Σύνδεση των ίδιων ηχείων σε 2 ενισχυτές ταυτόχρονα ?

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
Θελω να μου εξηγήσεις τώρα, γιατι εχεις τέτοιο νταλκά με τη μπουρούχα!!!

Μου θυμίζει τη φάση που κάποιος φίλος εμφανίζεται με νέα γκομενα, φουλ ερωτευμένος να λιώνει, και αυτη να ειναι σαν θαλάσσιος ελέφαντας.

Γιατί ρε φίλε;

:headbang:
 

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
Θελω να μου εξηγήσεις τώρα, γιατι εχεις τέτοιο νταλκά με τη μπουρούχα!!!

Μου θυμίζει τη φάση που κάποιος φίλος εμφανίζεται με νέα γκομενα, φουλ ερωτευμένος να λιώνει, και αυτη να ειναι σαν θαλάσσιος ελέφαντας.

Γιατί ρε φίλε;

:headbang:
Δεν ισχύει σε αυτή την περίπτωση το "η γριά κότα έχει το ζουμί?" :gotcha:
 



Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Παντως για να σας τρελλανω, ετσι για τη φαση, να καραφλιασετε, εδω και κανα χρονο εχω μονιμα τα ηχεια συνδεδεμενα παντα σε 2 διαφορετικους ενισχυτες, απλα κλεινω τον εναν κ ανοιγω τον αλλον για να μην αλλαζω καλωδια.
καλο εε;

8-):fuckyou:
 

Μηνύματα
535
Reaction score
731
Παντως για να σας τρελλανω, ετσι για τη φαση, να καραφλιασετε, εδω και κανα χρονο εχω μονιμα τα ηχεια συνδεδεμενα παντα σε 2 διαφορετικους ενισχυτες, απλα κλεινω τον εναν κ ανοιγω τον αλλον για να μην αλλαζω καλωδια.
καλο εε;

8-):fuckyou:
Με ποιόν τρόπο;
 


Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Με ποιον αλλον τροπο θα μπορουσα να εχω δυο καλωδια σ ενα ηχειο;
απλα εχω κουμπωμενα δυο σετ καλωδιων επανω. Πολυ απλα. Τα οποια καταληγουν το καθε σετ σε αλλον ενισχυτη
 


Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Καλημέρα !
Υπάρχει η δυνατότητα να συνδέσουμε ταυτοχρονα τα ίδιο ζευγάρι ηχειων σε δύο ενισχυτές?
Εξηγω τι εννοώ ακριβώς.
Έχω έναν παλιό ενισχυτή, σε περίπτωση που αγοράσω και εναν δεύτερο καινούριο ενισχυτή θα μπορούσα να τους έχω συνδεδεμένους στα ιδια ηχεία χωρίς να χρειάζεται να βαζω-βγαζω καλώδια? Ποιος είναι ο τρόπος? Με ποιο εξαρτήμα ή τι άλλο πρέπει να κάνω?
Ευχαριστώ!
τέλει να τα κάψει;
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Γίνεται με ένα απλό κύκλωμα που θα επιλέγει αυτόματα όποιον από τους δύο είναι ανοιχτός. Εσύ δεν θα ασχολείσαι. Ουσιαστικά ένα relay που θα διεγείρεται με μια τάση από το trigger του καινούριου, που πιθανολογώ θα διαθέτει.
Καταλαβαίνεις πως μιλάμε για επιπλέον επαφές μεταξύ ενισχυτή και ηχείου και διαδρομή καλωδίου.

Πέτρο, σε ένα μεγάλο κατάστημα hi fi που είχα πάει πριν δύο μήνες άκουσα τα ίδια ηχεία από διαφορετικούς ενισχυτές χωρίς να αλλάξει καλώδια, κάτι τέτοιο θα πρέπει να είχε..
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Υπάρχουν ειδικά switchers στα καταστήματα και αλλού της κλάσσης brake before make, που χρησιμοποιούνται για αυτόν ακριβώς τον σκοπό. Αλλά έχουν πολλές εισόδους και ε΄ξοδους.
 

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Θελω να μου εξηγήσεις τώρα, γιατι εχεις τέτοιο νταλκά με τη μπουρούχα!!!

Μου θυμίζει τη φάση που κάποιος φίλος εμφανίζεται με νέα γκομενα, φουλ ερωτευμένος να λιώνει, και αυτη να ειναι σαν θαλάσσιος ελέφαντας.

Γιατί ρε φίλε;

:headbang:
Χαχαxa! Καλό όντως! Άλλα να σημειωσω ότι ταυτόχρονα υπερβαλεις!
Δεν ισχύει σε αυτή την περίπτωση το "η γριά κότα έχει το ζουμί?" :gotcha:
...και στην προκειμένη περίπτωση ο παππούς (fisher γαρ χαχχαχα ) :)
 
Last edited:


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.304
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top