Από nordost σε κάτι άλλο !!!


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
Όχι ρε, εμένα μ'αρεσουν τα σκληρά καλώδια, να τα χώνω σε σουπλίν να μαλακώνουν.
Άλλα κ@υλα να τους σπας τον τσαμπουκα.
Στρώσιμο και αηδιες, σουπλίν λέμε.
.. ετσι κυριε EAR και σιδερωμα μετα...για το τσαμπουκα...ασιδερωτα..ουτε να τα βλεπω! :beach:
προτινω καζολιν με αρωμα φρεσκαδας και για το πλυντηριο δισκων.. αν και εκει μπορεις να βαλεις απορυπαντικο για μαβρα (καταραμπρα)... :king:
ΥΓ: θα παραδεχομουν οντως τους η γη ειναι επιπεδη καλωδιαδες αν ειχαν ανοιξει θεμα "εχω το Χ καλωδιο τι ενισχυτη να παρω" .. τοτε ναι το πιστευουν πραγματικα.. :boast:
 
Last edited:

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Ανοησίες.

Όχι μόνο είναι επίπεδη η γη, αλλά και αναδιπλούμενη, σα τα καινούρια σαμσουνγκ.

View attachment 159572
νομίζω πλέον όλοι καταλάβαμε τις επιστημονικές αντιρρήσεις σου επί των καλωδίων!! :tongue: :tongue:
 


Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
απ
Σας κάνουν δώρο καλώδια και σου λένε διάλεξε ανάμεσα σε nordost mogami belden τι θα διαλέγατε?
Απεταξάμην τα καλώδια και συντάσσομαι με το μπουγαδόσυρμα


Σε λίγο θα βάλω το kondo άντε να δούμε τι θα ακούσουμε
 

Attachments

Last edited:


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Σας κάνουν δώρο καλώδια και σου λένε διάλεξε ανάμεσα σε nordost mogami belden τι θα διαλέγατε?
Όποιο δεν επηρεάζει το σήμα. Και δεν με νοιάζει καθόλου τι μάρκα είναι.

Εγω προσωπικά τα audioquest και τα van der hul που ειχα κάποτε τα χάρισα.
 


Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Οι καλωδιάδες , όχι όλοι , μερικοί είσαστε τόσο αδιάβαστοι , που δεν θυμάστε προ χρόνων κάτι επικές μάχες , μεταξύ σας , για αντ/ση των καβλωδίων , των ηχείων με χοντρό πηνιόσυρμα , το εμαγέ , που τυλίγουμε μεγάλα πηνία για γούφερ.
Τότε είχε γίνει κανονικός πόλεμος. Το κουφό είναι ότι μιά χαρά ΄'επαιζε το πηνιόσυρμα. Και ως εκ τούτου κάποιοι μιλάγανε και για ατσάλινο μπουγαδόσυρμα.
Το θυμάστε?
Όποιο δεν επηρεάζει το σήμα. Και δεν με νοιάζει καθόλου τι μάρκα είναι.

Εγω προσωπικά τα audioquest και τα van der hul που ειχα κάποτε τα χάρισα.
Ασχιετε. :fuckyou: :lolsign:
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Οι καλωδιάδες , όχι όλοι , μερικοί είσαστε τόσο αδιάβαστοι , που δεν θυμάστε προ χρόνων κάτι επικές μάχες , μεταξύ σας , για αντ/ση των καβλωδίων , των ηχείων με χοντρό πηνιόσυρμα , το εμαγέ , που τυλίγουμε μεγάλα πηνία για γούφερ.
Τότε είχε γίνει κανονικός πόλεμος. Το κουφό είναι ότι μιά χαρά ΄'επαιζε το πηνιόσυρμα. Και ως εκ τούτου κάποιοι μιλάγανε και για ατσάλινο μπουγαδόσυρμα.
Το θυμάστε?


Ασχιετε. :fuckyou: :lolsign:
Ναι.. , αυτοί με το ατσάλινο μπουγαδοσυρμα, μετά το γύρισαν στο πολυκάναλο και στα ενεργά!!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Δεν υπάρχουν λόγοι να μη παίζει καλά.

Το απλό πηνιοσυρμα.

Φυσικά και γω το είχα δοκιμάσει, και πολλοί άλλοι, με πολύ θετικά αποτελέσματα.

Και ακόμα και τώρα πωλείται, σε ιδιαιτέρως τσουχτερές τιμές, καλυμμένο μέσα σε χοντρές κι όμορφες κάλτσες, που πωλούνται σε κόστος για μήνυση.

Και για ηχεία, και για ρεύμα, μια χαρά πουλιέται το απλό πηνιοσυρμα.

18ml5h5v4lm8kjpg.jpg
 


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Ναι καλά , και οι άλλοι με το πηνιόσυρμα τι έκαναν?
Ακροάσεις..οι άλλοι έκτοτε ακόμη προσπαθούν να Ισοσταθμισουν το σύστημα τους!!!...
Εδώ και 10 χρόνια περίπου!!!
Που θα πάει, κάποτε θα τα καταφέρουν..
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Συμφωνώ σε αυτά που υποστηρίζεις - διαφωνώ με το ύφος .
Μακάρι να είχαν όλοι τριννοβ να γράφανε στα π@π@ρια τους τα καλωδια ......
Στον Λέανδρο πες τα αυτά... ;)
Αν κάποιος λοιπόν μπορεί να πλησιάσει αρκετά τον τρίνοβ, τί πιστεύεις ότι πρέπει να κάνει; Να παίξει με καλώδια ή να μιμηθεί τον τρίνοβ?

Αν ήταν να ακούμε την μουσική μέσω της επιστήμης θα ήταν βαρετό, καλή η επιστήμη αλλά προτιμώ το αυτί μου και ας ακούει λάθος σε σχέση με άλλους, το χόμπι το απολαμβάνεις για τον εαυτό σου όχι για τους άλλους, αν καταλάβατε απλά ζητάω άποψη η τελική απόφαση θα παρθεί από τα δικά μου κριτήρια.
Το μυστικό είναι να στήνεις με την επιστήμη και να κουρδίζεις με το αυτί.
 


P

PMC

Guest
Αν κάποιος λοιπόν μπορεί να πλησιάσει αρκετά τον τρίνοβ, τί πιστεύεις ότι πρέπει να κάνει; Να παίξει με καλώδια ή να μιμηθεί τον τρίνοβ?
Να κάνει ότι γουστάρει αυτός!
Το τι έκανα εγώ το ξέρετε όλοι!
 


Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Στον Λέανδρο πες τα αυτά..
Tι να του πει?
Αυτός έχει φάει κόλλημα με τις ακουστές διαφορές.
Νομίζει πως εμείς ασχολούμαστε με το hi fi απο χθες το βράδυ.
Που να 'ξερε ο κακομοίρης...

Δηλαδή πόσες φορές πρέπει να γράψω εδώ μέσα την ιστορία με τον Mike K και τα καλώδια του Mark Levinson?

Τεσπα, όποιος θέλει διαβάζει και μαθαίνει.
Οι χρυσαυτιάδες ας κάνουν ότι θέλουν , μόνο να μη μας τα πολυζαλίζουν γιατί και η Ιώβεια υπομονή κάποτε τελειώνει.
 

P

PMC

Guest
Ναι, λέω βάσει της εμπειρίας σου, εσύ τί άκουσες;
Δεν είχα την δυνατότητα τον χρόνο και την διάθεση για πειράματα - ακροάσεις καλωδίων .
Ένα πράγμα που αποφεύγω - αν και είναι αντίθετο με το χόμπι - είναι να παιρνω καλωδια για ακρόαση. Νιώθω ότι αυτός που σου δίνει το καλώδιο θέλει να το αγοράσεις και δεν μου αρέσει στο τελοσ να τον απογοητεύσω .
Γενικά στην ζωή μου προσπαθώ να επιλέγω το σίγουρο μονοπάτι αν και όπως έχω απαντήσει και σε άλλο ποστ καταλαβαίνω πως ακούω σωστά στο σπίτι μου ,ξέρω όμως πως και κάποιος άλλος με διαφορετικές ενδεχόμενος επιλογές να ακούει πιο όμορφα.

Επαναλαμβάνω για όποιον δεν καταλαβε....
Άλλο το χόμπι και το ψάξιμο των καλωδίων και άλλο ο σωστός ηχος βάσει στάνταρ μετρήσεων.
Δεν αποκλείω στο μέλλον να ασχοληθώ με λαμπατα με πικαπ με καλωδια .....
Σε ένα άλλο ,σαφώς φθηνότερο σύστημα στο εξοχικό ισως που το χόμπι θα κάνει τις επιλογές και όχι η λογική.
Το σύστημα που έχω τώρα δεν αλλάζει σε τίποτε.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.121
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top