Arcam AV40 - AVR10 - AVR20 - AVR30

Μηνύματα
1.328
Reaction score
656
Δεν υπάρχει αντίπαλος στην Ευρώπη του av40. Οταν θέλεις dirac, auro 3d, 16 channels και balanced και φυσικά προενισχυτή τότε το βέλος δείχνει Arcam. Είναι ανέτοιμος? έ ωραία θα περιμενουμε να ετοιμαστεί, χόμπυ κάνουμε δεν είναι δα και θεμα ζωής ή θανάτου. Και εντάξει μιλάμε για Harman group και όχι Arcam. Ο ένας που παρέλαβε εν γνώσει του τον παρέβε και είναι φίλος του ντήλερ.
 


Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Δεν ξέρω αν είναι φίλος του ντήλερ , αυτό που ξέρω είναι ότι αν ήταν σοαβαρό μαγαζί η ARCAM ο ντήλερ δεν θα είχε μηχάνημα να σπρώξει σε κανέναν φίλο ή γνωστό.
Τώρα για τα υπόλοιπα , που λες , περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.
 



Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Ναι, δλδ οι άλλοι δύο που δεν διαθέτουν το ίδιο μηχάνημα στην αγορά , μιας και δεν είναι έτοιμο , χαζοί είναι?
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Απλά θέλησε να προλάβει για να πάρει μεγαλύτερο κομμάτι από την πίτα, βάζοντας έτσι τον καταναλωτή που έσκασε μερικά χιλιάρικα να κάνει αυτός τα updates των softwares με τα όποια αποτελέσματα.

Οχι Arcam και κάθε άλλη εκεί έξω, όταν θες 4000€-5000€, θα μου το φέρεις σπίτι, θα μου το φτιάξεις να δουλεύουν όλα άψογα και θα πεις και ευχαριστώ.

Το "έλα μωρέ γκατζετάκιδες είναι θα τα βρουν αυτοί" δεν είναι σοβαρή πολιτική, πόσο μάλλον όταν ζητάς χιλιάρικα.
 

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Δεν υπάρχει αντίπαλος στην Ευρώπη του av40. Οταν θέλεις dirac, auro 3d, 16 channels και balanced και φυσικά προενισχυτή τότε το βέλος δείχνει Arcam. Είναι ανέτοιμος? έ ωραία θα περιμενουμε να ετοιμαστεί, χόμπυ κάνουμε δεν είναι δα και θεμα ζωής ή θανάτου. Και εντάξει μιλάμε για Harman group και όχι Arcam. Ο ένας που παρέλαβε εν γνώσει του τον παρέβε και είναι φίλος του ντήλερ.
Επιπρόσθετα μέλη του audiosciencereview δηλώνουν ότι πρόκειται να αποκτήσουν τον av40 και να τον διαθέσουν στον amir για μέτρηση... και πιστεύω πως θα πάει καλά (μακάρι) οπότε καθιστά πιθανή υλοποίηση immersive multich συστήματος εφικτή στο όριο των 10κ όλα μέσα. Το jbl θα κοστίζει 6.5κ +
Βασικά αν έχει bass management και auro 3d ας μην μετράει καλά.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Βασικά αν έχει bass management και auro 3d ας μην μετράει καλά.
για να μη σου πω οτι το δευτερο ειναι πιο αναγκαιο απο το πρωτο .....:lolsign:
.....κακως παιδευεστε για το πρωτο αλλα τελος παντων ...
τροπο θελει και οχι κοπο...;)
 

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
για να μη σου πω οτι το δευτερο ειναι πιο αναγκαιο απο το πρωτο .....:lolsign:
.....κακως παιδευεστε για το πρωτο αλλα τελος παντων ...
τροπο θελει και οχι κοπο...;)
Ολος ο ντόρος εδώ δεν γίνεται για home cinema κσι θέαση ταινιών... Είχα 5.1 παλιά και μου είναι αδιάφορο το θέμα. Για την πολυκάναλη μουσική και το δικάναλο upmix πάμε... και διαβάζουμε με προσοχή τα γραπτά των μελών που έχουν ήδη υλοποιήσει - εφαρμόσει και είναι σε θέση να δώσουν συμβουλές και κατευθύνσεις... με βάση αυτά χρειαζόμαστε έναν επεξεργαστή με συγκεκριμένες προδιαγραφές και αυτός θέλω να πιστεύω πως θα είναι ο av40.
 

Μηνύματα
1.328
Reaction score
656
Υπενθυμίζω πως ο Arcam, o Audio Control και o JBL AV processor είναι το ίδιο μηχανάκι.
Διάβασα ότι η Arcam φοράει το ESS9026 ενώ η JBL το ESS9028. Αν αυτό είναι αλήθεια τότε δικαιολογείται η διαφορά τιμής της JBL.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Ολος ο ντόρος εδώ δεν γίνεται για home cinema κσι θέαση ταινιών... Είχα 5.1 παλιά και μου είναι αδιάφορο το θέμα. Για την πολυκάναλη μουσική και το δικάναλο upmix πάμε... και διαβάζουμε με προσοχή τα γραπτά των μελών που έχουν ήδη υλοποιήσει - εφαρμόσει και είναι σε θέση να δώσουν συμβουλές και κατευθύνσεις... με βάση αυτά χρειαζόμαστε έναν επεξεργαστή με συγκεκριμένες προδιαγραφές και αυτός θέλω να πιστεύω πως θα είναι ο av40.
δεν το λεμε μονο εμεις....και ο παππους το λεει, δεν ειναι τυχαιο που το εστησε στην πληρης μορφη του ..;)

" ....the most impressive 3D musical experience I can remember, was an Auro3D demo by the inventor Wilfried van Baelen, who made the recordings. As with many things in audio, GIGO applies, but in my opinion, this was an impressive audio experience - and the spatial illusion was maintained as I walked around the room; no "sweet spot".

τα ιδια λεει και για το upmix του απο δικαναλο και πολυκαναλο ;)

μπορει να διαβαζε avsite και αυτος :lolsign:
 

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Διάβασα ότι η Arcam φοράει το ESS9026 ενώ η JBL το ESS9028. Αν αυτό είναι αλήθεια τότε δικαιολογείται η διαφορά τιμής της JBL.
Ναι ακριβώς έτσι έχουν τα πράγματα. Από την άλλη το 9026 αν υλοποιηθεί σωστά μετράει πολύ καλά δεν νομίζω ότι το 9028 θα κάνει την φοβερή διαφορά αν υποθέσουμε ότι η υπόλοιπη πλατφόρμα είναι η ίδια - τροφοδοσίες, αναλογικά στάδια κλπ. Το θέμα είναι να πάρει τα λογισμικά που έχουν υποσχεθεί.
 

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Ο Arcam φαίνεται ότι "στα χαρτιά τουλάχιστον" θα μπορεί να πάρει έως 6 πλήρως παραμετροποιήσιμα subwoofers 2 στις dedicated εισόδους Sub1 και Sub2, και 4 στα user assignable 13, 14, 15 και 16 channels.
Το πρόσφατο firmware update πάντως τα έκανε πάλι μαντάρα αναφέρουν οι χρήστες. Επίσης πιθανό να πάρει και logic16 upmix.
 




Μηνύματα
1.328
Reaction score
656
To 0.95 ver firmware άρχισε να λύνει θεματάκια (κάποιοι είχαν κανει λάθη χρηστών), ωστόσο ούτε το dirac liνe με to multisub calibration, ούτε και το auro3d με το upmix του είναι ακόμη διαθέσιμα. Και αν το συνέλαβα σωστά ούτε η dts έχει ακόμη πλήρως έτοιμο το upmix της. Κατά τα λεγόμενα θα είναι έτοιμα, δλδ ΩΡΙΜΑ, όλα αυτά τα καλούδια με την έκδοση 1.0 ότι ακριβώς κάνει και το jack daniels ένα πράμα.
Και η αναμονή είναι μέσα στις διαδικασίες του hobby. Δεν είναι δα και πρωτόγνωρη διαδικασία το update......!!!
Κοντολογίς ο Ιανουάριος σε μιάμιση εβδομάδα τελειώνει, ο Φεβρουάριος α είναι οι τελευταλιες πινελιές και το Μάρτιο θα αρχίσε η διανομή. Καλό Πάσχα λοιπόν. Υπάρχουν πολλές προπαραγγελίες πάντως.
Πρόκειται όμως για μηχάνημα μια ολόκληρη κατηγορία απο μόνο του.
 


Μηνύματα
266
Reaction score
66
Απλά θέλησε να προλάβει για να πάρει μεγαλύτερο κομμάτι από την πίτα, βάζοντας έτσι τον καταναλωτή που έσκασε μερικά χιλιάρικα να κάνει αυτός τα updates των softwares με τα όποια αποτελέσματα.

Οχι Arcam και κάθε άλλη εκεί έξω, όταν θες 4000€-5000€, θα μου το φέρεις σπίτι, θα μου το φτιάξεις να δουλεύουν όλα άψογα και θα πεις και ευχαριστώ.

Το "έλα μωρέ γκατζετάκιδες είναι θα τα βρουν αυτοί" δεν είναι σοβαρή πολιτική, πόσο μάλλον όταν ζητάς χιλιάρικα.
Σοβαρή ξε-σοβαρή έτσι κάνουν όλες οι μεγάλες εταιρείες στον βωμό του χρήματος και του να περάσουν πρώτοι το νήμα.
Πάρε παράδειγμα τα κινητά. Βγαίνουν κάθε κάποιους μήνες ανέτοιμα και μέσα σε λίγους μήνες σπρώχνουν 5-6 updates αφού έχουν πάρει το feedback από τους πελάτες που μήνες πριν έδωσαν έναν σκασμό λεφτά για να πάρουν ένα ανέτοιμο προιόν.... και η ειρωνεία είναι ότι αυτοί που θα το παρουν 6 μήνες μετά, θα το πάρουν και σαφώς πιο έτοιμο και σαφώς πιο φθηνά... Δεν έιναι τυχαίο που ελέω της αγοραμανίας και του υπερκαταναλωτισμού πλέον οι εταιρείες βγάζουν τόσα κινητά μέσα σε έναν χρόνο ενώ παλιότερα έβγαζαν ένα κάθε χρόνο ή και ένα κάθε 2 χρόνια... Το σκεπτικό τους απλό: βγάλε το κινητό άυριο όπως όπως να προλάβουμε τον γείτονα και ότι χρειάζεται θα το φτιάξουμε στην πορεία...
και λίγο πολύ αυτό το πέρασαν σε πολλές κατηγορίες βλέπε τηλεοράσεις, αυτοκίνητα, κινητά, ενισχυτές και ότι μπορεί να διορθωθεί μέσω update...
Υ.Γ. προφανώς και δεν συμφωνώ απλά το αναφέρω. Δεν νομίζω κάποιος να προτιμά αυτό από το να πάρει ένα εντελώς έτοιμο προιόν και ας περιμένει λίγο παραπάνω...
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.153
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top