Bad sound kills good music

Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
Απορω με την αποψη που λεει οτι
"οσο πιο καλο το ηχειο τοσο καλυτερα θα ακουγεται η μετρια ηχογραφηση"
οταν διατυπωνεται απο θαυμαστες αποκλειστικα μονιτορ ηχειων με τις γνωστες ιδιοτητες
οσον αφορα την αποκριση, και τα ενισχυτικα που τα συνοδευουν.
Εισαστε σιγουροι;
 

P

PMC

Guest
Απορω με την αποψη που λεει οτι
"οσο πιο καλο το ηχειο τοσο καλυτερα θα ακουγεται η μετρια ηχογραφηση"
οταν διατυπωνεται απο θαυμαστες αποκλειστικα μονιτορ ηχειων με τις γνωστες ιδιοτητες
οσον αφορα την αποκριση, και τα ενισχυτικα που τα συνοδευουν.
Εισαστε σιγουροι;

Εξαρτάται από το ταργκετ κερβ......:idk:
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Απορω με την αποψη που λεει οτι
"οσο πιο καλο το ηχειο τοσο καλυτερα θα ακουγεται η μετρια ηχογραφηση"
οταν διατυπωνεται απο θαυμαστες αποκλειστικα μονιτορ ηχειων με τις γνωστες ιδιοτητες
οσον αφορα την αποκριση, και τα ενισχυτικα που τα συνοδευουν.
Εισαστε σιγουροι;
Ίσως είναι σχετικά το μέτρια και κακη ηχογράφηση και κάπως πιο υποκειμενικό για τον κάθε έναν από εμάς. Και εγώ πχ κουράζομαι από κακές ηχογραφήσεις, τις μέτριες απλά τις ακούω ανεκτά και με τις σωστές ή τις πολύ καλές γουστάρω τρελά.
Το παράδειγμα που έθεσε ο Κώστας νωρίτερα για τον Ξυλούρη για εμένα θεωρείται μία μέτρια παραγωγή άρα ανεκτή στα δικά μου ακουστικά πλαίσια.
Υποβαθμισμένες ηχητικά "παραγωγές" ( για να το συγκεκριμενοποιήσω κάπως με κάποια παραδείγματα που μπορούμε όλοι να τσεκάρουμε στο σύστημα μας εύκολα είναι κάποιοι Αθηναϊκοί ραδιοφωνικοί σταθμοί που βγαίνουν μεσω live24 ( δεν θυμάμαι τώρα ακριβώς ποιοι αλλά τους ακούει η γυναίκα μου και κοιμάται τώρα να ρωτήσω :tongue: ) είναι επιεικώς ακουστικά απαράδεκτοι σε σημείο που όταν μπαίνω σπίτι και ακούω να ψαχνω να δω τι χάλασε:D
Σε αντίθεση ο αγαπημένος χρώμα fm 105.8 νομίζω η συχνχνότητα, από Σαλόνικα μεριά ο οποίος εκπέμπει και αυτός από το live 24 παίζει παραπάνω από μέτρια και αποδεκτά.
Στην άλλη όχθη έχουμε τον radio swiss jazz που είναι άλλο επίπεδο και εκεί κάνεις ουάου όταν ακούς. Αυτές είναι οι εντυπώσεις από το δικό μου σύστημα.
Εσείς τα ακούτε όλα το ίδιο;
 

P

PMC

Guest
Γενικά ....ότι ακούγεται καλά ,μας αρέσει να το ακούμε !
Ότι ακούγεται χάλια , δεν το ακούμε !
Ότι έχουμε μεγαλώσει μαζί του και σημαινει κάτι για μας , είναι άλλη κατηγορία !
Ότι έχει στιχουργική αξία , όπως και να ακούγεται , αξίζει να το ακούμε και ας ζοριζόμαστε !
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Ίσως είναι σχετικά το μέτρια και κακη ηχογράφηση και κάπως πιο υποκειμενικό για τον κάθε έναν από εμάς. Και εγώ πχ κουράζομαι από κακές ηχογραφήσεις, τις μέτριες απλά τις ακούω ανεκτά και με τις σωστές ή τις πολύ καλές γουστάρω τρελά.
Εγώ πάλι τώρα που μιλάμε ακούω Robert Johnson από ένα mini hi Fi τοποθετημένο σε επιτοιχο ράφι πάνω από τον καναπέ που κάθομαι με τα ηχεία να κοιτάνε πίσω και πάνω από την πλάτη μου. Άστα να πάνε.. Χάλια ηχοσυστημα, χάλια τοποθέτηση, χάλια ηχογράφηση....
Bad sound kills good music λέμε!!

 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Χάρη δεν εννοω αυτό και το καταλαβαίνεις. Που να ακούσεις εμένα να τραγουδάω Καζαντζίδη. :drinks:
Έλεος δηλαδή.

Απλά προσπαθώ να καταλάβω πως γίνεται και ακούνε μία κακό ηχογραφημένη παραγωγή να ακούγεται ίδια με μία καλή παραγωγή.
Και σίγουρα όλοι έχουμε ένα δεύτερο σύστημα για την "καθημερινότητα " μας.
Εσένα αφού είναι και hifi είσαι προνομιούχος .:tongue:
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Χάρη δεν εννοω αυτό και το καταλαβαίνεις. Που να ακούσεις εμένα να τραγουδάω Καζαντζίδη. :drinks:
Έλεος δηλαδή.

Απλά προσπαθώ να καταλάβω πως γίνεται και ακούνε μία κακό ηχογραφημένη παραγωγή να ακούγεται ίδια με μία καλή παραγωγή.
Και σίγουρα όλοι έχουμε ένα δεύτερο σύστημα για την "καθημερινότητα " μας.
Εσένα αφού είναι και hifi είσαι προνομιούχος .:tongue:
Εντάξει ρε, κατ 'ευφημισμό χάι φάι..!
 






Μηνύματα
71
Reaction score
299
Μιας και αναφέρθηκαν οι τηλεοράσεις crt, και ποιός δεν ξέρει ότι αυτές υπερτερούν για εντελώς συγκεκριμένους τεχνικούς λόγους έναντι των νεότερων lcd, όχι γενικώς βέβαια αλλά σε ό,τι αφορά συγκεκριμένα στην απόδοση του μαύρου (και εφόσον μιλάμε για σχετικά χαμηλά κοστολόγια που αφορούν την πλειοψηφία των χρηστών);

Ναι, η τεχνολογία προοδεύει, τι τυχεροί όσοι ζούμε και απολαμβάνουμε προϊόντα και υπηρεσίες ήχου, εικόνας κ.λπ. σε προσιτές τιμές και με πολύ ανώτερες τεχνικές προδιαγραφές και επιδόσεις συγκριτικά με τα αντίστοιχα μηχανήματων των πατεράδων και των παππούδων μας. Όποιος και όποια όμως, θέλει να μιλήσει για λυχνίες κενού, τρανζίστορ, ολοκληρωμένα κυκλώματα και πανίσχυρους ηλεκτρονικούς υπολογιστές χωρίς να βλέπει την γενεαλογία όλων αυτών των εφευρέσεων, εθελοτυφλώντας απέναντι στο γεγονός της καταγωγής τους από τα μεγάλα εργαστήρια του στρατοβιομηχανικού συμπλέγματος των οικονομικά ανεπτυγμένων κρατών, αδυνατώντας να δει την ευθεία γραμμή που συνδέει την τεχνολογία πολεμικών μέσων μαζικής καταστροφής με τα...ψυγεία και τις τηλεοράσεις, είναι και θα είναι άξιος της μοίρας του.

Φτάνει να ρίξει κανείς μια ματιά στα διπλανά θρεντ περί πολιτικής: αφιονισμένος αντιτουρκισμός, ο πιο απροκάλυπτος ενθουσιασμός με το ρατσιστικό, apartheid καθεστώς του Τελ Αβίβ ("η μόνη δημοκρατία στην Μέση Ανατολή", χμ χμ), μικροαστική ηθικολογία περί παιδεραστίας για υπουργούς που συνουσιάζονται με εκδιδόμενους νεαρούς (ώστε παιδί 16 χρόνων!)· γενικώς οι πιο αντιδραστικές αντιλήψεις χέρι-χέρι (όχι με τον Καρατζαφέρη αλλά) με τον πιο ένθερμο, αφελή, παιδαριώδη εναγκαλισμό με τα σύγχρονα τεχνολογικά γκάτζετς: η πιο αδιάσειστη απόδειξη (αν ποτέ χρειαζόταν τέτοια) ότι και αν η τεχνολογία προοδεύει, οι διανοητικές και πνευματικές ικανότητες του ανθρώπου they only go backwards.

Τεράστιο :offtopic: αλλά και το νήμα ξεκάθαρο αντικείμενο δεν διαθέτει, μέσα στην σοβαροφάνεια και την δηθενιά του τίτλου του.
 

P

PMC

Guest
μέσα στην δηθενιά του τίτλου του.
Εχεις δίκιο να παρεξηγείς τον τίτλο ( ειδικά στις γενικά δύσκολες εποχές που ζούμε ) σκοπός μου δεν ήταν αυτός αλλά η εξήγηση της ολοένα και πιο έντονης ενασχόλησης μας με την βελτίωση των συστημάτων ηχου που διαθέτουμε και το κυνήγι του καλύτερου ηχου.
Όσοι δεν διαθέτουν η βιώνουν την δύσκολη πραγματικότητα μάλλον απέχουν από αυτή την λογική και λογικά ενοχλούνται από το θέμα και τον τίτλο .
Δεν ήταν αυτός ο σκοπός επαναλαμβάνω , ούτε να πω πως αυτό το χόμπι ( έτσι το βλέπουμε πολλοί εδώ μέσα ) είναι για ολίγους. Είναι για όσους αγαπάνε να βελτιώνουν το σύστημα τους και προσπαθούν να βρουν τρόπους έστω και με μικρές η και λάθος προσθηκες για αυτό......
Εξάλλου σε σάιτ τεχνολογίας και στα μέλη του απευθύνθηκα.
Το σχόλιο σου βέβαια δείχνει πως σαν σάιτ είναι πολύ πιθανό να φιλοξενεί και άλλες κοινωνικές ομάδες άσχετες με το συγκεκριμένο αντικείμενο οι οποίες λογικό είναι να προκαλούνται η να θίγονται ακόμα και από τον τίτλο ....

Θέλω να ζητήσω συγνώμη για την οποία λάθος διατύπωση μπορεί να έχει προκαλέσει ερμηνείες πολύ μακριά από τον αρχικό σκοπό .
 
Last edited by a moderator:

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Μιας και αναφέρθηκαν οι τηλεοράσεις crt, και ποιός δεν ξέρει ότι αυτές υπερτερούν για εντελώς συγκεκριμένους τεχνικούς λόγους έναντι των νεότερων lcd, όχι γενικώς βέβαια αλλά σε ό,τι αφορά συγκεκριμένα στην απόδοση του μαύρου (και εφόσον μιλάμε για σχετικά χαμηλά κοστολόγια που αφορούν την πλειοψηφία των χρηστών);

Ναι, η τεχνολογία προοδεύει, τι τυχεροί όσοι ζούμε και απολαμβάνουμε προϊόντα και υπηρεσίες ήχου, εικόνας κ.λπ. σε προσιτές τιμές και με πολύ ανώτερες τεχνικές προδιαγραφές και επιδόσεις συγκριτικά με τα αντίστοιχα μηχανήματων των πατεράδων και των παππούδων μας. Όποιος και όποια όμως, θέλει να μιλήσει για λυχνίες κενού, τρανζίστορ, ολοκληρωμένα κυκλώματα και πανίσχυρους ηλεκτρονικούς υπολογιστές χωρίς να βλέπει την γενεαλογία όλων αυτών των εφευρέσεων, εθελοτυφλώντας απέναντι στο γεγονός της καταγωγής τους από τα μεγάλα εργαστήρια του στρατοβιομηχανικού συμπλέγματος των οικονομικά ανεπτυγμένων κρατών, αδυνατώντας να δει την ευθεία γραμμή που συνδέει την τεχνολογία πολεμικών μέσων μαζικής καταστροφής με τα...ψυγεία και τις τηλεοράσεις, είναι και θα είναι άξιος της μοίρας του.

Φτάνει να ρίξει κανείς μια ματιά στα διπλανά θρεντ περί πολιτικής: αφιονισμένος αντιτουρκισμός, ο πιο απροκάλυπτος ενθουσιασμός με το ρατσιστικό, apartheid καθεστώς του Τελ Αβίβ ("η μόνη δημοκρατία στην Μέση Ανατολή", χμ χμ), μικροαστική ηθικολογία περί παιδεραστίας για υπουργούς που συνουσιάζονται με εκδιδόμενους νεαρούς (ώστε παιδί 16 χρόνων!)· γενικώς οι πιο αντιδραστικές αντιλήψεις χέρι-χέρι (όχι με τον Καρατζαφέρη αλλά) με τον πιο ένθερμο, αφελή, παιδαριώδη εναγκαλισμό με τα σύγχρονα τεχνολογικά γκάτζετς: η πιο αδιάσειστη απόδειξη (αν ποτέ χρειαζόταν τέτοια) ότι και αν η τεχνολογία προοδεύει, οι διανοητικές και πνευματικές ικανότητες του ανθρώπου they only go backwards.

Τεράστιο :offtopic: αλλά και το νήμα ξεκάθαρο αντικείμενο δεν διαθέτει, μέσα στην σοβαροφάνεια και την δηθενιά του τίτλου του.
Πολύ ενδιαφέρουσα η προσέγγιση σου για τη γεωπολιτική, οικονομική και τεχνολογική εξέλιξη του πλανήτη αλλά...
Αν θεωρείς όπως γράφεις ως :offtopic:το νήμα και την ως τώρα εξέλιξη του, η τοποθέτηση σου είναι...on the spot???
Γιατί μου δημιουργήθηκε αυτή η απορία δε στο κρύβω...:thumbsdown:
Θα μπορούσε ίσως να έχει ενδιαφέρον σε νήμα που να αφορούσε τα πολιτικά γιατί πράγματι δυσκολεύομαι να κατανοήσω την ευθεία συνάρτηση της παιδεραστίας και του apartheid με τα ηχοσυστήματα και το τρόπο που επηρεάζουν την απόλαυση κατά την αναπαραγωγη της μουσικής!!!:idk:
 
Last edited:


Y

Yiannis_B

Guest
Φτάνει να ρίξει κανείς μια ματιά στα διπλανά θρεντ περί πολιτικής: αφιονισμένος αντιτουρκισμός, ο πιο απροκάλυπτος ενθουσιασμός με το ρατσιστικό, apartheid καθεστώς του Τελ Αβίβ ("η μόνη δημοκρατία στην Μέση Ανατολή", χμ χμ), μικροαστική ηθικολογία περί παιδεραστίας για υπουργούς που συνουσιάζονται με εκδιδόμενους νεαρούς (ώστε παιδί 16 χρόνων!)· γενικώς οι πιο αντιδραστικές αντιλήψεις χέρι-χέρι (όχι με τον Καρατζαφέρη αλλά) με τον πιο ένθερμο, αφελή, παιδαριώδη εναγκαλισμό με τα σύγχρονα τεχνολογικά γκάτζετς: η πιο αδιάσειστη απόδειξη (αν ποτέ χρειαζόταν τέτοια) ότι και αν η τεχνολογία προοδεύει, οι διανοητικές και πνευματικές ικανότητες του ανθρώπου they only go backwards.

Τεράστιο :offtopic: αλλά και το νήμα ξεκάθαρο αντικείμενο δεν διαθέτει, μέσα στην σοβαροφάνεια και την δηθενιά του τίτλου του.
:rolleyes:

- χώνε - σε οποιαδήποτε ευκαιρία. ;)
 

Μηνύματα
7.256
Reaction score
11.799
Aν κατάλαβα καλά σε λενε Νίκο. Χρονια πολλά με υγεία. Θα σε παρακαλέσω αν θέλεις να ξανασκεφτείς αυτο που εχω κάνει quote. Αν μου απαντήσεις οτι επιμένεις θα σου γραψω κι εγώ κάτι.
Καλημέρα, ευχαριστώ για τις ευχές σου. Δεν έχει αλλάξει κάτι στις απόψεις μου, οπότε νιώσε ελεύθερα να σχολιάσεις.
 


Μηνύματα
1.613
Reaction score
2.247
Καλημέρα, ευχαριστώ για τις ευχές σου. Δεν έχει αλλάξει κάτι στις απόψεις μου, οπότε νιώσε ελεύθερα να σχολιάσεις.
Μπαίνει κάποιος στο φόρουμ και κάνει ερώτηση για αγορα πικαπ.Κάποιος που λογικά δεν γνωρίζεις. Τι είναι αυτό που σε κανει να πιστεύεις ότι είσαι σε θέση να του βάλεις μυαλό ? Μήπως είναι λίγο υπερφίαλο αυτό ?
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.176
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top