Αγορα πικάπ, κεφαλής, προενισχυτη... και ότι άλλο χρειαστεί

Μηνύματα
29
Reaction score
88
Καλησπέρα στην παρέα και χρόνια πολλά. Είμαι καινούριος στο forum, και θα ήθελα την βοήθεια σας όσο αφορά τον αναλογικό εξοπλισμό που χρειάζομαι. Το σύστημα που έχω είναι ένας ενισχυτής Yamaha r-n602 stereo (2.1), και δύο ηχεία jbl e100. Παλαιότερα είχα ένα cd player yamaha επάνω, πλέον όμως ακούω μουσική μόνο από το ραδιόφωνο, από το YouTube μέσω τηλεόρασης (συνδεδεμένη με οπτική ίνα με τον ενισχυτή), net radio, και μέσω USB. Όπως είδατε και στον τίτλο, ενδιαφέρομαι για την αγορά πικάπ και παρελκόμενων. "Είδα" μετά από ψάξιμο στο διαδίκτυο και μου κίνησε το ενδιαφέρον το Rega planar 6 με κεφαλή Rega exact. Όσο αφορά για προενισχυτή, δεν έχω κάτι υπ όψιν μου. Η βοήθειά σας λοιπόν σε όλο αυτό που σκέφτομαι θα μου ήταν ιδιαίτερα πολύτιμη. Ευχαριστώ...
 




Μηνύματα
29
Reaction score
88
Πως σου ήρθε τώρα αυτό;
Έλα μου ντε!
Πως σου ήρθε τώρα αυτό;
Δεν υπάρχει "κατάλληλη στιγμή" γι αυτά τα γούστα φίλε... Δεν θέλει και πολύ να σου κάνει το κλικ
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Καλώς ήρθες.
Ο ενισχυτής σου διαθέτει είσοδο πικάπ για κεφαλή κινητού μαγνήτη, οπότε για τέτοια επιλογή δεν χρειάζεσαι ξεχωριστό προενισχυτή.

Όσο για το Rega Planar 6... Δεν θεωρώ σωστή κίνηση την απόκτηση ενός πικάπ αυτού του κόστους, όταν ο ενισχυτής σου κοστίζει 60% λιγότερα.
Το πολύ να πας στο planar 2, αν και εφόσον επιμένεις rega. Διαφορετικά υπάρχουν καλές επιλογές στη κατηγορία 400-500 ευρώ.
 

Μηνύματα
29
Reaction score
88
Καλώς ήρθες.
Ο ενισχυτής σου διαθέτει είσοδο πικάπ για κεφαλή κινητού μαγνήτη, οπότε για τέτοια επιλογή δεν χρειάζεσαι ξεχωριστό προενισχυτή.

Όσο για το Rega Planar 6... Δεν θεωρώ σωστή κίνηση την απόκτηση ενός πικάπ αυτού του κόστους, όταν ο ενισχυτής σου κοστίζει 60% λιγότερα.
Το πολύ να πας στο planar 2, αν και εφόσον επιμένεις rega. Διαφορετικά υπάρχουν καλές επιλογές στη κατηγορία 400-500 ευρώ.
Αναφέρθηκα στον προενισχυτή γιατί απ ότι διαβάζω σε διάφορες σελίδες, οι ενσωματωμένοι προενισχυτες δεν είναι και τόσο ποιοτικοι. Τέλος πάντων. Αυτό δεν το γνωρίζω. Όσο αφορά την αγορά του rega planar 6, το βλέπουμε. Οποιαδήποτε άποψη για σεταρισμα είναι δεκτή :)
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Αναφέρθηκα στον προενισχυτή γιατί απ ότι διαβάζω σε διάφορες σελίδες, οι ενσωματωμένοι προενισχυτες δεν είναι και τόσο ποιοτικοι. Τέλος πάντων. Αυτό δεν το γνωρίζω. Όσο αφορά την αγορά του rega planar 6, το βλέπουμε. Οποιαδήποτε άποψη για σεταρισμα είναι δεκτή :)
Να στο θέσω διαφορετικά...
θα πάρεις, για παράδειγμα, πολύ καλύτερο αποτέλεσμα όταν εξασφαλίσεις καλύτερη οδήγηση στα ηχεία σου, από ότι αν πας σε δυο σκάλες καλύτερο προενισχυτή πικάπ.
Με δυο λόγια όταν ένας κρίκος της αλυσίδας αναπαραγωγής δεν μπορεί να ανταποκριθεί σε μια αναβάθμιση, αυτή δεν έχει νόημα.

Στη θέση σου, θα πήγαινα για ένα Dual CS-455-1 ή ένα Project debut carbon esprit.
Στη πορεία δοκιμάζεις και βλέπεις αν ο ενσωματωμένος προενισχυτής πικάπ του ΥΑΜΑΗΑ πέφτει λίγος.
 

Μηνύματα
29
Reaction score
88
Να στο θέσω διαφορετικά...
θα πάρεις, για παράδειγμα, πολύ καλύτερο αποτέλεσμα όταν εξασφαλίσεις καλύτερη οδήγηση στα ηχεία σου, από ότι αν πας σε δυο σκάλες καλύτερο προενισχυτή πικάπ.
Με δυο λόγια όταν ένας κρίκος της αλυσίδας αναπαραγωγής δεν μπορεί να ανταποκριθεί σε μια αναβάθμιση, αυτή δεν έχει νόημα.

Στη θέση σου, θα πήγαινα για ένα Dual CS-455-1 ή ένα Project debut carbon esprit.
Στη πορεία δοκιμάζεις και βλέπεις αν ο ενσωματωμένος προενισχυτής πικάπ του ΥΑΜΑΗΑ πέφτει λίγος.
Και το τελικό συμπέρασμα..... Αν εξαιρέσουμε λοιπόν τον προενισχυτή, και πούμε πως βλέποντας και κάνοντας, στο θέμα πικάπ εν ολίγοις δεν θα παίξει ρόλο και δεν θα γίνει αντιληπτή η ποιότητα ενός μηχανήματος του 1,5 χιλιαρικου εφόσον θα οδηγείται στα ηχεία μέσω ενός ενισχυτή της κλάσης του συγκεκριμένου yamaha... Σωστά?
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Και το τελικό συμπέρασμα..... Αν εξαιρέσουμε λοιπόν τον προενισχυτή, και πούμε πως βλέποντας και κάνοντας, στο θέμα πικάπ εν ολίγοις δεν θα παίξει ρόλο και δεν θα γίνει αντιληπτή η ποιότητα ενός μηχανήματος του 1,5 χιλιαρικου εφόσον θα οδηγείται στα ηχεία μέσω ενός ενισχυτή της κλάσης του συγκεκριμένου yamaha... Σωστά?
Θα δώσεις 300% περισσότερα χρήματα σε σχέση με ότι σου πρότεινα, για να πάρεις, και αν πάρεις, βελτίωση της τάξης του 2-3% με το δεδομένο σύνολο σου.
Αυτή είναι η εκτίμηση μου.
 


Μηνύματα
29
Reaction score
88
Θα δώσεις 300% περισσότερα χρήματα σε σχέση με ότι σου πρότεινα, για να πάρεις, και αν πάρεις, βελτίωση της τάξης του 2-3% με το δεδομένο σύνολο σου.
Αυτή είναι η εκτίμηση μου.
Κατανοητό... Αν είναι για τόσο χαμηλή διαφορά, δεν αξίζει... Να σαι καλά φίλε μου.
Αποστολη , δισκους εχεις ? αν επιτρεπεται δλδ. :drinks:
Υπάρχουν αρκετοί από πολύ παλιά. Εν τω μεταξύ, πέρυσι έκανα κι ένα καλό deal σε δισκάδικο που έκλεισε εδώ και χρόνια.
 



Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Εδω μεσα ακουω για αζιμουθια - βαρη αναγνωσης - και κατι τεθια περιεργα τελως παντων , αν καταλαβα καλα δεν εχεις και μεγαλη εμπειρια με το αντικειμενο ... εισαι σιγουρος πως θες να μπλεξεις ?
:)
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.132
Μπορει ο αθρωπος να θελει να ζησει τεθιες στιγμες
μρε ολδυ κι εγω θελω να ζησω τεθιες στιγμες , τον τουρτα γιατι τον εβαλες θελει φανταζομαι κι αυτος να ζηση τεθχιες στιγμες;
 

Μηνύματα
29
Reaction score
88
Εδω μεσα ακουω για αζιμουθια - βαρη αναγνωσης - και κατι τεθια περιεργα τελως παντων , αν καταλαβα καλα δεν εχεις και μεγαλη εμπειρια με το αντικειμενο ... εισαι σιγουρος πως θες να μπλεξεις ?
:)
Είναι απωθημένο πολλών ετών φίλε μου. Μέχρι πρότινος όμως δεν μπορούσα να κάνω κάτι λόγω οικογενειακων υποχρεώσεων. Και τώρα που ξεμπέρδεψα κάπως είπα να κάνω την κίνηση. Έχω ακούσει αρκετές φορές στο παρελθόν καποια συστήματα με πικάπ και πάντα τον ποθουσα αυτόν τον ήχο.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
μρε ολδυ κι εγω θελω να ζησω τεθιες στιγμες , τον τουρτα γιατι τον εβαλες θελει φανταζομαι κι αυτος να ζηση τεθχιες στιγμες;
Ο τουρτας ειναι οπισω απο το καθε πληχτρο απου πληχτρολογειται στο αβουσαϊτ - πως γινεται ? δε κατεχω !
το λοιποοον αμα θες τεθιες στιγμες ριξε τη κερα στη βελεντζαστοαρκουδοτομαρο στη κουρελου τελως παντων ...
εχτος κι ανε θες αααλλο φαϊ ... :biggrin: :biggrin:
Είναι απωθημένο πολλών ετών φίλε μου. Μέχρι πρότινος όμως δεν μπορούσα να κάνω κάτι λόγω οικογενειακων υποχρεώσεων. Και τώρα που ξεμπέρδεψα κάπως είπα να κάνω την κίνηση. Έχω ακούσει αρκετές φορές στο παρελθόν καποια συστήματα με πικάπ και πάντα τον ποθουσα αυτόν τον ήχο.
Ε αμα δεν ειναι και τα λεφτα θεμα ,προχωρα !!! :drinks:
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.132
εχτος κι ανε θες αααλλο φαϊ ... :biggrin: :biggrin:
μα εκει ειναι το μεγα θεμα, αν ειναι και κρητικο, ειναι μαγεια εχεται τα καλυτερα προιοντα της ελλαδας
 

Μηνύματα
1.391
Reaction score
1.083
Είναι απωθημένο πολλών ετών φίλε μου. Μέχρι πρότινος όμως δεν μπορούσα να κάνω κάτι λόγω οικογενειακων υποχρεώσεων. Και τώρα που ξεμπέρδεψα κάπως είπα να κάνω την κίνηση. Έχω ακούσει αρκετές φορές στο παρελθόν καποια συστήματα με πικάπ και πάντα τον ποθουσα αυτόν τον ήχο.
Τα απωθημένα είναι κακό πράγμα, από τη στιγμή που η δισκοθήκη υπάρχει να πάρεις πικάπ. Δε γνωρίζω ούτε τον ενισχυτή σου ούτε τα ηχεία σου συμφωνώ όμως ότι τα ενσωματωμένα phono stage σε αυτή τη κατηγορία τιμής υστερούν ηχητικά, αυτό μου έχει δείξει η μέχρι τώρα εμπειρία μου με αρκετούς ενισχυτές - προενισχυτές που είχα και σκέφτηκα να καταργήσω το εξωτερικό phono stage. Η διαφορά ήταν μεγάλη, ακουστή από τις πρώτες νότες, δεν ήταν ότι έκανα εξαντλητικά τεστ για να το καταλάβω.

Επίσης, δε χρειάζεται όλα τα μέρη ενός συστήματος να είναι κοντά τιμολογιακά, άποψη μου είναι να αγοράζεις πάντα το καλύτερο που αντέχεις οικονομικά τη δεδομένη στιγμή και ίσως αργότερα να αλλάξεις και κάτι άλλο (προς το καλύτερο). Εγώ άλλαξα αρκετά ηχεία και ενισχυτές αλλά πικάπ + phono stage παραμένουν τα ίδια 15 χρόνια.

Μην απορρίψεις τα μεταχειρισμένα και οτιδήποτε πάρεις πρέπει να σεταριστεί ανάλογα, το πικάπ δεν είναι plug & play.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.524
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top