Δεν ξεκινάει ο υπολογιστής - κολλάει στο logo των windows


ika

News
Μηνύματα
14.041
Reaction score
13.003
....
Λοιπόν, έφτιαξα το bootable flash αλλά δεν μπορώ με τίποτα να bootaro.
Πατάω F12, διαλέγω usb hdd, τίποτα....πάλι απο σκληρό πάει να διαβάσει.
Την τρέλα μου μέσα
Μήπως θέλει σε FAT32 να είναι το stick?
 



Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Φίλε μου γνώμη μου. Δύσκολα θα βγάλεις άκρη από εδώ. Τα xp κατά 99% δεν θα ξαναπαίξουν στο μηχάνημα αν δεν το φορμάρεις. Και memtest και check δίσκο και και, με τόσες φορές που δεν έχει καταφέρει να μπουτάρει κάτι άλλο θα βγάλει.
Μην το παιδεύεις άλλο. πάρε ένα ssd πέρνα 7 κάνε ένα virtual xp και τέλος. από εχθές θα είχες τελειώσει την διαδικασία 3 φορές.
 

Μηνύματα
2.291
Reaction score
5.175
Δε διαφωνώ.
Το pc αυτό δε θα μου λείψει για λίγο καιρό (λόγω αναδουλειάς και επειδή έχω laptop με xp)
οπότε, αφού δεν υπάρχουν χρήματα για ξόδεμα, προσπαθώ να βρω μια λύση ΜΠΑΣ και ξαναδουλέψει.

Στη χειρότερη format και ξανά τα προγράμματα (άντε να βρω πάλι drivers μετά από τόσα χρόνια....)
 

Μηνύματα
2.125
Reaction score
5.580
View attachment 158855
Όταν αλλαζω το πρώτο με πάει μπλε οθόνη και restart.
Όταν πειράζω το δεύτερο πάλι κολλάει....

Θα γίνει και αυτό....όλα με τη σειρά τους!!!
To ahci mode ειναι απαραιτητο στους ssd και πρεπει αν βαλεις να το ενεργοποιησεις,και το σωστο ειναι να ειναι ενεργοποιημενο πριν την εγκατασταση των windows(7 και πανω)το δευτερο ειναι το αν θα αναγνωριζει τους sata σκληρους δισκους το συστημα σου ως κανονικους sata η σε ide compatible mode. Αυτο που θα εκανα ειναι να δοκιμασω αν μπουταρει εστω σε safe mode με μια απο τις δυο ρυθμισεις,και πιθανοτερο το enable,και μετα θα εβαζα ενα cd απο win xp ,κατα προτιμηση της εγκαταστασης και απο το repair που εχει σε ms dos θα εδινα τις εντολες fix boot το οποιο ξαναφτιαχνει το boot sector και αν δεν εφτιαχνε ουτε με αυτο τοτε fixmbr το οποιο κανει repair και στο master boot record..
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
To ahci mode ειναι απαραιτητο στους ssd και πρεπει αν βαλεις να το ενεργοποιησεις,και το σωστο ειναι να ειναι ενεργοποιημενο πριν την εγκατασταση των windows(7 και πανω)το δευτερο ειναι το αν θα αναγνωριζει τους sata σκληρους δισκους το συστημα σου ως κανονικους sata η σε ide compatible mode. Αυτο που θα εκανα ειναι να δοκιμασω αν μπουταρει εστω σε safe mode με μια απο τις δυο ρυθμισεις,και πιθανοτερο το enable,και μετα θα εβαζα ενα cd απο win xp ,κατα προτιμηση της εγκαταστασης και απο το repair που εχει σε ms dos θα εδινα τις εντολες fix boot το οποιο ξαναφτιαχνει το boot sector και αν δεν εφτιαχνε ουτε με αυτο τοτε fixmbr το οποιο κανει repair και στο master boot record..
και στο τέλος δεν θα παίξει και θα κάνει format.
xp και repair πονοκέφαλος.

υπάρχουν και δεκάδες image cd με tools για επιδιόρθωση, χαμένη υπόθεση, δεν έχω υπομονή εγώ πλέον.
Από ότι κατάλαβα συνονόματε (Νάσος) ;)
 

Μηνύματα
2.125
Reaction score
5.580
και στο τέλος δεν θα παίξει και θα κάνει format.
xp και repair πονοκέφαλος.

υπάρχουν και δεκάδες image cd με tools για επιδιόρθωση, χαμένη υπόθεση, δεν έχω υπομονή εγώ πλέον.
Από ότι κατάλαβα συνονόματε (Νάσος) ;)
Ειχα ενα πολυ καλο απο δαυτα ,λογο δουλειας,και ειχε πολυ καλα αποτελεσματα,αλλα δεν θυμαμαι αν το εχω κρατησει καπου.Δημητρη θα κοιταξω αυριο το πρωι στο αυτοκινητο που εχω το μαγικο τσαντακι,και αν το εχω θα σου το κανω ενα image,και θα σου στειλω link. Χαρηκα συνονοματε,συνφορουμιτη :drinks:
 

Μηνύματα
2.291
Reaction score
5.175
Τα νεώτερα είναι πως δεν μπαίνει ούτε safe mode.

Windows XP setup cannot run under Safemode. Setup will restart now

Μάλιστα....
 

Μηνύματα
485
Reaction score
586
συγνώμη αν γράφτηκε και δε το είδα, το bios φορτώνει κανονικά και κολλάει πάντα στα windows?
 


Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Καλύτερα να στήσω ένα virtual xp μέσα σε 10αρια και να κάνω δουλειά μου.
Virtual windows ; πως το κάνουμε αυτο;;;
Πηρα καινούριο laptop και έχει windows 10.Στους καινούριους επεξεργαστές δεν μπαίνουν παλαιότερα windows οπότε αναγκαστικά έχω κρατήσει και το παλιό laptop για κάποια προγράμματα που δεν τρέχουν στα 10 ούτε με update
 

Μηνύματα
2.291
Reaction score
5.175
Δεν το έχω κάνει, μη σε πάρω στο λαιμό μου. Το έχει κάνει ο συνεργάτης μου και δουλεύει άψογα.
Σίγουρα αν ψάξεις θα βρεις πως γίνεται.
 

Μηνύματα
2.125
Reaction score
5.580
Virtual windows ; πως το κάνουμε αυτο;;;
Πηρα καινούριο laptop και έχει windows 10.Στους καινούριους επεξεργαστές δεν μπαίνουν παλαιότερα windows οπότε αναγκαστικά έχω κρατήσει και το παλιό laptop για κάποια προγράμματα που δεν τρέχουν στα 10 ούτε με update
Θελει λιγο διαβασμα για να το στησεις αλλα μετα κανεις καποια πραγματα που δεν μπορεις αλλιως.
 


Μηνύματα
2.125
Reaction score
5.580
Και δε γονατίζει επεξεργαστή και ίσως και το σκληρό;
Ρυθμιζεις ποση μνημη και ποσο σκληρο θα παρει το καθε virtual machine και με συγχρονους επεξεργαστες με πολλους πυρινες δεν εχεις θεμα.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Ρυθμιζεις ποση μνημη και ποσο σκληρο θα παρει το καθε virtual machine και με συγχρονους επεξεργαστες με πολλους πυρινες δεν εχεις θεμα.
πρέπει στο bios να ενεργοποιήσεις το virtualization technology στο menu του cpu
 

Μηνύματα
2.291
Reaction score
5.175
Τα νεώτερα έχουν ως εξής:
Εγινε format, μπήκε φρέσκια κόπια xp και ενώ για καμιά ώρα χθες βράδυ ήταν όλα καλά με restart και προγράμματα, σήμερα κάνει πάλι τα ίδια.....
Τώρα δεν κολλάει στο boot logo αλλά κάνει μόνο του restart στο boot logo.....
Δουλειά βρήκαμε....
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.525
Reaction score
5.711
Όταν λένε οι ειδικοί κάτι να ακούτε.

Έχεις πρόβλημα στο hardware.
Όσα φορματ και να κάνεις πάλι εκεί θα καταλήγεις.

Αν δεν λύσεις το πρόβλημα δεν θα δουλέψεις ούτε σε Win XP ούτε σε 7 ούτε σε 10.
Όταν έχει χάσει το αμάξι σου τα υγρά των φρένων με όποιο τρόπο και να πατήσεις τα πεντάλ δεν θα δουλέψουν τα φρένα :p
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.627
Μηνύματα
2.868.480
Members
37.942
Νεότερο μέλος
mdim051
Top