KEF

Μηνύματα
4
Reaction score
2
Καλησπέρα σας ενδιαφέρομαι να φτιάξω το πρώτο μου setup με ενεργά ηχεία και προσανατολίζομαι στα kef lsx.
Υπάρχει κάποιος που να τα έχει ή να τα έχει ακούσει για να μου δώσει μια γνώμη ή να μου προτείνει κάτι σε ανάλογη τιμή?
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
εχω ακουσει και τα παθητικα παλιοτερα (περισσοτερο) και τα ενεργα (πολυ λιγη ωρα)
ειναι μικρα αρκετα δημοφιλη ηχεια τα οποια δεν θα σου γεμισουν ενα δωματιο σαλονιου πχ με μουσικη
για μικρη αποσταση ακροασης (nearfield) ειναι μια χαρα με αρκετους fun ανα τον κοσμο

Νομιζω υπηρξε αγγελια πωλησης τους εδω μεσα προσφατη
 

gid

Μηνύματα
7.319
Reaction score
8.541
Καλώς το φίλο,

Θα πρέπει να δώσεις κάποια βασικά και απαραίτητα στοιχεία:
  • χρήση που θα κανεις (πηγές)
  • διαστάσεις χώρου
  • απόσταση ακρόασης
  • απόσταση ηχείων
  • προϋπολογισμός
 

Μηνύματα
4
Reaction score
2
Καλώς το φίλο,

Θα πρέπει να δώσεις κάποια βασικά και απαραίτητα στοιχεία:
  • χρήση που θα κανεις (πηγές)
  • διαστάσεις χώρου
  • απόσταση ακρόασης
  • απόσταση ηχείων
  • προϋπολογισμός
  • spotify / ίσως σύνδεση με πικαπ
  • χώρος 5χ5.50
  • θα τοποθετηθουν σε γραφείο (απόσταση υπολογιστή)
  • ~ 2 μετρα
 

Μηνύματα
1.391
Reaction score
1.083
Όσες φορές τα άκουσα (παθητικά + ενεργά) με άφησαν αδιάφορο. Στην ίδια τιμή προτείνω τα Neumann εναλλακτικά. Υπάρχουν αρκετά μόνιτορ στη κατηγορία μέχρι 1000 ευρώ με διαφορετικά χαρακτηριστικά και φυσικά ηχητικής & κατασκευαστικής ποιότητας.
 

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.568
Καλησπέρα σας ενδιαφέρομαι να φτιάξω το πρώτο μου setup με ενεργά ηχεία και προσανατολίζομαι στα kef lsx.
Υπάρχει κάποιος που να τα έχει ή να τα έχει ακούσει για να μου δώσει μια γνώμη ή να μου προτείνει κάτι σε ανάλογη τιμή?
θελεις ενεργα ή ενεργα με δικτυακες δυνατοτητες και dac? Θα τα δουλευεις μονο με υπολογιστη ή και χωρις ? Εχεις καποιο dac ηδη ή εστω καποια καλη καρτα ηχου στον υπολογιστη σου?
 


Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Καλησπέρα σας ενδιαφέρομαι να φτιάξω το πρώτο μου setup με ενεργά ηχεία και προσανατολίζομαι στα kef lsx.
Υπάρχει κάποιος που να τα έχει ή να τα έχει ακούσει για να μου δώσει μια γνώμη ή να μου προτείνει κάτι σε ανάλογη τιμή?
Διάβασε πρώτα εδώ τον δάσκαλο, για να δεις τι περίπου ηχεία θα χρειαστείς και μετά ψάχνεις για το κατάλληλο ενεργό (γιατί αυτά τα μικροσκοπικά KEF είναι για να ακούς από 1 μέτρο)
https://www.avsite.gr/forum/threads/Αγοράζοντας-ηχεία.58727/
 

Μηνύματα
4
Reaction score
2
θελεις ενεργα ή ενεργα με δικτυακες δυνατοτητες και dac? Θα τα δουλευεις μονο με υπολογιστη ή και χωρις ? Εχεις καποιο dac ηδη ή εστω καποια καλη καρτα ηχου στον υπολογιστη σου?
με δικτυακες δυνατοτητες..και με υπολογιστη και χωρις..
 

Μηνύματα
4
Reaction score
2
Διάβασε πρώτα εδώ τον δάσκαλο, για να δεις τι περίπου ηχεία θα χρειαστείς και μετά ψάχνεις για το κατάλληλο ενεργό (γιατί αυτά τα μικροσκοπικά KEF είναι για να ακούς από 1 μέτρο)
https://www.avsite.gr/forum/threads/Αγοράζοντας-ηχεία.58727/
θα τοποθετηθουν σε γραφείο (απόσταση υπολογιστή)
 


Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.568
με δικτυακες δυνατοτητες..και με υπολογιστη και χωρις..
τοτε ξεχνας τα συμβατικα ενεργα,εκτος και αν παρεις και κατι αλλο. Δηλαδη ενα ζευγαρι ενεργα,ενα usb dac για χρηση με τον υπολογιστη και για χρηση εκτος υπολογιστη κατι σαν το yamaha wxad-10,wxc-50.Tα kef εχουν το καλο της ευελιξιας (ολα σε ενα),αλλα σαν ενεργο ηχειο δεν ειναι και τιποτα το ιδιαιτερο (κανονικα πρεπει να συγκριθει με ενεργα στη μιση τιμη απο οσο κοστιζει). Ειναι βεβαια και το ντιζαιν,το prestige του ονοματος κλπ. Aν θελεις αυτα ομως,τοτε καλο θα ηταν να παρεις και ενα ενεργο υπογουφερ (εχουν εξοδο στην πισω πλευρα).
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.104
Reaction score
2.740
πανεμορφα ομως ε... αφηστε τον να τα παρει για design βρε παιδια! και μετα παιρνει και αντρικα ηχεια οκ!
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top