ γρηγορες διορθωσεις απο τους αγαπημενων Dimifoot, Dapost και Costas EAR , ετσι οπως τα καναμε την τελευταια φορα .

Κραξτε ελευθερα!

Average.jpg



Both.jpg



ρτ60.jpg
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.062
Λογω εβδομαδας μετρησεων, εδω λοιπον κι οι δικες μου, γρηγορες μετρησεις , με πολυ γρηγορες διορθωσεις απο τους αγαπημενων Dimifoot, Dapost και Costas EAR , ετσι οπως τα καναμε την τελευταια φορα .

Κραξτε ελευθερα!

View attachment 146397


View attachment 146398


View attachment 146399
Πλάκα κάνεις;
Τζαμί...ΟΛΑ....τι να κράξει κάνεις;8-):drinks:
Ούτε μια ιδέα τριτμεντ έχεις....δεν θα μπορούσε καλύτερα....
Υπάρχει impulse main με subs;
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.924
Θα μπορούσαμε καλύτερα αν είχαμε περισσότερη απο μισή-μια ωρα για την ρύθμιση, ερχόντουσαν οι καλεσμένοι του Γιάννη και έπρεπε να είμαστε τελειωμένοι.

Και το χειρότερο είναι πως δεν ξέρω το μενού της μετρικ για να κάνω φινίρισμα, σαν διαστημόπλοιο είναι :o . Πρέπει αναγκαστικά να ξαναπάω με τον Εαρ, και να συντονιστούμε όλοι μαζί. Άντε να δούμε.
Post automatically merged:

λίγο το rt60 να ρίξεις είσαι αρχηγός.
:thumbsup:
Εχει ξεκινήσει η συζήτηση.
Post automatically merged:

Κραξτε ελευθερα!
Εγω θα έλεγα σε “κάποιους” : Κλάψτε ελεύθερα
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.924
Όπως βλέπετε και η μέτρηση χωρίς eq είναι απολύτως αποδεκτή, διότι τα ηχεία εχουν τοποθετηθεί αρχικά σε καλές θέσεις στον χώρο, με υπολογισμούς του φαλακρού. Ετσι γίνεται και η δουλειά της ισοστάθμισης ευκολότερη.
 



Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Μαζι με τα νεα Τannoy Gold 7 λοιπον, σε αναμονη για τις νεες βασεις τοιχου που θα φερνουν τα ηχεια στη θεση που πρεπει για να σχηματιζουν ενα nearfield ισοπλευρο τριγωνο με τον ακροατη , στο γραφειο, ηρθε κι ενα sub Presonus Temblor T10 οπως ελαλησε ο @costas EAR εδω και καιρο , να συμπληρωσει το κατω ακρο, αν κ ειναι πολυ πιο ζωηρα τα 7αρια απ τα προηγουμενα, αλλα χρειαζεται.

σε αναμονη λοιπον νεας σωστης τοποθετησης και ρυθμισης sub-δορυφορων !
 


Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Μια χαρά, ολοκληρώθηκε το πράμα!

Εμένα με τρώει που σκοπεύω να πάρω κάτι focal A80 με κάτι ανταλλαγές/πωλήσεις... και βλέπω εσένα να έχεις βγάλει τα focal και ...ανησυχώ :p
μπα οχι, να μην ανυσηχεις, αλλο το ενα αλλο τ αλλο, εμενα ηταν μικρα σε ογκο και μεγεθος, 4" με καμπινα αλουμινιου, πιο σφιχτα κλπ, τα A ειναι και αλλη σειρα και πιο μεγαλα σε μεγεθος,αν κ δε τα εχω ακουσει η αληθεια.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Μαζι με τα νεα Τannoy Gold 7 λοιπον, σε αναμονη για τις νεες βασεις τοιχου που θα φερνουν τα ηχεια στη θεση που πρεπει για να σχηματιζουν ενα nearfield ισοπλευρο τριγωνο με τον ακροατη , στο γραφειο, ηρθε κι ενα sub Presonus Temblor T10 οπως ελαλησε ο @costas EAR εδω και καιρο , να συμπληρωσει το κατω ακρο, αν κ ειναι πολυ πιο ζωηρα τα 7αρια απ τα προηγουμενα, αλλα χρειαζεται.

σε αναμονη λοιπον νεας σωστης τοποθετησης και ρυθμισης sub-δορυφορων !
Πρόσεξε τα το βράδυ αυτά τα ηχεία.
Ζευγαρώνουν κρυφά και μπορεί να γίνουν απο 2 -11. Και το σάμπ πρόσεξε ας είναι μόνο του.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Σε βλέπω Γιάννη να το γυρνάς σε πολυκάναλες παραγωγές εκδηλώσεων.

:lolsign:

Πέρα από τη πλάκα παλιά στην Αθήνα υπήρχε τέτοιο Studio. Έκανε Dolby Digital videos εκδηλώσεων. Δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα.

Έλα, σου βάζω ιδέες. 50€

Οχι, αυτό το κάνει άλλος. :biggrin:
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Σε βλέπω Γιάννη να το γυρνάς σε πολυκάναλες παραγωγές εκδηλώσεων.

:lolsign:

Πέρα από τη πλάκα παλιά στην Αθήνα υπήρχε τέτοιο Studio. Έκανε Dolby Digital videos εκδηλώσεων. Δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα.

Έλα, σου βάζω ιδέες. 50€

Οχι, αυτό το κάνει άλλος. :biggrin:
Σ ευχαριστω για τη σκεψη σου,

Το χω σκεφτει πολλες φορες, αλλα αυτα μονο για διεθνη καριερα.

Στη χωρα μας για την ωρα ειναι αγνωστα μυνηματα αυτα και αγνωστες λεξεις στους πελατες, ακομα και στην παραγωγη ταινιων, αντε εκει υπαρχει ενα πολυ μικρο κοινο που συνεργαζεται με εξειδικευμενα στουντιο.
Στη χειροτερη, θα κανω συνεργασια εξωτερικη.

Το κοινο κι οι πελατες θελουν αλλα πραγματα, αλλες προτεραιοτητες .
Κι αν καποιος τυχει να θελει κατι, σαν νορμαλ πελατης δε θελει η δε μπορει να το πληρωσει, οποτε παλι δεν υπαρχει αυτη η αναγκη.

Και το βασικοτερο δεν ειμαι ηχοληπτης ουτε παραγωγος ηχου, ουτε τις εξειδικευμενες γνωσεις εχω να κατι τετοιο.

Προτιμω στον χρονο αυτο να κανω κατι αλλο που θα μου αποφερει παραπανω χρηματα και πελατες η αληθεια. Βιντεο και φωτογραφια κανω οπως και καποιες μικρες εως μετριες προαγωγες ... εεεε... παραγωγες!
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Σ ευχαριστω για τη σκεψη σου,

Το χω σκεφτει πολλες φορες, αλλα αυτα μονο για διεθνη καριερα.

Στη χωρα μας για την ωρα ειναι αγνωστα μυνηματα αυτα και αγνωστες λεξεις στους πελατες, ακομα και στην παραγωγη ταινιων, αντε εκει υπαρχει ενα πολυ μικρο κοινο που συνεργαζεται με εξειδικευμενα στουντιο.
Στη χειροτερη, θα κανω συνεργασια εξωτερικη.

Το κοινο κι οι πελατες θελουν αλλα πραγματα, αλλες προτεραιοτητες .
Κι αν καποιος τυχει να θελει κατι, σαν νορμαλ πελατης δε θελει η δε μπορει να το πληρωσει, οποτε παλι δεν υπαρχει αυτη η αναγκη.

Και το βασικοτερο δεν ειμαι ηχοληπτης ουτε παραγωγος ηχου, ουτε τις εξειδικευμενες γνωσεις εχω να κατι τετοιο.

Προτιμω στον χρονο αυτο να κανω κατι αλλο που θα μου αποφερει παραπανω χρηματα και πελατες η αληθεια. Βιντεο και φωτογραφια κανω οπως και καποιες μικρες εως μετριες προαγωγες ... εεεε... παραγωγες!
Τα ξέρω Γιάννη, τα έχω ζήσει μέσα από φίλους μου - συναδέλφους σου.
Όταν ο κόσμος ακούει για παραγωγή βίντεο πάνω από 400€-500€ του έρχονται εγκεφαλικά. Και βέβαια δεν σε αφήνει να κάνεις τίποτα. Όλοι θέλουν τα ίδια βαρετά αναχρονιστικά πλάνα.
Άθλο κάνεις.
Εγώ δεν θα μπορούσα.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top