Παρουσίαση συστήματος... PMC

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.348
Reaction score
79.324
Αυτό είναι το χόμπι.
Γιαυτο λέω κατεπαναληψη ότι άλλο πράγμα το χόμπι και άλλο η ακριβής αναπαραγωγή.....

Εσείς μερικές φορές μπερδεύεστε και μιλάτε κοροϊδευτικά για τους χομπίστες.
Όλοι είμαστε ελεύθεροι να ακολουθήσουμε οποίο δρόμο θελουμε ! Κάποιοι και τους δυο....( δρομουσ ) πικαπ ας πούμε έχετε και οι τρεις φίλοι μου . ........Εαρ, Δημήτρης, κοτσιδης.
Για μένα το χόμπι είναι να ακούω μουσική. Όχι να ακούω διαφορές μεταξύ υποδεέστερων συσκευών. Θα ακούσω και πικαπ, όχι για να ακούσω πικαπ αλλά γιατι εχω δίσκους που δεν τους βρίσκω ψηφιακά. Δεν θα κάτσω να κάνω συγκριση μεταξύ δίσκων βινυλίου και ψηφιακού που τα εχω και τα δυο, δεν εχει κανένα νόημα. Το εκανα πριν χρόνια, μου έφυγε η απορία. Και σε καμία περίπτωση δεν πρόκειται να ακούσω πλέον τίποτα, ούτε καν πικαπ, απο δυο ηχεία μόνο, μόνο upmix. Ειναι συντριπτικά καλύτερο, τερμα τα συγκριτικά.

Επίσης δεν αγοράζω συσκευές που κατασκευαστικά προσθέτουν εύηχη παραμόρφωση, και δεν αγοράζω καλώδια που κατασκευαστικά αλλάζουν την τονική ισορροπία. Το θεωρώ προσβολή προς τον καλλιτέχνη, σαν να βλέπω εναν πίνακα ζωγραφικής με πράσινα γυαλιά επειδή “μου αρέσει”.
Αλλο η λάμπα και άλλο το να βάλω μισό db έξτρα μπάσο.
Είμαι λάτρης της μουσικής και την σέβομαι, και όχι των συσκευών.

Και φυσικά δεν ακούω ούτε ειδήσεις στην τιβι χωρίς ισοστάθμιση.

Φτιάχνω το σύστημα όσο το δυνατόν σωστότερο, του ρίχνω ελάχιστο έξτρα αλατοπίπερο να μου αρέσει, και τέρμα.
Δεν θα πασαλείψω με μαγιονέζα και κέτσαπ το δημιούργημα του σεφ. Όχι ρε φίλε, δεν θα το κάνω, τον σέβομαι.

Δεν με νοιάζει τίποτα απο κει και μετά, μόνο η μουσική (και οι ταινίες φυσικά, αλλά λιγότερο).
Και η μουσική είναι ατελείωτη, δεν προλαβαίνω..δεν θα κάτσω να ακούω το ίδιο κομμάτι απο πεντε διαφορετικές πηγές, με δεκα διαφορετικά καλωδια για να βρω τις διαφορές. Δεν προλαβαίνω, εχω πολλή μουσική να ακούσω και είμαι 52 ετών, δεν προλαβαίνω.

Πιθανόν να εχω διαφορετικό χόμπι απο κάποιους εδώ μέσα...
 

P

PMC

Guest
Αυτό είναι το χόμπι των μηχανημάτων, και συμφωνώ με την ικανοποίηση που προσφέρει, την ξέρω καλά και την έχω ζήσει και την αναγνωρίζω και δεν έχω κανένα θέμα με αυτό, και θέλω κι εγώ κομμάτι από αυτήν την πίτα. ;)

Ωστόσο, παλεύω και θα συνεχίσω να παλεύω με τον κόσμο που έχει χαθεί απομονωμένος μέσα στο χόμπι αυτό, πιστεύοντας πως αυτό είναι το καλύτερο δυνατό στην αναπαραγωγή, χωρίς να έχει βρει στην άκρη του τούνελ την ικανοποίηση και την χαρά που προσφέρει η αληθινά πιστή αναπαραγωγή του ηχογραφημενου περιεχομένου, νομίζοντας πως αυτή αφορά ένα "στεγνό" και "επαγγελματικό - στουντιακό" άκουσμα χωρίς "χροιές" και δεξερωγωτι. ;)

Με σένα πάλευα μέχρι να βάλεις υλικά περιποίησης της ηχητικής του χώρου, μέχρι να πάρεις σαμπ, μέχρι να στήσεις πολυκάναλο. Δικαίως. Και το αναγνώρισες. Ένιωσες την χαρά και την ικανοποίηση αυτών των ουσιαστικών αναβαθμίσεων, είδες το φως της αληθινά υψηλής πιστότητας αναπαραγωγής, έληξε το θέμα. Τώρα παίξε όσο θες. :)

Εκνευρίζομαι με ανεπαρκή ηχεία και ενισχυτικά, με έλλειψη σαμπ, με έλλειψη ισοστάθμισης, με άδεια ντουβάργια χωρίς σωστή ηχητική περιποίηση, διότι αυτά είναι βασικά στοιχεία για την απόλαυση, όχι για τους "τύπους"...

Τες πα. Χόμπι είναι και κει πετάμε λεφτά, είτε μας περισσεύουν, είτε όχι. Έτσι πάει. Δεκτό. :drinks:
+1000:drinks:
Δηλαδή ο Γιάνννης μένει στα ορεινά, και συ παραλία; Πόσο απέχεις ευθεία γραμμή από τον Ιωάνννη;
Περίπου 450 χλμ
Για μένα το χόμπι είναι να ακούω μουσική. Όχι να ακούω διαφορές μεταξύ υποδεέστερων συσκευών. Θα ακούσω και πικαπ, όχι για να ακούσω πικαπ αλλά γιατι εχω δίσκους που δεν τους βρίσκω ψηφιακά. Δεν θα κάτσω να κάνω συγκριση μεταξύ δίσκων βινυλίου και ψηφιακού που τα εχω και τα δυο, δεν εχει κανένα νόημα. Το
Για μένα το χόμπι είναι να ακούω μουσική. Όχι να ακούω διαφορές μεταξύ υποδεέστερων συσκευών. Θα ακούσω και πικαπ, όχι για να ακούσω πικαπ αλλά γιατι εχω δίσκους που δεν τους βρίσκω ψηφιακά. Δεν θα κάτσω να κάνω συγκριση μεταξύ δίσκων βινυλίου και ψηφιακού που τα εχω και τα δυο, δεν εχει κανένα νόημα. Το εκανα πριν χρόνια, μου έφυγε η απορία. Και σε καμία περίπτωση δεν πρόκειται να ακούσω πλέον τίποτα, ούτε καν πικαπ, απο δυο ηχεία μόνο, μόνο upmix. Ειναι συντριπτικά καλύτερο, τερμα τα συγκριτικά.

Επίσης δεν αγοράζω συσκευές που κατασκευαστικά προσθέτουν εύηχη παραμόρφωση, και δεν αγοράζω καλώδια που κατασκευαστικά αλλάζουν την τονική ισορροπία. Το θεωρώ προσβολή προς τον καλλιτέχνη, σαν να βλέπω εναν πίνακα ζωγραφικής με πράσινα γυαλιά επειδή “μου αρέσει”.
Αλλο η λάμπα και άλλο το να βάλω μισό db έξτρα μπάσο.
Είμαι λάτρης της μουσικής και την σέβομαι, και όχι των συσκευών.

Και φυσικά δεν ακούω ούτε ειδήσεις στην τιβι χωρίς ισοστάθμιση.

Φτιάχνω το σύστημα όσο το δυνατόν σωστότερο, του ρίχνω ελάχιστο έξτρα αλατοπίπερο να μου αρέσει, και τέρμα.
Δεν θα πασαλείψω με μαγιονέζα και κέτσαπ το δημιούργημα του σεφ. Όχι ρε φίλε, δεν θα το κάνω, τον σέβομαι.

Δεν με νοιάζει τίποτα απο κει και μετά, μόνο η μουσική (και οι ταινίες φυσικά, αλλά λιγότερο).
Και η μουσική είναι ατελείωτη, δεν προλαβαίνω..δεν θα κάτσω να ακούω το ίδιο κομμάτι απο πεντε διαφορετικές πηγές, με δεκα διαφορετικά καλωδια για να βρω τις διαφορές. Δεν προλαβαίνω, εχω πολλή μουσική να ακούσω και είμαι 52 ετών, δεν προλαβαίνω.

Πιθανόν να εχω διαφορετικό χόμπι απο κάποιους εδώ μέσα...

Γιαυτο είμαστε πολύ τυχεροί που έχουμε το avsite και μπορεί να μπαίνει όλος ο κόσμος που ασχολείται με τον ήχο που έχει αποριες και να βοηθάνε όλοι στην λύση του θέματος του....
Από τον χομπίστα που θα ρωτήσει για αλλαγή σε ic η σε phono ......
αλλά και ο hifiντελίστας που θα του προταθούν ενεργά , room treatments και ισοσταθμιση.

Όλα είναι καλά και σωστά....όσο πιο νωρίς το καταλάβουμε τόσο καλύτερα για όλους μας.
 
Last edited by a moderator:





costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.339
Reaction score
125.263
Ωραίο άλμπουμ. Σε βινύλιο.

View attachment 159718
Παρασύρεσαι. ;)

Το μαστερινγκ στο βινύλιο χρειάζεται υποχρεωτικά να κατέβει πολύ σε στάθμη, ώστε να χωρέσει το πικ στα φορτωμένα χαμηλά του δίσκου, διότι αλλιώς θα πηδάει η βελόνα από το αυλάκι..

Η δε διαφοροποίηση που επιτελείται με την Ρία στο μαστερινγκ, είναι άλλη μια παγίδα. Η Ρία αποεμφαση, που θα πρέπει να πραγματοποιηθεί στη συνέχεια, τροποποιεί τα σχετικά επίπεδα στάθμης, και ο τρόπος που αυτή γίνεται, θα επηρεάσει το τελικό αποτέλεσμα.

Η μέτρηση του δυναμικού εύρους της ηχογράφησης, θα μας δώσει τόσο υψηλότερες τιμές, όσο χαμηλότερη είναι η μέση στάθμη εγγραφής, ακόμα κι αν δε διαφοροποιείται τίποτε άλλο.

Το μέγιστο δυναμικό εύρος, είναι μιας Α αξίας, αλλά και πάλι παίζουν ρόλο αστάθμητοι παράγοντες.

Το συγκεκριμένο πολυκάναλο μαστερινγκ SACD που ακούω αυτή τη στιγμή, έχει τερατώδη δυναμικά και ασύλληπτες εξάρσεις χαμηλών, που είναι πρακτικώς αδιανόητο να χωρέσουν σε βινύλιο, βρίσκονται στο .1 κανάλι.

Απλώς είναι γενικώς υψηλή στάθμη η μέση στάθμη, γι'αυτό και αναγνωρίζεται από το ρουν με χαμηλό δυναμικό εύρος, γι'αυτό και το ακούω στο -31, αλλά το χτύπημα που βγάζει, είναι from another planet.

Μη μπερδευεσαι.... ;)
 
Last edited:

Μηνύματα
7.232
Reaction score
4.613
Καλημέρα Μάκη .

Έτσι όπως είναι αυτή τη στιγμή το σετ απ είναι πολύ εύκολο να συγκρίνεις τα πάντα.
Με ένα κουμπάκι μόνο στον bryston pb17 και αλλάζεις τα πάντα.

1. Ayon cd10 - bryston pb17 - (2 x) bryston 14bsst2 - pmc mb2 se xbd ( το ένα σύστημα )

2. ROON NUCLEUS - trinnov al 16 - ( pb17 σε by pass) -(2 x) bryston 14bsst2 - pmc mb2 se xbd + (2 x) svs bp16 ultra ( το άλλο)

Μη πιστέψετε ότι είναι εύκολα τα πράγματα απέναντι στον τριννοβ.

Ειδικά σε στάθμες πάνω από 100 dB η Προσθήκη και η διαχείριση των σαμπ προσφέρουν μια αίσθηση δύναμης και ελέγχου που δεν Ξεπερνιέται με τίποτα.
( τα σαμπ παίζουν από 50 κύκλους και κάτω.
Η δοκιμή να παίζουν από 80 και κάτω δεν στέφθηκε με επιτυχία αποκαλύπτοντας πολλά προβλήματα των svs να ακολουθήσουν . Από 50 και κάτω σε δοκιμές - με η χωρίς σαμπ - δεν είναι εύκολο να διακρίνεις τι παίζει κάθε φορά (σε χαμηλές στάθμες εως 85 dB. Δυνατά η διαφορα είναι αρκετά ακουστή )
Θα μπορούσα να σας δωσω συγκεκριμένα παραδείγματα από μουσικά κομμάτια και να το παίζω ριβιουρερ αλλά δεν θέλω να το κάνω.( είναι εύκολο πάντως)

Η διαφορα ( για μένα ) είναι υπέρ του ayon κυριως στην γλυκα και στην ζεστασιά που βγάζει σε όλο το φάσμα .
Είναι ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι που σίγουρα δεν έχει εύκολο νικητή.....
Γνωρίζω φυσικά πως μπορεί να μην παίζει ΣΩΣΤΑ . Αλλά παίζει ΟΜΟΡΦΑ.

Ο Μανώλης ο καστρουνης όταν κάναμε δοκιμές διέκρινε μια μικρή υπέροχη υπέρ του τριννοβ στην στερεοφωνικη εικόνα με τοποθέτηση της ορχήστρας λίγο καλύτερη σε ύψος και βάθος ...
Εγώ δυστηχως δεν μπορώ να καταλαβαίνω αυτή την διαφορα.

Για χροιές δεν θέλω να πω τίποτα .
Όταν περάσει η μπόρα θα έρθει ο λεανδρος και ελπίζω να γράψει ότι ακούσει.

Τελος Να πω πως οι συγκρίσεις αφορούν μόνο δικαναλο .
Μια χαρά λοιπόν .
Εγώ όμως σου ζήτησα εάν είναι εφικτό να συνδέσεις το cd player κατευθείαν πάνω στον τρινοβ αναλογικά .
Οπότε βρεις χρόνο επιχείρησε το
Δεχομεστα κ πμ εάν θες !
Συγχαρητήρια για το τρομερό σου σύστημα άλλη μια φορά .
Καταλαβαίνω απόλυτα κ γω τι εννοείς για τα svs .
Σε αυτό έχει δίκιο ο εαρ που λεει για Σάμπ στο Σάμπ ...
 
  • Like
Reactions: PMC


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.339
Reaction score
125.263
Δις ιζ SACD 5.1 και από κάτω το ρουν ενημερώνει για τη μέση διαβάθμιση δυναμικού εύρους.

Γενικά θα μπορούσε να καταλάβει εύκολα οποιοσδήποτε, πως αν έχεις 5-6 όργανα που βαράνε συνεχώς και ασταμάτητα σε φουλ στάθμες, δεν υπάρχει κανένα σημείο της μουσικής με χαμηλή στάθμη, ώστε να αποτυπωθεί μια μέτρηση υψηλού δυναμικού εύρους.

Αυτό όμως απέχει πολύ από το να ξέρεις πόσο ακριβώς βαράει κάθε ένα από αυτά τα όργανα ξεχωριστά. ;)

Τα υψηλότερα νούμερα σε δυναμικό εύρος ηχογραφήσεων, τα βρίσκεις εύκολα σε κλασική μουσική, όπου στο 85-95% του έργου η μέση στάθμη είναι πολύ πολύ χαμηλά, και σε ένα σημείο ρίχνει μια κορυφή, είτε με πνευστά είτε με κρούστα ή οτιδήποτε.

Και βλέπω σε τέτοια έργα συχνά δυναμικό εύρος πάνω από 25.

Αυτό όμως δε σημαίνει πως βαράει παραπάνω από το συγκεκριμένο έργο των gotan project, ούτε για πλάκα. ;)
 
Last edited:
  • Like
Reactions: PMC


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Παρασύρεσαι. ;)

Το μαστερινγκ στο βινύλιο χρειάζεται υποχρεωτικά να κατέβει πολύ σε στάθμη, ώστε να χωρέσει το πικ στα φορτωμένα χαμηλά του δίσκου, διότι αλλιώς θα πηδάει η βελόνα από το αυλάκι..

Η δε διαφοροποίηση που επιτελείται με την Ρία στο μαστερινγκ, είναι άλλη μια παγίδα. Η Ρία αποεμφαση, που θα πρέπει να πραγματοποιηθεί στη συνέχεια, τροποποιεί τα σχετικά επίπεδα στάθμης, και ο τρόπος που αυτή γίνεται, θα επηρεάσει το τελικό αποτέλεσμα.

Η μέτρηση του δυναμικού εύρους της ηχογράφησης, θα μας δώσει τόσο υψηλότερες τιμές, όσο χαμηλότερη είναι η μέση στάθμη εγγραφής, ακόμα κι αν δε διαφοροποιείται τίποτε άλλο.

Το μέγιστο δυναμικό εύρος, είναι μιας Α αξίας, αλλά και πάλι παίζουν ρόλο αστάθμητοι παράγοντες.

Το συγκεκριμένο πολυκάναλο μαστερινγκ SACD που ακούω αυτή τη στιγμή, έχει τερατώδη δυναμικά και ασύλληπτες εξάρσεις χαμηλών, που είναι πρακτικώς αδιανόητο να χωρέσουν σε βινύλιο, βρίσκονται στο .1 κανάλι.

Απλώς είναι γενικώς υψηλή στάθμη η μέση στάθμη, γι'αυτό και αναγνωρίζεται από το ρουν με χαμηλό δυναμικό εύρος, γι'αυτό και το ακούω στο -31, αλλά το χτύπημα που βγάζει, είναι from another planet.

Μη μπερδευεσαι.... ;)
Θα διαφωνησω για το θεμα του δυναμικου ευρους στο ψηφιακο αρχειο.

Τα χτυπηματα τα ακους,οπως και εννοειται ακους τα παντα αλλα με μικροτερο DR χανεις τις λεπτομερειες της εγγραφης και το αποτελεσμα ειναι ο ηχος να ακουγεται πιο κουραστικος και ως συνηθως θελεις να το χαμηλωσεις.

Ειναι φαινομενο ολων των συγχρονων ψηφιακων αρχειων να τα συμπιεζουν-οπως πολλοι το ξερουμε σαν loudness wars και τη μπαλλα εχουν παρει και το streaming και πολλες φορες τα μετα του 2000 CD.Η λυση σε αυτο το προβλημα ειναι τα παλια CD και τα αναλογικα φορμα,με το τελευταιο βεβαια να εχει και τα εγγενη δικα του μειονεκτηματα...
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Αυτό ήταν πάντως το πιο αστείο απ´ολα

:lolsign:
αγαπητέ γιατρέ!,
έχω πιστοποίημένα καλή ακοή, εξαίρετη γραφή και απόλυτα αντικειμενική κρίση!
Να είσαι σίγουρος, ότι ακούσω, ότι εντύπωση αποκομίσω,θα καταγραφεί όπως πρέπει κι όχι ..ότι να΄ναι!
Ειδικότερα δε, όταν ο οικοδεσπότης διακρίνεται από αντίστοιχου επιπέδου ευγένεια και ήθος όπως ο @jiovani75..
 


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.793
Reaction score
11.034
Καλά, δεν είπαμε ότι με DR 6 δεν βαράνε. Όλα μπορούν να βαράνε. Τόσα κόλπα υπάρχουν για να βαράνε, από soft clipping μέχρι side-chain compression. Ας μας τα πει ο alexis.

Αυτό δε σημαίνει ότι δεν παύουν να έχουν χαμηλή δυναμική περιοχή. Το οποίο σακς. Δεν εκστασιάζαμαι. Δεν με περιελίσσει (sic).

Για το βινύλιο δεν ξέρω πολλά, τους αριθμούς βλέπω και μαρέσουν. Έχω επίσης κάτι 45άρια maxi single στην αποθήκη που βαράγανε μια χαρά, όταν τα έπαιζα. Ωραία περιέλιξη.
 
Last edited:


Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Για μένα το χόμπι είναι να ακούω μουσική.
Είμαι λάτρης της μουσικής και την σέβομαι, και όχι των συσκευών.
Δυό προτάσεις και τέζα όλοι οι μηχανάκηδες! :drinks:


έχω πιστοποίημένα , εξαίρετη γραφή και απόλυτα αντικειμενική κρίση!
Γελάνε και οι συναγρίδες οι μισόκιλες.


ΩΡΛ αγαπητέ!
Για την κρίση (τρίτο)
:gotcha:
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.275
Reaction score
93.709
ΩΡΛ αγαπητέ!
ΩΡΛ να δίνει πιστοποιητικό αντικειμενικής κρίσης....that's a first... :lolsign:
Προς στιγμήν πήγε το μυαλό μου σε άλλη ειδικότητα. :whistling::roflmao:

εσάς ποιός?
Δεν διεκδικώ το αλάθητο αγαπητέ. Μόνο εσείς κι ο Πάπας, και για τον δεύτερο αμφιβάλλω τελευταία. :biggrin:
 


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
ΩΡΛ να δίνει πιστοποιητικό αντικειμενικής κρίσης....that's a first... :lolsign:
Προς στιγμήν πήγε το μυαλό μου σε άλλη ειδικότητα. :whistling::roflmao:



Δεν διεκδικώ το αλάθητο αγαπητέ. Μόνο εσείς κι ο Πάπας, και για τον δεύτερο αμφιβάλλω τελευταία. :biggrin:
θα με συγχωρέσεται, αλλά αναφερόμουν για την ακοή!
από την άλλη όμως, ακόμη για την κρίση να ήταν γιατί, σας φαίνεται παράξενο?
εδώ ορθοπεδικοί δίνουν πιστοποιήσεις ή μη ακουστικών χώρων και ηχοσυστημάτων!
πως λοιπόν σας ξενίζει???
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.582
Μηνύματα
2.864.953
Members
37.932
Νεότερο μέλος
JimmyP
Top