Παρουσίαση συστήματος... PMC

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Είδα φως και μπήκα, γιατί απαγορεύεται να χαζεύουμε τα pmc (και ας μην τα πάρουμε ποτέ);;; :p
Κρυφοhiendας δηλαδή ε??? :wink: :wink:
Μη φοβάσαι!!...
Δε θα σε "δώσω" στους γιατρούς!!:whistling::whistling:
Μεταξύ μας θα μείνει...
 


Μηνύματα
4.869
Reaction score
3.929
περαστικά Τζόνι
θα κάτσεις μέσα?

και για τους έχοντες sub
προτείνω αυτές τις κανονιές
(με προσοχή και σύνεση μόνο.....γιατί υπάρχει κίνδυνος να δημιουργηθεί καρδιακή ανεπάρκεια κατά τους ειδικούς του φόρουμ :lol: :lolsign: )

Οντως για επιδειξη από τις πολύ ωραιες.
 



P

PMC

Guest
Προς το τέλος της προηγούμενης εβδομάδας ( Πέμπτη) ήρθε στο σπίτι ο Μανώλης καστρουνης.

Ήρθε ώστε να ολοκληρωθεί η προσπάθεια καλιμπραρίσματος του συστήματος μετά από την τοποθέτηση των πάνελ από την https://gikacoustics.co.uk/

Η διαδικασία είναι σχετικά απλή. :)
Πήραμε καινούργιες μετρήσεις του χώρου με το ειδικό μικρόφωνο του τριννοβ.
Μετρήθηκε από την αρχή ο χώρος και οι αντηχησεις.
Το rt60 πλέον είναι στο 0.37( στην θέση ακροασης,τέρμα πίσω βαθειά μέσα στον καναπέ) από 0.55 που ήταν στην μέτρηση που είχαμε κάνει με τον dimifoot!!! ( στην έξω μεριά του καναπέ μακρύτερα από τον πίσω τοίχο ).
Μετρήσαμε τις αποστάσεις τους χρόνους ( ποσό διαφορετικά τρέχει η πληροφορία στον χώρο από το ηχείο προς το ακουστικό όργανο ) και τις φάσεις ( χρειάζεται χρονική ισοσταθμιση της φάσης η οποία αλλάζει αναλόγως την συχνότητα και τον χρόνο). Και αλλά τεχνικά που δεν κατέχω καθολου.......

Επιβεβαιώσαμε ολες τις μετρήσεις και με το rew.
Μετρήσαμε κάθε ηχείο ξεχωριστά και όλα μαζί.
Παίξαμε και λίγο με μετρήσεις ον και off axis τον ηχείων για να καταλάβουμε αν αξίζουν τα λεφτά τους......:idk:

Πλάκα είχε όταν μετρήσαμε το κεντρικό να παίζει μόνο του 20 κύκλους σε στάθμη αναφοράς......:dance2:

Φτιάχτηκαν καινούργια ταρκετ κερβς ( για διαφορετικές χρήσεις.....) και είχαμε και τον χρόνο να ακούσουμε και πολύ μουσική.( αυτή την φορά )

Ο Μανώλης ήρθε το πρωί της πέμπτης στις 09:00 και έφυγε πολύ αργά το βράδυ........

Ελπίζω να χάρηκε την ρύθμιση όσο και γω.

Τον ευχαριστώ παρά παρά πολύ και φυσικά τον προτείνω σε όποιον θέλει να πάρει ακριβως αυτό που μπορεί να του δώσει το σύστημα του και τελικά τα χρήματα που έχει δαπανήσει για αυτό να πιάσουν τόπο.
 


Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Στην Ιαπωνία φαίνεται είναι πολύ λαρτζ ο αντιπρόσωπος......το χω ακούσει !
Αν αγοράσεις ένα ζευγάρι από τα εν λόγο Ηχεια σου στελνει το κορίτσι να κάνετε calibration......
Θα κάνω τα παράπονα μου στον μητσιωνη......






Το χω....
Το ηχείο με αυτή τη βάση πρέπει να είναι 185cm .....
Κοριτσάρα.....
Της ριχνω αρκετα της μελαχροινουλας αφου φορά τακουνι. Ειμαι 1.86 ξυπολυτη... :) :)
Με τακουνια...καρφωνω.:):):)
 

Μηνύματα
4.869
Reaction score
3.929
Εγώ το έχω σε ταπεινό 320kbps mp3 (remastered Edition) από τον θείο μου και γαμεί!!

Μια ερώτηση: είναι τόσο μεγάλο το κόστος παραγωγής σε πολυκαναλο φορμά ώστε να βλέπουμε περιορισμένες κυκλοφορίες και αυτές κυρίως από την κλασική μουσική την jazz και διάφορους μεμονωμένους δημοφιλείς καλλιτέχνες;
Γιατί πχ δεν υπάρχουν κυκλοφορίες στην σύγχρονη ποπ στη μουσική metal στην electronica με τα δεκάδες υποείδη της κλπ;;
Αν υπάρχει σχετικό thread Κώστα βάλε μου link να μελετήσω. :p
Υπαρχει μπολικο υλικο σε πολλα ειδη μουσικης. Με την μεταλ ειδικα δεν εσχοληθηκα και δεν εχω αποψη.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.946
Reaction score
20.453
Προς το τέλος της προηγούμενης εβδομάδας (Πέμπτη) ήρθε στο σπίτι ο Μανώλης καστρουνης.
Α, για αυτό με έχει "γραμμένο" εμένα...:(

@jiovani75 Πολύ καλό το νέο αποτέλεσμα του RT60! Μπράβο και στους δύο σας!
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
.... το κεφαλι μου μεσα το κεφαλι μου μεσα....... (ηθελα να δω αν με διαβαζει κανεις sic)..
Μετα απο αυτο που εκανες στον wizzy θα σε παρακολουθει μεχρι και εξω απο την πορτα της τουαλετας :laugh:
 






wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.946
Reaction score
20.453
Μετα απο αυτο που εκανες στον wizzy θα σε παρακολουθει μεχρι και εξω απο την πορτα της τουαλετας :laugh:
...κι εσύ ξέρω που μένεις... :lol:
@PURETONE, ξερει που μενω ... και που εχω τους δισκους New Model Army Sepultura ..χαχαχα .. 8-)
Ώρες είναι να τον δεις να έρχεται :lolsign:

View attachment 153407
Άντε ρε, κρύε, εγώ είμαι πιο όμορφος και πιο εκλεπτυσμένος από τον βάρβαρο που έβαλες στην εικόνα!
ειναι ευπροσδεκτος.. :)
...I can take about an hour on the tower of power...;):lol:
Δια την πληροφορηση σας ... πετυχα προαλες ενα απιθανο κοριτσι σε αυτο το υπσος .... χρειαστικα υπογλωσσια...παντως .... και το λεω εγω που ειμαι μαιμου.
Ε, φυσικά χρειάστηκες υπογλώσσια... Αφού είσαι μαϊμού κι οι μαϊμούδες είναι κοντές, που πα ρε καραμήτρο με την καμηλοπάρδαλη;;;:lol:
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.552
Reaction score
37.801
... σεξ'ορισμου.... ! χαχαχαχα....
ΥΓ: καλα που μας σωζει λιγο ο εντιμος βιος μας..και οτι δεν κανουμε αυτα που λεμε οτι κανουμε..αλλα και κανουμε αυτα που δε λεμε.. (περι βινυλιου ο λογος, που παει το μυαλο σου). 8-)
 
Last edited:




Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.617
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top