the living dead





Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
και μια απλή, συνηθισμένη αναλογική μηχανή!




View attachment 159958


Σε τι χρησιμεύουν οι τρεις βραχίονες/κεφαλές σε ένα πλατό;;
Σαν να λέει ο κάτοχος του παπακίου ότι η μηχανοκίνηση είναι καλύτερη απο την αυτοκίνηση επειδή η Ducati τα ρίχνει στη BMW, ένα πράγμα.


Τα γούστα είναι γούστα, δεν συγκρίνουμε πάντα με βάση τα καλύτερα χαρακτηριστικά η τις προσωπικές μας προτιμήσεις. ;)
 
Last edited:

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Σε τι χρησιμεύουν οι τρεις βραχίονες/κεφαλές σε ένα πλατό;;
γιατί έτσι γουστάρει!! :wink:
γιατί στο πικάπ αν ξέρεις και γουστάρεις κάνεις σχεδόν τα πάντα!!:smile::smile:

...πέρα από τη πλάκα τώρα, έχει με ένα πλατό 3 διαφορετικά σεταπ βραχίονα-κεφαλής.

Μπορεί λοιπόν το 1ο να έχει τη κορυφαία του κεφαλή για ακροάσεις υψηλής πιστότητας,, το 2ο με μια φθηνότερη κεφαλή που θα παίζει για απλές ακροάσεις ή σε σχετικά ταλαιπωρημένους δίσκους και το 3ο με μονοφωνική κεφαλή που θα παίζει τους mono δίσκους που πιθανόν έχει.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Σε τι χρησιμεύουν οι τρεις βραχίονες/κεφαλές σε ένα πλατό;;
Κάθε βραχίονας και κεφάλι έχουν διαφορετικά χαρακτηριστικά - δυνατότητες και αναλόγως ακούς.
Εντάξει γενικότερα για εμάς τους κοινούς θνητούς αυτά είναι μόνο για να τα κοιτάμε ;)
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
γιατί έτσι γουστάρει!! :wink:
γιατί στο πικάπ αν ξέρεις και γουστάρεις κάνεις σχεδόν τα πάντα!!:smile::smile:

...πέρα από τη πλάκα τώρα, έχει με ένα πλατό 3 διαφορετικά σεταπ βραχίονα-κεφαλής.

Μπορεί λοιπόν το 1ο να έχει τη κορυφαία του κεφαλή για ακροάσεις υψηλής πιστότητας,, το 2ο με μια φθηνότερη κεφαλή που θα παίζει για απλές ακροάσεις ή σε σχετικά ταλαιπωρημένους δίσκους και το 3ο με μονοφωνική κεφαλή που θα παίζει τους mono δίσκους που πιθανόν έχει.
Α, κατάλαβα!
Είναι όπως στα ψηφιακά αρχεία... τα mp3 τα χρησιμοποιούμε για να ακούμε όταν κάνουμε τζόκινγκ στο λεωφορείο πρόχειρες ακροάσεις κλπ, τα flac wav κ.λ.π σε πιο σοβαρές ακροάσεις και τα 24/192 και πάνω πολυκάναλα blue-rays sacd κ.λ.π όταν θέλουμε να ακούμε όσο γίνεται με την υψηλότερη πιστότητα που μπορεί να δώσει η σημερινή τεχνολογία! :gamer:
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Α, κατάλαβα!
Είναι όπως στα ψηφιακά αρχεία... τα mp3 τα χρησιμοποιούμε για να ακούμε όταν κάνουμε τζόκινγκ στο λεωφορείο πρόχειρες ακροάσεις κλπ, τα flac wav κ.λ.π σε πιο σοβαρές ακροάσεις και τα 24/192 και πάνω πολυκάναλα blue-rays sacd κ.λ.π όταν θέλουμε να ακούμε όσο γίνεται με την υψηλότερη πιστότητα που μπορεί να δώσει η σημερινή τεχνολογία! :gamer:
Ισχύει και αυτό αλλά εγώ προσωπικά αν και εφόσον ήθελα να ασχοληθώ θα το έκανα μόνο με δύο ίδιους βραχίονες για να δοκιμάζω που και που καμιά άλλη κεφαλή με την υφιστάμενη για τυχόν αναβάθμιση. Επί της ουσίας δεν υπάρχει κανένας λόγος όπως και στα ψηφιακά σήμερα να ακούς πχ mp3.
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Ισχύει και αυτό αλλά εγώ προσωπικά αν και εφόσον ήθελα να ασχοληθώ θα το έκανα μόνο με δύο ίδιους βραχίονες για να δοκιμάζω που και που καμιά άλλη κεφαλή με την υφιστάμενη για τυχόν αναβάθμιση. Επί της ουσίας δεν υπάρχει κανένας λόγος όπως και στα ψηφιακά σήμερα να ακούς πχ mp3.

Νομίζω ότι ο μόνος λόγος είναι το μέγεθος, το MP3 έχει μικρό μέγεθος ενώ ένα αρχείο πολυκάναλο θα έχει 3GB για μια ώρα (παράδειγμα) η και πολύ περισσότερο αν το αποθηκεύσεις κάπου, ακόμη και το flac άνετα ξεπερνάει το 1GB για μια ώρα μουσικής.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Νομίζω ότι ο μόνος λόγος είναι το μέγεθος, το MP3 έχει μικρό μέγεθος ενώ ένα αρχείο πολυκάναλο θα έχει 3GB για μια ώρα (παράδειγμα) η και πολύ περισσότερο αν το αποθηκεύσεις κάπου, ακόμη και το flac άνετα ξεπερνάει το 1GB για μια ώρα μουσικής.
Και;
Μη μου πεις ότι χρησιμοποιείς στικάκια της εποχής των mp3! :p
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Εγώ δεν είχα ποτέ πικάπ ούτε δίσκους βινυλίου, αν μου έκαναν δώρο 100 δίσκους θα επέλεγα να τους ακούσω με αυτό:

Alfee's turntable.jpg




Ποιό είναι;
Πανεύκολο..
 


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Εγώ δεν είχα ποτέ πικάπ ούτε δίσκους βινυλίου, αν μου έκαναν δώρο 100 δίσκους θα επέλεγα να τους ακούσω με αυτό:

View attachment 159983



Ποιό είναι;
Πανεύκολο..
Παίζει όντως πολύ καλά, αλλά..δε το λες και εύκολο!!..
Θέλει τουλάχιστον μια φορά το εξάμηνο ρύθμιση ανάρτησης!:smile::smile:
Η ρύθμιση της ανάρτησης φαίνεται αρχικά δύσκολη αλλά μετά τη 5-6 φορά, θα έχεις γίνει ξεφτέρι!!
Ως τότε..ζητάς βοήθεια από κανένα παλιό να το ρυθμίσετε μαζί.
Αν τώρα θες να κάνεις λίγο πιο εύκολη τη συμβίωση σου με τα πλατό, επιλέγεις για λόγους ευκολίας και μόνο κάποιο χωρίς ανάρτηση.:wink:
 


Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Μόνο η ανάρτηση;
100 διαφορετικά πράγματα θα θέλουν ρύθμιση πάνω του Λέανδρε και γι' αυτό δεν θα πάρω ποτέ πικάπ.. :p
Συνεχώς θα είμαι από πάνω του να το ρυθμίζω, πότε θα ακούσω μουσική;; :errwhat:
Black forest? Σοκολατίνα? Ή με φράουλα?
Είναι από τη γιορτή που έκαναν για τα 45 χρόνια και έκοψαν και τούρτα!
 


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Εγώ δεν είχα ποτέ πικάπ ούτε δίσκους βινυλίου, αν μου έκαναν δώρο 100 δίσκους θα επέλεγα να τους ακούσω με αυτό:

View attachment 159983



Ποιό είναι;
Πανεύκολο..
Η τουρτα;; :rofl:

Ειχα βοηθησει σε μια μετακομιση πριν 15 χρονια ενα φιλο και πως βλεπει το 10χρονο ανιψακι του φιλου μου ενα δισκο,λεει μια" θειο,τι μεγαλο cd ειναι αυτο;":lolsign::lolsign::lolsign:
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Μόνο η ανάρτηση;
100 διαφορετικά πράγματα θα θέλουν ρύθμιση πάνω του Λέανδρε και γι' αυτό δεν θα πάρω ποτέ πικάπ.. :p
Συνεχώς θα είμαι από πάνω του να το ρυθμίζω, πότε θα ακούσω μουσική;; :errwhat:


Είναι από τη γιορτή που έκαναν για τα 45 χρόνια και έκοψαν και τούρτα!
ναι βρε, εύκολο είναι σου λέω!! :laugh: :laugh:
μόνο η ανάρτηση είναι λίιιγο δύσκολη, τα υπόλοιπα άλλωστε (βάρος ανάγνωσης, antiskate, τοποθέτηση κεφαλής,vta..ε δε τα ρυθμίζεις συχνά! Μόνο στη τοποθέτηση της κεφαλής είναι απαραίτητα, συνήθως όμως στη τοποθετεί ο εκάστοτε αντιπρόσωπος και είσαι οκ!
 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Παίζει όντως πολύ καλά, αλλά..δε το λες και εύκολο!!..
Θέλει τουλάχιστον μια φορά το εξάμηνο ρύθμιση ανάρτησης!:smile::smile:
Η ρύθμιση της ανάρτησης φαίνεται αρχικά δύσκολη αλλά μετά τη 5-6 φορά, θα έχεις γίνει ξεφτέρι!!
Ως τότε..ζητάς βοήθεια από κανένα παλιό να το ρυθμίσετε μαζί.
Αν τώρα θες να κάνεις λίγο πιο εύκολη τη συμβίωση σου με τα πλατό, επιλέγεις για λόγους ευκολίας και μόνο κάποιο χωρίς ανάρτηση.:wink:
Το έχει ο θειός μου και άλλα πολλά .
Θα μπορούσα με ιστορίες από αυτόν να γεμίσω 10δες σελίδες στο τοπικ χαλιενταδες με περικεφαλαία ξεκινώντας 40 χρόνια πίσω.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.149
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top