Ηχητική παραποίηση χώρου ακρόασης

Status
Not open for further replies.


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Και η αυτογελοιοποίηση να καραδοκεί καθότι ο Dr.Toole δεν είναι μόνο το σύγγραμμά του,αλλά ιθύνων νους στην εκτεταμένη έρευνα της Harman πάνω σε ζητήματα Ακουστικής,η οποία έχει δώσει πλήθος ονομαστών - κι ενίοτε θρυλικών - υλοποιήσεων,κυρίως στον κρίσιμο τομέα των ηχείων.

Κι ένα σχόλιο γενικού χαρακτήρα : Η ελευθερία λόγου παρέχει δυνατότητα να διατυπώνεται ό,τι ανοησία θέλουμε.

Οι στοιχειώδεις κανονισμοί υπαγορεύουν όμως να τη διατυπώνουμε κάθε φορά στην κατάλληλη υποενότητα.
Επομένως,το ξεκαθάρισμα κομματικών διαφορών στην υποενότητα των πολιτικών θεμάτων και όχι ως spamming σε νήματα υψηλής πιστότητας.Νισάφι πια...
Υποψιν,εγω δεν αμφισβητησα ποτε το εργο του.Εχω ομως καποιες ενστασεις-τις ξερετε-και το ιδιο εχουν και αλλα μεγαλα ονοματα στο χωρο.Πολυ απλα,ο Toole δεν ειναι αλαθητος!

Τωρα,πως να σας πεισω να ακουσετε σωστο δικαναλο στερεο;Δεν ακουσε καποιος ακομα σπιτι μου...

Απο την αλλη,ο Δρ.σιγουρα χρειαζεται κεντρικο για να πετυχει σωστη στερεοφωνια,ετσι οπως εχει τα ηχεια πεταμενα εκει μεσα με το ματι...
 



Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Υποψιν,εγω δεν αμφισβητησα ποτε το εργο του.Εχω ομως καποιες ενστασεις-τις ξερετε-και το ιδιο εχουν και αλλα μεγαλα ονοματα στο χωρο.Πολυ απλα,ο Toole δεν ειναι αλαθητος!

Τωρα,πως να σας πεισω να ακουσετε σωστο δικαναλο στερεο;Δεν ακουσε καποιος ακομα σπιτι μου...

Απο την αλλη,ο Δρ.σιγουρα χρειαζεται κεντρικο για να πετυχει σωστη στερεοφωνια,ετσι οπως εχει τα ηχεια πεταμενα εκει μεσα με το ματι...
Ωπα....μην μπερδευεις τι εχει σπιτι του με το τι λεει ως.........συνταξιουχος πλεον
 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
γιατί μαϊμού μου γράφεις τα καύσιμα σου?
σε ρώτησε κανείς? :tongue:
Πόσο προφητική με τον ιδιαίτερο τρόπο της γίνεται η κλασσική κινηματογραφική σκηνή... :roflmao:

Κι επί τη ευκαιρία...
Υποψιν,εγω δεν αμφισβητησα ποτε το εργο του.Εχω ομως καποιες ενστασεις-τις ξερετε-και το ιδιο εχουν και αλλα μεγαλα ονοματα στο χωρο.Πολυ απλα,ο Toole δεν ειναι αλαθητος!

Τωρα,πως να σας πεισω να ακουσετε σωστο δικαναλο στερεο;Δεν ακουσε καποιος ακομα σπιτι μου...

Απο την αλλη,ο Δρ.σιγουρα χρειαζεται κεντρικο για να πετυχει σωστη στερεοφωνια,ετσι οπως εχει τα ηχεια πεταμενα εκει μεσα με το ματι...
Για πολλοστή υπενθύμιση:
Δεν παπαγαλίζω Toole...Δεν περιφρονώ το setup σου όπως και του Λέανδρου...
Setup όπως εκείνα των Ear & Toole εκ προοιμίου δεν προέβλεπαν phantom κεντρικό κανάλι,διατηρώντας ακλόνητο κεντρικό είδωλο κι εκτός ενός συγκεκριμένου sweet spot...Δεν στήνονται έτσι για να τύχει,αλλά...για να πετύχει. 8-)
 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
.. εχω αναφερθει ηδη στον αργορυθμο (ευγενικα αλλα κυριως) επιστημονικα εδω. και αν εχω καψει, εχω καψει αρκετο καουτσουκ (μπορεις να το μεταφρασεις και rubber) στις σολες των marteens - f**k yeah χoρευοντας pogo...
 
Last edited:

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Πόσο προφητική με τον ιδιαίτερο τρόπο της γίνεται η κλασσική κινηματογραφική σκηνή... :roflmao:

Κι επί τη ευκαιρία...

Για πολλοστή υπενθύμιση:
Δεν παπαγαλίζω Toole...Δεν περιφρονώ το setup σου όπως και του Λέανδρου...
Το setup του Ear εκ προοιμίου δεν προέβλεπε phantom κεντρικό κανάλι...Δεν έτυχε,αλλά...πέτυχε.
Πόσο προφητική με τον ιδιαίτερο τρόπο της γίνεται η κλασσική κινηματογραφική σκηνή... :roflmao:

Κι επί τη ευκαιρία...

Για πολλοστή υπενθύμιση:
Δεν παπαγαλίζω Toole...Δεν περιφρονώ το setup σου όπως και του Λέανδρου...
Το setup του Ear εκ προοιμίου δεν προέβλεπε phantom κεντρικό κανάλι,διατηρώντας ακλόνητο κεντρικό είδωλο κι εκτός ενός συγκεκριμένου sweet spot...Δεν το έστησε έτσι για να τύχει,αλλά...για να πετύχει. 8-)
φίλτατε bhutia,
ποτέ δεν αμφισβήτησα τις δυνατότητες του συστήματος του ear, είμαι πεπεισμένος ότι θα παίζει καθηλωτικά.
Έχει επενδύσει και στο χώρο του, αλλά και στα μηχανήματα του, τα οποία σε κοστολόγιο τα λες και hiend.
Το οφθαλμοφανές όμως τραγικό σετάρισμα του Toole στη φωτογραφία ότι δε σχολιάζεται από κανέναν από τους γνωστούς "εξ αποστάσεως reviewers" είναι εξοργιστικό.
Πρέπει κάποιος να ζοριστεί πολύ για να μη γελάσει με το χώρο που κάποιος ζει και αμοίβεται από το audio, να έχει "πετάξει"δύο κλαστηράκια για ηχεία....και να έχει και το θράσσος να ποζάρει ευτυχής δίπλα τους, λες και επιδεικνύει το χώρο του δικού μας ear!!
Κατ' επανάληψην έχω πει ότι όλοι που δεν έχουμε dedicated χώρο ακρόασης κάνουμε τους συμβιβασμούς μας μεταξύ της λειτουργικότητας του χώρου μας και της ακουστικής του, στον Toole απλά δεν υπάρχει αυτή η δικαιολογία και δεν έχει κάνει καμιά απολύτως παρέμβαση στο χώρο του, αλλά παρόλα αυτά στο site υπάρχουν πολλοί που κουνάνε το δάχτυλο με παρρησία στους άλλους, αλλά στο πανμέγιστο, τιτανοτεράστιο , Toole είναι οσφυοκάμπτες!!
Η υποκρισία σε όλο της το μεγαλείο!
 
Last edited:

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
L'amore mi fa molto, molto ridere Love makes me laugh so much
E mai, io dico mai, ci crederò And I’ll never, and I say never, believe in it
L'amore, quello vero, non esiste più Love, true love, doesn’t exist anymore
Dopo, all'improvviso, arrivi tu Then, suddenly, you show up
Se guardo te, io sono bugiarda When (lit. “if”) I look at you, I am a liar
L'amore c'è, è dentro di me Love is there, it’s inside me
Amo te It’s you that I love (lit. “I love you” with emphasis on “you”)
Sono bugiarda, bugiarda, lo so I am a liar, a liar, I know
Il mondo ci potrà forse anche credere The world might believe in it, maybe
Ma io, io dico no, non crederò But I, I say I won’t believe
L'amore è quasi zero, no non val di più Love is almost a zero, it’s not worth anything more
Dopo, all'improvviso, arrivi tu Then, suddenly, you show up
Se guardo te, io sono bugiarda When (lit. “if”) I look at you, I am a liar
L'amore c'è, è dentro di me Love is there, it’s inside me
Amo te It’s you that I love
Sono bugiarda, bugiarda, lo so I am a liar, a liar, I know.


:lolsign:
 

Μηνύματα
567
Reaction score
1.542
O Toole έχει μια χαρά παρεμβάσεις στον χώρο του είτε στο παλαιότερο setup που αναφέρθηκε είτε στο πιο πρόσφατο που απαρτίζεται από Revel αν δε με απατά η μνήμη μου. Ακόμα και με τα infinity είχε + κεντρικο + surround + back + subs. Γιατί το έχει στήσει έτσι και πως μετράει ο χώρος του είναι αναρτημένο πολλάκις και σε πολλά site.

ea9da8_7b9ac82ffcf6443d8d2030e6bc2fc0db~mv2_d_2452_3006_s_4_2.jpg


Ο Toole δεν έστησε dedicated αλλά κάτι καλήτερο. Κατάφερε σε ένα κατεξοχήν χρηστικό χώρο να έχει αξιόλογο ήχο και εικόνα χωρίς να γίνει το σαλόνι της κα Toole διαστημόπλοιο. Προσωπικά respect στο ζεύγος Toole. Eπίσης respect για την ευρηματικότητα σε λειτουργικές λύσεις με 0 κοστολόγιο. Π.χ.

106advice.5.jpg
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Δηλαδή, 4 σαμπ έχει ο Τουλ;

Καλά χαζός είναι;

Γιατί δεν έχει 0 σαμπ όπως ο Λέανδρος και το μέλος Γιάνννηηηης, ή ένα σαμπ όπως το μέλος Κεφάλας;

Δεγκαταλαβαίνω...
Μα αφού είναι σαλόνι. Σάμπ και αηδίες.
 
Last edited:



wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Μωρέ μια χαρά τα λέει ο Toole... και πολύ ωραία τα έχει στήσει για να μην είναι studio αλλά σαλόνι που ζει κόσμος...

-- Dedicated listening spaces like recording control rooms, custom home theaters and stereo installations are able to employ acoustical treatments and methods that are not friendly to décor in typical domestic rooms. In those spaces it is routine to compromise visual aesthetics for real or imagined acoustical benefits. The decision of whether to create a dedicated custom room or to adapt an existing room is a choice driven by one’s chosen lifestyle, family needs, available space and, of course, budget.

In my case, it was lifestyle. We had no need for a dedicated “escape”room, --

αλλά σαν "Αγία Γραφή" που είναι.... ερμηνεύεται όπως βολεύει τον καθένα...

Ο καθένας θέτει τις προτεραιότητες του, κάνει τους συμβιβασμούς του και προχωράει όσο μπορεί....

Τις ακρότητες τύπου "ή θα στήσεις dirac/πολυκάναλο/Multi subs/καλιμπράτορα κ.λπ. κ.λπ ή πήγαινε άκου από μονοφωνικό ραδιοφωνάκι" δεν έχω καταλάβει εγώ εδώ μέσα.... υπάρχει και όλο το ενδιάμεσο φάσμα, αλλά που να τολμήσει κανένας κακόμοιρος να ρωτήσει τι ηχεία stereo να πάρει ή να πεί πως έκανε σπιτικό treatment με κιλίμια ή ή ή .... στην πυρά κατευθείαν.....
 


Status
Not open for further replies.

Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.306
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top