Audiophile Jazz albums.

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Γενικα οι παραγωγοι και οι ηχοληπτες της Jazz
σεβονται τον ηχο των μουσικων
γιατι ειναι αναποσπαστο μερος της jazz δημιουργιας.
Συνεπως θα δυσκολευτει καποιος να βρει μια κακη Jazz ηχογραφηση.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Γενικα οι παραγωγοι και οι ηχοληπτες της Jazz
σεβονται τον ηχο των μουσικων
γιατι ειναι αναποσπαστο μερος της jazz δημιουργιας.
Συνεπως θα δυσκολευτει καποιος να βρει μια κακη Jazz ηχογραφηση.
Δυστυχως ομως ευκολα βρισκεις κακο mastering...Θελει προσοχη ποια εκδοση αγοραζεις!
 

Μηνύματα
205
Reaction score
290
Γενικα οι παραγωγοι και οι ηχοληπτες της Jazz
σεβονται τον ηχο των μουσικων
γιατι ειναι αναποσπαστο μερος της jazz δημιουργιας.
Συνεπως θα δυσκολευτει καποιος να βρει μια κακη Jazz ηχογραφηση.
Όντως έχω φάει και κάτι πατάτες βέβαια,
Γενικα οι παραγωγοι και οι ηχοληπτες της Jazz
σεβονται τον ηχο των μουσικων
γιατι ειναι αναποσπαστο μερος της jazz δημιουργιας.
Συνεπως θα δυσκολευτει καποιος να βρει μια κακη Jazz ηχογραφηση.
Όντως ιδίως όλοι οι μεγάλοι ηχολήπτες όπως Bob Thiele, Rudy Van Gelder όλες οι κλασικές μεγάλες δισκογραφικές (blue note, impulse, prestige, ecm, act κλπ) έχουν εξαιρετικές ηχογραφήσεις. Έχω φάει και κάτι πατάτες όπως της δισκογραφικής LONEHILLJAZZ που έιχα αγοράσει το "ERIC DOLPHY QUINTET'S COMPLETE RECORDINGS FEATURING HERBIE HANCOCK" στο οποίο ήταν δέλεαρ το layout και τελικά η ποιότητα ηχογραφήσεως ήταν άθλια.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Όντως έχω φάει και κάτι πατάτες βέβαια,


Όντως ιδίως όλοι οι μεγάλοι ηχολήπτες όπως Bob Thiele, Rudy Van Gelder όλες οι κλασικές μεγάλες δισκογραφικές (blue note, impulse, prestige, ecm, act κλπ) έχουν εξαιρετικές ηχογραφήσεις. Έχω φάει και κάτι πατάτες όπως της δισκογραφικής LONEHILLJAZZ που έιχα αγοράσει το "ERIC DOLPHY QUINTET'S COMPLETE RECORDINGS FEATURING HERBIE HANCOCK" στο οποίο ήταν δέλεαρ το layout και τελικά η ποιότητα ηχογραφήσεως ήταν άθλια.
Καλα,αστο!

Αυτη που λες μαζι με πολλες αλλες που ως συνηθως βασιζονται Ισπανια,Ανδορρες και τα λοιπα,ειναι masterings του κψλου.Εξαιρεση θα ελεγα αποτελει η Avid Jazz-αν και ως συνηθως ειναι αυτο που λενε hit or miss.Αυτες οι εταιριες αναφερονται και σαν grey imports.

Αν το κοστος αποκτησης ενος αλμπουμ ειναι υπερογκο και δεν δικαιολογει την αγορα του,τοτε δοκιμαζω και παιρνω καποια τετοια εκδοση μηπως και ειμαι τυχερος και παιζει καλα.
 







Μηνύματα
760
Reaction score
949
Οκ,απλά απτην πρώτη φωτό είδα τον κωδικό κ νόμισα ότι το έβγαλαν κ σε sacd.To έχω στην Ιαπωνέζικη έκδοση του '76 σε LP...Φανταστικός δίσκος,απλά είπα μπας κ βγήκε κ σε sacd...
 



Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
15797003016746450787858843361310.jpg 15797003220557100501628628321796.jpg

Υπεροχη live ηχογραφηση.Θα ηθελα το κοντραμπασσο να εχει λιγο πιο εντονη παρουσια εδω αλλα το βαθος της ηχητικης σκηνης ειναι απιστευτο,οπως και τα δυναμικα!Κυριολεκτικα σαν να εισαι εκει!!
 






Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Το υπογειο ειναι καποιο καταστημα;

Το ακουω τωρα στο Youtube και μου ακουγεται πολυ ενδιαφερον.Η φωνη του μοιαζει σαν του Muddy Waters και ο ολος ηχος αρκετα ρεαλιστικος.

Οτι CD εχω παρει σε αυτην τη σειρα οπως το δικο σου,ακουγεται "δυνατα",δηλαδη ειναι συμπιεσμενο και κουραζει...

Πως παιζει το δικο σου;Παιζει δυνατα σε χαμηλη σταθμη του ποτενσιομετρου;
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.315
Μηνύματα
2.858.244
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top