Bad sound kills good music

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Τζιο, καλά θα κάνεις να ξεκαθαρίσεις ότι δεν συμπεριλαμβάνεις εμένα στην αγέλη. Δεν την έπεσα στον Λέανδρο, αλλά όπως δεν παίρνω το μέρος κανενός όταν του τη πέφτουν, δεν θα πάρω και το μέρος του Λέανδρου όταν διαφωνώ ως προς κάτι. Και αυτό το κάτι αποτελεί μια πάγια διαφωνία μου ως προς τη κατασκευή ενισχυτών, κάτι που έχω περιγράψει εδώ και πάρα πολύ καιρό. Έχοντας συνηθίσει στη ποιότητα κατασκευής της Bryston και γνωρίζοντας ότι όλη τη δουλειά τη κάνει με τα τροφοδοτικά και με τη χαμηλή οδήγηση των τρανζίστορ της προκειμένου να έχει την όσο το δυνατόν χαμηλότερη παραμόρφωση, διαφωνώ με υλοποιήσεις που βασίζονται σε μικρά τροφοδοτικά και λίγα τρανζίστορς. Δεν με πείθουν για τη ποιότητα της υλοποίησής τους.
Προφανώς δεν τη λες σ'εμένα αποκλειστικά, αλλά επειδή συμπεριέλαβες και εμένα στη τοποθέτησή σου, θαρρώ ότι εσφαλμένα μου προσάπτεις τη κατηγορία ότι αποκρύπτω το σύστημα ( το έχω δείξει εδώ και αρκετό καιρό ) ή τις μετρήσεις ( που έβγαλα στη φόρα τις χειρότερες δυνατές μετρήσεις, σε κάκιστη τοποθέτηση, ούτε καν εκείνη τη τοποθέτηση που μου έδωσε ένα καλό ηχητικό αποτέλεσμα ).
Σίγουρα μπορείς να πεις ότι δεν ξέρω τί μου γίνεται, καθώς τώρα μαθαίνω κάποια πράγματα ή πιο σωστά, τα μαθαίνω ξανά, σωστά. Αλλά ξέρω ποια είναι η διαφορά ανάμεσα σε ενισχυτικά όπως Krell, Threshold, Mark Levinson, Bryston και τους υπόλοιπους κατασκευαστές. Γι'αυτό αγόρασα Bryston. :)
Eπιπρόσθετα, έχω κι εγώ Musical Fidelity μηχάνημα ( είχα και dac,ε? ) και έχω κάθε δικαίωμα να έχω παράπονο ως προς την επιλογή των υλικών τους. Αφού πουλάνε τρέλα, πως να το κάνουμε.

Υ.Γ. Και όλα τα παραπάνω ουδεμία σχέση έχουν με πέσιμο στον Λέανδρο. Ίσα ίσα που έχω ακούσει το σύστημά του και μου αρέσει πως παίζει. Αλλά απο κατασκευαστικής άποψης, διαφωνώ με τις επιλογές της MF, χωρίς να αναφέρω τους Bryston στα πλαίσια αντιπαράθεσης ή χλευασμού, αλλά σαν παράδειγμα ποιοτικής και VFM υλοποίησης.
Εννοείται ότι οι bryston είναι ποιοτικοτεροι από τους musical fidelity, αλλά είναι και άλλη κατηγορία τιμής.
Είπαμε, ότι πληρώνεις παίρνεις πάνω- κάτω.
 

Μηνύματα
252
Reaction score
645
Εγώ στέλνω 900watt και ούτε τα μισά δεν θα φτάσουν λέμε στο ηχείο .......:roflmao:

Κάτι σαν αυτό ......
To Adam s3v έχει ενισχυτικά 850 watt έκαστο με ενεργό cross, εσύ στέλνεις 900 στο παθητικό cross του κάθε ηχείου. Αν χάνεις πάνω από 50 watt από το παθητικό cross μάλλον σωστός είναι ο υπολογισμός του Ear.
Δεν ξέρω πόσα μπορεί να "φάει" το cross του ηχείου σου ή οποιοδήποτε άλλου ηχείου.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Δηλαδή λες ότι εγώ χάνω πάνω από 50% του ενισχυτή λόγο παθητικού κροσοβερ?
...
Έχει συζητηθεί και με τη συμμετοχή του Petermeni στο παρελθόν.Δεν χάνεις τόσο σε ποσότητα,όσο σε ποιότητα διαχείρισης και ιδίως όσο θα ανεβαίνει η στάθμη και το ποσό της διαχειριζόμενης ισχύος που θα μετατρέπεται σε θερμότητα.
Μίλα καθαρά Βίρνα... Θες να μου πεις πως η επικρότηση από άλλους βοηθά στην καθημερινή (αυτο)ικανοποίησή μας?
Η Μουσική ΄΄πεθαίνει΄΄ με τον κακό ήχο,το δικαναλικό setup ΄΄πεθαίνει΄΄ με το καλά στημένο πολυκαναλικό,οπότε δε μένει παρά να διαπιστωθεί ποιοι θ'αρχίσουν σιγά-σιγά να...μην αισθάνονται και τόσο καλά. :sneaky:
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Εννοείται ότι οι bryston είναι ποιοτικοτεροι από τους musical fidelity, αλλά είναι και άλλη κατηγορία τιμής.
Είπαμε, ότι πληρώνεις παίρνεις πάνω- κάτω.
Η MF έχει βγάλει στο παρελθόν τερατάκια μηχανήματα και σίγουρα γνωρίζει απο ήχο. Ακολουθεί τη δική της ταυτότητα, όπως αρκετοί κατασκευαστές του τομέα, κανένα μεμπτό εδώ. Εκεί που διαφωνώ είναι ως προς τα υλικά που λίγο μας δουλεύει. Ναι μεν έχουν καλή σχεδίαση ( αλλιώς δεν θα έπαιζαν τόσο καλά ), αλλά πουλάει τρέλα ως προς τη μη αναγκαιότητα προσεγμένων υλικών, ενώ γνωρίζουμε ότι το κάνει για να μειώσει το κόστος. Τον supercharger ναι μεν τον ανέφερα για πλάκα, αλλά τον σέβομαι. Όπως και το αδερφάκι του προενισχυτή μου, όπως και τους 308 ( απίστευτα προσεγμένα μηχανήματα, αλλά πάλι τίγκα στα jamicon ).
Απο την άλλη, ανεξάρτητα αν έχω Bryston, εκτιμώ σε ένα ενισχυτή οποιασδήποτε μάρκας τη δυνατότητα να υπερδιπλασιάζει την ισχύ ανά υποδιπλασιασμό της αντίστασης. Αυτό μου δείχνει ένα ποιοτικό τροφοδοτικό, άρα μια καλή βάση για να χτιστεί ένας ενισχυτής.
Εν πάση περιπτώσει, μπορεί και να σφάλω, αλλά αυτό με την ισχύ είναι ένα απο τα πρώτα πράγματα που κοιτάζω.
 

Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
Ο κύριος με τα SANSUI έχει όνομα και τον έχεις συναντήσει δια ζώσης σε έκθεση , αν θυμάσαι καλά το 2010 μπορεί και αρ΄γοτερα αν δεν με απατά η μνήμη μου .
Με άλλον με μπερδεύεις μεγάλε.... εγώ στην μόνη έκθεση που έχω πάει είναι στου Μονάχου και μάλιστα το 19.
Το 10 πανκ άκουγα...... εκτός αν σε συνάντησα σε καμία κατάληψη μπάρμπα
 

Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.181
Πόσα να φάει μωρέ ? ας φάει και 30.
Ψέμα φοβερό.
Κανένα κρόςς δεν τρώει ποτέ ΄τετοια ποσά ισχύος . Δεν γίνεται . Το καταλαβαίνετε? δεν γίνεται.
Εκτός και αν κάνετε μαγικά όπως κάποιοι γνωστοί κατασκευαστές.
Το κροςς κάθε ηχείου είναι ζήτημα αν καταναλώνει 2-5% της ισχύος που φτάνει στο ηχείο.
Αν όχι , τότε δεν είναι κροςς , κάτι άλλο είναι. Ανακονντα ίσως. Σίγουρα όμως δεν είναι κροςς.
 


P

PMC

Guest
εκτός αν σε συνάντησα σε καμία κατάληψη μπάρμπα

Ωραίος .... μπράβο :(
Post automatically merged:

To Adam s3v έχει ενισχυτικά 850 watt έκαστο με ενεργό cross, εσύ στέλνεις 900 στο παθητικό cross του κάθε ηχείου. Αν χάνεις πάνω από 50 watt από το παθητικό cross μάλλον σωστός είναι ο υπολογισμός του Ear.
Δεν ξέρω πόσα μπορεί να "φάει" το cross του ηχείου σου ή οποιοδήποτε άλλου ηχείου.

Έκανα λάθος πριν . Σορρυ! :dance:
2 κιλοβάτ στέλνω σε κάθε ηχείο!
900 στα γουφερ και αλλα τόσα στο μιντ- τουιτερ!
Και δεν στα λέω επειδή θέλω να κανω επίδειξη.... έτσι ειναι!
 
Last edited by a moderator:

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
To Adam s3v έχει ενισχυτικά 850 watt έκαστο με ενεργό cross, εσύ στέλνεις 900 στο παθητικό cross του κάθε ηχείου. Αν χάνεις πάνω από 50 watt από το παθητικό cross μάλλον σωστός είναι ο υπολογισμός του Ear.
Δεν ξέρω πόσα μπορεί να "φάει" το cross του ηχείου σου ή οποιοδήποτε άλλου ηχείου.
προηγουμένως είχαμε μια διαφωνία σχετικά με την ισχύ και τη τροφοδοσία του mf m6i.
Σε ένα review έγραφε ο reviewer ότι είναι 2x400wrms/4Ω ενώ το τροφοδοτικό του έλεγε max consumption 680w.
Βλέποντας όμως και το adam s3v δίνει ως ισχύ 850w ενώ το τροφοδοτικό του έχει max consumption τα 550w!
Επομένως δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν.
1)λένε και οι δύο ψέματα
2)λένε και οι δύο αλήθεια.
ότι όμως κι απ τα δύο να συμβαίνει, πιο αληθοφανές εκ των δύο είναι η απόκλιση στον mf.
τροφή για σκέψη και απαντήσεις παρακαλώ!
επίσης, νομίζω ότι είναι τουλάχιστον ιεροσυλία να συγκρίνει κάποιος τη μόντουλα του συμπαθέστατου adam όταν όλο το ηχείο ζυγίζει 25 κιλά,με το θηρίο-ενισχυτή της bryston που έχει ο jio.
εννοείται ότι είναι μέρα με τη νύχτα οι δυνατότητες των δύο διαφορετικών ενισχυτών.
 
Last edited:

P

PMC

Guest
Δεν μου τα λες καλά τελευταία.
Έχεις δίκιο Νίκο ( χρονια πολλα για αυριο. Δεν ξέρω αν θα μπορω να γράφω αυριο Γιαυτο στα λέω απο σήμερα ) ;)

Το χω απο μικρό παιδακι !
Οταν έβλεπα πολλούς να τα βάζουν με έναν πήγαινα με το μέρος του :(
Σορρυ.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
προηγουμένως είχαμε μια διαφωνία σχετικά με την ισχύ και τη τροφοδοσία του mf m6i.
Σε ένα review έγραφε ο reviewer ότι είναι 2x400wrms/4Ω ενώ το τροφοδοτικό του έλεγε max consumption 680w.
Βλέποντας όμως και το adam s3v δίνει ως ισχύ 850w ενώ το τροφοδοτικό του έχει max consumption τα 550w!
Επομένως δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν.
1)λένε και οι δύο ψέματα
2)λένε και οι δύο αλήθεια.
ότι όμως κι απ τα δύο να συμβαίνει, πιο αληθοφανές εκ των δύο είναι η απόκλιση στον mf.
τροφή για σκέψη και απαντήσεις παρακαλώ!
Κανείς δε λέει ψέματα, λένε και οι δύο την αλήθεια με ένα "δημιουργικό" τρόπο. Έτσι γίνεται πάντα, το θέμα είναι πόσο "δημιουργικός" είναι ο κάθε κατασκευαστής.
 

Μηνύματα
252
Reaction score
645
προηγουμένως είχαμε μια διαφωνία σχετικά με την ισχύ και τη τροφοδοσία του mf m6i.
Σε ένα review έγραφε ο reviewer ότι είναι 2x400wrms/4Ω ενώ το τροφοδοτικό του έλεγε max consumption 680w.
Βλέποντας όμως και το adam s3v δίνει ως ισχύ 850w ενώ το τροφοδοτικό του έχει max consumption τα 550w!
Επομένως δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν.
1)λένε και οι δύο ψέματα
2)λένε και οι δύο αλήθεια.
ότι όμως κι απ τα δύο να συμβαίνει, πιο αληθοφανές εκ των δύο είναι η απόκλιση στον mf.
τροφή για σκέψη και απαντήσεις παρακαλώ!
Μήπως έχει να κάνει ότι τα 800 watt προέρχονται από class D ενισχυτές και μόνο τα 50 από class A/B.
Νομίζω ότι έχουν διαφορετικές καταναλώσεις. Σίγουρα υπάρχουν κάποιοι πιο ειδικοί να μας δώσουν τα φώτα τους.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Κανείς δε λέει ψέματα, λένε και οι δύο την αλήθεια με ένα "δημιουργικό" τρόπο. Έτσι γίνεται πάντα, το θέμα είναι πόσο "δημιουργικός" είναι ο κάθε κατασκευαστής.
δημιουργικότερη επομένως είναι η adam :biggrin: :biggrin:.550w-850w,
mf λέει 2x200wrms/8ohm..εδώ στερείται δημιουργίας, και 680w-2x400wrms/4ohm.
σωστά???
με άλλα λόγια, ενώ θεωρητικά το adam έχει μεγαλύτερη ισχύ, έχει πιο αδύναμη τροφοδοσία..από τον musical fidelity που λέγατε ότι έχει αδύναμη τροφοδοσία!!!
..να τα χαίρεστε τα ενεργά!! :roflmao: :roflmao:
 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.552
Reaction score
37.802
Το χω απο μικρό παιδακι !
Οταν έβλεπα πολλούς να τα βάζουν με έναν πήγαινα με το μερες του :(
Σορρυ.
.. αλλα δεν ειμαστε παιδια... εκτος απο εμενα που ειμαι παιδι μαιμου, μαιμου παιδι δηλαδη και εχω δικαιολογια. Πιστευεις, οτι θα ανεβαζα ποτε προσωπικο χωρο ή μετρησεις για να αποδειξω τα λεγομενα μου ?
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Μήπως έχει να κάνει ότι τα 800 watt προέρχονται από class D ενισχυτές και μόνο τα 50 από class A/B.
Νομίζω ότι έχουν διαφορετικές καταναλώσεις. Σίγουρα υπάρχουν κάποιοι πιο ειδικοί να μας δώσουν τα φώτα τους.
και εδώ η παραγόμενη ισχύ είναι μεγαλύτερη της κατανάλωσης, ότι ισχύει στη μια περίπτωση αυτομάτως ισχύει και στην άλλη
 

P

PMC

Guest
.. αλλα δεν ειμαστε παιδια... εκτος απο εμενα που ειμαι παιδι μαιμου, μαιμου παιδι δηλαδη και εχω δικαιολογια. Πιστευεις, οτι θα ανεβαζα ποτε προσωπικο χωρο ή μετρησεις για να αποδειξω τα λεγομενα μου ?
Οχι!
Εσυ Ξέρεις πολυ καλα τα οφελη
του αυτοσαρκασμού!
Εσυ είσαι σχολείο ;)
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.552
Reaction score
37.802
.. το μονο πραμα που εμαθα εκει μεσα ηταν ... τα σχολεια φωτιζουν μονο οταν καιγονται .. το εγραφε ο τοιχος απ'εξω.
-και οχι απο βομβες βεβαια-
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Δεν ξέρω πόσα μπορεί να "φάει" το cross του ηχείου σου ή οποιοδήποτε άλλου ηχείου.
Εξαρτάται από το κρος.

Σε γενικές γραμμές τα πηνία των κρος έχουν πολύ χαμηλή κατανάλωση λόγο χαμηλής αντίστασης (mOhm) οπότε δεν αποτελούν πρόβλημα.
Αντίθετα η χρήση Αντιστάσεων (R) συνήθως σε διορθωτικά φίλτρα (EQ) έχει επιπτώσεις στην κατανάλωση, όχι όμως απαραίτητα κάτι φοβερό. Αντίδοτο σε αυτό είναι η χρήση μονάδων που "ταιριάζουν" μεταξύ τους, μονάδες που δεν χρειάζονται πολλές διορθώσεις με αποτέλεσμα να καταλήγουμε σε απλούστερα και αποδοτικότερα κρος.

Στο παρακάτω γράφημα απεικονίζεται η κατανάλωση σε ένα κρος 4αρων δρόμων. Με πορτοκαλί τα πηνία και με μαύρο η κατανάλωση της αντίστασης του tweeter.

1575576310209.png
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
δημιουργικότερη επομένως είναι η adam :biggrin: :biggrin:.550w-850w,
mf λέει 2x200wrms/8ohm..εδώ στερείται δημιουργίας, και 680w-2x400wrms/4ohm.
σωστά???
με άλλα λόγια, ενώ θεωρητικά το adam έχει μεγαλύτερη ισχύ, έχει πιο αδύναμη τροφοδοσία..από τον musical fidelity που λέγατε ότι έχει αδύναμη τροφοδοσία!!!
..να τα χαίρεστε τα ενεργά!! :roflmao: :roflmao:
Τα αρθρώματα ICE για τους κλάδους χαμηλών και μεσαίων αντιστοίχως είναι μεν προδιαγεγραμμένα για ισχύ 500 και 300 Watt αντιστοίχως,αλλά σε ονομαστικό φορτίο 4 Ωμ.Αμφιβάλλω ότι οι εμπεδήσεις στα ομόλογα συνδεδεμένα επιμέρους μεγάφωνα από την ηχειακή υλοποίηση της ADAM θα πέφτουν τόσο...χαμηλά.Υπόψιν ότι το εκάστοτε άρθρωμα θα είναι απευθείας συνδεδεμένο στο αντίστοιχο μεγάφωνο,χωρίς να μεσολαβούν στοιχεία παθητικού κρος,ενώ έχουμε κάθε φορά ένα μονάχα κανάλι-ηχείο.

Οπότε λογαριάζω χονδρικώς για μια μονάδα S3V μέγιστη καταναλισκόμενη ισχύ 250 Watt class-D από μεγάφωνο χαμηλών,150 από μεγάφωνο μεσαίων,ενώ για τα 50 Watt της τάξης ΑΒ στο tweeter λογαριάζω να έχουν μέγιστη κατανάλωση 100 Watt από τη μεριά του τροφοδοτικού.

Οπότε σύνολο χονδρικά 500 Watt.Δεδομένου ότι τα ποιοτικά διακοπτικά τροφοδοτικά διακρίνονται από ωφέλιμη απόδοση σε τάξη που φτάνει το 90% ,ιδού η επάρκεια στη δηλωθείσα μέγιστη κατανάλωση των 550 Watt.

Μπακαλίστικα και...διόλου προχωρημένα μαθηματικά.Συνοδεία του album των China Crisis που είχε ποστάρει ο Ν.Κ.

Υποψιάζομαι κιόλας ότι ποτέ δεν θα επιτρέψεις στον εαυτό σου ευκαιρία να τα χαρείς κι εσύ. ;)
Έχεις δίκιο Νίκο ( χρονια πολλα για αυριο. Δεν ξέρω αν θα μπορω να γράφω αυριο Γιαυτο στα λέω απο σήμερα ) ;)

Το χω απο μικρό παιδακι !
Οταν έβλεπα πολλούς να τα βάζουν με έναν πήγαινα με το μέρος του :(
Σορρυ.
Μόνο που στη συγκεκριμένη περίπτωση η υποτιθέμενη αναμέτρηση με τον Λέανδρο γίνεται άνιση...για τους ΄΄πολλούς΄΄. :sneaky:
 
Last edited:


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.559
Μηνύματα
2.865.570
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top