Bad sound kills good music

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
βρε ποιά υψηλή ποιότητα στα 150€ πανάθεμα σε???:roflmao::roflmao::roflmao:
Για να ψιλοακούσει υψηλή πιστότητα κι απ τα δύο θέλει από 3k min και πάνω για τη πηγή μόνο!
Δεν είναι προσωπικές προτιμήσεις μάναμ, δυστυχώς..αλήθειες είναι..
Το θέμα χώρου στο είπα για να καταλαβαινόμαστε, ότι ότι και να πάρει απ τα δύο, η διαφορά θα είναι ανάλογη είτε σε καλό χώρο, είτε σε στούντιο, απλά όσο καλύτερος ο χώρος τόσο μεγαλύτερες οι πιθανές διαφορές!
Λέανδρε, αναφέρομαι σε συγκεκριμένο budget που θέτει κάποιος για σύστημα. "Παίδες, έχω τόσα, θέλω ενισχυτή, ηχεία και πικάπ". Μι πιαν'ς τώρα;
 


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Λέανδρε, αναφέρομαι σε συγκεκριμένο budget που θέτει κάποιος για σύστημα. "Παίδες, έχω τόσα, θέλω ενισχυτή, ηχεία και πικάπ". Μι πιαν'ς τώρα;
Ρε μπαγασα ως τώρα λέγαμε για κάποιον που ρωτάει μόνο για πικάπ!!
Τι διάολο, άλλο ποστ έβλεπες??:smile::smile:
Τώρα βάζεις κι άλλα στα ζητούμενα για να... συμφωνήσουμε ευκολότερα??:roflmao::roflmao:
Και πάλι όμως θα στο πω και δε θα σταματήσω να στο λέω για όσο χρειαστεί, αν ερωτηθω για πικάπ για πικάπ θα του πω, αν ερωτηθω για ντακ δε θα του πω να πάρει πικάπ!;);)
Με απλά λόγια, δε θα προσπαθήσω να τον πείσω ότι η επιλογή του να πάρει ντακ είναι λάθος και το φρόνιμο θα ήταν να πάρει πικάπ!!..επειδή εγώ πιστεύω ότι το πικάπ παίζει καλύτερα!!:smile:
 
Last edited:

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Ρε μπαγασα ως τώρα λέγαμε για κάποιον που ρωτάει μόνο για πικάπ!!
Τι διάολο, άλλο ποστ έβλεπες??:smile::smile:
Τώρα βάζεις κι άλλα στα ζητούμενα για να... συμφωνήσουμε ευκολότερα??:roflmao::roflmao:
Και πάλι όμως θα στο πω και δε θα σταματήσω να στο λέω για όσο χρειαστεί, αν ερωτηθω για πικάπ για πικάπ θα του πω, αν ερωτηθω για ντακ δε θα του πω να πάρει πικάπ!;);)
Με απλά λόγια, δε θα προσπαθήσω να τον πείσω ότι η επιλογή του να πάρει ντακ είναι λάθος και το φρόνιμο θα ήταν να πάρει πικάπ!:smile:
Γκούχου γκουχ, εσύ εστίασες στο πικάπ. Εγώ εξ'αρχής αναφέρομαι στο συνολικό budget. Αν δεν με πιστεύεις και θεωρείς ότι έχει σημασία, προτείνω να ανατρέξεις στις προηγούμενες απαντήσεις μου.
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Ως προς το τί μου δίνει το δικαίωμα να κρίνω, θα επαναλάβω:
Οι εικόνες που βλέπω απο αμέτρητα άτομα στο fb που ζητωκραυγάζουν για την υπεροχή του αναλογικού ήχου και που έχουν στηριγμένα τα πικάπ τους επάνω σε ενισχυτές ( τρομερό αλφάδιασμα για ένα μέσο που παίζει στη λεπτομέρεια ), που έχουν τα ηχεία τους αλλού γι'αλλού ( χέσε τη φροντίδα ), που παίζουν με όχι τόσο σοφιστικέ πικάπ. Και αν τους ρωτήσεις, θα σου πουν ότι ο ψηφιακός ήχος είναι ψόφιος, ακούνε τη φηφιακίλα και βγάζουν καντήλες ένα πράγμα. Και αυτοί λοιπόν, θα συμπαρασύρουν τον νέο που χαλβαδιάζει το βινύλιο ως κάτι το ξεχωριστό. Για να πάει κι αυτός να κάνει τα ίδια ( αφού κανείς δεν θα του πει το σωστό για το βινύλιο, τί εξοπλισμό θέλει, τί φροντίδα θέλει και πώς να του το πουν, όταν οι ίδιοι δεν πληρούν τις προϋποθέσεις ορθής λειτουργίας του πικάπ ) και να ζητωκραυγάζει κι αυτός για την υπεροχή του αναλογικού ήχου.
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
μρε λεανδρε τι πικ απ να παρη με 150 ευρος , και τι δισκους να αγοραση που ειναι ψηφιακα ηχογραφημενη και ακουγονται αθλια σε πικ απ, εμεις που ακουμε απο πικ απ μας εχει στοιχισει μια περιουσια, ενας που θελει να παρη ενα στερεο σημερα αγοραζει ενα dac ενεργα ηχεια υπολογιστη και τελος,
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
μρε λεανδρε τι πικ απ να παρη με 150 ευρος , και τι δισκους να αγοραση που ειναι ψηφιακα ηχογραφημενη και ακουγονται αθλια σε πικ απ, εμεις που ακουμε απο πικ απ μας εχει στοιχισει μια περιουσια, ενας που θελει να παρη ενα στερεο σημερα αγοραζει ενα dac ενεργα ηχεια υπολογιστη και τελος,
:drinks:
 

Μηνύματα
1.217
Reaction score
1.750
μρε λεανδρε τι πικ απ να παρη με 150 ευρος , και τι δισκους να αγοραση που ειναι ψηφιακα ηχογραφημενη και ακουγονται αθλια σε πικ απ, εμεις που ακουμε απο πικ απ μας εχει στοιχισει μια περιουσια, ενας που θελει να παρη ενα στερεο σημερα αγοραζει ενα dac ενεργα ηχεια υπολογιστη και τελος,
:drinks:
Το ξἐρει καλἀ αυτὀς.
Λες να μην το ξἐρει ?
 


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Ως προς το τί μου δίνει το δικαίωμα να κρίνω, θα επαναλάβω:
Οι εικόνες που βλέπω απο αμέτρητα άτομα στο fb που ζητωκραυγάζουν για την υπεροχή του αναλογικού ήχου και που έχουν στηριγμένα τα πικάπ τους επάνω σε ενισχυτές ( τρομερό αλφάδιασμα για ένα μέσο που παίζει στη λεπτομέρεια ), που έχουν τα ηχεία τους αλλού γι'αλλού ( χέσε τη φροντίδα ), που παίζουν με όχι τόσο σοφιστικέ πικάπ. Και αν τους ρωτήσεις, θα σου πουν ότι ο ψηφιακός ήχος είναι ψόφιος, ακούνε τη φηφιακίλα και βγάζουν καντήλες ένα πράγμα. Και αυτοί λοιπόν, θα συμπαρασύρουν τον νέο που χαλβαδιάζει το βινύλιο ως κάτι το ξεχωριστό. Για να πάει κι αυτός να κάνει τα ίδια ( αφού κανείς δεν θα του πει το σωστό για το βινύλιο, τί εξοπλισμό θέλει, τί φροντίδα θέλει και πώς να του το πουν, όταν οι ίδιοι δεν πληρούν τις προϋποθέσεις ορθής λειτουργίας του πικάπ ) και να ζητωκραυγάζει κι αυτός για την υπεροχή του αναλογικού ήχου.
:headbang::headbang::headbang:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
Μιας και αναφέρθηκαν οι τηλεοράσεις crt, και ποιός δεν ξέρει ότι αυτές υπερτερούν για εντελώς συγκεκριμένους τεχνικούς λόγους έναντι των νεότερων lcd, όχι γενικώς βέβαια αλλά σε ό,τι αφορά συγκεκριμένα στην απόδοση του μαύρου (και εφόσον μιλάμε για σχετικά χαμηλά κοστολόγια που αφορούν την πλειοψηφία των χρηστών);

Ναι, η τεχνολογία προοδεύει, τι τυχεροί όσοι ζούμε και απολαμβάνουμε προϊόντα και υπηρεσίες ήχου, εικόνας κ.λπ. σε προσιτές τιμές και με πολύ ανώτερες τεχνικές προδιαγραφές και επιδόσεις συγκριτικά με τα αντίστοιχα μηχανήματων των πατεράδων και των παππούδων μας. Όποιος και όποια όμως, θέλει να μιλήσει για λυχνίες κενού, τρανζίστορ, ολοκληρωμένα κυκλώματα και πανίσχυρους ηλεκτρονικούς υπολογιστές χωρίς να βλέπει την γενεαλογία όλων αυτών των εφευρέσεων, εθελοτυφλώντας απέναντι στο γεγονός της καταγωγής τους από τα μεγάλα εργαστήρια του στρατοβιομηχανικού συμπλέγματος των οικονομικά ανεπτυγμένων κρατών, αδυνατώντας να δει την ευθεία γραμμή που συνδέει την τεχνολογία πολεμικών μέσων μαζικής καταστροφής με τα...ψυγεία και τις τηλεοράσεις, είναι και θα είναι άξιος της μοίρας του.

Φτάνει να ρίξει κανείς μια ματιά στα διπλανά θρεντ περί πολιτικής: αφιονισμένος αντιτουρκισμός, ο πιο απροκάλυπτος ενθουσιασμός με το ρατσιστικό, apartheid καθεστώς του Τελ Αβίβ ("η μόνη δημοκρατία στην Μέση Ανατολή", χμ χμ), μικροαστική ηθικολογία περί παιδεραστίας για υπουργούς που συνουσιάζονται με εκδιδόμενους νεαρούς (ώστε παιδί 16 χρόνων!)· γενικώς οι πιο αντιδραστικές αντιλήψεις χέρι-χέρι (όχι με τον Καρατζαφέρη αλλά) με τον πιο ένθερμο, αφελή, παιδαριώδη εναγκαλισμό με τα σύγχρονα τεχνολογικά γκάτζετς: η πιο αδιάσειστη απόδειξη (αν ποτέ χρειαζόταν τέτοια) ότι και αν η τεχνολογία προοδεύει, οι διανοητικές και πνευματικές ικανότητες του ανθρώπου they only go backwards.

Τεράστιο :offtopic: αλλά και το νήμα ξεκάθαρο αντικείμενο δεν διαθέτει, μέσα στην σοβαροφάνεια και την δηθενιά του τίτλου του.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
μρε λεανδρε τι πικ απ να παρη με 150 ευρος , και τι δισκους να αγοραση που ειναι ψηφιακα ηχογραφημενη και ακουγονται αθλια σε πικ απ, εμεις που ακουμε απο πικ απ μας εχει στοιχισει μια περιουσια, ενας που θελει να παρη ενα στερεο σημερα αγοραζει ενα dac ενεργα ηχεια υπολογιστη και τελος,
Χρήστο δε διαφωνώ σ αυτό, οποίος θέλει να πάρει απλά ένα στερεό, συμβουλεψτε τον ότι πιστεύει ο καθένας. Αν ρωτάει για πικάπ όμως έχει έστω κάτ ελάχιστον καμία λογική η πρόταση για ντακ???
Ειλικρινά, μιλάμε για τεράστιο κόλλημα!
 

Μηνύματα
1.217
Reaction score
1.750
Η κατἀθλιψη εν προκειμἐνω, δεν εἰναι αποτἐλεσμα της ηλικἰας, αλλἀ της ερμηνεἰας.
 


D

Deleted member 23222

Guest
Ρε μπαγασα ως τώρα λέγαμε για κάποιον που ρωτάει μόνο για πικάπ!!
Τι διάολο, άλλο ποστ έβλεπες??:smile::smile:
Τώρα βάζεις κι άλλα στα ζητούμενα για να... συμφωνήσουμε ευκολότερα??:roflmao::roflmao:
Και πάλι όμως θα στο πω και δε θα σταματήσω να στο λέω για όσο χρειαστεί, αν ερωτηθω για πικάπ για πικάπ θα του πω, αν ερωτηθω για ντακ δε θα του πω να πάρει πικάπ!;);)
Με απλά λόγια, δε θα προσπαθήσω να τον πείσω ότι η επιλογή του να πάρει ντακ είναι λάθος και το φρόνιμο θα ήταν να πάρει πικάπ!!..επειδή εγώ πιστεύω ότι το πικάπ παίζει καλύτερα!!:smile:
Γιατί το ισοπεδώνεις τελικά;;
Αν κάποιος αδαής, μπει και ρωτήσει για πικαπ , εσύ ως γνώστης πρέπει να τον αποθαρρύνεις, αλλιώς δεν συμβάλλεις.
Αν κάποιος μπει και ρωτήσει για συγκεκριμένες ρυθμίσεις στο πικάπ του, εσύ αν του πεις να κατεβάσει το spotify είσαι τρόλ...

Αν τώρα κάποιος σου πει ότι με το πικαπ του, άκουσε επιτέλους μουσική, μπορείς να τον βάλεις σε ignore list... :p
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Ναι, οκ. Πες μου όμως και που διαφωνείς.

Χρήστο δε διαφωνώ σ αυτό, οποίος θέλει να πάρει απλά ένα στερεό, συμβουλεψτε τον ότι πιστεύει ο καθένας. Αν ρωτάει για πικάπ όμως έχει έστω κάτ ελάχιστον καμία λογική η πρόταση για ντακ???
Ειλικρινά, μιλάμε για τεράστιο κόλλημα!
Μόνο που το κόλλημα το έχεις φάει εσύ βρε Λέανδρε. Μιλάω γενικά για χτίσιμο συστήματος και εστιάζεις στην ερώτηση αποκλειστικά για το πικάπ. Μιλάω γι'αυτόν που εντυπωσιάζεται απο το πλήθος και το πας στον ψαγμένο. Ο νέος, αυτός που δεν ξέρει ΓΡΙ, δεν πρέπει να μάθει που μπλέκει και κάτω απο ποιες συνθήκες θα πάρει αυτό που του περιγράφουν ως Μέκκα του audio?
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
ενας γειτονας πηρε το εφαπαξ με ρωτησε ΄΄ ως μεγαλο μαστορα΄΄ τι να αγορασω του ειπα να παρει τα παραπανω, ελα ομως που ερχεται στο σπιτι μου και ακουει το πικ απ και ηθελε να παρη πικ απ του ειπα τα 2000 ευρος οροφη για ενισχυτη ηχεια και πικ απ δεν φτανουν ουτε για ζητω, ακουγαμε χτες το δισκο του band on the ran το εχω σε βινυλιο απο το 77 και σε cd το βινυλιο παιζει μακραν καλυτερα απο το cd αλλα σε τι πικ απ και σε δωματιο χωρις ανακλασεις rt60 που λεει και χερ ντοκτορ
 

D

Deleted member 23222

Guest
Εγώ να ρωτήσω κάτι γενικό;

Επιτρέπεται, σε όποιους έχουν κάποια θητεία εδώ μέσα κι έχουν διαβάσει κάποια τεχνικά θέματα, που κάποιοι καλοί άνθρωποι είχαν την καλοσύνη να εξηγήσουν, και δεν είναι φιλόλογοι ώστε να αγνοούν τι είναι φυσική, να αναφέρουν ότι το τάδε έπαιξε καλύτερα σε πικαπ κλπ κλπ.
Δεν είναι μομφή για κανέναν, γιατί εγώ αρχικά είμαι μουσικόφιλος, αλλά κάποια πράγματα θα έπρεπε πια να τιμωρούνται...

Αν κάποιος «ακούσει» κάτι «καλύτερο»,στο πικαπ του, ή πρέπει να πάει σε ΩΡΛ ή πρέπει να ασχοληθεί σοβαρά με το χόμπι του, με την ουσιαστική αναβάθμιση του συστήματος του, γιατί τσάμπα λεφτά χαλάει σε λάθος δρόμους..
Καλή συνέχεια!!
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
Αν ρωτάει για πικάπ όμως έχει έστω κάτ ελάχιστον καμία λογική η πρόταση για ντακ???
οκ, να του αναφερουμε την εκταμιευση για ενα της προκοπης πικ απ, και τα σημερινα βινυλια ειναι σαν σινδια΄. με αλλα μικροφωνα και κονσολες γραφανε τοτε, καμια σχεση με σημερα η εγγραφες που εχω κανει με το τεκνικς 1500 και μικροφωνα νιουμαν ειναι αλλη φαση σε σχεση με τα ψηφιακα
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.228
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top