Παρουσίαση συστήματος... PMC

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Να με συμπαθάτε αλλά πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί το χόμπι είναι ή πρέπει να είναι η εναλλαγή μηχανημάτων.
Αρνούμαι να υιοθετήσω τέτοια λογική.
Χόμπι για μένα είναι ένα και είναι η μουσική. Δεν με ενδιαφέρει με τη παίζει.
Alexis, σωστα οσον αφορα το χομπι, αλλα μην ξεχναμαι οτι η υψηλη πιστοτης αναπαραγωγης ειναι ενα ξεχωριστο κεφαλαιο και στο φορουμ η παρουσια πολλων φιλων αυτο το σκοπο εχει, διαφορετικα ολοι θα ειμασταν στην κατηγορια πιο κατω με την μουσικη που ακουμε και τα γουστα μας.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Να με συμπαθάτε αλλά πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί το χόμπι είναι ή πρέπει να είναι η εναλλαγή μηχανημάτων.
Αρνούμαι να υιοθετήσω τέτοια λογική.
Χόμπι για μένα είναι ένα και είναι η μουσική. Δεν με ενδιαφέρει με τη παίζει.

@jiovani75 καλημέρα. Ερώτηση.
Γιατί επέλεξες CD player αντί να γκραμπάρεις όλους τους δίσκους και να ακούς από Roon που ήδη έχεις;
Έλειπε κάτι από αυτό που έπαιρνες;
Λες ότι το Αyon έχει μια "ζεστασιά" ή κάτι τέτοιο στον ήχο.
Προσπάθησες να φτιάξεις νέα Target Curve σύμφωνα και με τον πίνακα του Bob Katz και δεν σε ικανοποίησε το αποτέλεσμα ή δεν ήθελες να μπεις στην διαδικασία γκράμπ hard disks κλπ γιατί έτσι κ αλλιώς αγοράζεις CDs;

Πίνακας του Bob Katz για Audio Mastering.
View attachment 159869

Εννοείται ότι κουμάντο στη τσέπη σου δεν κάνει κανείς. Κουβέντα γίνεται. :)
Πως το χρησιμοποιούν αυτό το πινακάκι; Some help please, έστω και σε Pm! Thaaaanks!
 



alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Alexis, σωστα οσον αφορα το χομπι, αλλα μην ξεχναμαι οτι η υψηλη πιστοτης αναπαραγωγης ειναι ενα ξεχωριστο κεφαλαιο και στο φορουμ η παρουσια πολλων φιλων αυτο το σκοπο εχει, διαφορετικα ολοι θα ειμασταν στην κατηγορια πιο κατω με την μουσικη που ακουμε και τα γουστα μας.
Δεν αντιλέγω.
Παίρνεις τα μηχανήματα που μπορείς και είσαι ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα και τέλος.
Δεν παίρνεις μέχρι να πεθάνεις.
Άντε μια αλλαγή ακόμα στη μέση της διαδρομής. Για το δικάναλο αυτά. Για το πολυκάναλο αν τα νέα δεδομένα δεν συμβαδίζουν με τα θέλω σου και τις ανάγκες που μπορείς - θέλεις να υιοθετήσεις και μια φορά στα 10 χρόνια να αλλάζεις ΑV δεν τρέχει μια. Μη πω 15.
Κατα τ' άλλα αποκλείεται να μην έχεις φτάσει σε ένα σημείο πολύ νωρίτερα που να πεις "είναι ωραίο".
Οπότε η περιέργεια δεν αφορά την πιθανή αναβάθμιση ήχου (πιθανότητα είναι) αλλά την ικανότητα του μηχανήματος.
 

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Γιατί τα ψηφιακά characters απέχουν πάααααρα πολύ από το χαρατήρα ενός ηλεκτρικού κυκλώματος. Δεν το λέω γω αλλά αυτοί που χρησιμοποιούν και τα δυό στην παραγωγή.
Τι ακριβώς εννοείς μ'αυτο;
Θέλεις να γράψεις κάτι παραπανω;
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Τι ακριβώς εννοείς μ'αυτο;
Θέλεις να γράψεις κάτι παραπανω;
Κρίνω από τα characters της μέτρικ. Έχουν μία μικρή επίδραση στον ήχο. Π.χ. τα λαμπάτα characters. Καλά είναι αλλά με το ζόρι τα καταλαβαίνεις. Ενώ ένα λαμπάτο buffer το καταλαβαίνεις πιο πολύ. Και η παραμόρφωση των ψηφιακών, αν το παρακάνεις, ακούγεται χάλια. Το χαρακτήρα του ayon ας πούμε του Jo δύσκολα να τον βρεις σε dsp.

Νομίζω δεν είναι τυχαίο που οι επαγγελματίες πληρώνουν αρκετά για καινούργια, και χρησιμοποιούν ακόμη vintage, αναλογικά μηχανήματα επεξεργασίας (compressors, προ μικροφώνων, κλπ.)

Δεν ισχυρίζομαι ότι το σύγχρονο dsp δεν μπορεί να κάνει περισσότερα και καλύτερα. Ίσως αν το πληρώσεις πιο πολύ. Δεν ξέρω (και δε με νοιάζει και πολύ). Δηλ. με νοιάζει στο βαθμό που θα βγει dsp που θα απευθύνεται στον καταλαναλωτή και όχι στον επαγγελατία. Να μου κάνει να ακούγονται καλά το 80% της μουσικής που ακούω και που είνα ΓΤΠΚ. Να μη χρειάζεται να τα σκάμε στην Ayon. Γιατί, μη γελιέστε, γι αυτό και μόνο γι αυτό τα σκάμε στην Ayon.
 
Last edited:

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Νομίζω ότι στις επιλογές μηχανημάτων ακρόασης, οι όποιες μεταβολές στην σύνθεση του ηχοσυστήματος σε βάθος (όποιο) χρόνου, συμβαίνουν για τον απλό λόγο του δύναμαι.

Σίγουρα πίσω από το δύναμαι υποκρύπτεται σειρά νοητικών διεργασιών και ψυχικών καταναγκασμών, αλλά αυτό είναι προσωπικό ζήτημα του καθενός.
Κάποιος (κάποτε, κάπου) έλεγε ότι η βασική μας διαμόρφωση για τις μελλοντικές μας αποφάσεις, οφείλεται στους ανθρώπους που συναγελαζόμαστε και στή γνώση που συσσωρεύουμε.
 

P

PMC

Guest
Να με συμπαθάτε αλλά πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί το χόμπι είναι ή πρέπει να είναι η εναλλαγή μηχανημάτων.
Αρνούμαι να υιοθετήσω τέτοια λογική.
Χόμπι για μένα είναι ένα και είναι η μουσική. Δεν με ενδιαφέρει με τη παίζει.

@jiovani75 καλημέρα. Ερώτηση.
Γιατί επέλεξες CD player αντί να γκραμπάρεις όλους τους δίσκους και να ακούς από Roon που ήδη έχεις;
Έλειπε κάτι από αυτό που έπαιρνες;
Λες ότι το Αyon έχει μια "ζεστασιά" ή κάτι τέτοιο στον ήχο.
Προσπάθησες να φτιάξεις νέα Target Curve σύμφωνα και με τον πίνακα του Bob Katz και δεν σε ικανοποίησε το αποτέλεσμα ή δεν ήθελες να μπεις στην διαδικασία γκράμπ hard disks κλπ γιατί έτσι κ αλλιώς αγοράζεις CDs;

Καλημέρα Αλέξη.
Χρόνια τώρα πηγαίνοντας σε εκθεσεις ηχου μου είχε κάνει εντύπωση ο ηχος της συγκεκριμένης εταιρίας.
Είναι μια μικρή εταιρία που κατασκευάζει και πουλάει λιγα κομμάτια και όμως ο ιδιοκτητης - κατασκευαστής- μηχανικός - ηλεκτρονικός - και ότι άλλο φανταστείς .....της ayon audio ,Gerhard Hirt παίρνει βραβείο καλύτερου ηχου σε οποία έκθεση πάρει μέρος.
Το παλιό μου CD player αυτό της Sony το οποίο είχε εξαιρετικό ήχο για τα χρήματα που κοστίζει δυστηχως πνέει τα λοισθια....το remote control του μας είχε αφήσει από καιρό και δεν μπορούσα να βρω και να το αντικαταστήσω....βλέπεις είναι πάνω από 25 χρόνων μηχάνημα......( βλέπεις ποσό συχνά τα αλλάζω )

Έχω μια συλλογή από περίπου 2500δισκους cd.....δεν τους ακούω όλους βέβαια και έχω και κάποιους δίσκους εισαγωγής από Αμερική η αγορασμένους από Αμερική ( από όταν πήγαινα εκεί και έτρεχα αγώνες ιστιοπλοΐας ) οι οποίοι έχουν εξαιρετικό ήχο. Πραγματικά καμία σχέση με ευρωπαικούς δίσκους..... (αν θέλετε το πιστεύετε )
δεν νομίζω λοιπόν πως έπρεπε να ακυρώσω την συλλογή μου αυτή και να ακούω μόνο από το ροον. Το ροον που έχει πολύ καλό ήχο αλλά στα δικά μου αυτιά υπάρχει μια μικρή διαφορα όταν ακούς το cd από ένα καλό player.

Τώρα ....μου προτείνεις να γίνω μαστερας ! Να αντιγράψω τα cd μου σε σκληρούς και να τα ακούσω μέσω ροον κάνοντας εκουαλιζεισον.....προσθέτοντας η αφαιρώντας .....ζέστη! ! ! ......και μάλιστα σου βάζουν και λαικ οι haientαδές φίλοι μας .

Δεν ξέρω πως να το κάνω φίλε μου Αλέξη. Και νομίζω κανείς μας δεν ξέρει ! Γιατί αυτό το κάτι παραπάνω που κοστίζει τόσο ώστε να πουλάνε εκατομμύρια players στον κόσμο δεν μπορεί να το μάθει ο καθένας μας !
Ισως ο μπουτχιας μόνο γιατί και τις γνώσεις έχει και ´πειραγμένος ´ είναι ......εγώ δεν ξέρω και δεν προκειτε ποτέ να είμαι σίγουρος για το αποτέλεσμα της προσπάθειας μου . Αυτό που είμαι σίγουρος είναι ότι από όταν πήγαινα σε εκθεσεις και άκουγα τον ήχο της ayon , ήθελα να ακούω έτσι!

Αν εσυ πιστεύεις ότι μπορείς να πετύχεις αυτόν τον ήχο που έχει μια ζεστασιά η κάτι τέτοιο στον ήχο ( οπωσ Λες) εγώ δέχομαι να σε υποστηρίξω και όταν βγάλεις παρόμοιο ήχο να τον αγοράσω !
Η αλήθεια είναι ότι το έχω προσπαθήσει να το κάνω ( να φτιάξω μέσω τριννοβ δικό μου - ζεστό - ταργκετ κερβ )
Μόλις το είδε ο ντιμιφουτ με έκραξε. ( δίκιο είχε).

Αλέξη . Σε έχω γνωρίσει από κοντά και έχουμε πει και κανα δυο κουβέντες. Σε συμπαθώ να το ξέρεις .
Η ακριβής αναπαραγωγή είναι το ζητούμενο πάντα ( άλλο που όλοι οι θεοί (τουλ) του ηχου προτείνουν ταρκετ κερβς . ρυθμίσεις δηλαδή . Εκουαλαιζερ . Και μάλιστα όχι για τις κοτσάνες του χώρου. Εκουαλαιζερ προτείνουν όταν τα έχεις ισιώσει όλα . Για να ακούγονται ολες οι συχνοτητες. Για να ακούς μπασο)

Εγω δέχομαι και έχω και απορία να μετρηθεί το CD player και να δούμε τελικά τι προσθέτει και τι αφαιρεί από την αρχική παραγωγή. Να δούμε τι σκατα ακούω και μ αρέσει κιόλας.
Έτσι όπως είμαι εγώ τώρα μπορούν να βγουν συμπεράσματα για ολες τις απορίες μας....
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Η αλήθεια είναι ότι το έχω προσπαθήσει να το κάνω ( να φτιάξω μέσω τριννοβ δικό μου - ζεστό - ταργκετ κερβ )
Μόλις το είδε ο ντιμιφουτ με έκραξε. ( δίκιο είχε).
Επειδή το έκανες λάθος. Γίνεται πάντως, αλλά οπως λες δεν είναι απλό. Και είσαι και μακρυά.
 


TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.069
Έχω μια συλλογή από περίπου 2500δισκους cd.....
Αει γειά σου. Αυτή είναι η απάντηση σε όσους ρωτάνε γιατί δεν τα ριπάρουμε. Γιατί έχουμε άλλα πράγματα να κάνουμε από το να ροπάρουμε και να φορτώνουμε τη database με metadata...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Γιατί έχουμε άλλα πράγματα να κάνουμε
Όσοι δεν ριπάρατε μέχρι σήμερα λόγω έλλειψης χρόνου, έχετε άλλες 6-8 βδομάδες μπροστά σας με μπόλικο χρόνο ελεύθερο. Ξεκινήστε
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Το ριπαρισμα των cd είναι μια διαδικασία πολύ εύκολη, γρήγορη και ακριβής.
Και αποτελεί διαχρονικό backup δίσκων που έχουν αρκετές πιθανότητες να χαλάσουν.

Η αναπαραγωγή των ριπαρισμενων φλακ μέσω ρουν, είναι επίσης ακριβής, δεν τίθεται θέμα απωλειών ή οποιαδήποτε αλλοίωσης, αυτά είναι ξεπερασμένες παθογένειες του παρελθόντος.

Η διαχείριση μίας μεγάλης μουσικής βιβλιοθήκης μέσω ρουν, δεν έχει αντίπαλο...

Τέλος, στα χέρια του "επιδέξιου", και με τα κατάλληλα εργαλεία, είναι απολύτως εφικτό να δώσεις μέσω DSP την ισοστάθμιση αυτή που θα σου "αρέσει", αυτό είναι το μόνο βέβαιο. ;)
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Τώρα ....μου προτείνεις να γίνω μαστερας ! Να αντιγράψω τα cd μου σε σκληρούς και να τα ακούσω μέσω ροον κάνοντας εκουαλιζεισον.....προσθέτοντας η αφαιρώντας .....ζέστη! !
Όλα τα μηχανήματα πάνω κάτω αυτό κάνουν. Έχουν μια συγκεκριμένη σφραγίδα πάνω στο EQ και αυτό οι reviewers κλπ το λένε χαρακτήρα και δεν είναι τίποτε άλλο παρά η προσωπική άποψη του σχεδιαστή πάνω στο ήχο.
Για αυτό και τα στουντιακα τα λέμε φλατ. Δεν έχουν κανένα EQ πάνω τους. Ότι μπαίνει βγαίνει.

IMG_20200113_184642.jpg

Αυτός ο πίνακας λέει κάποια πράγματα πάνω από την πορτοκαλί μπάρα και κάποια από κάτω.

Για το warm πχ ανεβάζουμε τα EQs εκεί που λέει αριστερά πάνω και/ή κατεβάζουμε τα άλλα που είναι δεξιά κάτω.

Το Ayon πχ έχει μια από τις εκατοντάδες πιθανές ηχητικές "σφραγίδες" πάνω στο EQ αυτού του πίνακα.
Θεωρώ βέβαια αδύνατο αυτό να έρθει με το αυτί. Αλλά πάλι πιστεύω ότι σίγουρα γίνεται. Με κάποιο τρόπο.


Η ακριβής αναπαραγωγή είναι το ζητούμενο πάντα
Μετά από αυτά που έχω μάθει διαβάζοντας πιστεύω ότι αυτό το πράγμα δεν υπάρχει στο χώρο του High End έτσι όπως τον θέλει η αγορά.
Δεν γίνεται να ψάχνουμε την ακρίβεια την στιγμή που προσθέτουμε απόψεις σχεδιαστών στην αλυσίδα.

Όλοι ψάχνουμε ένα συγκεκριμένο eq, με διαφορετικούς τρόπους.

Αν πχ θες να δεις σε ένα γεγονός πραγματικά τη έγινε ζητώντας αληθινή περιγραφή ψάχνεις όσα περισσότερα πλάνα μπορείς από όλες τις διαθέσιμες κάμερες που (αν) ήταν εκεί.
Δεν ζητάς την περιγραφή 5-10 ατόμων.
Κάθε ένας θα σου πει τη είδε σύμφωνα με τα φίλτρα που έχει αναπτύξει στα χρόνια.

Αν τώρα και εγώ είχα 2500 CDs όπου αρκετά από αυτά δεν θα υπήρχαν σε Tidal κλπ και ήθελα να τα ακούω, πιθανότατα και εγώ CD player θα έπαιρνα.

:drinks:
Και αποτελεί διαχρονικό backup δίσκων που έχουν αρκετές πιθανότητες να χαλάσουν
Εδώ που τα λέμε περισσότερες πιθανότητες έχει να χαλάσει ο δίσκος με τα ριπαρισμένα παρά το CD. ;)

Μη μου πείτε ότι αγοράζει κάποιος 10TB για να να δουλέψει τα 5TB backup. Ένας στους 1000.
 
Last edited:


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Το ριπαρισμα των cd είναι μια διαδικασία πολύ εύκολη, γρήγορη και ακριβής.
Και αποτελεί διαχρονικό backup δίσκων που έχουν αρκετές πιθανότητες να χαλάσουν.

Η αναπαραγωγή των ριπαρισμενων φλακ μέσω ρουν, είναι επίσης ακριβής, δεν τίθεται θέμα απωλειών ή οποιαδήποτε αλλοίωσης, αυτά είναι ξεπερασμένες παθογένειες του παρελθόντος.

Η διαχείριση μίας μεγάλης μουσικής βιβλιοθήκης μέσω ρουν, δεν έχει αντίπαλο...

Τέλος, στα χέρια του "επιδέξιου", και με τα κατάλληλα εργαλεία, είναι απολύτως εφικτό να δώσεις μέσω DSP την ισοστάθμιση αυτή που θα σου "αρέσει", αυτό είναι το μόνο βέβαιο. ;)
Οταν ριπαρουμε ενα CD με ενα τρανσπορτ της πλακας ομως,οπως αυτα που εχουν μεσα τα pc,ρισκαρουμε να παρουμε ηχο υποδεεστερο σε σχεση με το αν το ακουγαμε απο ενα καλο τρανσπορτ-cd player.Εχω ακουσει διαφορες απο τρανσπορτ στο ιδιο dac και ειναι μεγαλες!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Εδώ που τα λέμε περισσότερες πιθανότητες έχει να χαλάσει ο δίσκος με τα ριπαρισμένα παρά το CD.
Είχα αγοράσει κάποτε, προ αμνημονεύτων ετών, σκληρούς δίσκους WD green του 1ΤΒ έκαστος, κι αποθήκευα ριπαρισμένα τα CD μου.

Μετά από τόσα χρόνια, ούτε ένας δε χτύπησε, μηδέν απώλειες.

Βεβαίως backup είχα σε ...φίλους. ;)

Στην ίδια χρονική περίοδο, κάποια CD χάλασαν, είτε από δικό μου σφάλμα (ατυχήματα στη χρήση, γρατσουνιές κλπ) είτε για άγνωστους λόγους. Είχε βγει και μια βρώμα πως κάποια είχαν περιορισμένη διάρκεια ζωής, δεν ξέρω αν ισχύει. Πάντως έχω CD που δεν παίζουν πλέον σε κανένα player, και χωρίς εμφανή δείγματα φθοράς.

Τέλος πάντων, είναι λογικό να φοβάσαι και το ενδεχόμενο να χαλάσει ο σκληρός δίσκος, πράγμα που φυσικά μπορεί να συμβεί, αλλά μπροστά στο κόστος αγοράς 1000 και 5000 cd, το έξτρα κόστος για ένα δεύτερο σκληρό για χρήση μπακαπ είναι πρακτικώς αμελητέο.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Είχα αγοράσει κάποτε, προ αμνημονεύτων ετών, σκληρούς δίσκους WD green του 1ΤΒ έκαστος, κι αποθήκευα ριπαρισμένα τα CD μου.

Μετά από τόσα χρόνια, ούτε ένας δε χτύπησε, μηδέν απώλειες.

Βεβαίως backup είχα σε ...φίλους. ;)

Στην ίδια χρονική περίοδο, κάποια CD χάλασαν, είτε από δικό μου σφάλμα (ατυχήματα στη χρήση, γρατσουνιές κλπ) είτε για άγνωστους λόγους. Είχε βγει και μια βρώμα πως κάποια είχαν περιορισμένη διάρκεια ζωής, δεν ξέρω αν ισχύει. Πάντως έχω CD που δεν παίζουν πλέον σε κανένα player, και χωρίς εμφανή δείγματα φθοράς.

Τέλος πάντων, είναι λογικό να φοβάσαι και το ενδεχόμενο να χαλάσει ο σκληρός δίσκος, πράγμα που φυσικά μπορεί να συμβεί, αλλά μπροστά στο κόστος αγοράς 1000 και 5000 cd, το έξτρα κόστος για ένα δεύτερο σκληρό για χρήση μπακαπ είναι πρακτικώς αμελητέο.
Να πάρεις hard disks και να τους παρκάρεις ΟΚ.
Όμως το 99% των χρηστών έχουν αυτόν τον ένα δίσκο αντε δύο που είναι όλα μέσα και από εκεί ακούνε.
Μία μαλακία θέλει, όλες πολλές.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.197
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top