Ταιριασμα symphonic line rg9

Μηνύματα
97
Reaction score
19
Καλημερα σε ολους θα ηθελα την βοηθεια σας να ταιριαξω ηχεια στον rg9 που μολις αποκτησα .Με τα Martin logan που εχω δεν ενθουσιαστικα

Συγνωμη ξεχασα διαθετω 1500 ευρω για μεταχειρισμενα
 
Last edited:

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Συνθήκες και περιβάλλον ακρόασης να μας αναφέρεις.

Γενικά θα έλεγα πως έχει <<πλούσιο>> ήχο με μπόλικες αρμονικές, που απέχει αρκετά από το να χαρακτηριστεί <<ουδέτερος>>. Οι ικανότητες οδήγησης του, χωρίς να είναι κακές, δεν είναι κάτι ιδιαίτερο και σαφώς θα αισθάνεται άνετα με ένα φορτίο-ηχείο άνω των 5 Ωμ σε όλο το φάσμα.
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Καλημερα σε ολους θα ηθελα την βοηθεια σας να ταιριαξω ηχεια στον rg9 που μολις αποκτησα .Με τα Martin logan που εχω δεν ενθουσιαστικα

Συγνωμη ξεχασα διαθετω 1500 ευρω για μεταχειρισμενα
Πριν τι ενισχυτή είχες; Ήσουν ικανοποιημένος από την απόδοση των ηχείων σου;
 




Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.407
Reaction score
50.360
- τον έχω ακούσει μόνο στον αντιπρόσωπό του , μαζί με audiophisic & το ταίριασμα ήταν ηχητικά καλό ( στον χώρο τους )
 

Μηνύματα
97
Reaction score
19
Πριν τι ενισχυτή είχες; Ήσουν ικανοποιημένος από την απόδοση των ηχείων σου;
Musical fidelity οχι και πολυ ικανοποιημενος.Ευχαριστω για το ενδιαφερον
Πού έχεις μπλέξει παιδί μου?
Δεν καταλαβαινω την απαντηση σας
 


Μηνύματα
1.391
Reaction score
1.083
Θεωρώ ότι ξεκινάς ανάποδα. Διαλέγουμε τα ηχεία κατάλληλα για τον χώρο μας, το πορτοφόλι και το αυτί μας, μετά τον ενισχυτή που θα τα οδηγήσει σωστά αν είναι παθητικά. Στα δικά μου αυτιά τα ηχεία είναι ο σημαντικότερος κρίκος της ηχητικής αλυσίδας, το στόμα που παράγει φωνή.
 


Μηνύματα
97
Reaction score
19
- τον έχω ακούσει μόνο στον αντιπρόσωπό του , μαζί με audiophisic & το ταίριασμα ήταν ηχητικά καλό ( στον χώρο τους )
Ευχαριστω για την βοηθεια το ιδιο μου ειπε και φιλος που ειναι χρονια στο χωρο
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.407
Reaction score
50.360
Θεωρώ ότι ξεκινάς ανάποδα. Διαλέγουμε τα ηχεία κατάλληλα για τον χώρο μας, το πορτοφόλι και το αυτί μας, μετά τον ενισχυτή που θα τα οδηγήσει σωστά αν είναι παθητικά. Στα δικά μου αυτιά τα ηχεία είναι ο σημαντικότερος κρίκος της ηχητικής αλυσίδας, το στόμα που παράγει φωνή.
- σωστά τα λές , αλλά ο ενισχυτής ήδη υπάρχει
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.096
Reaction score
124.650
- τον έχω ακούσει μόνο στον αντιπρόσωπό του , μαζί με audiophisic & το ταίριασμα ήταν ηχητικά καλό ( στον χώρο τους )
Εγώ είμαι αλλεργικός σε αυτό το συνδυασμό.

Θα μπορούσα να το δοκιμάσω μόνο για λίγο, αν ήμουν πολύ αξύριστος και ήθελα κόντρα ξύρισμα.

Ο εν λόγω ενισχυτής, θέλει ένα μαλακό έως θαμπό ηχείο που να είναι εύκολο φορτίο.

Ειδάλλως θελει απλώς ένα ευαίσθητο κι ευκολοοδήγητο ηχείο, και μπόλικη χρήση εκουαλαιζερ, χαλιά κάτω (μπουχαρες έως βελεντζες) και τίποτα ρικοφον στα ντουβάργια στην πρώτη ανάκλαση. Δεκαετία '80.

Τα εξόχως μαλακά (θολά) μπιενταμπλεγιου εκείνης της εποχής, με τον "αγγλικό" ήχο (κουρτίνα), μια χαρά του ταιριάζουν.

Ηχεία της "αμερικανικής" σχολής (με πρίμα) θα οδηγήσουν σε κόντρα ξύρισμα με λίγο αίμα να τρέχει.
 
Last edited:


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.407
Reaction score
50.360
Εγώ είμαι αλλεργικός σε αυτό το συνδυασμό.

Θα μπορούσα να το δοκιμάσω μόνο για λίγο, αν ήμουν πολύ αξύριστος και ήθελα κόντρα ξύρισμα.

Ο εν λόγω ενισχυτής, θέλει ένα μαλακό έως θαμπό ηχείο που να είναι εύκολο φορτίο.
- πάνε χρόνια που τα audiophisic έχουν ''ηρεμήσει''
 


K

kimon

Guest
Θεωρώ ότι ξεκινάς ανάποδα. Διαλέγουμε τα ηχεία κατάλληλα για τον χώρο μας, το πορτοφόλι και το αυτί μας, μετά τον ενισχυτή που θα τα οδηγήσει σωστά αν είναι παθητικά. Στα δικά μου αυτιά τα ηχεία είναι ο σημαντικότερος κρίκος της ηχητικής αλυσίδας, το στόμα που παράγει φωνή.
Η μία και μόνη ΛΟΓΙΚΗ λύση.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.307
Μηνύματα
2.858.044
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top