Ηχητική παραποίηση χώρου ακρόασης

Status
Not open for further replies.

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.393
Reaction score
79.529
Καλώς η κακώς όμως, τα πράγματα έχουν εξελιχθεί.
Ο,τι και να βάλει ο Λεανδρος, έτσι πως τα εχει στήσει θα ειναι για να γελάνε και οι πέτρες :gotcha:
Το μόνο κακό με τον Τουλ, είναι το ένα και πολύ πολύ απλό, κι ολοφάνερο:

Τρώει ο κακομοίρης πολύ παντόφλα...


Ως εκ τούτου, έχει όλη μου τη συμπάθεια. ;)
Μια χαρά τα εχει συμβιβάσει για σαλόνι, με πολυ έξυπνες κινήσεις.
9.4.6 στο σαλόνι, δεν είναι και το πιο σύνηθες. Και τα Revel ανάποδα.

Δεν θα έμπαινε ποτέ σε dedicated αυτός, θα τα εχει βαρεθεί.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Ρε παιδιά, ο Tool δουλεύει μέσα στα studio. Δεν έχει καμία ανάγκη να το έχει και σπίτι του. Είναι χορτασμένος από καλό ήχο, σε αντίθεση με εμάς.
Όπως κι εγώ, όλη μέρα δουλεύω με το AutoCAD στο γραφείο. Στο σπίτι δεν έχω καν AutoCAD.
το άλλο με το Τοτό το ξέρεις?
Δηλαδή ένας επαγγελματίας πορνοστάρ, που γ@μ@ει ότι πιο τούμπανο κυκλοφορεί, στο σπίτι του τον περιμένει η Σαπφώ Νοταρά γιατί βαρέθηκε τις κουκλάρες? :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
ευχαριστώ bhutia μ,
αλήθεια, ικανοποιημένος με το βάψιμο?
καποιος πάλι σε φωτογράφησε στο τελείωμα!
να..
View attachment 144808
Λέανδρε θα ήταν ανόητο από μέρους μου να σε ΄΄τελειώσω΄΄.Σε χρειαζόμαστε ακμαίο ως φωνή της...χαϊενδικής μας συνείδησης.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
θα αναρτήσω φωτογραφία του τσαρδγιού μου.
τη πσησταργια ή τουλαχιστο τη γκουζινα ... :(

εξκιουζ μι κυριε νηματοθετα και αγαπητοι συμφορουμιτε - αλλα ετονε δεν εμποργιε να περασει ετσα ...
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Λέανδρε θα ήταν ανόητο από μέρους μου να σε ΄΄τελειώσω΄΄.Σε χρειαζόμαστε ακμαίο ως φωνή της...χαϊενδικής μας συνείδησης.
σ έφτιαξα bhutia μ..
πάει το πέπλο μυστηρίου που κάλυπτε τη μορφή σου..
οι φωτογραφίες σου είναι πλεόν στον ιστό! :biggrin: :biggrin:
 


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.237
Reaction score
27.045
Σταματήστε τις αηδίες. Πιάστε το τζόκερ, και μιλιά δε θα βγάλει κανείς μας.
Αν δεν πιάσετε το τζόκερ, ηχομπαρα.
:hunter: :lolsign::lolsign::lolsign:
Post automatically merged:

και επαναλαμβάνω λοιπόν, το συγκεκριμένο setup είναι εντελώς ΓΤΠΚ.
View attachment 144806
Έχω χάσει πΧια τον λογαριαζμό, πόσες φορές είδα αφτή τη φωτογραφία, να, αφού ζαλίζομαι και πατάω άλλ'αντ'άλλων στο πληχτρολόγιο
Τάμαθες? Είναι παλιά!! Ναι!! Παλιά!!!


γκουζινα
Να βάλει και το γκαλώδιο της γκουζίνας, να μάς πει ο Λεάντρο αν το εγκρίνει.
 
Last edited:

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
:hunter: :lolsign::lolsign::lolsign:
Post automatically merged:


Έχω χάσει πΧια τον λογαριαζμό, πόσες φορές είδα αφτή τη φωτογραφία, να, αφού ζαλίζομαι και πατάω άλλ'αντ'άλλων στο πληχτρολόγιο
Τάμαθες? Είναι παλιά!! Ναι!! Παλιά!!!



Να βάλει και το γκαλώδιο της γκουζίνας, να μάς πει ο Λεάντρο αν το εγκρίνει.
αυτή τη φωτογραφία, όντως έχασες το λογαριασμό πόσες φορές την ανέβασα, γιατί ήταν η μόνη φορά που την ανέβασα.
Τώρα αν είναι παλιά ή μη δε με αφορά. Το ζήτημα είναι το περιεχόμενο της και σε ποιόν ανήκει το setup που απεικονίζει Σταύρο μου.
Είπαμε το setup είναι εντελώς ΓΤtooleK.
 
Last edited:

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.237
Reaction score
27.045
αυτή τη φωτογραφία, όντως έχασες το λογαριασμό πόσες φορές την ανέβασα, γιατί ήταν η μόνη φορά που την ανέβασα.
Τώρα αν είναι παλιά ή μη δε με αφορά. Το ζήτημα είναι το περιεχόμενο της και σε ποιόν ανήκει το setup που απεικονίζει Σταύρο μου.
Είπαμε το setup είναι εντελώς ΓΤtooleK.
Ξέρεις πόσες την ανέβασες. Εγώ βαριέμαι να πάω να τίς ψάξω.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.684
Reaction score
28.021
To να πιάνεις στο στρώμα σου επιστήμονες επιπέδου Toole είναι τουλάχιστον αστείο. Πόσο μάλλον να τους αμφισβητείς, ακόμα και τον ίδιο.

Απλά γελοιοποιείσαι.

Ο Toole είναι ο μοναδικός άνθρωπος πάνω στη Γη αυτή τη στιγμή που ως επικεφαλής έχει πραγματοποιήσει την μοναδική μέχρι σήμερα επιστημονικά τεκμηριωμένη μελέτη στον ήχο και στην ακουστική. Χρησιμοποιώντας την ιδιότητα του στο Εθνικό Ερευνητικό Συμβούλιο του Καναδά από τις αρχές του 70 και συνεχίζοντας στα εργαστήρια της Harman τα οποία ακόμα και σήμερα είναι τα μεγαλύτερα και πιό εξελιγμένα σε επίπεδο Resource & Development έχει ερευνήσει τον ήχο όσο κανένας άλλος μέχρι και σήμερα. Για να μπορέσει κάποιος ακόμα και του χώρου να τον αμφισβητήσει θα πρέπει να έχει όλα αυτά μαζί ταυτόχρονα (χρόνο, γνώσεις, πρόσβαση στα ανάλογα ερευνητικά κέντρα και τα απαραίτητα κεφάλαια που η Harman έδωσε). Κάθε άλλη προσέγγιση γελοιοποιεί αυτόν που προσπαθεί. Είναι απλή λογική, δεν χρειάζεται πτυχία Harvard για να το καταλάβουμε.

Ένα από τα πολλά αποτελέσματα της δουλειάς του είναι τα προϊόντα που όλη η Γη θαυμάζει, τα JBL Synthesis.
Ένα άλλο είναι τα ηχεία που όλοι έχουμε στα σπίτια μας, δεν έχει σημασία τη μάρκα είναι. Παίζουν έτσι και καθώς τα ακούμε γουστάρουμε να χλευαζουμε Toole, τη στιγμή που χάρη σε αυτόν όλη η βιομηχανία του Audio έμαθε ξανά να μετρά σωστά την απόδοση των ηχείων, πράγμα απίστευτα σημαντικό γιατί όλη η σχεδίαση βασίζεται εκεί.

Έχει αναλύσει τα πάντα, δεν υπάρχει κάτι που να υπάρχουν κενά. Οι έχοντες διαφορετική άποψη από αυτή των μελετών, και κυρίως αυτοί που δεν έχουν ουδεμία σχέση με την σπουδή του ήχου είναι άξιοι της μοίρας τους.

Στα του χώρου του είναι τόσο ανούσιο να ασχοληθεί κάποιος που αν ο ίδιος ο Τoole είναι ικανοποιημένος οι υπόλοιποι πρέπει απλά να βγάλουμε το σκασμό.

:drinks:
 

Μηνύματα
7.274
Reaction score
11.822
Απο την άλλη, κάτι μου λέει ότι ο Toole είναι σε θέση να αξιολογεί τις όποιες μεταβολές στο χώρο του πριν τις κάνει, άρα και να επιλέγει τί χρειάζεται να βάλει και τί να θυσιάσει προκειμένου να ζει σαν άνθρωπος.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
To να πιάνεις στο στρώμα σου επιστήμονες επιπέδου Toole είναι τουλάχιστον αστείο. Πόσο μάλλον να τους αμφισβητείς, ακόμα και τον ίδιο.

Απλά γελοιοποιείσαι.

Ο Toole είναι ο μοναδικός άνθρωπος πάνω στη Γη αυτή τη στιγμή που ως επικεφαλής έχει πραγματοποιήσει την μοναδική μέχρι σήμερα επιστημονικά τεκμηριωμένη μελέτη στον ήχο και στην ακουστική. Χρησιμοποιώντας την ιδιότητα του στο Εθνικό Ερευνητικό Συμβούλιο του Καναδά από τις αρχές του 70 και συνεχίζοντας στα εργαστήρια της Harman τα οποία ακόμα και σήμερα είναι τα μεγαλύτερα και πιό εξελιγμένα σε επίπεδο Resource & Development έχει ερευνήσει τον ήχο όσο κανένας άλλος μέχρι και σήμερα. Για να μπορέσει κάποιος ακόμα και του χώρου να τον αμφισβητήσει θα πρέπει να έχει όλα αυτά μαζί ταυτόχρονα (χρόνο, γνώσεις, πρόσβαση στα ανάλογα ερευνητικά κέντρα και τα απαραίτητα κεφάλαια που η Harman έδωσε). Κάθε άλλη προσέγγιση γελοιοποιεί αυτόν που προσπαθεί. Είναι απλή λογική, δεν χρειάζεται πτυχία Harvard για να το καταλάβουμε.

Ένα από τα πολλά αποτελέσματα της δουλειάς του είναι τα προϊόντα που όλη η Γη θαυμάζει, τα JBL Synthesis.
Ένα άλλο είναι τα ηχεία που όλοι έχουμε στα σπίτια μας, δεν έχει σημασία τη μάρκα είναι. Παίζουν έτσι και καθώς τα ακούμε γουστάρουμε να χλευαζουμε Toole, τη στιγμή που χάρη σε αυτόν όλη η βιομηχανία του Audio έμαθε ξανά να μετρά σωστά την απόδοση των ηχείων, πράγμα απίστευτα σημαντικό γιατί όλη η σχεδίαση βασίζεται εκεί.

Έχει αναλύσει τα πάντα, δεν υπάρχει κάτι που να υπάρχουν κενά. Οι έχοντες διαφορετική άποψη από αυτή των μελετών, και κυρίως αυτοί που δεν έχουν ουδεμία σχέση με την σπουδή του ήχου είναι άξιοι της μοίρας τους.

Στα του χώρου του είναι τόσο ανούσιο να ασχοληθεί κάποιος που αν ο ίδιος ο Τoole είναι ικανοποιημένος οι υπόλοιποι πρέπει απλά να βγάλουμε το σκασμό.

:drinks:
ρε @alexis ,
να ξεκαθαρίσουμε πρώτα απ'όλα ότι στο στρώμα μου δε θα έβαζα ποτέ τον Toole:lolsign::lolsign::lolsign:


Πέρα από τη πλάκα τώρα, σαφώς κανείς μας δε μπορεί να κρίνει το επιστημονικό έργο κάποιου και τη συνεισφορά του στην εξέλιξη του αντικειμένου πάνω στο οποίο ασχολείται.
Αυτό όμως που μπορούμε να κρίνουμε, είναι την εφαρμογή ή μη των δικών του θεωριών στο δικό του χώρο.
Επίσης μπορούμε να κρίνουμε και τους ακολουθούντες αυτόν στο αν έχουν την ευρύτητα της σκέψης για να καταλάβουν τα πιθανά λάθη, ανακολουθίες και παρεκκλίσεις που ο εκάστοτε επιστήμονας εφαρμόζει σε σχέσει με τη θεωρία που ο ίδιος ανέπτυξε!!!.
Με άλλα λόγια alexis, γελοιοποιείται πρώτα απ όλα ο ίδιος, όταν σε ένα χώρο με επικλινές ταβάνι, με 2 τεράστιες τζαμαρίες από την αριστερή πλευρά, με πλήρη έλλειψη της όποιας ηχητικής φροντίδας του χώρου, με ένα εμβαδόν περίπου 45τμ που καλείται να καλύψει ηχητικά και μ ' ένα χαοτικό άνοιγμα στα δεξιά τουλάχιστον άλλα τόσα τετραγωνικά, προσπαθεί να τα καταφέρει αρχικώς με τα...κλαστηράκια για ηχεία!...
Και σαν να μην έφτανε αυτό, έχουμε και τους κλακαδόρους να μας λένε πόσο θεϊκά το έχει στήσει το καθιστικό του ο δόκτορας!
Οι ίδιοι κλακαδόροι, αν αντί του ονόματος του διακεκριμένου δόκτορος άκουγαν ότι το δωμάτιο ανήκει στη Μαρία, στο Γιώργο, στον alexis, αρχίζουν να βγάζουν όση χολή δεν έχουν καταφέρει να χωνέψουν..
Επομένως μη ψάχνεις προς τα εδώ για το ποιος γελοιοποιείται και μάλιστα επανειλημμένα!

Θα μπορούσες-μπορούσατε να πείτε το αυτονόητο, ότι έχει κάνει πάρα πολλές υποχωρήσεις στο κομμάτι του ήχου για να είναι συμβατό και με το αισθητικό κομμάτι που πρέπει να καλύψει όπως όλοι μας, αλλά την ίδια τοποθέτηση-συμπεριφορά θα έπρεπε να έχεις-έχετε και προς τους υπόλοιπους μη Τoole που προσπαθούν να ισορροπήσουν ανάμεσα στις ηχητικές με τις αισθητικές ανάγκες τους, κι όχι να προσπαθείτε να μας πείσετε ότι"αφού το έφτιαξε έτσι ο Toole είναι και σωστό"!!...Γιατί πολύ απλά δεν είναι σωστό!
Είναι ΓΤTooleK!
απίστευτα πράγματα!!
Αυτά όμως είναι δύσκολα πράματα που λέω ε??..
τη καλημέρα μου!:hi::hi:
 
Last edited:


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
ρε @alexis ,
να ξεκαθαρίσουμε πρώτα απ'όλα ότι στο στρώμα μου δε θα έβαζα ποτέ τον Toole:lolsign::lolsign::lolsign:


Πέρα από τη πλάκα τώρα, σαφώς κανείς μας δε μπορεί να κρίνει το επιστημονικό έργο κάποιου και τη συνεισφορά του στην εξέλιξη του αντικειμένου πάνω στο οποίο ασχολείται.
Αυτό όμως που μπορούμε να κρίνουμε, είναι την εφαρμογή ή μη των δικών του θεωριών στο δικό του χώρο.
Επίσης μπορούμε να κρίνουμε και τους ακολουθούντες αυτόν στο αν έχουν την ευρύτητα της σκέψης για να καταλάβουν τα πιθανά λάθη, ανακολουθίες και παρεκκλίσεις που ο εκάστοτε επιστήμονας εφαρμόζει σε σχέσει με τη θεωρία που ο ίδιος ανέπτυξε!!!.
Με άλλα λόγια alexis, γελοιοποιείται πρώτα απ όλα ο ίδιος, όταν σε ένα χώρο με επικλινές ταβάνι, με 2 τεράστιες τζαμαρίες από την αριστερή πλευρά, με πλήρη έλλειψη της όποιας ηχητικής φροντίδας του χώρου, με ένα εμβαδόν περίπου 45τμ που καλείται να καλύψει ηχητικά και μ ' ένα χαοτικό άνοιγμα στα δεξιά τουλάχιστον άλλα τόσα τετραγωνικά, προσπαθεί να τα καταφέρει αρχικώς με τα...κλαστηράκια για ηχεία!...
Και σαν να μην έφτανε αυτό, έχουμε και τους κλακαδόρους να μας λένε πόσο θεϊκά το έχει στήσει το καθιστικό του ο δόκτορας!
Οι ίδιοι κλακαδόροι, αν αντί του ονόματος του διακεκριμένου δόκτορος άκουγαν ότι το δωμάτιο ανήκει στη Μαρία, στο Γιώργο, στον alexis, αρχίζουν να βγάζουν όση χολή δεν έχουν καταφέρει να χωνέψουν..
Επομένως μη ψάχνεις προς τα εδώ για το ποιος γελοιοποιείται και μάλιστα επανειλημμένα!

Θα μπορούσες-μπορούσατε να πείτε το αυτονόητο, ότι έχει κάνει πάρα πολλές υποχωρήσεις στο κομμάτι του ήχου για να είναι συμβατό και με το αισθητικό κομμάτι που πρέπει να καλύψει όπως όλοι μας, αλλά την ίδια τοποθέτηση-συμπεριφορά θα έπρεπε να έχεις-έχετε και προς τους υπόλοιπους μη Τoole που προσπαθούν να ισορροπήσουν ανάμεσα στις ηχητικές με τις αισθητικές ανάγκες τους, κι όχι να προσπαθείτε να μας πείσετε ότι"αφού το έφτιαξε έτσι ο Toole είναι και σωστό"!!...Γιατί πολύ απλά δεν είναι σωστό!
Είναι ΓΤTooleK!
απίστευτα πράγματα!!
Αυτά όμως είναι δύσκολα πράματα που λέω ε??..
τη καλημέρα μου!:hi::hi:
Εμένα πάντως μου αρεσούν οι μπαλαρίνες στο δωματιο του toole.
Είναι τόσο ''αέρινες''!
Βρέθηκε μια λύση για να βοηθηθούν και οι... ασυνείδητοι αντιρρησίες :

1574587500105.png



 
Last edited:

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Οι πίθηκοι του Χάι Εντ, συνεχίζουν να κάθονται στα δέντρα ακούγοντας καβλώδια για να βρουν ποιο τους αρέσει περισσότερο, ενώ ο Τουλ έχει διερευνήσει μεθοδικά τι και ποιο τους αρέσει, το έχει αποδείξει, κι ομοίως έχει ασχοληθεί και με τα καβλώδια, και όλες αυτές τις απάτες του Χάι Εντ, και τις έχει σβήσει μεθοδικά, μια μια, χωρίς να αφήσει καμμία.
Οι πίθηκοι όμως, ακόμα σκαρφαλώνουν στα δέντρα, οπότε χιλιάδες κινεζοβιοτεχνίες κατασκευάζουν και διαθέτουν πληθώρα τέτοιων προϊόντων για πιθήκους, αφού υπάρχει ζήτηση. Να θυμάστε όμως, αν και εκατομμύρια είναι οι μύγες που παν και γλύφουν τα σκατά, αυτό δε δικαιώνει το να κάνετε το ίδιο, μη τα δοκιμάσετε, δεν είναι νόστιμα, το ανέλυσε ο Τουλ. Ναι, αυτός με την μπαλαρίνα.
προφανώς και δεν είναι καθόλου τιμητικό για κάποιον "θεωρητικά μορφωμένο" να αναφέρεται για τρίτα πρόσωπα με το χαρακτηρισμό "πίθηκοι του Χάι-Εντ" και "μύγες που γλείφουν τα σκατά"
Πραγματικά σε λυπάμαι...
 
Last edited:

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Γι αυτό και δεν έχουμε αρκετοί ήδη στην κατοχή μας Κ2 ή Performa.Διότι όταν ψωνίζαμε στο παρελθόν γουστάραμε την ΄΄άποψη΄΄ και την εκκεντρικότητα.Και την...κούνια που μας κούναγε.

Έχε υπόψιν ότι μέχρι και ο αθάνατος Σωκράτης χαρακτήριζε εαυτόν ως ενοχλητική μύγα.
Αναρωτιέμαι από την άλλη τι το υποτιμητικό έχουν τα συμπαθή πρωτεύοντα για να μας πρόσβαλλε τόσο πολύ ο παραλληλισμός μ'εκείνα.
Φαντάζομαι πως γνωρίζεις τ'αλληγορικά μηνύματα από έργα όπως "Ο Πλανήτης των Πιθήκων"...
Γι αυτό μπορεί να μας διαφωτίσει - ως πλέον ειδικός - ο Δεκεμβρισμένος... :whistling:
Τον εαυτό του bhutia μ χαρακτήριζε ως μύγα κι όχι τους άλλους, γι'αυτό και ήταν ο Σωκράτης..Για τους πιθήκους ας μη το σχολιάσω καλύτερα, δε θα πω καλά λόγια και δε θέλω να πέσω σε αντίστοιχο επίπεδο, οπότε άστο καλύτερα...
 

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Τον εαυτό του bhutia μ χαρακτήριζε ως μύγα κι όχι τους άλλους, γι'αυτό και ήταν ο Σωκράτης..Για τους πιθήκους ας μη το σχολιάσω καλύτερα, δε θα πω καλά λόγια και δε θέλω να πέσω σε αντίστοιχο επίπεδο, οπότε άστο καλύτερα...
H ''μομφή'' απο αμφιμέμπτους προς αμέμπτους δημιουργεί άρρητη αποδειξη αξίας...

Στα ''ελληνικά'' σημαινει οτι, στα κλαδια που εισαι σκαρφαλωμενος κρεμονται πικαπ και δικαναλα. Μολις ξεκρεμαστεις, θα δεις οτι κατω αρχιζει και γεμιζει το δασος με...ενεργα...και σαμπ, πολλά σαμπ. Το πολυκαναλο τα αφηνω στο γουστο σου οταν και εφοσον...κατεβεις.:D

Οσον αφορα στον Σωκρατη: Προκειται για τον μεγαλυτερο ραδιουργο απατεωνα φιλοσοφο ολων των εποχων. Μην τον πιστευετε.:)
 


Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Τον εαυτό του bhutia μ χαρακτήριζε ως μύγα κι όχι τους άλλους, γι'αυτό και ήταν ο Σωκράτης..Για τους πιθήκους ας μη το σχολιάσω καλύτερα, δε θα πω καλά λόγια και δε θέλω να πέσω σε αντίστοιχο επίπεδο, οπότε άστο καλύτερα...

Βρε Λέανδρε, γιατί τσαντίζεσαι τόσο με τα γαμωστέρεα και όσους έχουν αντίθετη άποψη από την δική σου;
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.558
Reaction score
30.817
Βρε Λέανδρε, γιατί τσαντίζεσαι τόσο με τα γαμωστέρεα και όσους έχουν αντίθετη άποψη από την δική σου;

Θα έλεγα, γιατί να τσαντίζεται κανείς με τα γαμωστέρεα, πίριοντ.
 

Status
Not open for further replies.

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.418
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top