Soundbar μέχρι 400€

Μηνύματα
138
Reaction score
78
Καλημέρα σε όλους, θα ήθελα την βοήθειά σας για την επιλογή soundbar μέχρι 400€ αυστηρά.
Τα δεδομένα που έχουμε είναι τα εξής:

Τηλεόραση 4Κ με hdmi arc
Θέαση ταινιών κυρίως από Netflix στο φουλ πακέτο με 4Κ
Ο χώρος είναι 18-20 τ.μ. όπου μελλοντικά θα μεταφερθεί σε χώρο 25-30 τ.μ.
Υπάρχει ακουστικό τραύμα άμφω κυρίως στη συχνότητα των 6khz
Επίσης θα ήθελα να υπάρχει η δυνατότητα να ακούω και μουσική που και που, όσο πιο αξιοπρεπέστατα μπορώ μιας και οι ηχομπάρες είναι κατασκευασμένες κυρίως για ταινίες.

Έχω ξεχωρίσει δυο ηχομπάρες : Την JBL 3.1 και την Yamaha YAS-209 αλλά δεν ξέρω ποιά από τις δύο είναι καλύτερη...

Δεκτή οποιαδήποτε άλλη πρόταση μέχρι τα 400€.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Καλή σου μέρα.Είμαι κάτοχος της jbl 3.1 μετά απο προτροπή των παιδιών εδώ :)
Την αγόρασα το καλοκαίρι για το εξοχικό. Για τα χρήματά της είναι τίμια.
Σε ταινίες είναι αρκετά καλή με πολύ καλό χαμηλό απο το sub.θεωρώ πως ''χάνει'' σε μουσική
Το yamaha δε το έχω ακούσει αλλά στα χαρακτηριστικά βλέπω έχει μικρότερο sub(θεωρώ είναι το δυνατό σημείο του jbl) και είναι 2,1 έναντι 3.1 η jbl
Νομίζω η καλύτερη λύση είναι να τις ακούσεις και τις 2 κάπου.Βέβαια είναι αδύνατο στη παρούσα φάση
 

Μηνύματα
138
Reaction score
78
Jack.v σ'ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
Το χαμηλό είναι υποφερτό ή γίνεται κουραστικό κάποια στιγμή?
Επίσης ξέρεις αν υπάρχει συντονισμός και ενόχληση στα υπόλοιπα δωμάτια του σπιτιού?
Και κάτι τελευταίο, παίζει μόνο αρχεία mp3 ή παίζει κι αλλά π.χ. flac ... ?
 



Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Αφού το βάλεις, βλέπεις.
Αλλαγές τοποθέτησης και έντασης του sub θα αλλάξουν άρδην τη συμπεριφορά.
 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Ο συντονισμός έχει να κάνει ξεκάθαρα με το χώρο όπως είπε και ο συμφορουμίτης από πάνω.Το μπάσο μπορείς να το αυξομειώσεις ανάλογα με τις ανάγκες σου και το χώρο σου πάλι.
Από που θα παίζεις μουσική;
Χωρίς να είμαι σίγουρος γι αυτό που σου γράφω νομίζω η ηχόμπαρα είναι απλά ένα ηχείο δεν κάνει αυτη την αναπαραγωγή του ήχου αλλά η συσκευή που θα της έχεις συνδέσει με bluetooth ή καλώδιο. Οπότε ναι παίζει
Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.206
Reaction score
11.481
Μπορεί να έχεις βάλει αυστηρό όριο τα 400€ ψάξε όμως την JBL 5.1 που πουλιόταν στην BF 499€ και ίσως είναι ακόμη σε προσφορά εν αναμονή της JBL 9.1.
 

Μηνύματα
138
Reaction score
78
Από που θα παίζεις μουσική;
Είχα την εντύπωση οτι μπορούσα να βάλω κάποιο usb στικ απευθείας στην μπάρα και να ακούω
Μπορεί να έχεις βάλει αυστηρό όριο τα 400€ ψάξε όμως την JBL 5.1 που πουλιόταν στην BF 499€ και ίσως είναι ακόμη σε προσφορά εν αναμονή της JBL 9.1.
gonis το ξέρω οτι ειναι η καλύτερη επιλογή η jbl 5.1 αλλά έχω θέσει ένα όριο για να μην ξεφύγω... αυτή τη στιγμή πάντως η jbl 5.1 έχει 657€ απ' οτι βλέπω... μπορεί στα 500€ να έκανα την υπέρβαση...
 
Last edited:

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Είχα την εντύπωση οτι μπορούσα να βάλω κάποιο usb στικ απευθείας στην μπάρα και να ακούω
Έχεις δίκιο έχει usb.Δε το θυμόμουν καθόλου μιας και δε τη χρησιμοποίησα ποτέ.
Με μία γρήγορη έρευνα βλέπω παίζει mp3 wav
σελίδα 9
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
JBL Bar 3.1 έχει καταργηθεί.
Δεν ξέρω αν υπάρχει απόθεμα σε κάποιο μαγαζί.
Αν την βρείς κάπου, να ρωτήσεις για 2ετή εγγύηση απ την ελληνική αντ/πεία.
 

Μηνύματα
393
Reaction score
201
Μεταξύ των 2 κατέληξα σε Yamaha 209 (~10τμ). Κυρίως για ταινίες , αλλά και για μουσική.

Για μεγάλο χώρο θες οπωσδήποτε το 10άιντσο της jbl. Θα χαθει η Yamaha
 

Μηνύματα
138
Reaction score
78
Μεταξύ των 2 κατέληξα σε Yamaha 209 (~10τμ). Κυρίως για ταινίες , αλλά και για μουσική.

Για μεγάλο χώρο θες οπωσδήποτε το 10άιντσο της jbl. Θα χαθει η Yamaha
alkman τις είχες ακούσει πριν αγοράσεις?
Επίσης μπορείς να μου πεις τις εντυπώσεις σου για την yamaha? θετικά-αρνητικά? το dts κάνει διαφορά ?
JBL Bar 3.1 έχει καταργηθεί.
Δεν ξέρω αν υπάρχει απόθεμα σε κάποιο μαγαζί.
Αν την βρείς κάπου, να ρωτήσεις για 2ετή εγγύηση απ την ελληνική αντ/πεία.
Υπάρχει ακόμη σε απόθεμα και με 2ετή εγγύηση...
 
Last edited:


Μηνύματα
393
Reaction score
201
Καλησπέρα,

τις είχα ακούσει και τις δύο (mediamarkt, Nakas). Όσο μπορείς να καταλάβεις λόγω του θορύβου, αλλά και του εντελώς διαφορετικού περιβάλλοντος χώρου από αυτόν που τις προορίζεις. Κατ' αρχήν για να ασχοληθεί κάποιος με ηχομπάρα πρέπει να μην έχει τη δυνατότητα για 5.1 ηχεία με ενισχυτή, καθώς οι 2 λύσεις είναι μη συγκρίσιμες.

Την Yamaha την επέλεξα τόσο για τα features όσο και για την καλύτερη απόδοση στη μουσική. Μου ήταν απολύτως απαραίτητη η σύνδεση LAN, καθώς stream-άρω αρχεία από δίσκους, αλλά και από Spotify. Η διαφορά επίσης της απόδοσης του Spotify connect σε σχέση με το bluetooth είναι χαοτική.

Για τις ταινίες είμαι απολύτως ευχαριστημένος. Εϊμαι όμως σε περίπου 10-12 τμ και έχοντας στριμώξει το 6,5άρι sub στον τοίχο, έχω ικανοποιητικότατο "οικογεναιακό-διασμερισματάτο" μπάσο. Στο κεντρικό σύστημα υπάρχει ξεχωριστός ενισχυτής και 5.1 ηχεία για τα γκάζια τα σωστά.

Για μεγαλύτερο χώρο και για κυρίως χρήση ταινιών, μάλλον θα πήγαινα στο 10άιντσο της jbl
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.318
Μηνύματα
2.858.408
Members
37.893
Νεότερο μέλος
tassos249
Top