Τι είδαμε, τι θα δούμε



Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
Marriage Story (2019) 8/10
Εναλλακτικός τίτλος : Οι χωρισμένοι δεν γιορτάζουν ποτέ :gotcha: :roflmao: :roflmao:
Πολύ δράμα ρε παιδί μου !!
Η περιγραφή ενός διαζυγίου σε εξαιρετικά πολιτισμένη και δραματοποιημένη εκδοχή.

Εξαιρετικό ζευγάρι με τον Βέιντερ να αξίζει το όσκαρ φέτος, ναι σαν ηθοποιός μου άρεσε περισσότερο από τον Τζόκερ. Εξαιρετική η σκηνή που είναι οι δυο τους σε ενα δωμάτιο και ενώ αρχικά προσπαθούν να τα βρουν μετά από λίγο ρίχνουν ένα πολύ ωραίο καυγά. Εκεί που λες τράβα ρε λεβέντη μου το φωτόσπαθο και θα σε αγαπήσουμε σε όλους τους γαλαξίες, τελικά τζίφος, Το ρίχνουν στα μυξοκλάματα :headbang::headbang:
 






MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.642
Reaction score
9.202
Rocketman (2019), 8
Σκεφτόμουν ότι δεν έχω γνωρίσει (φυσικά ή διαδικτυακά) μέχρι σήμερα fan του Elton στην Ελλάδα.
Μπορεί να μην έχουν βγει ακόμα από το ντουλάπι. :biggrin:
Όσο για την ταινία, τη βρήκα πολύ υποδεέστερη του Bohemian Rhapsody.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
Μπορεί να μην έχουν βγει ακόμα από το ντουλάπι. :biggrin:
Όσο για την ταινία, τη βρήκα πολύ υποδεέστερη του Bohemian Rhapsody.
Συμφωνώ ως προς το Bohemian Rhapsody.
Βασικά το point μου είναι πως δεν είχα την εικόνα του μεγέθους του καλλιτέχνη όπως παρουσιάστηκε στην ταινία από τις παραστάσεις που είχα για αυτόν από την αποδοχή του στην Ελλάδα.
Σε μια δεύτερη σκέψη μάλλον εξηγείται η μη δημοφιλία του στην Ελλάδα. Τις δεκαετίες 70 και 80 ήταν too much για την επαναστατημένη ελληνική νεολαία να "αγαπήσουν" ένα τόσο ανοικτά γκέϊ καλλιτέχνη. Η μαγκιά εξαντλούνταν στους μακρυμάλληδες χεβυμεταλλάδες, και στην πιο εξτριμ έκφραση τους σε κανά μοϊκάνο πανκιό (βασικά μέχρι sex pistols οι περισσότεροι), ενώ οι πιο "φλώροι" μόλις το 82-83 σιγοτραγουδούσαν, με κάποια ενοχή, το do you really want to heart me.
 





Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406



Μια δυο σκηνές δράσης και that's it.

7/10
κοιμηθηκα ,ξυπνησα σε ενα μπαμ,και ξανακοιμηθηκα.Θα το βαθμολογισω όταν καταφερω να το δω ολο.Η γυναικα μου το ειδε όλο και μου είπε καλό ήταν!!!
Rocketman (2019), 8
Σκεφτόμουν ότι δεν έχω γνωρίσει (φυσικά ή διαδικτυακά) μέχρι σήμερα fan του Elton στην Ελλάδα.
Γιατι έχεις γνωρίσει κανένα να λέει ότι ακούει Αννα Βίσση?
 
Last edited:


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.154
Reaction score
93.263
7.5/10 λόγω και Jolie.
Eίχα ξεχάσει πόσο όμορφη είναι η Angelina, ακόμη και με κέρατα :geek:
Καλό Άτμος

View attachment 150263
Καλύτερο από το πρώτο. Όντως καλό Atmos, αλλά αυτό που ξεχωρίζει είναι η εικόνα που μόνο ως αναφοράς μπορεί να χαρακτηριστεί, τόσο στα σκοτεινά, όσο και στα φωτεινά πλάνα! :thumbsup:
8/10
 


MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.642
Reaction score
9.202
Κάποτε στο Χόλιγουντ (2019)



Χόλιγουντ 1969, το τέλος της Χρυσής Εποχής. Ένας τηλεοπτικός ηθοποιός που η καριέρα του είναι σε αδιέξοδο (Λίο Ντι Κάπριο) κι ο κασκαντέρ, βοηθός και φίλος του (Μπράντ Πιτ) παλεύουν με την ιδιαίτερη καθημερινότητα της κινηματογραφικής βιομηχανίας. Και στο βάθος, η οικογένεια Μάνσον και οι φόνοι... Αυτό είναι το σκηνικό της τελευταίας ταινίας του Ταραντίνο.

Οι δυο φίλοι -η ταινία είναι εν πολλοίς buddy movie- είναι πολύ διαφορετικοί: ο ηθοποιός βασανίζεται από εσωτερικές διαμάχες και ανασφάλειες, κάτι που δίνει στο χαρακτήρα περιεχόμενο και βάθος, αλλά δεν τον κάνει ελκυστικό. Ο κασκαντέρ από την άλλη, παρότι έχει λίγο σκοτεινό παρελθόν, είναι ένας κάου-μπόι της πόλης, με τις παλιές, καλές αμερικάνικες αξίες. Ένας τυπικός χαρακτήρας Ταραντίνο, που οι φίλοι του θα λατρέψουν.

Δεν είναι μια συνηθισμένη ταινία του σκηνοθέτη, κάτι που -με εξαίρεση το τέλος- μάλλον θα απογοητεύσει πολλούς. Πρόκειται στην ουσία για ένα φόρο τιμής στο Χόλιγουντ μιας εποχής που τελειώνει εκεί, και ιδιαίτερα στο κομμάτι των τηλεοπτικών παραγωγών γουέστερν και αστυνομικής περιπέτειας.

Στα θετικά της ταινίας είναι η πρωτοτυπία της, η υπέροχη χημεία των δύο πρωταγωνιστών που καταφέρνει να τραβήξει την ταινία ακόμα κι όταν η δράση μοιάζει να χάνει γκάζι, η εξαιρετική κινηματογραφία κι η πολύ επιτυχημένη σύλληψη της ατμόσφαιρας της εποχής εκείνης.

Στα αμφιλεγόμενα, η μεγάλη διάρκεια κι η αργή πλοκή στο μεγαλύτερο μέρος της ταινίας, το
σχεδόν ντοκιμαντερίστικο στυλ σε κάποια σημεία και τα μπόλικα inside jokes για το Χόλιγουντ που πολλοί θεατές δε θα καταλάβουν. Θα τα καταλάβουν όμως σίγουρα τα μέλη της ακαδημίας κινηματογράφου, οπότε έχω την ισχυρή αίσθηση ότι αυτό είναι υλικό για Όσκαρ!
 

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.464
κοιμηθηκα ,ξυπνησα σε ενα μπαμ,και ξανακοιμηθηκα.Θα το βαθμολογισω όταν καταφερω να το δω ολο.Η γυναικα μου το ειδε όλο και μου είπε καλό ήταν!!!
Μπα ξανακοιμησου καλυτερα!!!!!!!,το ειδα εχθες ουτε για 4/10 δεν ειναι..
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.306
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top