[Αγορά] Ποιο Media Player;


Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Thanks, το είδα λίγο αργότερα και το αναφέρω, ξέρει κανείς τι τσιπάκι dac φοράει το Minix neo U1;
 


Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Το είδα, το έγραψα και το ξαναγράφω, αλλά εγώ άλλο ρωτάω, ποιό dac έχει το Minix u1, αυτό με ενδιαφέρει πιο πολύ...
 

Μηνύματα
2
Reaction score
1
Το καλύτερο media player αυτή τη στιγμή με τον πιο δυνατό επεξεργαστή είναι το apple tv 4k. Αν και δεν είμαι φαν γενικά των λογισμικών της apple, αυτό το μηχανάκι μαζί με infuse pro, παίζει τα πάντα με απίστευτη ποιότητα εικόνας και σωστό frame rate.
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.728
Reaction score
7.509
Καλησπερα σε ολους και χρονια μας πολλα αγααπητοι...εχω μια απορια και θα ηθελα να το συζητησουμε....τι ειναι τελικα καλλιτερο να εχεις για να παιζεις τα bluray σου ?ενα player σαν αυτα που αναφερε τε η εχοντας φτιαξει εναν καλο υπολογιστη με μια καρτα νορμαλ πχ 1050 ΤΙ η μια ΑΤΙ 560 και εναν free media player classic βλεπουμε τα ιδια ?υπαρχει περιπτωση με καποιο απο τα δυο που σας αναφερω να βλεπουμε καλλιτερα ενα αρχειο μας?ρωταω γιατι εχω μεινει ιγο πισω ενω τα πραγματα τρεχουν....βεβααια εγω παιζω με PC =nVIDIA 1050 ti ,8 giga ram ,media player classic-KM PLAYER και φυσικα remux blurays......για πειτε......αμα θετε ετσι???
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.299
Reaction score
93.804
Αν το pc σε διευκολύνει και δεν βαριέσαι πληκτρολόγια κλπ, τότε είσαι μια χαρά. Δεν πρόκειται να δεις κάτι περισσότερο με ένα media player, παρά μόνο την μεγαλύτερη ευκολία που σου δίνει ένα τηλεκοντρόλ.

By the way, που λέμε σε απλά ελληνικά, welcome back babe! :drinks:
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.444
Αν χρησιμοποιείς madvr, μείνε προφανώς στο pc.
Αυτό.
Το madvr κάνει τη διαφορά για την υπεροχή του αποτελέσματος από pc. Tone mapping, εκεί είναι το θέμα.

Αλλά θέλει δυνατό hardware, όχι αστεία.

Δες το εργαλείο που έστησε ο φίλος μας ο λογκεο..
 

Μηνύματα
3.189
Reaction score
774
Δεν χρειάζεται να φτάσει σε αυτό το επίπεδο για να πάρει καλά αποτελέσματα από madvr.
Και μια RTX 2060 μια χαρά δουλειά θα κάνει.
Για 1080p ακόμα και μια 1060.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.299
Reaction score
93.804
Ο Βλάσης μας είναι ακόμα στα 1080, δεν έχει περάσει σε 4Κ. Άρα δεν έχει νόημα να μιλάμε για δυναμικό tone mapping και άλλα τέτοια.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.444
Ο Βλάσης μας είναι ακόμα στα 1080, δεν έχει περάσει σε 4Κ. Άρα δεν έχει νόημα να μιλάμε για δυναμικό tone mapping και άλλα τέτοια.
Δε νομίζω.
Βλέπω πολλά στο νετφλιξ που είναι HDR, όπως και κατεβασμένες ματροσκες HDR, κι ας είναι 1080, θέλουν μαπινγκ..

Εν ολίγοις, δεν συνδέεται απαραιτήτως το 4κ με HDR, και μια χαρά κυκλοφορούν 4κ χωρίς HDR, και το ανάποδο.

Εκτός κι αν κάνω λάθος, οπότε διορθωστε με, αλλά απ'οτι έχω καταλάβει, το HDR συνδέεται με την ανάγκη για tone mapping, κι όχι η ανάλυση της ταινίας.

Και φυσικά σε ένα προβολέα 1080 θα βάλεις να δεις 4κ, δεν είναι ασύμβατα.
 



Μηνύματα
27.229
Reaction score
25.203
Δε νομίζω.
Βλέπω πολλά στο νετφλιξ που είναι HDR, όπως και κατεβασμένες ματροσκες HDR, κι ας είναι 1080, θέλουν μαπινγκ..

Εν ολίγοις, δεν συνδέεται απαραιτήτως το 4κ με HDR, και μια χαρά κυκλοφορούν 4κ χωρίς HDR, και το ανάποδο.

Εκτός κι αν κάνω λάθος, οπότε διορθωστε με, αλλά απ'οτι έχω καταλάβει, το HDR συνδέεται με την ανάγκη για tone mapping, κι όχι η ανάλυση της ταινίας.

Και φυσικά σε ένα προβολέα 1080 θα βάλεις να δεις 4κ, δεν είναι ασύμβατα.
Για κάτσε λίγο ρε Κώστα.! Θα στείλεις 4κ σε προβολέα 1080p και θα κλειδώσει? Δεν συζητώ για το αν θα περάσει το σήμα μέσα από τον ενισχυτή.?
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.299
Reaction score
93.804
Δε νομίζω.
Βλέπω πολλά στο νετφλιξ που είναι HDR, όπως και κατεβασμένες ματροσκες HDR, κι ας είναι 1080, θέλουν μαπινγκ..

Εν ολίγοις, δεν συνδέεται απαραιτήτως το 4κ με HDR, και μια χαρά κυκλοφορούν 4κ χωρίς HDR, και το ανάποδο.

Εκτός κι αν κάνω λάθος, οπότε διορθωστε με, αλλά απ'οτι έχω καταλάβει, το HDR συνδέεται με την ανάγκη για tone mapping, κι όχι η ανάλυση της ταινίας.

Και φυσικά σε ένα προβολέα 1080 θα βάλεις να δεις 4κ, δεν είναι ασύμβατα.
Δεν υπάρχουν προβολικά (ούτε καν τηλεοράσεις, που αυτές οδηγούν ουσιαστικά την τεχνολογία στο HDR) ικανά να προβάλουν 1080 και HDR. Αναγκαστικά πρέπει να γίνει μετατροπή HDR σε SDR. Καλύτερα να μείνει σε αυτούσιο 1080 παρά σε "μπασταρδεμένο" 4Κ σε προβολέα 1080.

. Netflix and other services will stream non-4K HDR under certain circumstances. When you first start streaming an HDR show, often the video quality will start out lower and ramp up to 4K resolution -- but it's HDR the whole time. If your Internet bandwidth can't sustain 4K video, they'll send a lower resolution like 1080p or 720p -- but it stays in HDR. If your Internet is really bad, you might even get standard-definition HDR(!).

It's super soft and doesn't look that great, but the idea amuses me that somewhere, at some point, someone could be watching 480p HDR. The HDR data only requires slightly more bandwidth than the non-HDR or "SDR" feed.


So if a manufacturer wanted to make a 1080p TV with HDR, sure, it's possible.

Don't hold your breath
It's highly unlikely this will ever happen. The TV industry is already well on its way to making Ultra HD "4K" the standard, not the exception. There's more and more 4K content, and the price of Ultra HD TVs continues to drop. So there isn't much room at the budget end of the market to squeeze in a non-Ultra HD HDR TV.
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.299
Reaction score
93.804
Αυτό και τέλος αν δεν υπάρχει ανάγκη για madvr.
Ακόμα δεν έχω καταφέρει να "στρώσω" το HTPC και δεν είναι και low range (~600ε συνολικό κόστος).
Για 4Κ και "πείραγμα" στο madvr, μόνο η απαραίτητη κάρτα γραφικών έχει το διπλάσιο κόστος.

Για απλή αναπαραγωγή 4Κ, τότε Shield.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.247
Reaction score
8.754
Για κάτσε λίγο ρε Κώστα.! Θα στείλεις 4κ σε προβολέα 1080p και θα κλειδώσει? Δεν συζητώ για το αν θα περάσει το σήμα μέσα από τον ενισχυτή.?
Δε θα στείλεις 4k σε προβολέα 1080p. Θα το κάνεις downscale με ένα δυνατό αλγόριθμο και θα κάνεις tone mapping διατηρώντας το hdr μέσα σε sdr container. Θα πάρεις ένα μεγάλο ποσοστό είκονας hdr ακόμα και σε παλιό προβολέα.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.299
Reaction score
93.804
Θα το κάνεις downscale με ένα δυνατό αλγόριθμο και θα κάνεις tone mapping διατηρώντας το hdr μέσα σε sdr container.
Ανοίγεις πληγές και θα την πληρώσεις..... :biggrin:

Άνοιξε τώρα ένα θέμα και πες μας πώς.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.888
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top