Έκθεση hi fi-hi end 2020.

Μηνύματα
520
Reaction score
2.343
Είμαι κατά την γκρίνιας .

Μία μικρή έκθεση , αλλά αυτό δεν είναι αρνητικό , κρατάμε αυτά που βλέπουμε.

Το δικό μου συμπέρασμα.

  • Όποιος έχει στήσει ένα αξιοπρεπές σύστημα σε σωστό χώρο δεν έχει λόγο να ψάχνεται – .
  • Όποιος ακούει από κινητά, ηχομπάρες και compact αξίζει να πάει σε κάτι αναβαθμισμένο – υπήρχαν λύσεις στην έκθεση.
Ο ήχος γενικά δεν ήταν καλός , αλλά αυτό ήταν αναμενόμενο – σε πολλά δεν υπήρχε καν ηχητική «εικόνα».

Υπήρχε αρκετή αναλογική συμμετοχή (δεν είναι στις επιλογές μου , αλλά την παρατηρώ).

Στο super σύστημα του Ορφέα μα τα νέαWilson με ενίσχυση Burmester μου έκανε εντύπωση (αρνητική) η τεράστια διαδρομή των (μικρών μάλλον) woofer , της τάξης των +- 2 ~cm . Δεν μου φάνηκε OK αυτό οπτικά φαινόντουσαν να αγκομαχούν.
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Στο super σύστημα του Ορφέα μα τα νέαWilson με ενίσχυση Burmester μου έκανε εντύπωση (αρνητική) η τεράστια διαδρομή των (μικρών μάλλον) woofer , της τάξης των +- 2 ~cm . Δεν μου φάνηκε OK αυτό οπτικά φαινόντουσαν να αγκομαχούν.
Αυτό δείχνει πως δεν υπάρχει έλεγχος απ την πλευρά του ενισχυτή.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
...
Γενικά για το Hi-End κάποιοι έχουν διαστραμένο χιούμορ πάντως

https://thonet-vander.com/global/product/koloss/
Σε όσους διαστρέφουν την πραγματικότητα,μόνο...διεστραμμένο χιούμορ αξίζει

Το slogan:
Ηχεία koloss και θα χ***εί ο κόσμος όλος - Προσεχώς και σε...ηχομπάρες.
 

Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
Ηχεία koloss και θα χ***εί ο κόσμος όλος - Προσεχώς και σε...ηχομπάρες.
Βγάζουν και ηχομπάρα, αλλά χωρίς τόσο εμπνευσμένη ονομασία.

 

Μηνύματα
62
Reaction score
78
Εμένα μου άρεσε , ευρύχωρα δωμάτια οπότε δεν υπήρχε συνωστισμός
ωραίοι ήχοι , ωραίες μουσικές
Θα πάω και αύριο να ξανακούσω τα AKU

View attachment 151650

Ωραία και τα Proac

View attachment 151651

Ωραία και τα Audio Solutions με τους Canare

View attachment 151652
Εμένα μου άρεσε περισσότερο ο ήχος στο διπλανό δωμάτιο της Chameleon Audio. Εκεί επαιζαν τα πιο μικρότερα Audio Solutions Figaro S με ενισχυτή Fess Audio Titania.

Φυσικά παίζει ρόλο το πρόγραμμα που πάιζει το κάθε σύστημα την δεδομένη χρονική στιγμή.
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.865
Reaction score
4.639
Τα nearfield aku μου αρεσαν πολύ. Το 10αρι sub τους εχει και passive radiator. Δυστηχώς γινόταν της πόπης συνεπως δεν εμαθα τιμές (αν καποιος εμαθε ας το μοιραστεί).

Πάντως δεν είχα ξανακουσει τα ProAC (δεν κατάλαβα αν το μοντέλο ήταν το response 20 ή το 30) ο ηχος τους για το γουστο μου ήταν ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ.

Επιτρέψτε μου να υπερβάλλω αλλά τα 5-6 χιλιαρικα που κοστίζουν μη σας πω οτι μου φαίνονται τρελό value for money!
 
Last edited:

Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
Παντος όσοι διαμαρτύρεστε για την απουσία πολυκάναλων σεταπ στην έκθεση, σκεφτείτε πως ακόμα και στο Μόναχο, μόνον δυο πολυκάναλα δωμάτια υπήρχαν. Και μιλάμε για έκθεση 100 φορές μεγαλύτερη από την δική μας.

Ο κόσμος έχει ακόμα συνδεδεμένο το πολυκάναλο μόνο με τις ταινίες, και όσα σαλόνια διαθέτουν τέτοιο σύστημα είναι συνήθως χαμηλών επιδόσεων και κακοστημένα.

Ζει και βασιλεύει το δικάναλο και μάλιστα θα προσπαθήσουν με νύχια και με δόντια οι χαιεντοεταιρείες και οι αντιπρόσωποι τους να το συντηρίσουν όσο μπορούν.

Όποιος αποφασίζει να ασχοληθεί με το Hi-Fi, ανεξαρτήτως μπάτζετ, στρέφεται στη αγορά κλασικού δικάναλου συστήματος, και μόνο αν διαβάζει Avsite έχει ελπίδα να μάθει κάτι παραπάνω, διοτι αυτά που εχουν γραφτεί εδώ δεν θα τα πει σε πελάτη, κανένας από τους επαγγελματίες του χώρου.
 
Last edited:


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Παντος όσοι διαμαρτύρεστε για την απουσία πολυκάναλων σεταπ στην έκθεση, σκεφτείτε πως ακόμα και στο Μόναχο, μόνον δυο πολυκάναλα δωμάτια υπήρχαν.
Περισσότερα ηταν. Εκτός απο PMC και Geithain που ηταν τα αξιολογότερα, υπήρχαν και της Focal ,SVS, marantz+δενθυμαμαιποιαηχειαδενμπαινωσεμαραντζ, και καποια ακόμα περίπτερα με μικρά lifestyle ηχεία.
Πάλι λίγα ηταν φυσικά, και γιαυτό τον λόγο δεν ενδιαφέρομαι να ξαναπάω.

Υπάρχουν άλλες εκθέσεις που επικεντρώνονται στον πολυκάναλο ήχο.
 

Μηνύματα
62
Reaction score
78
Καποιοι αντιπρόσωποι ήδη έχουν ξεκινήσει να το κάνουν αυτό.

Π.χ. παρουσίαση στο Ηράκλειο Κρήτης πριν τα περασμένα Χριστούγεννα.
 

Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
Περισσότερα ηταν. Εκτός απο PMC και Geithain που ηταν τα αξιολογότερα, υπήρχαν και της Focal ,SVS, marantz+δενθυμαμαιποιαηχειαδενμπαινωσεμαραντζ, και καποια ακόμα περίπτερα με μικρά lifestyle ηχεία.
Πάλι λίγα ηταν φυσικά, και γιαυτό τον λόγο δεν ενδιαφέρομαι να ξαναπάω.

Υπάρχουν άλλες εκθέσεις που επικεντρώνονται στον πολυκάναλο ήχο.
Δεν ήμουν πέρσι. Το 2018 είχα πάει και θυμάμαι 2 άντε 3 δωμάτια με πολυκάναλο. Τα υπόλοιπα ήταν το γνωστό χαιεντ με τα πανάκριβα συστήματα δυσανάλογα του ήχου τους.
 

Μηνύματα
62
Reaction score
78
Τα nearfield aku μου αρεσαν πολύ. Το 10αρι sub τους εχει και passive radiator. Δυστηχώς γινόταν της πόπης συνεπως δεν εμαθα τιμές (αν καποιος εμαθε ας το μοιραστεί).

Πάντως δεν είχα ξανακουσει τα ProAC (δεν κατάλαβα αν το μοντέλο ήταν το response 20 ή το 30) ο ηχος τους για το γουστο μου ήταν ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ.

Επιτρέψτε μου να υπερβάλλω αλλά τα 5-6 χιλιαρικα που κοστίζουν μη σας πω οτι μου φαίνονται τρελό value for money!
Το μοντέλο πρεπει να ήταν το ProAc Response D30RS (ribbon tweeter)

 






Μηνύματα
12.851
Reaction score
10.068
Στο super σύστημα του Ορφέα μα τα νέαWilson με ενίσχυση Burmester μου έκανε εντύπωση (αρνητική) η τεράστια διαδρομή των (μικρών μάλλον) woofer , της τάξης των +- 2 ~cm . Δεν μου φάνηκε OK αυτό οπτικά φαινόντουσαν να αγκομαχούν.
Έπρεπε να τα δεις όταν έπαιζε το πικάπ!! Αρκετό πήγαινε έλα σε χαμηλή ταχύτητα.
Στο τέλος της ημέρας που έβαλε CD επισκέπτη με (νομίζω) Metallica, μια χαρά διαδρομές είχαν τα woofer και άφθονο μπάσο.
Πάντως δεν είχα ξανακουσει τα ProAC (δεν κατάλαβα αν το μοντέλο ήταν το response 20 ή το 30) ο ηχος τους για το γουστο μου ήταν ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ.
Το 30 ήταν στο ένα δωμάτιο και το Κ6 στο άλλο.
 


Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.496
Αν μιλάμε για αυτά τα Proac



τότε είναι τα Κ6 με τιμή >18.000€, αναλόγως του φινιρίσματος.

Για πείτε τώρα, τα θεωρούμε ακόμα value for money?
Μπαίνω στο δωμάτιο για 30 δευτερόλεπτα και ακούω το εξής
"Το cd player κάνει 12500 ευρώ, τα ενισχυτικά 7000 ευρώ και τα ηχεία 18000 ευρώ. Όλα τα καλώδια είναι van den hul."
Αυτά.... Και αρχίζει να παίζει κάτι καμπανάκια και χλαμπατσιμπανα σε στάθμη ηρεμίας.
Συγκρατηθηκα και δεν είπα τίποτα... Απλά αποχώρησα. :(
Έχω να ρίξω πολύ θαψιμο σε συγκεκριμένους απλά θα αρκεστω στο να πω respect στον τύπο με τα cabasse για τις αντρικές εντάσεις σε μουσική που ακούνε άνθρωποι και όχι χαιενταδες.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.603
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top