Προτάσεις-ερωτήσεις-απορίες για αγορά ηχείων



Μηνύματα
1.500
Reaction score
2.823
Ναι, αλλά εξακολουθεί να είναι παράνομος, σύμφωνα με τη σχετική νομοθεσία του @Dimifoot.
@anton :tongue: :tongue: :tongue:
Τέρμα η παρανομία, επιτέλους από χθες είμαι νομοταγής...:roflmao::laugh::smile:
Άλλο ένα Presonus T10 πήρε τη θέση του δίπλα στο αδερφάκι του....το εκνευριστικό της υπόθεσης είναι ότι πάλι στην ισοστάθμιση πρέπει να βάλω το gain σχεδόν στο μηδέν και στα δύο για να μη μου βγάλει μήνυμα "subwoofer level too loud" και του δίνει (καλύτερα του βγάζει...) και -12 db...>:(:cry:
Στη μουσική η διαφορά είναι μεν αισθητή αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο, στις ταινίες η διαφορά είναι σημαντική, ειδικά στις χαμηλότερες συχνότητες (πχ στο πάτημα του Godzilla)...
Φυσικά η ταχύτητα, η διαφάνεια και η ατάκα του ντουέτου σκοτώνει, ανυπομονώ να τα δω σε πλήρη δράση όταν με το καλό καταφέρω να φτιάξω λίγο το χώρο, έτσι ώστε να μπορώ να τα βάλω να παίζουν πιο δυνατά κατά τα λεγόμενα του γιατρού, ίδωμεν !
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.959
Reaction score
20.476
Εύγε, νεαρέ! Διέφυγες από την κόλαση της παρανομίας και μπήκες στο μονοπάτι της αρετής!
 


stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.238
Reaction score
1.599
Τέρμα η παρανομία, επιτέλους από χθες είμαι νομοταγής...:roflmao::laugh::smile:
Άλλο ένα Presonus T10 πήρε τη θέση του δίπλα στο αδερφάκι του....το εκνευριστικό της υπόθεσης είναι ότι πάλι στην ισοστάθμιση πρέπει να βάλω το gain σχεδόν στο μηδέν και στα δύο για να μη μου βγάλει μήνυμα "subwoofer level too loud" και του δίνει (καλύτερα του βγάζει...) και -12 db...>:(:cry:
Στη μουσική η διαφορά είναι μεν αισθητή αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο, στις ταινίες η διαφορά είναι σημαντική, ειδικά στις χαμηλότερες συχνότητες (πχ στο πάτημα του Godzilla)...
Φυσικά η ταχύτητα, η διαφάνεια και η ατάκα του ντουέτου σκοτώνει, ανυπομονώ να τα δω σε πλήρη δράση όταν με το καλό καταφέρω να φτιάξω λίγο το χώρο, έτσι ώστε να μπορώ να τα βάλω να παίζουν πιο δυνατά κατά τα λεγόμενα του γιατρού, ίδωμεν !
Σε τι θεσεις τα εβαλες?
 





Μηνύματα
1.500
Reaction score
2.823
Πολύ πονηρό σύστημα
Ε, καλά τώρα.....:)
Γιατί ????....:biggrin::eek:
Αν και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι τα συνέδεσα σωστά, ας ρωτήσω...τα σαμπ τα σύνδεσα στο antimode σαν dual mono, γιατί ούτως ή άλλως παίζουν το LFE κανάλι και το εγχειρίδιο αναφέρει ότι με αυτή τη συνδεσμολογία τα καλιμπράρει συγχρόνως και τα δύο και το ένα συμπληρώνει τα κενά του άλλου "Having multiple subwoofers reproducing the same signal (dual mono) will result in a smoother response. The Anti-Mode can be used with any system allowing you to use cornerplacement of your subs. Connect the Anti-Mode to the signal going into each sub, andcalibrate them together. When calibrated together, the nulls created by one sub are filled inby the other sub. The Anti-Mode takes this into account, creating a smoother overallresponse than if the subs were calibrated separately."
Κι άλλη μια ερώτηση για μελλοντική χρήση: ας πούμε ότι αύριο φωνάζω έναν ειδικό, μου μετράει τον χώρο και μου προτείνει/τοποθετεί τα διάφορα "κόλπα" (μπασοπαγίδες, διαχύτες, απορρόφηση κλπ). Αν μεθαύριο προσθέσω κι άλλα ηχεία (πχ δύο πίσω για να φτάσω 7.1, ή κι άλλο ένα-δύο σαμπ) ή ακόμα χειρότερα αναβαθμίσω τα ηχεία, προφανώς θα χρειαστεί εκ νέου μέτρηση και πιθανόν να χρειαστούν κι άλλα τέτοια ("κόλπα") ή όχι ?
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.378
Reaction score
125.474
Τα άδεια ντουβάργια πονάνε τα αφτιά.

Παρακαλώ να γεμίσουν, τάχιστα, έστω βαμμένα στο χρώμα που θες διαχυτικά ή έτοιμα γκρι φελιζολενια διαχυτόνια.

Και χώσε 2 ξύλινες τάβλες μπροστά στις γωνιές του δωματίου, με πετροβάμβακα από πίσω κρυμμένο, και φελιζολενια διαχυτικά από εμπρός.

Φτιάξτο λίγο το δωμάτιο ηχητικά. Δεν είναι αποδεκτά αυτά που βλέπω...
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Τα άδεια ντουβάργια πονάνε τα αφτιά.

Παρακαλώ να γεμίσουν, τάχιστα, έστω βαμμένα στο χρώμα που θες διαχυτικά ή έτοιμα γκρι φελιζολενια διαχυτόνια.

Και χώσε 2 ξύλινες τάβλες μπροστά στις γωνιές του δωματίου, με πετροβάμβακα από πίσω κρυμμένο, και φελιζολενια διαχυτικά από εμπρός.

Φτιάξτο λίγο το δωμάτιο ηχητικά. Δεν είναι αποδεκτά αυτά που βλέπω...
Γιατί ρε Κώστα.. Αφού δεν είναι σπατουλαρισμενοι οι τοίχοι. Καλύτερα και από το σαγρε του Λέανδρου είναι! :roflmao:

@anton , το καρφί δεν πήγαινε σε σένα. Μη με παρεξηγήσεις.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.500
Reaction score
2.823
Είχε δεν είχε, μου έβαλε δουλειά πάλι ο γιατρός...στο ψάξιμο λοιπόν για τάβλες, πετροβάμβακα και διαχύτες....
Αυτός εδώ πως σας φαίνεται, φθηνό τονβλέπω στους διαχύτες...
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.854
Reaction score
77.452
λόγω περιορισμού του ύψους εξαιτίας της TV....
θα δοκίμαζα να έπαιζα με αναποδογύρισμα των main ώστε τα τουίτερ να έρθουν πιο κοντά με το αντίστοιχο ύψος του τουίτερ του κεντρικού και μετά θα έπαιζα με τις κλίσεις

ωραία φάση ο χώρος....πολλά υποσχόμενος:party:
χώσε τριτμεντ να σωθείς
 

Μηνύματα
3.664
Reaction score
5.497
Κάτι ακόμα. Άσε την ισοστάθμιση να στα ρυθμίσει και μετά φέρε τα σαμπ στην target curve χειροκίνητα. Δηλαδή αύξησε το gain και φτιάξε την καμπύλη με ένα minidsp αν θες πιο πολλά μπάσα.
 

Μηνύματα
1.500
Reaction score
2.823
Κάτι ακόμα. Άσε την ισοστάθμιση να στα ρυθμίσει και μετά φέρε τα σαμπ στην target curve χειροκίνητα. Δηλαδή αύξησε το gain και φτιάξε την καμπύλη με ένα minidsp αν θες πιο πολλά μπάσα.
Δεν έχω minidsp, αλλά και να είχα δεν το κατέχω καθόλου το άθλημα....

Λοιπόν, ξεκινάμε ως εξής:
α) Νοβοπάν σε όλες τις γωνίες από κάτω μέχρι πάνω και από μέσα φύλο ορυκτοβάμβακα, εξωτερικά βάζουμε και καμία διάχυση (8 χιλ νοβοπάν καλά είναι ?).
α1) Το φύλλο του ορυκτοβάμβακα κολλημένο στην εσωτερική πλευρά του νοβοπάν ή χύμα στουμπωμένο στο κενό ?
β) Διάχυση στην πρώτη ανάκλαση.
γ) Διάχυση στο ταβάνι ? σε ποιά σημεία ?
δ) Σε ποιά άλλα σημεία θεωρείτε ότι είναι επιβεβλημένη η διάχυση ?
Σημειωτέον ότι δεν υπάρχει λογισμικό μέτρησης, κοιτάζω να βελτιώσω τον χώρο με το ελάχιστο δυνατό κόστος, χωροταξικά και εμφανισιακά κάνω ό,τι θέλω μιας και ο χώρος είναι dedicated...
Όποιος έχει προτάσεις, συμβουλές, ακούω...
 
Last edited:

Μηνύματα
3.664
Reaction score
5.497
Προτίμησε mdf η ακόμα καλύτερα κόντρα πλακέ. Όσο μεγαλύτερο βάθος δώσεις τόσο πιο μικρής πυκνότητας υλικό θες. Κάτω από τα 100 hz δουλειά κάνουν μόνο διαφραγματικες μπασοπαγιδες, μεμβράνης ή Helmholtz. Τίποτα από αυτά δεν φτιάχνεται εύκολα οπότε η λύση των πολλαπλών σαμπ εκεί κάτω είναι το πιο εφικτό σενάριο. Μπορείς να δοκιμάσεις επίσης να γεμίσεις τον τοίχο πίσω από τα ηχεία με 30-40 εκατοστά απορρόφηση αν σε περνει χωροταξικά. Αν σε περνει οικονομικά να δώσεις κανα διχιλιαρο για treatment υπάρχουν πολύ καλύτερες λύσεις βέβαια.
 

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Για το ταβανι χοντρικα, από το υψος των ηχειων ως εκει που καθεσαι. Περιμετρικα κι ας εχει λιγο αερα. Μιας και εισαι στο 1.75 μ. αποσταση από τα ηχεια θες περιπου 2 τ.μ.
Παντως στη θεση σου θα επερνα τον Ζαπαντη. Δεν θα σου βγει ακριβα και θα εχεις αριστα αποτελέσματα. Σε κάθε περιπτωση μιλησε μαζι του.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.854
Reaction score
77.452
Δεν έχω minidsp, αλλά και να είχα δεν το κατέχω καθόλου το άθλημα....

Λοιπόν, ξεκινάμε ως εξής:
α) Νοβοπάν σε όλες τις γωνίες από κάτω μέχρι πάνω και από μέσα φύλο ορυκτοβάμβακα, εξωτερικά βάζουμε και καμία διάχυση (8 χιλ νοβοπάν καλά είναι ?).
α1) Το φύλλο του ορυκτοβάμβακα κολλημένο στην εσωτερική πλευρά του νοβοπάν ή χύμα στουμπωμένο στο κενό ?
β) Διάχυση στην πρώτη ανάκλαση.
γ) Διάχυση στο ταβάνι ? σε ποιά σημεία ?
δ) Σε ποιά άλλα σημεία θεωρείτε ότι είναι επιβεβλημένη η διάχυση ?
Σημειωτέον ότι δεν υπάρχει λογισμικό μέτρησης, κοιτάζω να βελτιώσω τον χώρο με το ελάχιστο δυνατό κόστος, χωροταξικά και εμφανισιακά κάνω ό,τι θέλω μιας και ο χώρος είναι dedicated...
Όποιος έχει προτάσεις, συμβουλές, ακούω...
βγάλε όλο τον χώρο φωτό

καλό είναι ότι βλέπει μπροστά το μάτι σου να έχει και διάχυση
σίγουρα και το ταβάνι

αλλά για λεπτομέρειες κατασκευής πρέπει να γνωρίζεις τη συμπεριφορά του χώρου σου
θέλεις μια μέτρηση με μικρόφωνο να δώσει στοιχεία για το που κ πως πρέπει να επέμβεις
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.867.179
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top