Κάτι ψήνεται στο σπίτι μας


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.625
Reaction score
83.101
Βρε παιδια. Η campingaz εχει σε προσφορα ΟΛΕΣ τις ψησταριες της 50% κατω. Ειχα γραψει σε αλλο θεμα πως πηρα την Lotus grill και ειμαι αρκετα ικανοποιιημενος, αλλα ειναι πολυ μικρη. Αξιζει να παω σε ενα καλο μπαρμπεκιου? Καθαριζονται ευκολα αυτα? Δεν τα παω καλα με τις διαδικασιες καθαριοτητας, τις βαριεμαι.
Έχω Campingaz στο εξοχικό. Την είχα πάρει πριν μερικά χρόνια όταν έπρεπε να κλείσω ένα πιστωτικό σε ένα κατάστημα και ήταν η μόνη μάρκα ψησταριάς που υπήρχε στο στοκ του. Την επέλεξα δηλαδή "με το ζόρι".

Το μεγάλο της πρόβλημα είναι αυτό που έχουν οι περισσότερες φτηνές ψησταριές υγραερίου: δεν ανεβάζει θερμοκρασία πάνω από 180 - 200° C, με ό,τι αυτό σημαίνει για το σωστό ψήσιμο. Για τις 10-15 φορές που τη χρησιμοποιώ τον χρόνο, δεν παραπονιέμαι ιδιαίτερα. Αν όμως έψηνα στο σπίτι πιο συχνά δεν θα την επέλεγα.

Το καθάρισμα δεν είναι δύσκολο αλλά ούτε και ευχάριστο.
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Έχω Campingaz στο εξοχικό. Την είχα πάρει πριν μερικά χρόνια όταν έπρεπε να κλείσω ένα πιστωτικό σε ένα κατάστημα και ήταν η μόνη μάρκα ψησταριάς που υπήρχε στο στοκ του. Την επέλεξα δηλαδή "με το ζόρι".

Το μεγάλο της πρόβλημα είναι αυτό που έχουν οι περισσότερες φτηνές ψησταριές υγραερίου: δεν ανεβάζει θερμοκρασία πάνω από 180 - 200° C, με ό,τι αυτό σημαίνει για το σωστό ψήσιμο. Για τις 10-15 φορές που τη χρησιμοποιώ τον χρόνο, δεν παραπονιέμαι ιδιαίτερα. Αν όμως έψηνα στο σπίτι πιο συχνά δεν θα την επέλεγα.

Το καθάρισμα δεν είναι δύσκολο αλλά ούτε και ευχάριστο.
Κατ' αρχην σε ευχαριστω για το σχολιο. Η αληθεια ειναι πως κι εγω αλλες μαρκες ονειρευομουν παλιοτερα που εψαχνα. Τωρα, δεν ψαχνομουν και ψησταρια αλλα βλεποντας την προσφορα ψιλο-κολλησα και σκεφτομαι. Γιατι να μην δωσω για μια ψησταρια που πωλειται στο σκρουτζ 500 ευρω, μονο 300 ευρω? Αντε και σου λεω, τα 500 δεν τα αξιζει. Τα 300 δεν θα τα αξιζει?
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.625
Reaction score
83.101
Κατ' αρχην σε ευχαριστω για το σχολιο. Η αληθεια ειναι πως κι εγω αλλες μαρκες ονειρευομουν παλιοτερα που εψαχνα. Τωρα, δεν ψαχνομουν και ψησταρια αλλα βλεποντας την προσφορα ψιλο-κολλησα και σκεφτομαι. Γιατι να μην δωσω για μια ψησταρια που πωλειται στο σκρουτζ 500 ευρω, μονο 300 ευρω? Αντε και σου λεω, τα 500 δεν τα αξιζει. Τα 300 δεν θα τα αξιζει?
Παίζουν ρόλο οι απαιτήσεις σου. Αν ικανοποιείσαι εύκολα και βέβαια να την προτιμήσεις. Αν δηλαδή σου αρέσουν τα ψητά στη μέση ελληνική ταβέρνα τότε μην το σκέφτεσαι. Αν ψάχνεις το κάτι παραπάνω, τότε θα πρέπει να κοιτάξεις αλλού.
 

Μηνύματα
96
Reaction score
10
Άντε βρε παιδιά, να βάλω ένα χεράκι με δυό προφέσσιοναλ πληροφορίες για να μη μου στεναχωριέται ο Αλεξ-άκος...

Τα ακόλουθα πρέπει να τα δοκιμάσετε πριν αγοράσετε οτιδήποτε άλλο.

Lotus Grill για ψήσιμο με κάρβουνα ακόμη και μέσα στο σαλόνι και να την λέτε άνετα στον Βασιλάκη :



Big Green Egg. Τέλος. Κάνει κηδείες.

Δεν εχει υγραερίου?
 

Μηνύματα
106
Reaction score
21
Καλησπερα .
Ψαχνομαι για αγορα ψησταριας υγραεριου ( πολυ θα ηθελα να παω σε weber spirit II 310 ή broil king royal 320 ) αλλα το budget μου με εχει οδηγησει να κοιταζω αυτες τις 2 που εχουν πληρη παρελκομενα

Εχει καποιος αποψη απο αυτες τις κινεζες ???
 

Μηνύματα
106
Reaction score
21
Καλησπέρα και παλι , εχω μια απορία για όσους εχουν ψησταριά αεριου σε μπαλκόνι/βεραντα :
Στο μπαλκόνι που έχετε την ψησταριά λογικά απο πισω ειναι τοιχος , θα ηθελα να μάθω λερώνει πολύ τον τοιχο ? ανεβάζει θερμοκρασίες πολλές στον τοιχο ? και εαν ναι εχετε κανει κατι για αποφυγή ?
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.151
Reaction score
93.263
Καλησπέρα και παλι , εχω μια απορία για όσους εχουν ψησταριά αεριου σε μπαλκόνι/βεραντα :
Στο μπαλκόνι που έχετε την ψησταριά λογικά απο πισω ειναι τοιχος , θα ηθελα να μάθω λερώνει πολύ τον τοιχο ? ανεβάζει θερμοκρασίες πολλές στον τοιχο ? και εαν ναι εχετε κανει κατι για αποφυγή ?
Εγω εχω τεντα απο πισω και δεν εχει κανενα προβλημα
Κι εγώ έχω τέντα από πίσω. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
 

Μηνύματα
2.316
Reaction score
354
Εγώ έχω κάγκελα σε εκείνο το σημείο και από πάνω τέντα.
Στο ερώτημα σου, ναι, θα λερωθεί ο τοίχος από τα λίπη.
Απλά κάποια στιγμή θα τον ψεκάσεις με κάποιο λιποδιαλυτικό για να μην γίνει εντελώς χάλια
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.339
Reaction score
30.713
Σε εμενα λερωνετε ελαχιστα το πατωμα στο μπαλκονι και τιποτα αλλο.
 




Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.358
Τελικα σημερα την εκανα και εγω την αγορα μου .
Επειδη το budget ηταν χαμηλο πηρα την VANWARD 4815S,Combo.
Αναμονη να την παω σπιτι και να ξεκινησει το στησιμο
Με γειά...!!!!
Το πρώτο ψήσιμο πρέπει να γίνει με προβατίνα.... :wink:
 


Μηνύματα
782
Reaction score
990
Και το αλλο νημα weber and other girls επισης εξαιρετικο!
Φιαλη απο που προμηθευτηκατε;
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.339
Reaction score
30.713
Εγω ειχα δυο απο την παλιοτερη αλλα μπορεις να βρεις παντου !
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.151
Reaction score
93.263
Φιαλη απο που προμηθευτηκατε;
Την πρώτη μου την έφεραν με την ψησταριά. Την επόμενη από πρατήριο της Shell. Πήγα την παλιά και πήρα καινούρια με 17€, αν θυμάμαι καλά.
 

Μηνύματα
106
Reaction score
21
Διαβασα ολο το νημα! Πολυ ενδιαφερον και εξαιρετικα βιντεο και φωτο. Εκανα παραγγελια τη weber spirit e310 στα 599 απο κωτσοβολο.

Εισαι ροδο ? γιατι μονο εκει την ειχε σε αυτη την τιμη ..
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.039
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top