Από nordost σε κάτι άλλο !!!


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Εντάξει ρε 35.000, πάλι επίπεδη φαίνεται!!

Ένας πιλότος, όσο ψηλά και αν πετάξει θα βλέπει τη γη επίπεδη. ...
Τεχνικές δυσκολίες στον εν λόγω παραλληλισμό...Όσο ανέρχεται το ύψος πτήσης ,αυξάνεται η ευχέρεια να διακρίνεται η καμπυλότητα στον ορίζοντα.
χαχαχα
και γω που νόμιζα ότι δεν έχεις χιόύμορ!!... :roflmao: :roflmao: :roflmao:
καλό ε!!..
μπράβο ντόκτορ, απλά λέρωσα με καφέ τη μπλούζα μου!
μου βγήκε απ τη μύτη!!
να΄σαι καλά!
καιρό είχα να γελάσω τόσο!!:laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh:
Ορισμένες απαντήσεις αξίζει να δίδονται...εμπράκτως. :)
 

TGD

Μηνύματα
7.133
Reaction score
7.172
Κι εγώ επίπεδη τη βλέπω. Είναι επίπεδη. Δεν ξέρετε εσείς.
Το ότι η Γη είναι στρογγυλή είναι γνωστό εδώ και δυο χιλιάδες χρόνια και βάλε. Δεν χρειάζεται να την δεις από πάνω, απλά χρειάζεται να κοιτάς επάνω. Βλ. κατάρτια πλοίων, διαφορετικά άστρα στον ουρανό, περίμετρος της γης...
Ούτε στο Μεσαίωνα νόμιζαν ότι η Γη είναι στρογγυλή. Μόνο ο Κοσμάς ο Ινδικοπλευστής το λέει αυτό. Και ο Γαλλιλαιος καταδικάστηκε γιατί είπε ότι "η Γη κινείται" όχι ότι "η Γη είναι στρογγυλή".
 

Μηνύματα
7.256
Reaction score
11.799
Το ότι η Γη είναι στρογγυλή είναι γνωστό εδώ και δυο χιλιάδες χρόνια και βάλε. Δεν χρειάζεται να την δεις από πάνω, απλά χρειάζεται να κοιτάς επάνω. Βλ. κατάρτια πλοίων, διαφορετικά άστρα στον ουρανό, περίμετρος της γης...
Ούτε στο Μεσαίωνα νόμιζαν ότι η Γη είναι στρογγυλή. Μόνο ο Κοσμάς ο Ινδικοπλευστής το λέει αυτό. Και ο Γαλλιλαιος καταδικάστηκε γιατί είπε ότι "η Γη κινείται" όχι ότι "η Γη είναι στρογγυλή".
Εγώ ξέρω καλύτερα. Δεν ξέρεις εσύ.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.345
Reaction score
125.285
Το ότι η Γη είναι στρογγυλή είναι γνωστό εδώ και δυο χιλιάδες χρόνια και βάλε.
Υπάρχει μια ομάδα ανθρώπων που ακόμα και την σήμερον ημέρα δεν δέχεται αυτό που λες.:lol:

Πριν 2 χιλιετίες, ήταν περισσότεροι.

Πιθανώς να φορούσαν στολές και να έκαιγαν τίποτα αντιρρησίες. Δεν είμαι τόσο καλός στην ιστορία. :tongue:
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Ορισμένες απαντήσεις αξίζει να δίδονται...εμπράκτως. :)
καλά βρε!!
τι σας έπιασε σήμερα???
τέτοιο χιούμορ πια??
ευτυχώς, γιατί η τηλεόραση έχει καταντήσει βαρετή, όλο με το κορονοιό ασχολείται!
λίγο γέλιο δε βλάπτει!:smile::smile:
συγχαρητήρια για μια ακόμα φορά!
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Καλημέρα παιδιά και καλό μήνα.
Η απάντηση είναι απλή και δόθηκε και είναι αυτή.
Σε 2καναλο δεν νομιζω οτι χρειαζεσαι eq σε ένα περιποιημένο χωρο με τα κατάλληλα ηχεία.
Όταν τα φτιάξεις αυτά παίζεις και με κάνα καλώδιο καλύτερο αυτών που στοιχίζουν 2-3 ευρώ.
Τα υπόλοιπα με τα καλώδια του χιλιάρικου και πάνω είναι τρολιές καθαρά για τους γνωστούς λόγους..
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Υπάρχει μια ομάδα ανθρώπων που ακόμα και την σήμερον ημέρα δεν δέχεται αυτό που λες.:lol:

Πριν 2 χιλιετίες, ήταν περισσότεροι.

Πιθανώς να φορούσαν στολές και να έκαιγαν τίποτα αντιρρησίες. Δεν είμαι τόσο καλός στην ιστορία. :tongue:
τώρα περιορίζονται στο να καίνε καλώδια..
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
καλά βρε!!
τι σας έπιασε σήμερα???
τέτοιο χιούμορ πια??
ευτυχώς, γιατί η τηλεόραση έχει καταντήσει βαρετή, όλο με το κορονοιό ασχολείται!
λίγο γέλιο δε βλάπτει!:smile::smile:
συγχαρητήρια για μια ακόμα φορά!
Το χιούμορ αξίζει να γίνεται πιο δημιουργικό όταν οι καταστάσεις...δεν αστειεύονται καθόλου. :Α
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Για να το πούμε πιο απλά.
Η θέαση της γής από το πιλοτήριο , έχει εντελώς άλλη προοπτική από την θέαση της γης από τα πλα"ινά παράθυρα.
Από μπροστά φαίνεται ότι υπάρχει μία μικρή καμπυλότητα στα 35000 πόδια. Οσο ανεβαίνεις , γίνεται πιο ορατή αυτή.
Στα 43000 είναι αρκετά ορατή, ύψος που πετάνε κάποια μεγάλα πολιτικά αεροπλάνα σε διηπειρωτικές πτήσεις.
Στα 50 και 55000 που πετάνε λίγα business jets όπως το gulfstream v είναι κανονικά ορατή η καμπυλότητα.
Ομως!, όπως σου είπε και ο Κώστας , η άγνοια σκοτώνει.
Τεχνικές δυσκολίες στον εν λόγω παραλληλισμό...Όσο ανέρχεται το ύψος πτήσης ,αυξάνεται η ευχέρεια να διακρίνεται η καμπυλότητα στον ορίζοντα.
Δε λέμε κάτι διαφορετικό. Αν μείνουμε απλά στην εμπειρική μέσω αίσθησης παρατήρηση, αγνοώντας τις συνθήκες κάτω από την οποία αυτή γίνεται και την υπάρχουσα επιστημονική γνώση γύρω από αυτό που παρατηρούμε, μπορούμε να οδηγηθουμε σε λάθος και αυθαίρετα συμπεράσματα. Πού διαφωνούμε σε αυτό;
 


Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.174
Εντάξει ρε 35.000, πάλι επίπεδη φαίνεται!!

Πέρα από την πλάκα, αυτό είναι ένα τυπικό παράδειγμα του πώς η εμπειρική παρατήρηση, βασισμένη μόνο στις ανθρώπινες αισθήσεις και απογυμνωμενη από την υπάρχουσα συσσωρευμενη επιστημονική γνώση, μπορεί να οδηγήσει σε εντελώς λάθος και αυθαίρετα συμπεράσματα.
Ένας πιλότος, όσο ψηλά και αν πετάξει θα βλέπει τη γη επίπεδη. Ένας αστροναύτης όμως θα τη βλέπει σφαιρική. Αν λοιπόν βασιστούμε μόνο στην εμπειρία που προκύπτει τη δεδομένη στιγμή μέσω της όρασης τους, αγνοώντας όλη την επιστημονική γνώση που υπάρχει γύρω από το θέμα, γιατί θα πρέπει να δεχτούμε πως είναι σφαιρική όπως τη βλέπει ο ένας και όχι επίπεδη όπως τη βλέπει ο άλλος;
Σε αυτά τα δύο.
 




Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.550
Reaction score
37.786
:king:απο Νορντοστ μονο σε πχιο ακριβο Νορντοστ και πληρη γειωση και τα λοιπα παραφερναλια ρεβματως :beach:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.345
Reaction score
125.285
απο Νορντοστ μονο σε πχιο ακριβο Νορντοστ
Όχι ρε, εμένα μ'αρεσουν τα σκληρά καλώδια, να τα χώνω σε σουπλίν να μαλακώνουν.
Άλλα κ@υλα να τους σπας τον τσαμπουκα.
Στρώσιμο και αηδιες, σουπλίν λέμε.
 

P

PMC

Guest
Πιθανώς να φορούσαν στολές και να έκαιγαν τίποτα αντιρρησίες.

Πρόταση για κάποιες συμπεριφορές εντός φόρουμ είναι αυτό ?
Δε λέμε κάτι διαφορετικό. Αν μείνουμε απλά στην εμπειρική μέσω αίσθησης παρατήρηση, αγνοώντας τις συνθήκες κάτω από την οποία αυτή γίνεται και την υπάρχουσα επιστημονική γνώση γύρω από αυτό που παρατηρούμε, μπορούμε να οδηγηθουμε σε λάθος και αυθαίρετα συμπεράσματα. Πού διαφωνούμε σε αυτό;

Συμφωνώ σε αυτά που υποστηρίζεις - διαφωνώ με το ύφος .
Μακάρι να είχαν όλοι τριννοβ να γράφανε στα π@π@ρια τους τα καλωδια ......
Όχι ρε, εμένα μ'αρεσουν τα σκληρά καλώδια, να τα χώνω σε σουπλίν να μαλακώνουν.
Άλλα κ@υλα να τους σπας τον τσαμπουκα.
Στρώσιμο και αηδιες, σουπλίν λέμε.

Τα καλωδια που είχες αγοράσει παλιότερα όταν την έψαχνες έτσι.....τα έχεις ακόμα ?
Μήπως να κανεις τίποτα προσφορές ?
Όχι για μένα .....για τα φτωχά τα παιδιά που τα λυπάστε όταν τα πιάνουν κορόιδα οι πονηροί έμποροι....:lolsign:
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Αν ήταν να ακούμε την μουσική μέσω της επιστήμης θα ήταν βαρετό, καλή η επιστήμη αλλά προτιμώ το αυτί μου και ας ακούει λάθος σε σχέση με άλλους, το χόμπι το απολαμβάνεις για τον εαυτό σου όχι για τους άλλους, αν καταλάβατε απλά ζητάω άποψη η τελική απόφαση θα παρθεί από τα δικά μου κριτήρια.
 

Attachments



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.865.235
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top