Αναζήτηση AV receiver

Μηνύματα
12
Reaction score
13
Δυστυχώς απο τι φαίνεται ο ενισχυτής μου παρέδωσε πνεύμα. Δεν είχα ανάγκη, μέχρι τώρα τουλάχιστον, τα νεα φορμά και από τη στιγμή που δούλευε απροβλημάτιστα δεν ειχα λογο να τον αλλάξω. Ήταν ο Pioneer VSX-2011, ο χώρος μου είναι 3χ4 περίπου, τα ηχεία B&W 602 S3 με το ανάλογο κεντρικό lcr-60 S3 και 601 S3 για πίσω σε 5.1 σύστημα κυρίως για ταινίες. Η ερώτηση είναι τι παίρνω τωρα; Από το ψάξιμο με βλέπω προς Denon αλλά έναν μικρό π.χ. 2500-2600 και κάποια στιγμή μελλοντικά να πάρω και έναν τελικό ή έναν πιο μεγάλο, πιθανόν μεταχειρισμένο, με τα watt που χρειάζομαι; Επίσης πόσα ακριβώς watt χρειάζομαι; Ο Pioneer ηταν 7χ100 αν και απο τι έχω καταλάβει δεν είναι αρκετά. Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Επίσης πόσα ακριβώς watt χρειάζομαι; Ο Pioneer ηταν 7χ100 αν και απο τι έχω καταλάβει δεν είναι αρκετά.
Πόσο δυνατά θέλεις (ή επιτρέπεται) ν' ακούς; Αυτό κρίνει κατ' αρχήν την επάρκεια ενός AV ενισχυτή.
 

Μηνύματα
64
Reaction score
18
Δυστυχώς απο τι φαίνεται ο ενισχυτής μου παρέδωσε πνεύμα. Δεν είχα ανάγκη, μέχρι τώρα τουλάχιστον, τα νεα φορμά και από τη στιγμή που δούλευε απροβλημάτιστα δεν ειχα λογο να τον αλλάξω. Ήταν ο Pioneer VSX-2011, ο χώρος μου είναι 3χ4 περίπου, τα ηχεία B&W 602 S3 με το ανάλογο κεντρικό lcr-60 S3 και 601 S3 για πίσω σε 5.1 σύστημα κυρίως για ταινίες. Η ερώτηση είναι τι παίρνω τωρα; Από το ψάξιμο με βλέπω προς Denon αλλά έναν μικρό π.χ. 2500-2600 και κάποια στιγμή μελλοντικά να πάρω και έναν τελικό ή έναν πιο μεγάλο, πιθανόν μεταχειρισμένο, με τα watt που χρειάζομαι; Επίσης πόσα ακριβώς watt χρειάζομαι; Ο Pioneer ηταν 7χ100 αν και απο τι έχω καταλάβει δεν είναι αρκετά. Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.
Καλημέρα
o Denon 2500-2600 δεν έχει την δυνατοτητα να συνθεθει με τελικο. Τα pre-out είναι μονο για το subwoofer.

Ενισχυτη με pre-out δες το Marantz SR5014 που μπορει να συνδεσεις τελικούς μελλοντικα.

Για ποιο δυνατο μηχανημα κόιτα DENON 4500 ή Marantz SR7013
 

gid

Μηνύματα
7.319
Reaction score
8.541
Ο ενισχυτής σου ήταν στα χαρτιά μόνο 7χ100.

Επειδή
  • ο χώρος σου είναι μικρός
  • τα ηχεία σου δεν είναι αναίσθητα ούτε ιδιαίτερα απαιτητικά
  • μάλλον δεν ακούς ταινίες σε πολυ υψηλές εντάσεις

...καλό είναι να πάρεις έναν σχετικά "μικρό" AV, ιδανικά με preout σε όλα τα κανάλια, για να είσαι καλυμμένος αν ποτέ τα παραπάνω αλλάξουν. Από εταιρίες, Marantz, Denon, Yamaha.
 

Μηνύματα
12
Reaction score
13
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Όντος έκανα λάθος για τον denon, τον 3500 εννοούσα. Ο χώρος ξέχασα να πω οτι νοητά είναι 3χ4 γιατί η μία δίπλα πλευρά είναι ανοιχτή όπως και η πίσω. Δεν ξέρω αν έχει σημασία. Όσο για την ένταση ήταν από -80 έως +13. Συνήθως βλέπαμε -16 και μόνος μου ανάλογα την ταινία -8 -4. Σε μουσική το έβαζα και πιο δυνατά.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Τον ξεζουμίζει τον εϊ-βί, :neo:
δικός μας είναι. :drinks:

Τους ξέρεις τους Κράουν άνθρωπέ μου;:dance2:
 

Μηνύματα
12
Reaction score
13
Βλέποντας ένα βίντεο για τον denon 3600 στο κανάλι audioholics έλεγε ότι με μετρήσεις, έχει 82w/ch σε λειτουργία 5 καναλιών και ο πιο παλιός 3400 72w/ch σε 7 κανάλια, που θεωρείται σχεδόν ίδιας απόδοσης. Και η απορία είναι, αν κάνω bi-amp σε 5.1 δεν θα έχω συνολικά περισσότερα watt; 7χ72 απο 5χ82; Θα χάσω σε τρία κανάλια απο 10w αλλά θα κερδίσω στα κυρίως απο 72w. Είναι σωστοί οι υπολογισμοί;
 

Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406
Βλέποντας ένα βίντεο για τον denon 3600 στο κανάλι audioholics έλεγε ότι με μετρήσεις, έχει 82w/ch σε λειτουργία 5 καναλιών και ο πιο παλιός 3400 72w/ch σε 7 κανάλια, που θεωρείται σχεδόν ίδιας απόδοσης. Και η απορία είναι, αν κάνω bi-amp σε 5.1 δεν θα έχω συνολικά περισσότερα watt; 7χ72 απο 5χ82; Θα χάσω σε τρία κανάλια απο 10w αλλά θα κερδίσω στα κυρίως απο 72w. Είναι σωστοί οι υπολογισμοί;
Καλημέρα.
Μην ασχολείσε με τέτοιες χαζές σκέψεις.
Τίποτα δεν κερδίζεις με αυτά.
Μάζεψε το μεγαλύτερο ποσό που μπορείς και πρόσθεσε και μερικά ακόμα και πάρε το καλύτερο
που αντέχει το πορτοφόλι σου και το μυαλό σου.
Αρκετές επιλογές υπάρχουν αν καταλάβεις πόσο σημαντικό ειναι το συγκεκριμένο μηχάνημα.
Τα watt παίζουν την μικρότερη σημασία.....
 

Μηνύματα
12
Reaction score
13
Έτσι συζήτηση να γίνεται μιας και εχω την τελική κατάσταση του ενισχυτή. Έκαψε τα ολοκληρωμένα στα τελικά του και δεν υπάρχουν σαν ανταλλακτικά. Μπορώ πλέων να τον δουλέψω σαν pro. Και η ερώτηση είναι αξίζει να δώσω τα χρήματα σε τελικό-κους ή σε κάποιο πιο καινούργιο μοντέλο, μάλλον μεταχειρισμένο; π.χ. τις σειράς LX ή 2024 που τους κοίταγμα πρόσφατα. Τα νεα φορμά δεν μου είχαν λείψει ιδιαίτερα μέχρι να πάθει ζημιά ο ενισχυτής. 5.1 έχω και δεν υπάρχει περίπτωση να αλλάξει.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.937
Έτσι συζήτηση να γίνεται μιας και εχω την τελική κατάσταση του ενισχυτή. Έκαψε τα ολοκληρωμένα στα τελικά του και δεν υπάρχουν σαν ανταλλακτικά. Μπορώ πλέων να τον δουλέψω σαν pro. Και η ερώτηση είναι αξίζει να δώσω τα χρήματα σε τελικό-κους ή σε κάποιο πιο καινούργιο μοντέλο, μάλλον μεταχειρισμένο; π.χ. τις σειράς LX ή 2024 που τους κοίταγμα πρόσφατα. Τα νεα φορμά δεν μου είχαν λείψει ιδιαίτερα μέχρι να πάθει ζημιά ο ενισχυτής. 5.1 έχω και δεν υπάρχει περίπτωση να αλλάξει.
8D5640BD-7F57-4B69-BA07-3D4E555C8ED6.jpeg
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.326
Μηνύματα
2.858.619
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top