Bad sound kills good music


A

amoustakas

Guest
Πόσες και πόσες φορές έχω ακούσει αγαπημένα κομμάτια από ηχειάκια υπολογιστή ή άλλο τυχαίο σύστημα λόγω ανωτέρας βίας,επειδή όμως είχαν εντυπωθεί αυτά στη μνήμη μου κατά την ακρόαση από ακουστικά ή περιποιημένο setup,ήμουν σε θέση ν'αναπλάθω κατά την αντίληψη σε πραγματικό χρόνο διάφορα κενά στο περιεχόμενο που μετέδιδε το υποδεέστερο μέσο.
Συμβαίνει ακριβώς το ίδιο και σε μένα. Τόσο στο αυτοκίνητο, όσο και στο λάπτοπ και στο κινητό. Η νοερή παράσταση υπερνικά την υποδεέστερη αναπαραγωγή.
 
Last edited by a moderator:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.401
Reaction score
27.690
Α. Οκ. Θύμησέ μου, που έχεις αναρτήσει μέτρηση του δικού σου συστήματος? Θέλω να δω κάτι.
Γιατί μόνιμα πρέπει να τις μετράμε, ποιός την έχει μεγαλύτερη (και ίσια) την καμπύλη; Τρέχει κάποιος διαγωνισμός που δεν ξέρω; Έλεος δηλαδή.


Κακό στήσιμο, σίγουρα. Κακός ήχος τη δεδομένη στιγμή, αναμφίβολα. Αλλά δεν καταλαβαίνω τί σχέση έχει το σύστημά μου με το τρέχον νήμα. Για εξήγησέ μου.
Η ανάρτηση μου δεν αφορά καθόλου μα καθόλου το σύστημα σου.
Ανέβασα την ανάλυση του @Dimifoot με βάση μια μέτρηση (που έτυχε να είναι η δική σου) και τον ακόλουθο πίνακα που εξηγεί τη συμβαίνει στον ήχο και πως τον αντιλαμβάνεται ο ακροατής.

Δεν υπάρχει, ούτε καν υπόνοια, σε οτιδήποτε έχει να κάνει με εσένα, το σύστημα σου ή οτιδήποτε άλλο.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Γιατί μόνιμα πρέπει να τις μετράμε, ποιός την έχει μεγαλύτερη (και ίσια) την καμπύλη; Τρέχει κάποιος διαγωνισμός που δεν ξέρω; Έλεος δηλαδή.



Η ανάρτηση μου δεν αφορά καθόλου μα καθόλου το σύστημα σου.
Ανέβασα την ανάλυση του @Dimifoot με βάση μια μέτρηση (που έτυχε να είναι η δική σου) και τον ακόλουθο πίνακα εξηγεί τη συμβαίνει στον ήχο και πως τον αντιλαμβάνεται ο ακροατής.

Δεν υπάρχει, ούτε καν υπόνοια, σε οτιδήποτε έχει να κάνει με εσένα, το σύστημα σου ή οτιδήποτε άλλο.
Εγώ λέω να τις μετράμε όλοι μας, μπας και βγάλουμε καμία άκρη. Για να ξέρουμε που βαδίζουμε.

Η ανάλυση του dimifoot είναι πέραν οποιασδήποτε αμφισβήτησης και σαφώς αποτελεί ένα δείγμα κακού τελικού αποτελέσματος, αλλά αύτο το άκουσα ακόμα και με τα αυτιά μου ( ήταν πειραματική η τοποθέτηση ). Έχω όμως τον πόνο μου, να μπαίνει και το σύστημα στο hall of shame, είναι βαρύ!
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.928
Γιατί μόνιμα πρέπει να τις μετράμε, ποιός την έχει μεγαλύτερη (και ίσια) την καμπύλη;
Όχι μόνο ίσια. Πρέπει να ναι και πεσμένη. Κατηφόρα.
Άμα ειναι όρθια ξυρίζει τα αυτιά. Ανωμαλίες.

Target curve σου λέει μετά.
Post automatically merged:

Έχω όμως τον πόνο μου, να μπαίνει και το σύστημα στο hall of shame, είναι βαρύ!
Δεν έχω καμία αμφιβολία πως πολυ γρήγορα θα την εχεις ίσια και πεσμένη. Είσαι στον σωστό δρόμο.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Για ποιο λόγο έχει θέση εδώ;
Το λέει ο τίτλος του θέματος.
Α. Οκ. Θύμησέ μου, που έχεις αναρτήσει μέτρηση του δικού σου συστήματος? Θέλω να δω κάτι.

Κακό στήσιμο, σίγουρα. Κακός ήχος τη δεδομένη στιγμή, αναμφίβολα. Αλλά δεν καταλαβαίνω τί σχέση έχει το σύστημά μου με το τρέχον νήμα. Για εξήγησέ μου.
Γιατί μόνιμα πρέπει να τις μετράμε, ποιός την έχει μεγαλύτερη (και ίσια) την καμπύλη; Τρέχει κάποιος διαγωνισμός που δεν ξέρω; Έλεος δηλαδή.
Εγώ λέω να τις μετράμε όλοι μας, μπας και βγάλουμε καμία άκρη. Για να ξέρουμε που βαδίζουμε.

Η ανάλυση του dimifoot είναι πέραν οποιασδήποτε αμφισβήτησης και σαφώς αποτελεί ένα δείγμα κακού τελικού αποτελέσματος, αλλά αύτο το άκουσα ακόμα και με τα αυτιά μου ( ήταν πειραματική η τοποθέτηση ). Έχω όμως τον πόνο μου, να μπαίνει και το σύστημα στο hall of shame, είναι βαρύ!
Έτσι!
BAD SOUND KILLS GOOD MUSIC ,φτάνει όμως να συζητάμε για τον bad sound των άλλων!
Και μετά γίνομαι εγώ ο κακός...
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.401
Reaction score
27.690
Εχω όμως τον πόνο μου, να μπαίνει και το σύστημα στο hall of shame, είναι βαρύ!
Άλλαξε τον τρόπο που το βλέπεις και θα αισθάνεσαι μια χαρά.

Ας που ότι με βάση το δικό σου σύστημα και τα όποια λάθη έχει (μη νομίζεις ότι το δικό μου είναι καλύτερο, με τίποτα), ο ενδιαφερόμενος αναγνώστης θα αποκτήσει γνώση που δεν θα είχε αν δεν υπήρχαν οι μετρήσεις σου. Οπότε δεν είναι καθόλου Hall Of Shame.

Ειναι εκπαίδευση.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
σα να λέμε..επαναστάτης χωρίς..ουσία!:)
Τι να σου κάνει μια ουσία χωρίς τη...συναυσία - που δεν σημαίνει μόνο αυτό που καταλαβαίνουν τα πονηρά μυαλά.
Εγώ λέω να τις μετράμε όλοι μας, μπας και βγάλουμε καμία άκρη. Για να ξέρουμε που βαδίζουμε.

Η ανάλυση του dimifoot είναι πέραν οποιασδήποτε αμφισβήτησης και σαφώς αποτελεί ένα δείγμα κακού τελικού αποτελέσματος, αλλά αύτο το άκουσα ακόμα και με τα αυτιά μου ( ήταν πειραματική η τοποθέτηση ). Έχω όμως τον πόνο μου, να μπαίνει και το σύστημα στο hall of shame, είναι βαρύ!
Αστροναύτη η δική σου αποστολή είναι να πας μέσω των μετρήσεων εκεί όπου δεν είχες ξαναπάει ποτέ...for all mankind εννοείται. :roflmao:
Μερικά προσωπικά στάδια στον καθένα, θέλει δε θέλει, είναι χωρίς ... επιστροφή.

Όταν μάθει λόγου χάριν ο οποιοσδήποτε φίλος του χομσινεμα να ακούει με σαμπ και πολλαπλά ηχεία γύρω του την ταινία, σε μεγάλη οθόνη από προβολέα, είναι μετά τραγικά υποδεέστερη και χωρίς "συγκίνηση" στις αισθήσεις η θέαση από απλή τηλεόραση με τα ηχεία της, ή ακόμα και από δικάναλο ηχοσύστημα χωρίς όλα αυτά τα ηχεία γύρω γύρω, τι λέμε, ακόμα και ένα κεντρικό να λείπει, ή σαμπ (ασχέτως περιεχομένου της ταινίας).
Χάνεται η διασκέδαση, λείπει σημαντικό κομμάτι, αυτό της απόλαυσης των αισθήσεων.

Το όμοιο συμβαίνει και στον ήχο, το ίδιο πράγμα είναι. Αν πα να γυρίσω σε δικάναλη ακρόαση, είναι τόσο φτωχό που το λυπάμαι, φεύγει η μεγαλύτερη ποσότητα της ευχαρίστησης των αισθήσεων.

Το όμοιο συμβαίνει σε μια μπριζόλα.
Επιλεγμένα μοσχάρια στη μια περίπτωση, καλοσιτεμενα της προκοπής, ψήσιμο μιντιουμ ρειρ, κι από την άλλη μου κάνει ηάνα μου μια χοιρινή στο τηγάνι. Α πες μου εσύ τώρα. Την τρως; Όχι μάστορα, όχι, δεν είμαστε τόσο πεινασμένοι πια. Νηστικός καλύτερα.

Έτσι πάει και στα στέρεα. Άμα δε μου κάνει 3d στο δικάναλο, να παίζει από 15 ζώα γύρω γύρω όλοι κι εγώ στη μέση σα Μανώλης, να πα να γ@μηθει, έφυγε όλη η γλύκα στις αισθήσεις, είναι φτώχεια καταραμένη. Αφού δεν είμαστε τόσο φτωχοί, γιατί να προσποιούμαστε ότι έχουμε τέτοια φτώχεια είτε στον ήχο είτε στη μπριζόλα και στην ταινία μας;

Όχι κύριε. Δε θα τη δω αυτή την ταινία στο νετφλιξ στην τηλεόραση στο σαλόνι, θα πάω στον προβολέα μου να τη δω, να ακούσω ωραία το εκκλησιαστικό όργανο εκεί που παίζουν μπάλα και στην αρχή της μάχης, στο νόημα της ζωής των Μόντι Πάιθον. Αμέ. Αφού μπορώ.

Να το φχαριστηθώ..

Χέστηκε ο Μόντι ο Πάιθον πως θα το δω, χέστηκα αν θίγεται, εγώ θέλω την ευχαρίστησή μου. Κολασμένα. Εγωιστικά.
Απορώ πως και δεν έχεις ήδη μετοικήσει σε μέρη όπως Αργεντινή,Ουρουγουάη,Κόμπε κττ,προκειμένου να είχες τις σπαλομπριζόλες πιο άμεσα διαθέσιμες κατευθείαν από την...πηγή.:sneaky:
 
Last edited:

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Τι να σου κάνει μια ουσία χωρίς τη...συναυσία - που δεν σημαίνει μόνο αυτό που καταλαβαίνουν τα πονηρά μυαλά.
Όπως ο τοτος με τη δασκάλα ένα πράμα...
"..δε σημαίνει αυτό... αλλά μ αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι" bhutia μ..:wink::wink:
 
Last edited:


Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Όχι μόνο ίσια. Πρέπει να ναι και πεσμένη. Κατηφόρα.
Άμα ειναι όρθια ξυρίζει τα αυτιά. Ανωμαλίες.

Target curve σου λέει μετά.
Post automatically merged:


Δεν έχω καμία αμφιβολία πως πολυ γρήγορα θα την εχεις ίσια και πεσμένη. Είσαι στον σωστό δρόμο.
Εγώ την έχω πεσμένη, αλλά όχι ίσια (ακόμα).
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Όχι μόνο ίσια. Πρέπει να ναι και πεσμένη. Κατηφόρα.
Άμα ειναι όρθια ξυρίζει τα αυτιά. Ανωμαλίες.

Target curve σου λέει μετά.
Post automatically merged:


Δεν έχω καμία αμφιβολία πως πολυ γρήγορα θα την εχεις ίσια και πεσμένη. Είσαι στον σωστό δρόμο.
Απ'το στόμα σου και στο δικό μου αυτί. :p

Έτσι!
BAD SOUND KILLS GOOD MUSIC ,φτάνει όμως να συζητάμε για τον bad sound των άλλων!
Και μετά γίνομαι εγώ ο κακός...

Κάθε κατάσταση bad sound όμως διαφέρει. Άλλοι ζητάνε βοήθεια για να το σώσουν ( μεταξύ αυτών κι εγώ ), άλλοι κάθονται και κράζουν, αλλά μετρήσεις δεν βλέπουμε.
 

P

PMC

Guest
Δεν είναι που είσαι αγροίκος. Το πρόβλημα με σένα είναι πως σκοτώνεις καθημερινά τη μουσική με τους τενεκέδες σου, γιατί εγώ έτσι αποφάσισα ότι συμβαίνει. Σιχαμερό φτωχό ανθρωπάκι.
Αυτό καταλάβατε κύριε Κογια?
Αυτή είναι η συμβολή σας στο θέμα?
( γιατί εγώ έτσι το αποφάσισα ότι συμβαίνει ? Σιχαμερό φτωχό ανθρωπάκι? )
Που τα είδατε αυτά ? Έστω και ως υπονοούμενα ?
Είσαι έξυπνος άνθρωπος Κύριε κογια . Μη πέφτεις σε παγίδες. Είπαμε να είσαι υπερβολικός αλλά υπάρχει και κάποιο όριο.
Πες μας αν διαφωνείς στην ουσία .... και ας αναρωτηθεί ο οποιοσδήποτε εδώ μέσα προς τι οι συμβουλές ? Προς τι οι κουβέντες για συστήματά ? Προς τι τα pdf? Γιατι ο αστροναύτης να θέλει να φτιάξει τον χώρο του?

Και με ένα ραδιοφωνάκι μια χαρά θα ακούει ο αστροναύτης.....αυτό θέλετε να πείτε Κύριε κογια?

Επίδειξη θέλετε να κάνετε φτιάχνοντας τον ήχο σας η να ακούσετε μουσική? Για την μουσική το κάνετε η επειδή έχετε λεφτά? Απαντήστε.......!

Και......Μη ξεχνάτε πως το σύστημα του Χάρη είναι ανά καλωδιωμένο από τον Λέανδρο......αποκλείεται να σκοτώνει την μουσική.....
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Και με ένα ραδιοφωνάκι μια χαρά θα ακούει ο αστροναύτης
Και με λαπτοπ ακούω μια χαρά. Αλλά στο μυαλό μου τρέχει μια μορφή dsp, μεταφράζω αυτό που ακούω σε αυτό που θα ακουστεί απο το σύστημά μου. Τώρα αναβαθμίζω το "dsp" μου. Αναμείνατε. :p
 


P

PMC

Guest
Και με λαπτοπ ακούω μια χαρά. Αλλά στο μυαλό μου τρέχει μια μορφή dsp, μεταφράζω αυτό που ακούω σε αυτό που θα ακουστεί απο το σύστημά μου. Τώρα αναβαθμίζω το "dsp" μου. Αναμείνατε. :p
Είσαι μια χαρά . Μη δωσεις μια . Δεν χρειάζεται.
Μην είσαι κορόιδο και πρόσεχε μη ξεφεύγεις από αυτά που μπορεί να δώσουν οι άλλοι ......την έβαψες....Επιδειξία ;)
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
..και δεν χρειαζεται καν να τα ακουσεις τα κομματια απο το γιουτιουμπ, τα ποσταρεις κατ ευθειαν fakebook για να παρεις λαικς..
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Αυτό καταλάβατε κύριε Κογια?
Αυτή είναι η συμβολή σας στο θέμα?
( γιατί εγώ έτσι το αποφάσισα ότι συμβαίνει ? Σιχαμερό φτωχό ανθρωπάκι? )
Που τα είδατε αυτά ? Έστω και ως υπονοούμενα ?
Να με συγχωρείς , αλλά δεν κατάλαβες το ''πνεύμα'' του Κόγια.
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.320
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top