Soundbars


Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
JBL authentics L-16 που φυσικα εκτος απο την δουλεια μιας ηχομπαρας κανει και την δουλεια ενος αρκετα καλου ηχοσυστηματος.
Mην το ψάξετε παιδιά , είναι EndOfLife.
 

Μηνύματα
13.609
Reaction score
6.564
εχω ηδη εναν av receiver και ενα ζευγος ηχειων,της προηγουμενης 10ετιας μεν αλλα υπαρχουν
ποια εχεις? και γιατι δεν τα βαζεις αυτα εκατερωθεν της τηλεορασης ή ακομα και οπως εγραψα,κατω απο την τηλεοραση οριζονται και κολλητα (προσομοιωση ηχομπαρας δηλαδη).
 

Μηνύματα
155
Reaction score
13
Οι ηχομπάρα ήρθε για να απλοποιήσει τη ζωή μας.
Δεν πιάνει χώρο στο έπιπλο,παίζει μια χαρά,έχει bluetooth,wifi,ασύρματο sub και τα πιο καλά μοντέλα έχουν πιο φιλοσοφημένη τοποθέτηση μεγαφώνων ακόμα και για atmos που δουλεύει πολύ καλά.
'Οτι πρέπει για το σαλόνι να ακούς τη μουσική σου από το τηλέφωνο,το laptop.Streamάρεις την playlist και καθάρισες.Δεν ψάχνεις για sweet spots,χροιές και άλλα τέτοια χαζά.Απλά ακούς μουσική.
Αν σ'αρέσουν αυτά τα χαζά,βρίσκεις ένα δωμάτιο δικό σου,το φτιάχνεις όπως πρέπει και το γεμίζεις ηχεία να ακούς παπάδες!

Απ'την άλλη,μπορείς να αγοράσεις έναν ενισχυτή,να μη χωράει στο έπιπλο,να αναγκαστείς να τον βάλεις πάνω δίπλα στην τν και να αρχίσεις να τραβάς καλώδια για τα ηχεία που θα αραδιάσεις γύρω γύρω.
Άσε τη γκρίνια της συζύγου αυτό που το πας.Μα και σένα δεν σου αρέσει που έβαλες μια γκουμούτσα δίπλα στην super λεπτή τν αλλά αφού τον αγόρασες τώρα τί να κάνεις!
Χώρια που γέμισες τους τοίχους ηχεία που ούτε εσένα σ'αρέσει αλλά τί να κάνεις αφού έτσι πρέπει.Εκεί πρέπει να κάτσουν τα ηχεία!
Μιλάμε για σαλόνι όμως έτσι?

Και μόλις τα τοποθετήσεις και παρουσιάσεις το σύστημά σου περήφανος για τα νέα σου αποκτήματα,θα αρχίσουν οι γιατροί να σε ρωτάνε για rt60 και spectrogram και να σου υποδεικνύουν τις πιθανές θέσεις για τα άλλα 3 subs που πρέπει να πάρεις γιατί εσύ σαν λογικός άνθρωπος πήρες μόνο ένα.
Και θα πάρεις και μικρόφωνο και laptop αν δεν έχεις,για να βάλεις rew και να κάνεις μετρήσεις και στο τέλος θα ακούς μόνο τόνους και καθόλου μουσική.
Ασε που, αφού μουρλαθείς για να τα στήσεις όλα σωστά, θα σου την ''πεσει'' κανένας από δίπλα και θ' αρχίσει: ''αν δε σηκωθείς δέκα πόντους πιο ψηλά, δε θα ακούγεται καλά το σύστημα". Οπότε εσύ τώρα αρχίζεις και σκέφτεσαι, αντί να αλλάζεις συνέχεια θέσεις, να πετάξεις ενισχυτές, ηχεία, βάσεις, καλώδια, μονωτικά, ηχοαπορροφητικά και να πάρεις κανά ηχείο αυτοενισχυόμενο!
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Καλησπέρα παιδιά. Πολύ ωραίο θέμα, δεν το ειχα δει, έπεσα πάνω του τυχαία, ψάχνοντας για ηχόμπαρα 5, ή 7,1 .

Είναι κάτι που θα ήθελα να κάνω στο σπίτι μου, χωρίς να ξοδέψω πολλά χρήματα για αγορά ακριβών μηχανημάτων, και τοποθέτηση καλωδίων. Το μόνο που θα μπορούσα να συνδέσω με καλώδιο είναι το sub, έως εκεί.

Θα ήθελα να δω, εάν γνωρίζετε βέβαια, κάποιες προτάσεις εντός του ορίου των 1.500€ που να ικανοποιούν ένα μέσο χρήστη όπως εγώ.
Η κύρια χρηση της θα ειναι για θέαση ταινιών και Νetflix, και, δευτερευόντως, για μουσική, ή δε πηγή, θα είναι μια tv 65"..
..μία πρόταση θα μπορούσε να είναι η παρακάτω: https://www.e-expert.gr/w-q90r.html
 
Last edited by a moderator:
  • Like
Reactions: luc

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
..διαβάζοντας τα χαρ/κά της αναφέρει ότι:
  • 4K, HDR10 και Pass-Through HDR10 + Με δυνατότητα pass-through


    Εννοεί ότι δύναται να συνδεθεί με έναν ενισχυτή που διαθέτει την αντίστοιχη είσοδο, ώστε να παίζει τα δύο ηχεία ενός δικάναλου συστήματος, ή είναι κάτι αλλο;
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.151
Reaction score
93.263
Αν το καταλαβαίνω σωστά, την συνδέεις με HDMI σε μια έξοδο του AV receiver, ώστε να παίζει 7.1.4, και μπορεί να συνδέσεις στην έξοδό της την TV, η οποία θα δέχεται 4K και HDR10 ακόμα κι όταν η μπάρα θα είναι σε standby.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Καλημέρα rose. Δεν μου κάνει διότι δεν έχω AV ενισχυτή. Σκέφτηκα ότι ίσως θα μπορούσα να εμπλέξω το δικάναλο ενισχυτή μου, καθ' ότι διαθέτει την αναλογη είσοδο, και να δώσω ήχο στα δυο μπροστινά ηχεία. Νομίζω ότι αυτό δεν μπορεί να γίνει.

Ψάχνοντας είδα τις παρακάτω soundbar:https://www.whathifi.com/best-buys/best-dolby-atmos-soundbars-the-best-atmos-tv-speakers
 


Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Κάνε λίγο υπομονή Νικόλα , να έρθει η JBL BAR 9.1 .
Καλημέρα Νίκο. Δε βιάζομαι, απλώς ξεκινησα την έρευνα, φυσικά και θα περιμένω τα νεα μοντελα. Υπολογίζεις να γίνει σύντομα αυτό, και πιθανολογείς ότι θα είναι εντός του ορίου της τιμής που έχω θέσει;
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Καλημέρα Νίκο. Δε βιάζομαι, απλώς ξεκινησα την έρευνα, φυσικά και θα περιμένω τα νεα μοντελα. Υπολογίζεις να γίνει σύντομα αυτό, και πιθανολογείς ότι θα είναι εντός του ορίου της τιμής που έχω θέσει;
Σε κάνα δίμηνο την περιμένουμε.
Τιμή, στο χιλιάρικο.
 

Μηνύματα
7.362
Reaction score
2.554
Πολύ ωραία πράγματα έχει βγάλει αυτή η Ναγκασάκι στα soundbars, έχει και ένα 9.2.4 που έχει πάρει διθυραμβικά reviews.
Το κυρίως πρόβλημα είναι αν, προσθέτοντας 45-55% στις τιμές (τόσο τουλάχιστον θα καταλήξει με μετφ+τελεωνεία) αξίζει το εν λόγω εγχείρημα και με υποστήριξη μηδέν.
Nakamichi είναι (που νομίζω την έχουν αγοράσει Κινέζοι...)
Ή υπονοείς κάτι άλλο?
ναι αλλα τελικα ποια ειναι η διαφορα? Οι ηχομπαρες εχουν πιο "απλωμενα" τα μεγαφωνα και ειναι και πιο λεπτες για αισθητικους-πρακτικους λογους.Αν καποιος δεν εχει θεμα με τον μεγαλυτερο ογκο ενος ηχειου για μουσικη,δεν θελει συνδεσεις hdmi κλπ (αν και μια οπτικη ψηφιακη εισοδος θα ηταν πολυ χρησιμη) θα κανει μια χαρα τη δουλεια του,ισως και καλυτερα ,ενω το πιο πιθανο να μην χρειαστει υπογουφερ.
...
Ταινία χωρίς subwoofer δε λέει...
 


Μηνύματα
640
Reaction score
535
Λοιπόν, μιας και έχω κι εγώ περιορισμένο χώρο στο χώρο που είμαι τώρα, τα ξέστησα όλα και πήρα την JBL Bar 5.1
Βολική, δε λέω, χρηστικά σκίζει, έχουν ειπωθεί αυτά.
Για θέαση τηλεόρασης είναι super, για ταινίες ΟΚ (απλά ΟΚ).
Αλλά ρε φίλε δεν παλεύεται για μουσική, προτιμώ να μην ακούσω καθόλου.
Ήλπιζα ότι, με καλή θέληση, θα μου έκανε για περιστασιακή ακρόαση spotify ή ραδιοφώνου που λέει ο λόγος.
Ψάχνω για αντικατάσταση όμως, τέλος, δεν παλεύεται.
Κρίμα.
 

Μηνύματα
539
Reaction score
1.203
Λοιπόν, μιας και έχω κι εγώ περιορισμένο χώρο στο χώρο που είμαι τώρα, τα ξέστησα όλα και πήρα την JBL Bar 5.1
Βολική, δε λέω, χρηστικά σκίζει, έχουν ειπωθεί αυτά.
Για θέαση τηλεόρασης είναι super, για ταινίες ΟΚ (απλά ΟΚ).
Αλλά ρε φίλε δεν παλεύεται για μουσική, προτιμώ να μην ακούσω καθόλου.
Ήλπιζα ότι, με καλή θέληση, θα μου έκανε για περιστασιακή ακρόαση spotify ή ραδιοφώνου που λέει ο λόγος.
Ψάχνω για αντικατάσταση όμως, τέλος, δεν παλεύεται.
Κρίμα.

Ωπα. Γιατι;
Για πες.
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.338
Reaction score
30.712
Στην 65αρα μου για netflix εβαλα μια LG SL 8Y (350 e black Friday )
Την εχω σαν 3.1 αλλα παιρνει εχτρα ηχεια για 5.1 και εχει και atmos οπου ακουγεται υποτυπωδως.
Σε σχεση με τα ηχεια της τηλεορασης φυσικα η διαφορα ειναι πολυ μεγαλη και εχει ταιριαξει πολυ ωραια μπροστα απο την tv.
Atmos απο mkv αρχεια με το media player της tv δεν εχω καταφερει να περασει αλλα δεν με νοιαζει και πολυ .
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Ψάχνω για αντικατάσταση όμως, τέλος, δεν παλεύεται.
Αν βρεις κατι καλύτερο σε ίδια ή παρόμοια τιμή , όλα, ηχεία ενισχυτές σαμπ μέσα, θα ήθελα πολυ να μάθω ποιο θα είναι.
 

Μηνύματα
640
Reaction score
535
Ωπα. Γιατι;
Για πες.
Ε τι να πω, "δεν παιζ", που λένε κι εδώ μέσα.
Δεν έχει μεσαία καθόλου, παίζει το sub μέχρι εκεί που παίζει (πόσο να'ναι; 100-120Hz; ), κι από κει και πάνω το χάος μέχρι να ξεκινήσουν τα ψηλά.

Μεταξύ μας, αυτά τα μεγαφωνάκια 1-2 ιντσών που έχουν αυτές οι 'μπάρες' είναι κανονικά μόνο για ακουστικά, όχι για να παίζουν μουσική στα 2-3 μέτρα.

Ξεκινάς, λοιπόν, με εξ'ορισμού συμβιβασμούς.
Για τη μουσική, ήλπιζα να περνάνε τη γραμμή του ανεκτού για μένα, ξαναλέω για περιστασιακή ακρόαση μόνο.
Ε δεν την περνάνε. Για κάποιον άλλον μπορεί να είναι ΟΚ.

Για ταινία, χωρίς πολλές απαιτήσεις, είναι μια χαρά. Ως εκεί.

Υπάρχουν άλλα soundbars, λίγο μεγαλύτερα, που σίγουρα θα παίζουν καλύτερα.
Αλλά θα χάνουν ίσως σε surround, wireless, ευχρηστία.
Θα το ψάξω.

Αν βρεις κατι καλύτερο σε ίδια ή παρόμοια τιμή , όλα, ηχεία ενισχυτές σαμπ μέσα, θα ήθελα πολυ να μάθω ποιο θα είναι.
Το προϊόν είναι value for money. Aπλά σε εμένα δεν κάνει, check above.
 

Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
Οι ηχομπάρες προσφέρουν αναβάθμιση από τα ηχεία της τηλεόρασης και ευχρηστία, αφού στην ουσία είναι ολοκληρωμένα συστήματα με πολλές τεχνολογικές ευκολίες. Δεν χρειάζεται να ανοίγεις ενισχυτές, πλέιερς και διάφορες άλλες συσκευές. Ανάβεις την τηλεόραση σου και παίζει κατευθείαν, είναι ευκολία.

Σε καμία περίπτωση όμως δεν μπορεί να συναγωνιστεί ηχητικά με ένα σύστημα ανεξάρτητων συσκευών, κυρίως λόγο του μικρού μεγέθους μεγαφώνων. Τα 2 με 2,5 ιντσών μεγάφωνα που φέρουν οι περισσότερες ηχομπάρες δεν μπορούν να αναπαράξουν πιστά μεσαίες συχνότητες σε απόσταση δυο και τριών μέτρων.

Η καλύτερη ηχομπάρα για μουσική είναι η Ambeo της Sennheizer η οποία κοστίζει περίπου 2500€, φοράει μεγάφωνα 4,5 ιντσών και έχει και αρκετά μεγαλύτερο όγκο από τις υπόλοιπες. Επειδή έτυχε να την ακούσω πρόσφατα, θα σας πω ότι παίζει αρκετά ευχάριστα μουσική και απολαυστικά, όμως και πάλι δεν μπορεί να συγκριθεί με ένα σύστημα που θα αποτελείται από ανεξάρτητα ηχεία με μεγάφωνα 6-7 ιντσών. Επίσεις να πω οτι δεν μπορεί να κρεμαστεί επιτοίχια και θέλει κάποιο τραπέζι ώστε να ακουμπίσει.

Το συμπέρασμα λοιπόν είναι ότι εάν έχουμε απαιτήσεις στη μουσική αναπαραγωγή και θέλουμε πλούσιες μεσαίες συχνότητες, οι ηχομπάρες αυτό δεν μπορούν να το κάνουν. Αν θέλουμε να αναβαθμίσουμε τον ήχο της τηλεόρασης μας και να βλέπουμε(ακούμε) ευχάριστα τις ταινίες μας, πολυκάναλα, από μία εύχρηστη συσκευή για όλα τα μέλη της οικογένειας, η ηχομπάρα είναι αυτό που χρειαζόμαστε.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.032
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top