Kαρέκλα γραφείου;

Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Θέλω να μου προτείνετε μια καρέκλα γραφείου γύρω στο κατοστάρικο να είναι άνετη και ανθεκτική στο χρόνο γιατί βλέπω δεκάδες στο νετ και δεν βγάζω άκρη.

Ευχαριστώ.

Κατα προτίμηση νορμάλ μεγέθους να μην πιάσει ολο το χώρο!!!!!
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Επειδή έχω κάποια εμπειρία από καρέκλες γραφείου κι έχω αλλάξει αρκετές ως τώρα, θα πρέπει να σου πω ότι με 100 € κόστος δυστυχώς δεν παίρνεις καλή καρέκλα.
Όχι μόνο από ποιότητα κατασκευής, αλλά και σαν άνεση στο κάθισμα.
Είχα πάρει μια καρέκλα των 80 € η οποία ήταν τόσο κουραστική που σηκωνόμουν μετά από μισή ώρα πιασμένος με την μέση να πονάει και να πρέπει να κάνω ασκήσεις για να ξεπιαστώ.
Την πέταξα στα σκουπίδια (την πήραν κατευθείαν οι γύφτοι) και την άλλαξα με πολύ καλύτερη.
Η διαφορά ήταν άμεσα εμφανής, άνετο και ξεκούραστο κάθισμα, ακόμη και μετά από 2 - 3 ώρες.
Κάθομαι τόσο μόνο όταν σχεδιάζω κάποια βράδια και σερφάρω.
Προτείνω να ανέβεις λίγο σε κόστος, εκτός αν δεν κάθεσαι για πολλή ώρα στην καρέκλα.
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Ετσι ακριβώς όπως τα λέει ο Μιχάλης.
Εχω μία από το ΙΚΕΑ , χρόνια , πολύ καλό και αναπαυτικό -ξεκούραστο κάθισμα. Τώρα που έχω πρόβλημα με το πόδι μου και κάθομαι πολλές ώρες αναγκαστικά , είναι η μόνη πολυθρόνα που με ξεκουράζει και αντέχω.
Ας έχει ταλαιπωρηθεί οπτικά δεν την αλλάζω.
 

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
Οι Gaming δεν είναι ξεκούραστες?
 

Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Παιδιά να ανέβω στο κόστος αλλά επειδή θα γίνει online η παραγγελία τουλάχιστον να ξέρω οτι υην έχει κάποιος και είναι ευχαριστημένος!
 

Μηνύματα
539
Reaction score
1.203
Εγω εχω παρει αυτην, τρια χρονια τωρα.
Τεραστια διαφορα με ολες τις αλλες. Ξεκουραστη, ανθεκτικη, εμπνεει εμπιστοσυνη.
Ομως κοστιζει.


Πριν καταληξω σε αυτην, πεταξα τρεις καρεκλες των 80-100 ευρω εκαστη.
Αν αυτο λεει κατι.
 

Μηνύματα
306
Reaction score
297
Υπερθεματιζω για την καρεκλα του IKEA, εαν μιλαμε για το ιδιο μοντελο (MARKUS).
Ειναι στην διπλασια τιμη απο αυτη που υπολογιζεις..
Εχει αποσβεσει ομως εως κ το τελευταιο λεπτο μετα απο χρονια χρηση.
Ετσι ακριβώς όπως τα λέει ο Μιχάλης.
Εχω μία από το ΙΚΕΑ , χρόνια , πολύ καλό και αναπαυτικό -ξεκούραστο κάθισμα. Τώρα που έχω πρόβλημα με το πόδι μου και κάθομαι πολλές ώρες αναγκαστικά , είναι η μόνη πολυθρόνα που με ξεκουράζει και αντέχω.
Ας έχει ταλαιπωρηθεί οπτικά δεν την αλλάζω.
 




toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.389
Reaction score
1.843
Δυστυχώς, αν έχεις πρόβλημα με τη μέση σου, τα παραπάνω ισχύουν μόνο σε γενικές γραμμές, και ΜΟΝΟ η μέση σου θα σου πει τι σου ταιριάζει.
Σωματότυποι και προβληματικές μέσες διαφέρουν (πολύ) από άνθρωπο σε άνθρωπο - κάλλιστα μπορεί να σε βολέψει μια καρέκλα των 90€ και όχι μία των 500€, στο λέω εκ πείρας.
Αν η μέση σου είναι ΟΚ και μπορεί να προσαρμόζεται απροβλημάτιστα, η επιλογή απλοποιείται και το ακριβότερο (πάλι σε γενικές γραμμές) είναι και καλύτερο, ιδίως όσον αφορά την ποιότητα κατασκευής. Το οτι οι καρέκλες των 100€ υστερούν εδώ, είναι γεγονός.

Για το σωστό σχήμα όμως μόνο η προβληματική μέση αποφασίζει, και κατά κανόνα καταψηφίζει, άρα οι αγορές στα τυφλά ενέχουν τεράστιο κίνδυνο αποτυχίας.

ένα πράγμα σαν τα ηχεία - αν δεν τα ακούσεις με τα μηχανήματά σου στον χώρο σου... ΔΕΝ!
κι'ας χτυπιούνται οι ειδικοί
ουγκ!! :biggrin:
 


Μηνύματα
1.223
Reaction score
5.725
Την έχω κι εγώ τη Marcus 2,5 χρόνια περίπου. Πολύ καλή και ανθεκτική , αλλα δεν έχει και το πιο μαλακό κάθισμα να ξέρεις.
Σε αυτά τα λεφτά πάντως νομίζω είναι η καλύτερη επιλογή.
 

Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Δυστυχώς, αν έχεις πρόβλημα με τη μέση σου, τα παραπάνω ισχύουν μόνο σε γενικές γραμμές, και ΜΟΝΟ η μέση σου θα σου πει τι σου ταιριάζει.
Σωματότυποι και προβληματικές μέσες διαφέρουν (πολύ) από άνθρωπο σε άνθρωπο - κάλλιστα μπορεί να σε βολέψει μια καρέκλα των 90€ και όχι μία των 500€, στο λέω εκ πείρας.
Αν η μέση σου είναι ΟΚ και μπορεί να προσαρμόζεται απροβλημάτιστα, η επιλογή απλοποιείται και το ακριβότερο (πάλι σε γενικές γραμμές) είναι και καλύτερο, ιδίως όσον αφορά την ποιότητα κατασκευής. Το οτι οι καρέκλες των 100€ υστερούν εδώ, είναι γεγονός.

Για το σωστό σχήμα όμως μόνο η προβληματική μέση αποφασίζει, και κατά κανόνα καταψηφίζει, άρα οι αγορές στα τυφλά ενέχουν τεράστιο κίνδυνο αποτυχίας.

ένα πράγμα σαν τα ηχεία - αν δεν τα ακούσεις με τα μηχανήματά σου στον χώρο σου... ΔΕΝ!
κι'ας χτυπιούνται οι ειδικοί
ουγκ!! :biggrin:
Έχω δυστυχώς σοβαρό θέμα με την πλάτη ψηλά από παλιό ατύχημα αλλά τι δυνατότητες έχω?
Που θα βρω στημένες να δοκιμάσω?
Ούτε χρόνος υπάρχει δυστυχώς και μην ξεχνάτε ότι είμαι σε επαρχία......
Πάντως με προβληματίζει η αεριζομενη πλάτη θα προτιμούσα κάτι να την κρατάει ζέστη......
 


Μηνύματα
306
Reaction score
297
Εμενα η στηριξη στην πλατη με καλυπτει. Εχει κ μια μικρη υποστηριξη επιλεον στο υψος της μεσης.
Διχως αυτο να σημαινει κατι, ειμαι 1,88, βαρος 97 κιλα.
 




toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.389
Reaction score
1.843
Εμενα η στηριξη στην πλατη με καλυπτει. Εχει κ μια μικρη υποστηριξη επιλεον στο υψος της μεσης.
Διχως αυτο να σημαινει κατι, ειμαι 1,88, βαρος 97 κιλα.
Αυτό ακριβώς θέλω να πω.
Εγώ είμαι 1,89 και 87~97 κιλά αναλόγως... ιστορικής περιόδου. Και απέρριψα όλες τις καρέκλες του τύπου
Η δικτυωτή πλάτη και η ρυθμιζόμενη υποστηρικτική μπάντα υποχωρούσαν λίγο και δεν με στήριζαν όσο θα ήθελα, ενώ ούτε η κλίση προς τα εμπρός στον αυχένα με βόλευε. Η ρύθμιση βοηθούσε αρκετά, αλλά όχι απόλυτα. Δοκιμάζοντας συνεχώς μέχρι να βρώ τη σωστή θέση της κούρμπας, κατέληξα σε μία των 110€ (ενώ ήμουν πρόθυμος για αρκετά παραπάνω) με σκληρή πλαστική πλάτη από το Πράκτικερ.
Πριν αρκετά χρόνια, απογοητευμένος τελείως και έτοιμος να τα σκάσω αναγκαστικά ΧΟΝΤΡΑ για μία Giugiaro design με απίστευτες ρυθμίσεις, τσουπ! προέκυψε μία των 100€ με σταθερή μάλιστα πλάτη. Τέλεια, αλλά άντεξε μόνο 4 χρόνια.

ΥΓ: . . . και από τότε που εντατικοποίησα το κολύμπι μου, όλες οι καρέκλες (και όλοι οι καναπέδες) έφτιαξαν ως δια μαγείας.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.197
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top