Έκθεση hi fi-hi end 2020.

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Δεν απαιτώ, ελπίζω έγραψα.
Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να κοιτάμε τη κάνουν οι άλλοι, και κατά δεύτερον όχι, δεν είναι καθόλου εκτός πραγματικότητας.
Και μάγκας θα είναι αυτός που αντί για dedicated θα στήσει στην έκθεση ένα κανονικό σαλόνι με Dolby Atmos και προτζέκτορα.
Και τρίτον, όχι δεν είναι ακριβό, στοιχίζει όσο ένα ηχείο από το δίπλα δωμάτιο.

Να αλλάξουμε μυαλά χρειάζεται, όχι να κοιτάμε τους άλλους.
Κοιτώντας τη κάνει ο άλλος ήμαστε πάντα ένα βήμα πίσω.
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Δεν απαιτώ, ελπίζω έγραψα.
Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να κοιτάμε τη κάνουν οι άλλοι, και κατά δεύτερον όχι, δεν είναι καθόλου εκτός πραγματικότητας.
Και μάγκας θα είναι αυτός που αντί για dedicated θα στήσει στην έκθεση ένα κανονικό σαλόνι με Dolby Atmos και προτζέκτορα.
Και τρίτον, όχι δεν είναι ακριβό, στοιχίζει όσο ένα ηχείο από το δίπλα δωμάτιο.

Να αλλάξουμε μυαλά χρειάζεται, όχι να κοιτάμε τους άλλους.
Κοιτώντας τη κάνει ο άλλος ήμαστε πάντα ένα βήμα πίσω.
Έχεις ένα δίκιο χρειαζόταν τα "" στο απαίτηση γιατί με τη κυριολεκτική έννοια του όρου δίνει λάθος νόημα.
Δε νομίζω ότι τίθεται θέμα να κάνουμε ότι κάνουν οι άλλοι ούτε είμαι και αυτής της φιλοσοφίας ούτε την ασπάζομαι, ο άνθρωπος που θα δώσει 40Κ και 100Κ για τα Wilson Audio αποκλείεται να δώσει λεφτά για να κάνει "αυτά που πρέπει" για πολυκάναλο στο σαλόνι του, δε πληρούνται τα κριτήρια. (Υπόψιν ότι, θέλω να πιστέυω ότι υπάρχει ακόμα, πολυκάναλο (5.Χ) στημένο με ναυτίλους αλλά δε νομίζω να πήγε στην έκθεση ο κύριος Χ για να δει και να ψωνίσει) .
Η άλλη κατηγορία πιστεύεις θα δώσει 20Κ για τόσο μέτριο εξοπλισμό σε νοικιασμένο ή ιδιόκτητο σπίτι ή θα πάει για δικάναλο με τραγικά πολύ (τουλάχιστον στο δικό του μυαλό) λιγότερους συμβιβασμούς? Για φέρε λίγο το μάρκετινγκ στο παιχνίδι, που λέγαμε και τις προάλλες, δεν είναι δύσκολο να δεις γιατί δεν υπήρχε πολυκάναλο στημένο. Δεν είναι εμπορικό.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
- υποθέτω πως ένα στήσιμο atmos ( γιατί αυτό ''παίζει'' πλέον ) , έχει και χωροταξικά προβλήματα εάν είναι να στηθεί σε ''ξένο'' χώρο . . . αν και δικάναλος , θα χαρώ εάν έχουν
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
ο άνθρωπος που θα δώσει 40Κ και 100Κ για τα Wilson Audio αποκλείεται να δώσει λεφτά για να κάνει "αυτά που πρέπει" για πολυκάναλο στο σαλόνι του, δε πληρούνται τα κριτήρια. (Υπόψιν ότι, θέλω να πιστέυω ότι υπάρχει ακόμα, πολυκάναλο (5.Χ) στημένο με ναυτίλους αλλά δε νομίζω να πήγε στην έκθεση ο κύριος Χ για να δει και να ψωνίσει) .
Οπως έγραψα παραπάνω το κλειδί είναι στην αλλαγή πλεύσης και αυτό δεν γίνεται αν δεν το ζήσει.

20Κ για τόσο μέτριο εξοπλισμό σε νοικιασμένο ή ιδιόκτητο σπίτι ή θα πάει για δικάναλο με τραγικά πολύ (τουλάχιστον στο δικό του μυαλό) λιγότερους συμβιβασμούς?
Μόνο μέτριος δεν θα είναι ο εξοπλισμός των 20Κ για full setup 5.2.2 πχ.
Για φέρε λίγο το μάρκετινγκ στο παιχνίδι, που λέγαμε και τις προάλλες, δεν είναι δύσκολο να δεις γιατί δεν υπήρχε πολυκάναλο στημένο. Δεν είναι εμπορικό.
Περίπου.
Όταν κάτι δεν πουλάει, δεν φταίει το προϊόν αλλά εσύ.
Δεν εχεις φροντίσει να μάθεις το Target group στο οποίο απευθύνεσαι, και ως φυσική συνέχεια δεν έχεις έρθει καν σε επαφή μαζί του.
Οπότε δεν φταίει το προϊόν.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.360
- καλώς ή κακώς , το εισιτήριο είναι αναγκαίο στις νοοτροπίες του : ''είδα φως και μπήκα'' . . . εύγε για την κίνηση προς το Χαμόγελο του παιδιού
Άσχετο: Όταν γράφεις με αυτό το χρώμα γραμματοσειράς, στο "white theme" δεν φαίνεται κάτι - αντίθετα φαίνεται στο dark theme. Απλώς το σημείωνω.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
Άσχετο: Όταν γράφεις με αυτό το χρώμα γραμματοσειράς, στο "white theme" δεν φαίνεται κάτι - αντίθετα φαίνεται στο dark theme. Απλώς το σημείωνω.
- σωστά , τώρα το παρατήρησα . . . ευχαριστώ
 
  • Like
Reactions: PMC

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Όταν κάτι δεν πουλάει, δεν φταίει το προϊόν αλλά εσύ.
Δεν εχεις φροντίσει να μάθεις το Target group στο οποίο απευθύνεσαι, και ως φυσική συνέχεια δεν έχεις έρθει καν σε επαφή μαζί του.
Οπότε δεν φταίει το προϊόν.
Εκτός αν το προϊόν είναι μάπα.

Αν και, πάλι θα πουλήσει. Σε μάπες. Μεγάλο target group οι μάπες.
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Μόνο μέτριος δεν θα είναι ο εξοπλισμός των 20Κ για full setup 5.2.2 πχ.
Δανείστηκα αυτό που είπε ο Κώσταυτίας περί 310 για Atmos setup (1800 το τεμάχιο) Χ9= 16,200 + (Trinov + 2 subs). Τα δυο δεύτερα τα παίρνω με 3800 ? H ας βγάλουμε και 4, μένουν άλλα 11Κ, φτάνουν για επεξεργαστή και δυο sub ?

ΥΓ: Δε σχολιάζω ότι δε στέκονται στο μέσο αστικό σαλόνι γιατί είναι άσχημα (προσωπική άποψη).
 

Μηνύματα
1.391
Reaction score
1.083
...Ελλάδα δηλαδή σε έκθεση High-End θα στήσει κάποιος υψηλής κατηγορίας πολυκάναλο ή πολύ χαμηλής ? Δεν είναι λίγο εκτός παρούσας πραγματικότητας και τα δυο ?
Είναι για αρκετούς λόγους.

1) Και ανώτερος να είναι ο πολυκάναλος του στερεοφωνικού όπως τον παρουσιάζουν κάποιοι, δεν είναι διαδεδομένος. Οι αντιπρόσωποι είναι έμποροι, όχι εκπαιδευτές. Τουλάχιστον η πλειοψηφία. Τους ενδιαφέρει να παρουσιάσουν κάτι που θα έχει πωλήσεις.

2) Έχει σημαντικά μεγαλύτερο κόστος εκτός και το ισοβαθμήσεις με χαμηλότερης τιμής ηχεία από ότι θα έδινες για στέρεο.

3) Τα δωμάτια, συμπεριλαμβανομένων και της τελευταίας έκθεσης, είναι μικρά & ακατάλληλα ακόμα και για στέρεο. Περισσότερο κουβάλημα - μεγαλύτερος κόπος να στήσεις 10 ηχεία αντί 2, είτε με το αυτί είτε με μετρήσεις.

Η δική μου άποψη είναι ότι το εισιτήριο είναι, πέρα από απαραίτητο, φτηνό στα 5€. Αυτός που πληρώνει είναι συνειδητοποιημένος επισκέπτης και δυνητικός πελάτης. Αυτός που θα γκρινιάξει για τα 5-10-15€ μάλλον βόλτα θέλει να κάνει για να περάσει η ώρα του και δεν τον ενδιαφέρει ιδιαίτερα αν η έκθεση έχει σχέση με τον ήχο, την εικόνα, το αυτοκίνητο, το σπίτι κτλ.
Εγώ σα μακροχρόνια άνεργος, πελάτης δεν είμαι με τίποτα. Όταν και αν βρω δουλειά αμφιβάλω αν θα αγοράσω κάτι καινούριο. Αν η έκθεση είναι δωρεάν, έχει 5 ή 15 ευρώ έχει μεγάλη διαφορά για μένα, πιστεύω και για αρκετούς άλλους. Πηγαίνω τα τελευταία χρόνια στην έκθεση του "ΗΧΟΥ" με πρόσκληση για να ξεφύγω από τη ρουτίνα της καθημερινότητας...να ασχοληθώ με τον ήχο που μου κεντρίζει το ενδιαφέρον και είναι η μεγάλη μου αγάπη από τη παιδική μου ηλικία. Ούτε κακό είναι ούτε θα απολογηθώ. Η μουσική πρώτα και η ηχητική πιστότητα δεύτερον με ενδιέφεραν, με ενδιαφέρουν και θα με ενδιαφέρουν μέχρι να πεθάνω. Η εικόνα, το αυτοκίνητο κοκ μου είναι αδιάφορα.

...ΥΓ: Δε σχολιάζω ότι δε στέκονται στο μέσο αστικό σαλόνι γιατί είναι άσχημα (προσωπική άποψη).
Δε νομίζω ότι κάποιος προτείνει σύστημα 10+ ηχείων για σαλόνι. Προϋποθέτει να έχεις δωμάτιο για μουσική, άλλο ένα σπάνιο πράγμα για Ελλάδα και για πολλές άλλες χώρες.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Ένα 5.2.2 ή 7.2.2 ανάλογα τη διαρρύθμιση πιστεύω ότι βγαίνει σε σαλόνι.
Και υπάρχουν τρόποι να μην φαίνεται τίποτα.
Πρέπει να ξεχωρίσουμε το "δεν θέλω" από το "δεν γίνεται". Αισθητικά μιλάμε πάντα.
Αν σε κάθε σκέψη προτρέχει το "δεν γίνεται" δεν θα γίνει ποτέ. Και δεν θα γίνει όχι επειδή δεν υπάρχει τρόπος αλλά επειδή έχεις ήδη κλειδώσει την απάντηση στο μυαλό σου. Και σταματά να δουλεύει.

Κάτι τέτοιο έχω βάλει στα σχέδια και εγώ. Ένα 5.2.2 με TV και προτζέκτορα που να μην φαίνεται τίποτα. Και δεν δέχομαι ότι δεν γίνεται όταν εγώ με επικλινές ταβάνι με δοκάρια έχω βρει ήδη τρόπο να μην φαίνονται τα ATMOS όταν δεν παίζουν. Δεν ξέρεις ότι είχε εκεί ηχεία.

Να αλλάξουμε το "Δεν" με το "Πως".
Πως γίνεται;
Όχι "δεν γίνεται". Ξεχάστε το.

Αν αλλάξεις τις ερωτήσεις στη ζωή σου θα αλλάξει η ζωή σου. Απλό είναι.
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Η δική μου άποψη είναι ότι το εισιτήριο είναι, πέρα από απαραίτητο, φτηνό στα 5€.
Συμφωνώ !

- υποθέτω πως ένα στήσιμο atmos ( γιατί αυτό ''παίζει'' πλέον ) , έχει και χωροταξικά προβλήματα εάν είναι να στηθεί σε ''ξένο'' χώρο . . .
Πες τα Mr.
Θ αφήσει το ξενοδοχείο να γίνουν παρεμβάσεις? Με τίποτα!
Τι να κάνει δηλαδή ο εκθέτης?
Να στήσει τράσες μέσα στην αίθουσα?
Άντε να νοικιάσει για 3 μέρες ένα σετ.
Προλαβαίνει να στήσει τέτοιο σύστημα σε μισή μέρα?
 

TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.069
Οι αίθουσες στο υπόγειο του ιντερκοντινένταλ χωρίζονται με ηχομονωτικά πετάσματα. Μπορούν να νοικιάζουν ένα μέρος της αίθουσας μόνο. Οι μεγάλες (αριστερά όπως κατεβαίνεις αν θυμάμαι καλά) είναι όντως για συνέδρια, ακόμα και χωρισμένες στα 3. Εκεί υποθέτω ότι ή θα στήσει πολλά συστήματα ο Ορφέας που θα τα παίζει εναλλάξ, ή θα έχουν στατικές επιδείξεις. Οι μικρότερες δεξιά -όπως και του ημιωρόφου- είναι καλόβολες για ένα συστήμα πχ με Focal Utopia (όπως είχε γίνει παλιά). Στον ημιώροφο -ας πούμε- έκανε επιδείξεις τότε η Audio Evolution.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Θ αφήσει το ξενοδοχείο να γίνουν παρεμβάσεις? Με τίποτα!
Τι να κάνει δηλαδή ο εκθέτης?
Να στήσει τράσες μέσα στην αίθουσα?
Άντε να νοικιάσει για 3 μέρες ένα σετ.
Προλαβαίνει να στήσει τέτοιο σύστημα σε μισή μέρα?
Ναι προλαβαίνει.
Έχω στήσει τράσες, και projects πολύ μεγαλύτερα ενός 5.2.2, σε αίθουσες ξενοδοχείων με πολυκάναλα και back projection 10m οθόνες με 3 προτζέκτορες στη γραμμή, έχω στήσει projections στην αίθουσα του Μεγάρου Μουσικής με 2 Barco ELM πύργο, δεν το λέω έτσι. Προγραμματισμό θέλει.

Αν 2-3 άτομα είναι για 50 δουλειές όχι δεν γίνεται.

Αν ποτέ είχε κάποιος τη ευκαιρία να δει πως στήνουν οι τεχνικοί συναυλίες U2 ή Madona πχ, θα τραβούσε τα μαλλιά του. Ήμουν εκεί. Ο καθένας μια δουλειά και κανένας δεν πειράζει πράγματα του άλλου. Και σχέδια, ποιός κάνει τη και πότε. Έτσι γίνονται όλα πολύ γρήγορα.
Οι αίθουσες στο υπόγειο του ιντερκοντινένταλ χωρίζονται με ηχομονωτικά πετάσματα. Μπορούν να νοικιάζουν ένα μέρος της αίθουσας μόνο. Οι μεγάλες (αριστερά όπως κατεβαίνεις αν θυμάμαι καλά) είναι όντως για συνέδρια, ακόμα και χωρισμένες στα 3. Εκεί υποθέτω ότι ή θα στήσει πολλά συστήματα ο Ορφέας που θα τα παίζει εναλλάξ, ή θα έχουν στατικές επιδείξεις. Οι μικρότερες δεξιά -όπως και του ημιωρόφου- είναι καλόβολες για ένα συστήμα πχ με Focal Utopia (όπως είχε γίνει παλιά). Στον ημιώροφο -ας πούμε- έκανε επιδείξεις τότε η Audio Evolution.
Έτσι όπως το λες.
Οι κάτω αίθουσες του Intercontinental χωρίζονται σχεδόν όπως θες.
 
Last edited:


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Πόσα άτομα?
Ανάλογα τα projects.
Μην νομίζουμε ότι είναι πάρα πολλά για αυτά που βλέπουμε.
Για την Madona ή τους U2 δεν τους μέτρησα εννοείται αλλά δεν ήταν πολλοί, σύμφωνα με τα αυτά που είχαν να κάνουν.

Για αυτά που ήμουν εγώ 6-8, ανάλογα.
Αλλοι τράσες, άλλοι ηχεία, άλλοι καλώδια, άλλοι κονσόλες κλπ.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Λίγοι αλλά, experts ο καθένας στο είδος του.
Ποιά ελληνική αντ/πεία διαθέτει τέτοιο σταφ?
Δεν χρειάζεται.
Η εταιρεία που θα φέρει την τράσα θα τη στήσει.
Ταυτόχρονα 2 άτομα της αντιπροσωπείας ετοιμάζουν ηχεία, και μηχανήματα στο χώρο. Το κάθε ηχείο θα τοποθετηθεί ακριβώς δίπλα από το σημείο που θα μπει, κάτω. Όχι γύρω γύρω. Μόλις ανέβει η τράσα τοποθετούνται ηχεία και καλώδια από τα 2 άτομα. Όσο γίνονται εργασίες τοποθέτησης ηχείων στην τράσα μπαίνει άλλη βάση για οθόνη και projector από αυτούς που τα έφεραν για να μην δουλεύουν 4 άτομα στο ίδιο σημείο. Τοποθέτηση projector και οθόνης από τα 2 πρώτα άτομα. Μετά μόνο calibration έμεινε. Το αυτόματο του Anthem πχ για 5.1. κάνει 10'.

2 άτομα. Σχεδιασμός.
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
Αν ποτέ είχε κάποιος τη ευκαιρία να δει πως στήνουν οι τεχνικοί συναυλίες U2 ή Madona πχ, θα τραβούσε τα μαλλιά του. Ήμουν εκεί. Ο καθένας μια δουλειά και κανένας δεν πειράζει πράγματα του άλλου. Και σχέδια, ποιός κάνει τη και πότε. Έτσι γίνονται όλα πολύ γρήγορα.
αυτη ειναι η εννοια της διαχειρισης εργου.
απο μια εκθεση ηχου μεχρι μια επισκευη των 5εκ και ακομα παπαπερα.
ειναι αυτο που γλυτωνει τα πολλα λεφτα σε ενα οποιοδηποτε εργο , με μικρους χρονους αναμονης, χωρις αλληλοκαλυψεις κλπ.

ειναι καθαρα ποιοτικο το θεμα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
αυτη ειναι η εννοια της διαχειρισης εργου.
απο μια εκθεση ηχου μεχρι μια επισκευη των 5εκ και ακομα παπαπερα.
ειναι αυτο που γλυτωνει τα πολλα λεφτα σε ενα οποιοδηποτε εργο , με μικρους χρονους αναμονης, χωρις αλληλοκαλυψεις κλπ.

ειναι καθαρα ποιοτικο το θεμα.
Έτσι.
Εδώ τα ακούνε αυτά και σου λένε είσαι τρελός. Γιατί εκτός από την απουσία διαχείρισης έργου ταυτόχρονα θέλει τον καφέ του, να μιλήσει στη γκόμενα, να απαντήσει στο Messenger, στα feeds στο FB, στο insta κλπ.
Δεν καταλαβαίνουν ότι εκτός από το χάσιμο χρόνου σε αυτά, δεν μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα ταυτόχρονα. Αυτό το multitasking που λένε είναι μια μαλακία και μισή και έχει αποδειχθεί ότι όταν κάνεις μια δουλειά την κάνεις καλύτερα και ταχύτερα. Όταν θες ένα brake θα είναι brake και όχι απασχόληση του μυαλού σε άλλα (social media).
Στο εξωτερικό αρχίζουν να πετάνε τα κινητά από τα meetings. Focus, ένα πράγμα τη φορά.
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Να στήσει τράσες μέσα στην αίθουσα?
Έχει γίνει, σε ελληνική έκθεση. Αν θυμάμαι καλά πριν το 2014. Τρέσες. Ηχεία κάτω γύρω γύρω και πάνω. Μερικά καθίσματα στο κέντρο. Οθόνη μπροστά και ανά 20 λεπτά (αν θυμάμαι καλά) πρόγραμμα.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.162
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top