Παρουσίαση συστήματος... PMC

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.618
Reaction score
38.025
... αστον να μετανιωσει Κυριε EAR μας, αναφερετο δικαιωμα να πρατεις εσφαλμενα εν γνωση.
 

P

PMC

Guest
View attachment 145474
να το και το πικαπιον... μπορει καποιος να το περασει ενα photochop στις παραπανω φωτογραφιες..
Την προσπάθεια μου στον χώρο του αναλογικού ήχου την έχω κάνει και δεν έχω μείνει και με τις καλύτερες εντυπώσεις !
Το πικαπ θα φύγει γιατι δεν χωράει στο έπιπλο . Αν χωρούσε θα παρέμενε έστω και σαν διακοσμητικό! Στο κάτω κάτω μας έχει προσφέρει αρκετές όμορφες στιγμές που θα τις θυμόμαστε πάντα ..... η ζωή όμως παει μπροστά.....;)
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.618
Reaction score
38.025
έστω και σαν διακοσμητικό!
...μα μονο για θεματα διακοσμησης μιλαω, δεν τολμω καν να εκφερω ηχητικη αποψη (θα ηταν εντελως παραλογο κατι τετοιο, διοτι δεν ειχα ποτε - και τωρα στα γεραματα δεν θα αποκτησω).
 

Μηνύματα
252
Reaction score
645
Η φωτογραφία με το πικάπ πάνω στον Trinnov έχει τη σημειολογία της...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.455
Reaction score
125.942
Εγώ θα το κρατούσα το πικάπ στη θέση σου Τζιοβάνι, όπως και το κράτησα το δικό μου, σιγά τον όγκο πια.. ;)

Νομίζω ότι χωράει δεξιά του κεντρικού ηχείου, πάνω στο έπιπλο..
Άστο κει να υπάρχει.
Και αριστερά του κεντρικού έχεις χώρο για μηχανήματα.

Σε όρο 3ντι, κάποια "καλά" βινύλια, ακούγονται άριστα, σα το σποτιφαι με λίγο παραπάνω θόρυβο. ;)

Φυσικά, πρακτικά είναι άχρηστο, αφού το σποτιφαι ..υπάρχει. :roflmao: Αλλά έχει την πλάκα του σε μας τους γραφικούς μπαμπόγερους του όντιο. :tongue:



ΥΓ. Δυστυχώς, ο "οδοστρωτήρας" που ακούει στο όνομα "ρουν", τα σβήνει όλα τα ανωτέρω. Δικαίως. Έτσι, δίνω δικαιολογία να φύγουν κι οι δίσκοι και το πικάπ και τα cd και τα πάντα όλα. Άλλωστε, πλέον το βάρος πέφτει στα πολυκαναλα αρχεία, κι όλα τα υπόλοιπα καταντανε δυσβάσταχτο βάρος για να συνεχίσεις να τα κουβαλάς, έστω και για συναισθηματικούς λόγους, ή για λόγους διακόσμησης. ;)
 
Last edited:

P

PMC

Guest
Δυστυχώς, ο "οδοστρωτήρας" που ακούει στο όνομα "ρουν", τα σβήνει όλα τα ανωτέρω. Δικαίως. Έτσι, δίνω δικαιολογία να φύγουν κι οι δίσκοι και το πικάπ και τα cd και τα πάντα όλα. Άλλωστε, πλέον το βάρος πέφτει στα πολυκαναλα αρχεία, κι όλα τα υπόλοιπα καταντανε δυσβάσταχτο βάρος για να συνεχίσεις να τα κουβαλάς, έστω και για συναισθηματικούς λόγους, ή για λόγους διακόσμησης. ;)

Έτσι ακριβώς ειναι!
Με το στριμινκ και την δημοκρατία της μουσικής σε παγκόσμιο επίπεδο δεν έχει κανένα νόημα η αποθήκευση μουσικής ούτε σε σκληρούς δίσκους !
Πόσο μάλλον να κρατάς συλλογές απο δίσκους η cd. . Μόνο κάποια σπάνια κομμάτια, ίσως έχει νόημα να κρατάει οποίος τα έχει αλλα και αυτά σε λίγο , με τον ρυθμό που παει η τεχνολογια .θα υπάρχουν στο δίκτυο :)
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.736
Reaction score
28.108
Με το στριμινκ και την δημοκρατία της μουσικής σε παγκόσμιο επίπεδο δεν έχει κανένα νόημα η αποθήκευση μουσικής ούτε σε σκληρούς δίσκους !
Όπως το λες.
Από τα καλύτερα πράγματα που έκανα σε θέματα μουσικής, όχι μηχανημάτων, είναι η συνδρομή στο Spotify. Απεριόριστο υλικό, ακούς μουσικές που δεν ήξερες καν ότι υπάρχουν και δεν θα τις μάθαινες ποτέ. Περιμένει το Tidal στη γωνία.

Για τα extreme home cinemas που εχουν φτιάξει εδώ κάποια παιδιά, αν ήμουν στη θέση τους θα σκεφτόμουν σοβαρά το Kaleidescape.
Ναι τσιμπάει αλλά η ευκολία, η ποιότητα και η διαχείριση χρόνου πληρώνονται.
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.880
Όπως το λες.
Από τα καλύτερα πράγματα που έκανα σε θέματα μουσικής, όχι μηχανημάτων, είναι η συνδρομή στο Spotify. Απεριόριστο υλικό, ακούς μουσικές που δεν ήξερες καν ότι υπάρχουν και δεν θα τις μάθαινες ποτέ. Περιμένει το Tidal στη γωνία.

Για τα extreme home cinemas που εχουν φτιάξει εδώ κάποια παιδιά, αν ήμουν στη θέση τους θα σκεφτόμουν σοβαρά το Kaleidescape.
Ναι τσιμπάει αλλά η ευκολία, η ποιότητα και η διαχείριση χρόνου πληρώνονται.
Δεν υποστηριζεται Ελλαδα
 



alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.736
Reaction score
28.108
Μαλλον δεν ξερει τι πηρε αντιπροσωπεια.
Του το φορτωσαν μαζι με τα αλλα...
Την συσκευη μπορεις να την αγορασεις . Αλλα ταινιες δεν μπορεις να δεις .
Ούτε με VPN ούτε με Proxy;
 


P

PMC

Guest
Πήγαμε σε ένα σινεμά με τα παιδιά και μου έκανε εντύπωση η ακουστική του!!!
Έχουν κάνει πολυ Καλη δουλεια!
Ακόμα και ψυθιριστα ακούγεσαι σε όλο το χώρο !
Το σινεμά βρίσκεται στο παλαιό Φάληρο κοντά στον άριστο στην ζησιμοπουλου...


DA026A18-69A5-4648-921F-35E9B0DFFFA0.jpeg



01D1A8C6-2E6E-4D4B-B587-CFFC6FA56ECA.jpeg



9D1992C8-5854-4692-B30F-C2D41353BEDF.jpeg
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.736
Reaction score
28.108
Θα δωσεις 5000-6000 για να ρισκαρεις αν κατεβαινουν και παιζουν ταινιες με proxy και vpn?
Έλεγα μήπως έχουν γίνει δοκιμές κάπου χωρίς να αγοραστεί το Strato. Αυτός που το εμπορεύεται σίγουρα θα έχει ένα αλλιώς πως θα κάνει demo.
 

A

amoustakas

Guest
Ρε παιδιά πάλι ο τσιγκούνης της υπόθεσης θα φανώ, αλλά ένα κωλολάπτοπ δεν φτάνει να ακούει κανείς μουσική και να βλέπει ταινίες; Γιατί πρέπει να πληρώνουμε για περιττά πράγματα;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.736
Reaction score
28.108
Ρε παιδιά πάλι ο τσιγκούνης της υπόθεσης θα φανώ, αλλά ένα κωλολάπτοπ δεν φτάνει να ακούει κανείς μουσική και να βλέπει ταινίες; Γιατί πρέπει να πληρώνουμε για περιττά πράγματα;
Βασικά ναι, αλλά όλα τα άλλα είναι καθαρά πως θέλει ο καθένας να απολαμβάνει τη διαδικασία.
 


P

PMC

Guest
Ρε παιδιά πάλι ο τσιγκούνης της υπόθεσης θα φανώ, αλλά ένα κωλολάπτοπ δεν φτάνει να ακούει κανείς μουσική και να βλέπει ταινίες; Γιατί πρέπει να πληρώνουμε για περιττά πράγματα;
Πολύ καλό θέμα αυτό....

Εξαρτάται από τις απαιτήσεις που έχει ο κάθε ένας μας σαν τελικος αποδέκτης ,σαν ακροατής η τηλεθεατής και από τον σεβασμό που οφείλουμε να δείχνουμε στους εαυτουσ Μας στους καλλιτέχνες και στην δουλειά τους που μας προσφέρει ψυχαγωγία γενικότερα.
Για να ακούς μουσική φτάνει ένα τρανζιστορακι η ένα κινητό τηλέφωνο .( λένε κάποιοι....γραφικοί εδώ μέσα.... )

Όμως ....
Ο κάθε καλλιτέχνης ,παραγωγός,τραγουδιστής, και γενικά όλοι αυτοι που έχουν δουλέψει ,που είναι παρά πολλοί ,ώστε να βγάλουν ένα σοβαρό αποτέλεσμα το κάνουν για να μπορούμε εμείς να ευχαριστηθούμε την δουλειά τους. Για να εκτιμήσουμε την διαφορετικότητα τους .
Το σεβόμαστε αυτό όταν ακούμε από τρανζιστορακι?
Ακούω κάποιους γραφικούς να λένε ότι ακούνε Pink Floyd ( των οποίων οι παραγωγές ούτε από κορυφαία συστήματά δεν ακούγονται σωστά ) με αυτόν τον τρόπο και ότι τους είναι αρκετό.....
Είμαι σίγουρος ότι οι Pink Floyd δεν θα ήταν καθολου ευχαριστημένοι αν απολαμβάνεις την δουλειά τους από ένα τρανζιστορακι ....έχουν δουλέψει πολλές ώρες και κάτω από δύσκολες συνθήκες για να ετοιμάςουν ένα προϊόν που σίγουρα είναι ντροπή να λες ότι μπορεί να παίξει από ένα τρανζιστορακι . Και αυτό ισχύει για όλους τους σοβαρούς καλλιτέχνες.
Είναι ντροπή και δεν δείχνει σεβασμό στην δουλειά του καλλιτέχνη η ακρόαση από περιορισμένων δυνατοτήτων μέσα παραγωγής.

Πέρα από αυτό ....
Ένα λαπτοπ είναι μια πολύπλοκη μηχανή που ταυτόχρονα με την αναπαραγωγή μουσικής καλείται να εκτελέσει
ένα σωρό άλλες εργασίες παράλληλα ....να μπει στο ιντερνετ, να κάνει τις αναβαθμίσεις που ενδεχόμενος να έχουν προκύψει ,να έχει το τροφοδοτικό ,τον επεξεργαστή της διαφορες κάρτες τα ανεμιστηράκια του σε πλήρη ενεργοποίηση που όλα αυτά μαζί να μεταφέρουν ποσοστό φασαρίας στο τελικό αποτέλεσμα.....( αυτό ισχύει και για τις κορυφαίες μηχανές της apple)
Είναι προσωπικό θέμα αν σου αρέσει να ακούς την μουσική σου με φασαρία .....εμένα δεν μου αρέσει.

Η ησυχία είναι απαραίτητη.
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
7.276
Reaction score
11.828
Πολύ καλό θέμα αυτό....

Εξαρτάται από τις απαιτήσεις που έχει ο κάθε ένας μας σαν τελικος αποδέκτης ,σαν ακροατής η τηλεθεατής και από τον σεβασμό που οφείλουμε να δείχνουμε στους εαυτουσ Μας στους καλλιτέχνες και στην δουλειά τους που μας προσφέρει ψυχαγωγία γενικότερα.
Για να ακούς μουσική φτάνει ένα τρανζιστορακι η ένα κινητό τηλέφωνο .( λένε κάποιοι....γραφικοί εδώ μέσα.... )

Όμως ....
Ο κάθε καλλιτέχνης ,παραγωγός,τραγουδιστής, και γενικά όλοι αυτοι που έχουν δουλέψει ,που είναι παρά πολλοί ,ώστε να βγάλουν ένα σοβαρό αποτέλεσμα το κάνουν για να μπορούμε εμείς να ευχαριστηθούμε την δουλειά τους. Για να εκτιμήσουμε την διαφορετικότητα τους .
Το σεβόμαστε αυτό όταν ακούμε από τρανζιστορακι?
Ακούω κάποιους γραφικούς να λένε ότι ακούνε Pink Floyd ( των οποίων οι παραγωγές ούτε από κορυφαία συστήματά δεν ακούγονται σωστά ) με αυτόν τον τρόπο και ότι τους είναι αρκετό.....
Είμαι σίγουρος ότι οι Pink Floyd δεν θα ήταν καθολου ευχαριστημένοι αν απολαμβάνεις την δουλειά τους από ένα τρανζιστορακι ....έχουν δουλέψει πολλές ώρες και κάτω από δύσκολες συνθήκες για να ετοιμάςουν ένα προϊόν που σίγουρα είναι ντροπή να λες ότι μπορεί να παίξει από ένα τρανζιστορακι . Και αυτό ισχύει για όλους τους σοβαρούς καλλιτέχνες.
Είναι ντροπή και δεν δείχνει σεβασμό στην δουλειά του καλλιτέχνη η ακρόαση από περιορισμένων δυνατοτήτων μέσα παραγωγής.

Πέρα από αυτό ....
Ένα λαπτοπ είναι μια πολύπλοκη μηχανή που ταυτόχρονα με την αναπαραγωγή μουσικής καλείται να εκτελέσει
ένα σωρό άλλες εργασίες παράλληλα ....να μπει στο ιντερνετ, να κάνει τις αναβαθμίσεις που ενδεχόμενος να έχουν προκύψει ,να έχει το τροφοδοτικό ,τον επεξεργαστή της διαφορες κάρτες τα ανεμιστηράκια του σε πλήρη ενεργοποίηση που όλα αυτά μαζί να μεταφέρουν ποσοστό φασαρίας στο τελικό αποτέλεσμα.....( αυτό ισχύει και για τις κορυφαίες μηχανές της apple)
Είναι προσωπικό θέμα αν σου αρέσει να ακούς την μουσική σου με φασαρία .....εμένα δεν μου αρέσει.

Η ησυχία είναι απαραίτητη.
Με αυτό το σκεπτικο βέβαια, πολύ λίγοι θα είχαν τη πιστοποίηση για να ακουσουν Pink Floyd, άρα η ουσία της δουλειάς τους θα πήγαινε περίπατο ( αφού δεν θα είχε μεγάλη απήχηση ).
Σκέψου για παράδειγμα την εποχή που δεν είχες όλη αυτή τη συστηματάρα, τότε που άκουσες πρώτη φορά Pink Floyd. Τώρα δεν θα τους γνώριζες καν.
 

P

PMC

Guest
Τα μηχανάκια δεν θα ειχαν καμία αξία αν δεν υπήρχε η μουσική. Εξαιτίας της μουσικής συμβαίνουν όλα.
Οφείλουμε να σεβόμαστε την μουσική και τους ανθρώπους της ,που κουράζονται να βγάλουν ένα αξιοπρεπές αποτέλεσμα .
Πως δείχνουμε την εκτυμηση μας αν ακούμε την δουλειά τους από ντενεκεδες?
Πως μπορούμε να λέμε ότι αγαπάμε την μουσική όταν αυτό που ακούμε δεν έχει καμία σχέση με αυτό που έχει στο μυαλό του ο καλλιτέχνης ?
Όταν ακούς από κινητό η Ηχεια υπολογιστή τι ακριβως νομίζεις ότι ακούς?

Καταλαβαίνω ότι το οικονομικό είναι ένα μεγάλο θέμα. Το forum σε αυτό το θέμα έρχεται να βοηθήσει . Παράδοξος όμως βλέπεις άτομα με χιλιάδες μυνηματα να υποστηρίζουν αυτές τις απόψεις.
 
Last edited by a moderator:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.652
Μηνύματα
2.870.892
Members
37.929
Νεότερο μέλος
stmpotis
Top