Παρουσίαση συστήματος... PMC

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
τα ψηφιακά characters απέχουν πάααααρα πολύ από το χαρατήρα ενός ηλεκτρικού κυκλώματος
Το ροον που έχει πολύ καλό ήχο αλλά στα δικά μου αυτιά υπάρχει μια μικρή διαφορα όταν ακούς το cd από ένα καλό player.
Αυτές οι "μικρές διαφορές",
που για πολλούς περνούν απαρατήρητες η δεν έχουν καμμία σημασία, είναι και ο λόγος για τον οποίον γίνεται τόση φασαρία εδώ και αλλού.
Και μη ξεγελιεστε, δεν είναι απλώς μια διαφορά απόκρισης EQ
που μπορούμε να επαναφέρουμε.
Ειναι αποτελεσμα και παρενέργεια της εξαντλητικής ψηφιακής επεξεργασίας.
Ενα "ψηφιακό ίζημα" στην καλύτερη περίπτωση.

Δεν λέω ότι θα πρέπει να αποτρέπουν τους πάντες από τις ψηφιακές ευκολίες και για τον επιπλέον λόγο ότι αρκετοί κατασκευαστές καταφέρνουν να τις ελεγχουν σε κάποιο βαθμό.
Λεω ότι πολλοί θέλουν να διατηρούν το δικαίωμα σε πιο ακατέργαστο ήχο.
 
Last edited:


Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Αυτές οι "μικρές διαφορές",
που για πολλούς περνούν απαρατήρητες η δεν έχουν καμμία σημασία, είναι και ο λόγος για τον οποίον γίνεται τόση φασαρία εδώ και αλλού.
Και μη ξεγελιεστε, δεν είναι απλώς μια διαφορά απόκρισης EQ
που μπορούμε να επαναφέρουμε.
Ειναι αποτελεσμα και παρενέργεια της εξαντλητικής ψηφιακής επεξεργασίας.
Ενα ψηφιακό "ίζημα" στην καλύτερη περίπτωση.

Δεν λέω ότι θα πρέπει να αποτρέπουν τους πάντες από τις ψηφιακές ευκολίες και για τον επιπλέον λόγο ότι αρκετοί κατασκευαστές καταφέρνουν να τις ελεγχουν σε κάποιο βαθμό.
Λεω ότι πολλοί θέλουν να διατηρούν το δικαίωμα σε πιο ακατέργαστο ήχο.
Έτσι ακριβώς .
Άλλο το κυνήγι της νοτας κ άλλο η ψηφιακή ευκολία .
Καλό το νετφλιξ αλλά την εικόνα του uhd δεν την έχει με τίποτα !
Το έγραψα για να γίνει κατανοητη η διαφορά
 


Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Δις ιζ SACD 5.1 και από κάτω το ρουν ενημερώνει για τη μέση διαβάθμιση δυναμικού εύρους.

Γενικά θα μπορούσε να καταλάβει εύκολα οποιοσδήποτε, πως αν έχεις 5-6 όργανα που βαράνε συνεχώς και ασταμάτητα σε φουλ στάθμες, δεν υπάρχει κανένα σημείο της μουσικής με χαμηλή στάθμη, ώστε να αποτυπωθεί μια μέτρηση υψηλού δυναμικού εύρους.

Αυτό όμως απέχει πολύ από το να ξέρεις πόσο ακριβώς βαράει κάθε ένα από αυτά τα όργανα ξεχωριστά. ;)

Τα υψηλότερα νούμερα σε δυναμικό εύρος ηχογραφήσεων, τα βρίσκεις εύκολα σε κλασική μουσική, όπου στο 85-95% του έργου η μέση στάθμη είναι πολύ πολύ χαμηλά, και σε ένα σημείο ρίχνει μια κορυφή, είτε με πνευστά είτε με κρούστα ή οτιδήποτε.

Και βλέπω σε τέτοια έργα συχνά δυναμικό εύρος πάνω από 25.

Αυτό όμως δε σημαίνει πως βαράει παραπάνω από το συγκεκριμένο έργο των gotan project, ούτε για πλάκα. ;)

Αυτό το έχω παρατηρήσει σε αρκετές remastered εκδόσεις παλαιών live ηχογραφήσεων όπως το Live in Japan των Deep Purple στην 40th anniversary edition που άκουσα τις προάλλες, ο Gillan να ακούγεται αρκετά στο βάθος πολύ καθαρά όμως, η οχλοβοή έντονα διακριτή σε κάποια σημεία δίχως όμως να τον επικαλύπτει και ξαφνικά σε σημεία που μπαίνει το Hammond και η κιθάρα να πετάγεσαι από την πολυθρόνα την ώρα που σερφάρεις αμέριμνος στο avsite. :p
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Τη έχει το UHD που δεν έχει το Netflix;
Εάν δεν μπορείς να δεις την διαφορά στο σύστημα σου ( και δεν μιλάω για τώρα που έχουν ρίξει την ποιότητα λόγω ιού )
Δύο πράγματα ισχύουν ....
Η είσαι ευτυχισμένος άνθρωπος και δεν σε νοιάζει η διαφορά η δεν σε ενδιαφέρει η διαφορά αλλά η ευκολία.
 

Μηνύματα
41
Reaction score
30
Συγχαρητηρια φιλε εγω προσωπικα νιωθω με ολα αυτα που δημιουργησες οτι με κανεις να νιωθω οτι εχω τρατζιστορακι σπιτι μου.Μπραβο πολυ καλη δουλεια δεν εχω λογια.
 
  • Sad
Reactions: PMC

Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
Οταν ριπαρουμε ενα CD με ενα τρανσπορτ της πλακας ομως,οπως αυτα που εχουν μεσα τα pc,ρισκαρουμε να παρουμε ηχο υποδεεστερο σε σχεση με το αν το ακουγαμε απο ενα καλο τρανσπορτ-cd player.Εχω ακουσει διαφορες απο τρανσπορτ στο ιδιο dac και ειναι μεγαλες!
Με την καμία όμως.



Μπιτστριμ παίρνεις , ότι τρανσπορτ και αν χρησιμοποιήσεις.
Μην το συγχέεις με την διόρθωση λαθών που εκτελείται μετά την ανάγνωση και που έχει να κάνει με γρατσουνισμένους-ταλαιπωρημένους δίσκους.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Με την καμία όμως.



Μπιτστριμ παίρνεις , ότι τρανσπορτ και αν χρησιμοποιήσεις.
Μην το συγχέεις με την διόρθωση λαθών που εκτελείται μετά την ανάγνωση και που έχει να κάνει με γρατσουνισμένους-ταλαιπωρημένους δίσκους.
Θες να πεις οτι τα τρανσπορτ δεν κανουν τη διαφορα;Το κλασσικο Bits are Bits?Εννοεις κατι αλλο;
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
Αυτό το έχω παρατηρήσει σε αρκετές remastered εκδόσεις παλαιών live ηχογραφήσεων όπως το Live in Japan των Deep Purple στην 40th anniversary edition που άκουσα τις προάλλες, ο Gillan να ακούγεται αρκετά στο βάθος πολύ καθαρά όμως, η οχλοβοή έντονα διακριτή σε κάποια σημεία δίχως όμως να τον επικαλύπτει και ξαφνικά σε σημεία που μπαίνει το Hammond και η κιθάρα να πετάγεσαι από την πολυθρόνα την ώρα που σερφάρεις αμέριμνος στο avsite. :p
:king:καλα που δε δεχτηκα να κανω εγω το ριμαστερ... :angel:
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Καλημέρα Αλέξη.
Χρόνια τώρα πηγαίνοντας σε εκθεσεις ηχου μου είχε κάνει εντύπωση ο ηχος της συγκεκριμένης εταιρίας.
Είναι μια μικρή εταιρία που κατασκευάζει και πουλάει λιγα κομμάτια και όμως ο ιδιοκτητης - κατασκευαστής- μηχανικός - ηλεκτρονικός - και ότι άλλο φανταστείς .....της ayon audio ,Gerhard Hirt παίρνει βραβείο καλύτερου ηχου σε οποία έκθεση πάρει μέρος.
Το παλιό μου CD player αυτό της Sony το οποίο είχε εξαιρετικό ήχο για τα χρήματα που κοστίζει δυστηχως πνέει τα λοισθια....το remote control του μας είχε αφήσει από καιρό και δεν μπορούσα να βρω και να το αντικαταστήσω....βλέπεις είναι πάνω από 25 χρόνων μηχάνημα......( βλέπεις ποσό συχνά τα αλλάζω )

Έχω μια συλλογή από περίπου 2500δισκους cd.....δεν τους ακούω όλους βέβαια και έχω και κάποιους δίσκους εισαγωγής από Αμερική η αγορασμένους από Αμερική ( από όταν πήγαινα εκεί και έτρεχα αγώνες ιστιοπλοΐας ) οι οποίοι έχουν εξαιρετικό ήχο. Πραγματικά καμία σχέση με ευρωπαικούς δίσκους..... (αν θέλετε το πιστεύετε )
δεν νομίζω λοιπόν πως έπρεπε να ακυρώσω την συλλογή μου αυτή και να ακούω μόνο από το ροον. Το ροον που έχει πολύ καλό ήχο αλλά στα δικά μου αυτιά υπάρχει μια μικρή διαφορα όταν ακούς το cd από ένα καλό player.

Τώρα ....μου προτείνεις να γίνω μαστερας ! Να αντιγράψω τα cd μου σε σκληρούς και να τα ακούσω μέσω ροον κάνοντας εκουαλιζεισον.....προσθέτοντας η αφαιρώντας .....ζέστη! ! ! ......και μάλιστα σου βάζουν και λαικ οι haientαδές φίλοι μας .

Δεν ξέρω πως να το κάνω φίλε μου Αλέξη. Και νομίζω κανείς μας δεν ξέρει ! Γιατί αυτό το κάτι παραπάνω που κοστίζει τόσο ώστε να πουλάνε εκατομμύρια players στον κόσμο δεν μπορεί να το μάθει ο καθένας μας !
Ισως ο μπουτχιας μόνο γιατί και τις γνώσεις έχει και ´πειραγμένος ´ είναι ......εγώ δεν ξέρω και δεν προκειτε ποτέ να είμαι σίγουρος για το αποτέλεσμα της προσπάθειας μου . Αυτό που είμαι σίγουρος είναι ότι από όταν πήγαινα σε εκθεσεις και άκουγα τον ήχο της ayon , ήθελα να ακούω έτσι!

Αν εσυ πιστεύεις ότι μπορείς να πετύχεις αυτόν τον ήχο που έχει μια ζεστασιά η κάτι τέτοιο στον ήχο ( οπωσ Λες) εγώ δέχομαι να σε υποστηρίξω και όταν βγάλεις παρόμοιο ήχο να τον αγοράσω !
Η αλήθεια είναι ότι το έχω προσπαθήσει να το κάνω ( να φτιάξω μέσω τριννοβ δικό μου - ζεστό - ταργκετ κερβ )
Μόλις το είδε ο ντιμιφουτ με έκραξε. ( δίκιο είχε).

Αλέξη . Σε έχω γνωρίσει από κοντά και έχουμε πει και κανα δυο κουβέντες. Σε συμπαθώ να το ξέρεις .
Η ακριβής αναπαραγωγή είναι το ζητούμενο πάντα ( άλλο που όλοι οι θεοί (τουλ) του ηχου προτείνουν ταρκετ κερβς . ρυθμίσεις δηλαδή . Εκουαλαιζερ . Και μάλιστα όχι για τις κοτσάνες του χώρου. Εκουαλαιζερ προτείνουν όταν τα έχεις ισιώσει όλα . Για να ακούγονται ολες οι συχνοτητες. Για να ακούς μπασο)

Εγω δέχομαι και έχω και απορία να μετρηθεί το CD player και να δούμε τελικά τι προσθέτει και τι αφαιρεί από την αρχική παραγωγή. Να δούμε τι σκατα ακούω και μ αρέσει κιόλας.
Έτσι όπως είμαι εγώ τώρα μπορούν να βγουν συμπεράσματα για ολες τις απορίες μας....
Λοιπον Jiovani, εγω ειχα 1500 cd. Ενα καλοκαιρι τα ριπαρισα ολα. Μετα πουλησα ολα τα cd. Πλεον μονο σκληρος δισκος.

Αν πουλησεις ολα τα δικα σου το λιγοτερο θα παρεις 5.000 ευρω. Ε με τα λεφτα αυτα παιρνεις ενα καλο πικαπ!:drinks:
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Ναι αυτό θέλω να πω.
Nippon ichiban,επετρεψε μου να διαφωνησω.

Η διαφορα ηταν ΜΕΓΑΛΗ οταν αλλαξα τρανσπορτ και το το ιδιο εχει γινει με οσους αγορασαν το τρανσπορτ μου ή γενικα αλλαξαν το player τους με ενα δοκιμασμενο τρανσπορτ.Και δεν σου κρυβω οτι ημουν πεπεισμενος οτι πεταξα τα λεφτα μου,μεχρι να ερθει η ωρα να το παραλαβω και να το ακουσω!Αποζημιωθηκα με το παραπανω και μολις μπορεσω οικονομικα,σιγουρα θα παρω καποιο ακομα καλυτερο!
 
  • Like
Reactions: PMC

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Εάν δεν μπορείς να δεις την διαφορά στο σύστημα σου ( και δεν μιλάω για τώρα που έχουν ρίξει την ποιότητα λόγω ιού )
Δύο πράγματα ισχύουν ....
Η είσαι ευτυχισμένος άνθρωπος και δεν σε νοιάζει η διαφορά η δεν σε ενδιαφέρει η διαφορά αλλά η ευκολία.
Ξεκινώντας από το βασικό, τίποτα στο σπίτι δεν είναι 4Κ.
Η TV είναι FHD 46" στα 3.5m (πολύ μακριά, πολύ μικρή).

Αλλά μάλλον κατάλαβα τη λες και συμφωνώ.
Άλλο streaming και άλλο BluRay.
Ναι εκεί και στο FHD φαίνεται η διαφορά.
 

P

PMC

Guest
Λοιπον Jiovani, εγω ειχα 1500 cd. Ενα καλοκαιρι τα ριπαρισα ολα. Μετα πουλησα ολα τα cd. Πλεον μονο σκληρος δισκος.

Αν πουλησεις ολα τα δικα σου το λιγοτερο θα παρεις 5.000 ευρω. Ε με τα λεφτα αυτα παιρνεις ενα καλο πικαπ!:drinks:
Ευχαριστώ για τις συμβουλές!
Όταν θα θελήσω να πάρω πικαπ δεν θα χρειαστεί να πουλήσω κάτι για να το πάρω ......( ελπιζω:rolleyes:).

Έχω έναν θειο που είναι πολύ μεγάλος σε ηλικία χωρίς παιδιά και με μια συλλογή που δεν χωράει ούτε σε 100 τετραγωνικά σπίτι. Πολύ μεγάλη συλλογή σε άριστη κατάσταση ( είναι ψειρας ο θείος ) με αξιόλογα συλλεκτικά βινιλια κυριως κλασικής μουσικής......όταν τα κληρονόμησω και βρω που θα τα βάλω τότε θα πάρω και πικαπ και όλα τα σχετικά . Μέχρι τότε βλέπουμε!
 
Last edited by a moderator:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
με μια συλλογή που δεν χωράει ούτε σε 100 τετραγωνικά σπίτι.
Κατά 50% σε όγκο Γιάννη κάτι τέτοιο συμβαίνει και σε μένα, μόνο που δεν είναι θείος αλλά τα πεθερικά μου. :biggrin:

Δύο τα θέματα.
1) Δεν τα θέλουν και τα έχουν παρκάρει σε κούτες στο γκαράζ με ότι αυτό σημαίνει.
2) Ειναι στη Ρωσία και τα θέλει η κόρη τους. :biggrin:
 

P

PMC

Guest
Συγχαρητηρια φιλε εγω προσωπικα νιωθω με ολα αυτα που δημιουργησες οτι με κανεις να νιωθω οτι εχω τρατζιστορακι σπιτι μου.Μπραβο πολυ καλη δουλεια δεν εχω λογια.
Ευχαριστώ παρά πολύ.
Αλλά.....
Μη πιστεύεις ότι υπάρχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα από πολύ οικονομικότερα συστήματά ... πολλές φορές η φαντασία μας και οι περιγραφές μας κάνουν να δινουμε υπερβολικά χαρακτηριστικά σε στερεοφωνικά....
Από ένα σημείο και μετά πληρώνεις ΠΟΛΥ ακριβά λίγο καλύτερο ήχο και λίγο υψηλότερες στάθμες.
 



Μηνύματα
14.867
Reaction score
20.410
μην συγχεουμε το trasnport που τροφοδοτει ενα dac με το transport που κανει ripping.
το πρωτο ακολουθει το προτυπο red book , το δευτερο διαβαζει bits σαν να ηταν data.
με ενα σωστο προγραμμα το ripping θα αποδωσει ενα πιστο αντιγραφο του δισκου σε αρχειο ενω το transport που τροφοδοτει σε πραγματικο χρονο ενα dac θα μεταδωσει και καποια σφαλματα.
το προτυπο του audio cd αφηνει περιθωρια για σφαλματα τα οποια ηταν αναποφευκτα πριν 30 χρονια , αν προσπαθουσαν να τα διορθωσουν ολα εκεινη την εποχη μπορει για μια 70 λεπτα μουσικης να επρεπε να κανεις buffering το δισκακι για το διπλασιο χρονο μεχρι να διαβασει σωστα τα παντα.
εκεινη την εποχη το cd περιειχε πληροφορια που ξεπερνουσε την χωρητικοτητα του σκληρου δισκου οποτε υπηρχαν πρακτικα θεματα στη διαχειριση των λαθων σε τοσο "μεγαλο" ογκο δεδομενων.
ο τροπος που κωδικοποιηθηκε η κυματομορφη σε bits ηταν τετοια ωστε αν χαθει ενα 0 μια στο τοσο να ειναι πολυ κοντινο το αποτελεσμα μετα την αποκωδικοποιηση και να μην δημιουργει τεχνουργηματα

 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.052
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top