Bad sound kills good music






Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Πάντως μη σε παίρνει από κάτω, υπάρχουν και χειρότερα· δες τούτο που το εμπιστεύονται από την εποχή του αρχαίου Αιγυπτιακού πολιτισμού και όχι μόνο· αποτελεί λέει και “καλιμπράτορα” σύγχρονων μηχανημάτων τοπογραφίας.

Μιλάμε για μεγάλη ξεφτίλα.

.
View attachment 146274
Αν χρησιμοποιείς ακόμα αυτό για να κάνεις κέντρωση το καταγραφικό σου, είσαι πολύ πίσω! Άσε που για καλιμπράρισμα, δεν χρησιμεύει καν σε τίποτα! :roflmao:
Post automatically merged:

αρέσκομαι να ακούω χωρίς sub από μικρά ηχεία σε πολύ μικρή απόσταση κάτι με τραβάει..
Για ενσωμάτωσε σε αυτά το sub, έτσι για δοκιμή.
 
  • Like
Reactions: PMC

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Ενώ στον ήχο δεν είναι, ε;

:lolsign: :lolsign: :lolsign:
Στον ήχο εμπλέκεται δυναμικά στο παιχνίδι και το ΄΄υπερεγώ΄΄ του καταναλωτή....:)
... Πολλές φορές ακόμα και στο σπίτι που έχω επιλογές αρέσκομαι να ακούω χωρίς sub από μικρά ηχεία σε πολύ μικρή απόσταση κάτι με τραβάει...
...Το οποίο συχνά μας τραβάει όλους...πίσω. :roflmao:
 

Μηνύματα
947
Reaction score
2.990
Αν χρησιμοποιείς ακόμα αυτό για να κάνεις κέντρωση το καταγραφικό σου, είσαι πολύ πίσω! Άσε που για καλιμπράρισμα, δεν χρησιμεύει καν σε τίποτα! :roflmao:
Post automatically merged:



Για ενσωμάτωσε σε αυτά το sub, έτσι για δοκιμή.
Πετράκι... τέλειωσες με τα κτηματολόγια ? :biggrin::biggrin:
 







Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Για ενσωμάτωσε σε αυτά το sub, έτσι για δοκιμή.
Το έχω κάνει βρε... Με όλους τους συνδυασμούς, τις τοποθετήσεις και με διάφορα ηχεία που έχουν περάσει από το σπίτι... Και τώρα με 2 sub είμαι.. Απλά υπάρχουν στιγμές που αρέσκομαι να τα κλείνω.. Η΄ να ακούω από μικρά ηχεία από κοντά (ενώ έχω μεγαλύτερα). Κάτι γουστάρω στα μικρά ηχεία, γνωρίζοντας τους περιορισμούς φυσικά. Συνήθως τώρα πια ακούω με τα sub's ON. Γι΄ αυτό είπα πως συμφωνώ με το σκεπτικό και τις εμπειρίες του Wizzy. Σε εμένα δεν λειτουργεί αποτρεπτικά όμως η εξέλιξη του συστήματος που έχω στήσει στο να ακούσω και να χαρώ άλλα με περισσότερους περιορισμούς. Απλά διαμορφώνω τις συνθήκες ακρόασης αναλόγως και χαίρομαι την μουσική. Π.χ. δεν θα ακούσω τα Logitech από τα 2 μέτρα ή αν κάποιος κάγκουρας από την παρέα έχει ανεβάσει την ένταση σε εξωφρενικές στάθμες σε ένα ηχοσύστημα που δεν μπορεί να ανταποκριθεί θα χαμηλώσω σε επίπεδα λογικά ώστε να παίζει και να μην ξυρίζει και θα τον απομακρύνω από τον χώρο διακριτικά (ακόμα κι αν είναι ο χώρος του :roflmao: :roflmao: :lol: :lol: :lol: :biggrin: ). Υπό αυτές τις προυποθέσεις χαίρομαι πάντα τη μουσική από όπου κι αν παίζει.
Post automatically merged:

...Το οποίο συχνά μας τραβάει όλους...πίσω. :roflmao:
Ναι σε όλα...
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Κάτι λάθος κατάλαβες καθώς σωστό πολυκάναλο σύστημα (όλα τα ηχεία ίδια) διαθέτω από το 2004 με προσθήκη Sub το 2009.
15 χρόνια μετά, μας λένε ότι δεν έχουμε άποψη για πολυκάναλο.

Whatever..........

Αποκλείεται να μην υπάρχει άλλη λύση. Απλά αυτό το βάζουν γιατί είναι απλή και κυρίως φθηνή λύση.
Η επικοινωνία όμως πχ με δορυφόρο δεν είναι ούτε απλή ούτε φθηνή.
1) αν δε κάνω λάθος @alexis , ναι μεν τα ηχεία σου είναι όλα του ίδιου κατασκευαστή όπως μου είχες αναφέρει,..αλλά δεν είναι κι όλα ίδια!!
AV Anthem MRX500
Μπροστά ηχεία Mirage OM10
Πίσω ηχεία Mirage OM12
Κεντρικό Mirage OM-C2
Sub Paradigm Ultracube 10
BluRay Panasonic δεν θυμάμαι μοντέλο
HTPC media center για ταινίες.
CD Player Sherwood δεν θυμάμαι μοντέλο
Edision Argus mini Satellite & Terrestrial receiver.
Καλώδια MIT (έτσι για σένα)
2)τι να σου κάνει ο δορυφόρος ρε alexis στο να φέρεις το κάθετο του μηχανήματος? ή με τον καλημπράτορα(νήμα της στάθμης) ή με αλφάδι γίνεται!!...μόνο!! :tongue: :tongue: :tongue: είναι η απόλυτη ακρίβεια!!..δε σφάλει ποτέ!
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.397
Reaction score
27.683
Χωρίς να θέλω να σας το χαλάσω, το VHS υποστήριζε πολυκάναλο ήχο.

:tongue:
Το σήμα τoυ Dolby Surround το βλέπουμε κάτω από του VHS;

IMG_20191206_155811.jpg


ΤΟ D-VHS υποστήριζε και DOLBY DIGITAL.
Screenshot_20191206_160235.jpg


Μέχρι τώρα είμαστε στα 6 κανάλια.
Πάει και παραπάνω στα tapes.
DAT λέγονται και έγραφαν εδώ
Tascam DA88
download.jpeg


8 κανάλια σε tape. Έτσι στέλναμε τα πολυκάναλα από το studio σε studio το 2000, όταν δεν υπήρχαν ακόμα files και Pro Tools.

Τα μόνα δικάναλα ήταν τα CD και τα βινύλια, τα κακόμοιρα.

:lolsign:
 

D

Deleted member 23222

Guest
Θα συμφωνήσω απόλυτα με το ντοκτορ και το @jiovani75 κι όχι με την άποψη του @Abessalom .
Όσο καλύτερα ακούγεται ένα σύστημα, τόσο λιγότερο σε νοιάζει η ποιότητα της ηχογράφησης που ακούς.
Τρανό προσωπικό παράδειγμα ένα αγαπημένο βινυλιο του Curtis Mayfield το superfly.., όπως όλα τα βινύλια άλλωστε της curtom, αυτής της ιστορικής εταιρείας παραγωγής αν το σύστημα δεν είναι καλό, η ακρόαση γίνεται απίστευτα κουραστική με αποτέλεσμα να σ' αποτρέπει να το ακούσεις!!
Ένα από τα άλμπουμ-σταθμος στην ιστορία της μουσικής δε θα μου ήταν μες τις επιλογές μου προς ακρόαση αν δεν είχα τον ήχο που έχω..
Επομένως, good sound saves the music!:drinks:
Κάποτε, και το έχω επιβεβαιώσει στο σύστημα μου, γραφόταν κατά κόρον εδώ μέσα, ότι ένα απαιτητικό-αναλυτικό σύστημα, ξεφτιλίζει μια μέτρια ποιότητα.
Και θα μείνω σε αυτό, με σύμμαχο μόνο τα αυτιά μου.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.397
Reaction score
27.683
1) αν δε κάνω λάθος @alexis , ναι μεν τα ηχεία σου είναι όλα του ίδιου κατασκευαστή όπως μου είχες αναφέρει,..αλλά δεν είναι κι όλα ίδια!!
AV Anthem MRX500
Μπροστά ηχεία Mirage OM10
Πίσω ηχεία Mirage OM12
Κεντρικό Mirage OM-C2
Sub Paradigm Ultracube 10
BluRay Panasonic δεν θυμάμαι μοντέλο
HTPC media center για ταινίες.
CD Player Sherwood δεν θυμάμαι μοντέλο
Edision Argus mini Satellite & Terrestrial receiver.
Καλώδια MIT (έτσι για σένα)
2)τι να σου κάνει ο δορυφόρος ρε alexis στο να φέρεις το κάθετο του μηχανήματος? ή με τον καλημπράτορα(νήμα της στάθμης) ή με αλφάδι γίνεται!!...μόνο!! :tongue: :tongue: :tongue: είναι η απόλυτη ακρίβεια!!..δε σφάλει ποτέ!
Θες να μου την πεις αλλά δε σου βγαίνει βρε μπαγάσα.

Όλα τα ηχεία είναι από την ίδια σειρά, ίδιες μονάδες, ίδια τουΐτερς, ίδια woofers, ίδια κρος, μόνο η καμπίνα αλλάζει και η διάμετρος στα μεγάλα που είναι 2x6,5" ενώ στα πίσω είναι 2x5,5". To κεντρικό είναι 2x5,5".

Τη δεν καταλαβαίνεις; :gotcha:

2004 Λέανδρε.
Σωστό πολυκάναλο.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Θες να μου την πεις αλλά δε σου βγαίνει βρε μπαγάσα.

Όλα τα ηχεία είναι από την ίδια σειρά, ίδιες μονάδες, ίδια τουΐτερς, ίδια woofers, ίδια κρος, μόνο η καμπίνα αλλάζει και η διάμετρος στα μεγάλα που είναι 2x6,5" ενώ στα πίσω είναι 2x5,5". To κεντρικό είναι 2x5,5".

Τη δεν καταλαβαίνεις; :gotcha:

2004 Λέανδρε.
Σωστό πολυκάναλο.
τι να μου βγει μανίτσαμ?? :whistling: :whistling:
τι??....
άλλα ηχεία μάναμ...άλλα είναι τα ρημάδια!!
δεν είναι ίδια!!.. αλλά γούφερ το ένα, άλλα λίτρα το άλλο..τι ίδια??
Το μόνο θετικό που βλέπω, είναι όντως η ύπαρξη του μικρού σαμπ γιατί τα συγκεκριμένα ηχεία.... "δε τα λένε τα χαμηλά" ούτε με αίτηση!!
Βάλε κι άλλο σαμπ, σου λείπει όντως!! :wink: :wink:
Υ,Σ, anthem respect! :hi:
 
Last edited:


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.031
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top