Bryston 4B3

Μηνύματα
27.349
Reaction score
25.381
Οχι Καναδά είναι η PLITTRON. Και έχει και το ευρωπαικό κομμάτι στην Ολλανδία.
 

K

kimon

Guest
Εγώ θέλω να θέσω να θέσω ένα θέμα σχετικά με τον συγκεκριμένο Bryston, αλλά και γενικότερο.
Διαβάζοντας το τεστ του ενισχυτή, κάπου είδα "μέγιστη κατανάλωση 1,01 κιλοβάτ" .
Όμως, στην πίσω πλευρά του ενισχυτή γράφει " 750 βατ " , δηλαδή η μετρημένη μέγιστη κατανάλωση ξεπερνά την δηλούμενη από τον κατασκευαστή κατά 33%, ποσοστό διόλου αμελητέο.
Μέχρι τώρα θεωρούσα ότι οι πληροφορίες από τον κατασκευαστή σχετικά με την μεγιστη κατανάλωση μιας συσκευής είναι ακριβείς (και λογω κανονισμών CE) , διότι σχετίζονται με την ομαλή λειτουργία του οικιακού δικτύου, αλλά και με την ασφάλειά μας.
Τι συμβαίνει λοιπόν;
 

Μηνύματα
27.349
Reaction score
25.381
Εχουν αλλάξει οι κανονισμοί και πλέον σαν κατανάλωση αναγράφεται ότι καταναλώνει το μηχάνημα στα 5/8 της ισχύος του.
 


Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Όχι, δε ξεχνάμε.
Τους σικορελ τους έπαιρνα με τις κούτες, άσε... Ο καλύτερος πελάτης στη ζιμενς ήμουνα... :lol:

Τότε ψωνίζαμε ποσότητες γερές, από Ζίμενς κατευθείαν, τώρα βλέπω έχουν όλοι, θυμάμαι έφερνε μετά κι ο τζωρτακης...

Έχω πολλά χρόνια να ασχοληθώ με αυτά, τα βαρέθηκα. Τότε που έψαχνα έτοιμα διακοπτικα τροφοδοτικά (γιατί ήταν καλύτερα και γιατί δε μπορούσα να τα φτιάξω και γιατί είχαν εξηνταφεύγα ντεσιμπέλ απόρριψης θορύβων τροφοδοσίας οι ενισχυτικές πλακέτες των διακοπτικων σταδίων) τότε μόνο στον Ιταλό βρίσκαμε και ήταν πανάκριβα, πιο φτηνά μας βγήκε με πλιτρον και σικορελ. Τώρα έχει αλλάξει προφανώς το πράμα, αλλά εν τω μεταξύ άλλαξα κι εγώ, μόνο ενεργά έχω, δε με νοιάζουν αυτά πλέον.

Άλλαξα, κι ησύχασα.
και εγώ βαρέθηκα ποια.
 

Μηνύματα
302
Reaction score
117
Καλησπέρα σας.
Να ρωτήσω κάτι και εγώ με την σειρά μου διαβάζοντας το θέμα.
Είχα σαν ενισχυτικά Class d προ-τελικό ίδια εταιρεία , πολύ καλή εταιρεία usa μεριά, δεν θα πω brand name για ευνόητους λόγους, για να τροφοδοτήσουν τα 805 Ν.
Ισχύς 250 watt στα 8Ω και 500 στα 4Ω.
Στο άκουσμα δεν μου άρεσαν δεν έδιναν επάρκεια τροφοδοσίας για να παίξουν καλά. Ασθενικός ήχος -ελλειπή χαμηλό-μεσαία άχρωμα.
Έβαλα ενισχυτικά Class ΑΒ πάλι από γνωστή εταιρεία προ -τελικό ίδιο brand για τα γνωστά Ταιριάσματα -αντιστάσεις κλπ.
Η ισχύς τους 200 watt 8Ω και 360 watt στα 4Ω.
Αποτέλεσμα καμιά σχέση ο ήχος τώρα.
Καλύτερα μεσαία -καλύτερο χαμηλό -
Καλύτερα ψηλά..
Γενικά καμιά σχέση το πριν με το τώρα σε όλο το φάσμα πολύ καλύτερα...
Ήθελα να ρωτήσω διαβάζοντας τα παραπάνω σχόλια περί Class d- ncore και class AB ,τι φταίει στην δικιά μου περίπτωση και είχα αυτό το αποτέλεσμα?
Τα αυτιά μου,τα ηχεία, τα ενισχυτικά?
Τι?
Αν υπολογίσουμε ότι και οι τιμές είναι διαφορετικές στις 2 περιπτώσεις.
Φυσικά οι Class AB πολύ πιο ακριβοί.
Ρωτάω με όλη την καλή διάθεση μη γνωρίζοντας πολλά και για την απόκτηση γνώσης.
Αν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Καλησπέρα σας.
Να ρωτήσω κάτι και εγώ με την σειρά μου διαβάζοντας το θέμα.
Είχα σαν ενισχυτικά Class d προ-τελικό ίδια εταιρεία , πολύ καλή εταιρεία usa μεριά, δεν θα πω brand name για ευνόητους λόγους, για να τροφοδοτήσουν τα 805 Ν.
Ισχύς 250 watt στα 8Ω και 500 στα 4Ω.
Στο άκουσμα δεν μου άρεσαν δεν έδιναν επάρκεια τροφοδοσίας για να παίξουν καλά. Ασθενικός ήχος -ελλειπή χαμηλό-μεσαία άχρωμα.
Έβαλα ενισχυτικά Class ΑΒ πάλι από γνωστή εταιρεία προ -τελικό ίδιο brand για τα γνωστά Ταιριάσματα -αντιστάσεις κλπ.
Η ισχύς τους 200 watt 8Ω και 360 watt στα 4Ω.
Αποτέλεσμα καμιά σχέση ο ήχος τώρα.
Καλύτερα μεσαία -καλύτερο χαμηλό -
Καλύτερα ψηλά..
Γενικά καμιά σχέση το πριν με το τώρα σε όλο το φάσμα πολύ καλύτερα...
Ήθελα να ρωτήσω διαβάζοντας τα παραπάνω σχόλια περί Class d- ncore και class AB ,τι φταίει στην δικιά μου περίπτωση και είχα αυτό το αποτέλεσμα?
Τα αυτιά μου,τα ηχεία, τα ενισχυτικά?
Τι?
Αν υπολογίσουμε ότι και οι τιμές είναι διαφορετικές στις 2 περιπτώσεις.
Φυσικά οι Class AB πολύ πιο ακριβοί.
Ρωτάω με όλη την καλή διάθεση μη γνωρίζοντας πολλά και για την απόκτηση γνώσης.
Αν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
Γιατι δεν μας λες και τις εταιριες;Δεν ειναι ντροπη.
 

Μηνύματα
302
Reaction score
117
Καλύτερα να μην αναφέρω εταιρείες δεν είναι σωστό...
Είναι πολύ καλές και οι δύο σας λέω.
Δεν τίθεται θέμα εκεί.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Καλύτερα να μην αναφέρω εταιρείες δεν είναι σωστό...
Είναι πολύ καλές και οι δύο σας λέω.
Δεν τίθεται θέμα εκεί.
και βεβαια τίθεται.
εδώ ο άλλος παίρνει δυο μοντουλακια και τα βάζει σε ένα ωραιο κουτί και τα πουλάει 6.000
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.448
Reaction score
125.901
τι φταίει στην δικιά μου περίπτωση
Οκ, δεκτον ότι δε γνωρίζεις, κανένα πρόβλημα.

Δώσε διαστάσεις χώρου, απόσταση ακρόασης, φωτογραφίες να δούμε τι παίζει, μέτρηση χρόνων αντήχησης, μέτρηση απόκρισης πλάτους, μάρκες και αριθμό των σαμπ που χρησιμοποιούνται, είδος της ισοστάθμισης χώρου και ποιος επαγγελματίας έκανε το καλιμπραρισμα.

Και θα στα εξηγήσω όλα. ;)


ΥΓ. Προφανώς, ο,τι δεν μπορείς να δώσεις από τα παραπάνω ζητούμενα, είναι τμήμα του προβλήματος και τμήμα της απάντησής μου στο ερώτημα που έθεσες.
 

Μηνύματα
302
Reaction score
117
Μιλάω ότι και στις 2 περιπτώσεις συγκρίνω όμοιες καταστάσεις ακρόασης.
Ίδιες διαστάσεις χώρου,ίδια θέση ακρόασης κλπ.
Το ίδιο στήσιμο...
Διαφορετικό άκουσμα...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.448
Reaction score
125.901
Και γω σου απάντησα. ;)

Αυτό που δεν καταλαβαίνεις, είναι το ότι θεωρείς πως για οτιδήποτε ακούς, ευθύνεται ή ο ένας ενισχυτής, ή ο άλλος.

Αυτό που σου εξηγώ, είναι πως για ότι ακούς, ευθύνεται μια σειρά παραμέτρων, κι όχι ένα μόνο πράγμα.

Είναι το τυπικό σφάλμα οποιουδήποτε, που προσπαθεί να διερευνήσει τον ήχο μιας συσκευής, θεωρώντας προς στιγμήν ότι όλα τα υπόλοιπα είναι τέλεια στο σεταπ, άρα για ο,τι ακούει, ευθύνεται μόνο μια συσκευή, αφού αυτή αλλάζει και όλα τα άλλα μένουν σταθερά.

Ναι, σταθερά μένουν, αλλά είναι στραβά.
Δεν είναι ίσια για να δεις αυτό που βάζεις στη σειρά αν στραβώνει το σύνολο ή αν το αφήνει να παραμείνει ίσιο..

Είναι όλα τόσο στραβά, που πιθανώς ένα στραβό στη σειρά να είναι πιο ίσιο στο σύνολο από ότι ένα ίσιο.

Έτσι, βγαίνουν μονίμως λάθος συμπεράσματα.

Η τυπική κατάσταση, όπου ναι μεν συμφωνώ απόλυτα με την ακουστική σου εκτίμηση, αλλά διαφωνώ εντόνως με την ερμηνεία της.
 


Μηνύματα
302
Reaction score
117
Το γεγονός ότι πάρα πολύ παράμετροι επιδρούν στο ηχητικό αποτέλεσμα είναι αδιαπραγμάτευτο.
Συγκρίνω όμοιες όμως περιπτώσεις χώρου.
Αν λοιπόν έχω τον τέλειο χώρο ακρόασης και στις 2 περιπτώσεις η δεύτερη θα είχε πάντα καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα.
Δεν ισχύει αυτό?
Και αν όχι γιατί?
 

K

kimon

Guest
Καλησπέρα σας.
Να ρωτήσω κάτι και εγώ με την σειρά μου διαβάζοντας το θέμα.
Είχα σαν ενισχυτικά Class d προ-τελικό ίδια εταιρεία , πολύ καλή εταιρεία usa μεριά, δεν θα πω brand name για ευνόητους λόγους, για να τροφοδοτήσουν τα 805 Ν.
Ισχύς 250 watt στα 8Ω και 500 στα 4Ω.
Στο άκουσμα δεν μου άρεσαν δεν έδιναν επάρκεια τροφοδοσίας για να παίξουν καλά. Ασθενικός ήχος -ελλειπή χαμηλό-μεσαία άχρωμα.
Έβαλα ενισχυτικά Class ΑΒ πάλι από γνωστή εταιρεία προ -τελικό ίδιο brand για τα γνωστά Ταιριάσματα -αντιστάσεις κλπ.
Η ισχύς τους 200 watt 8Ω και 360 watt στα 4Ω.
Αποτέλεσμα καμιά σχέση ο ήχος τώρα.
Καλύτερα μεσαία -καλύτερο χαμηλό -
Καλύτερα ψηλά..
Γενικά καμιά σχέση το πριν με το τώρα σε όλο το φάσμα πολύ καλύτερα...
Ήθελα να ρωτήσω διαβάζοντας τα παραπάνω σχόλια περί Class d- ncore και class AB ,τι φταίει στην δικιά μου περίπτωση και είχα αυτό το αποτέλεσμα?
Τα αυτιά μου,τα ηχεία, τα ενισχυτικά?
Τι?
Αν υπολογίσουμε ότι και οι τιμές είναι διαφορετικές στις 2 περιπτώσεις.
Φυσικά οι Class AB πολύ πιο ακριβοί.
Ρωτάω με όλη την καλή διάθεση μη γνωρίζοντας πολλά και για την απόκτηση γνώσης.
Αν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
Μέχρι πριν 2-3 χρόνια που παρακολουθούσα το νήμα "First One" στο Diyaudio δημοσιεύονταν πολλές γνώμες υπέρ του συγκεκριμένου ενισχυτή (τάξη ΑΒ, πλήρως συμμετρικός, μόσφετ, ανάδραση ρεύματος και διακοπτικό τροφοδοτικό) , όταν συγκρινόταν με Ν-core.
Ίσως ο κ. back να έχει προσωπική γνώμη επ' αυτού.
Πάντως, για για να μπορεί να γίνει η σύγκριση δύο ενισχυτών ως προς την αποδιδόμενη ισχύ, θα πρέπει οι μετρήσεις να έχουν γίνει υπό τις ίδιες ακριβώς συνθήκες.
 

Μηνύματα
302
Reaction score
117
Γιατί ρε διαολε να δώσεις 6 χιλιάρικα για 30 κιλά σίδερα όταν κάνεις την ίδια δουλειά παμφτηνα με ένα ρημαδι ενκορ λίγων γραμμαρίων βάρους;

Εγώ θα ήθελα να μάθω αν ισχύει το προαναφερθέν ασχέτως bryston.
Μπορεί να έχει ηχητικά πάντα στο αυτί το ίδιο αποτέλεσμα η Class d η n.core με την Class AB η Α.
Αν ναι τι κάνουμε....μαλ....ς...μεγάλες?
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Γιατί ρε διαολε να δώσεις 6 χιλιάρικα για 30 κιλά σίδερα όταν κάνεις την ίδια δουλειά παμφτηνα με ένα ρημαδι ενκορ λίγων γραμμαρίων βάρους;

Εγώ θα ήθελα να μάθω αν ισχύει το προαναφερθέν ασχέτως bryston.
Μπορεί να έχει ηχητικά πάντα στο αυτί το ίδιο αποτέλεσμα η Class d η n.core με την Class AB η Α.
Αν ναι τι κάνουμε....μαλ....ς...μεγάλες?
δεν κατάλαβες τα 6 χιλιάρικα που αναφέρω πάνε στο jeff Rowland που είναι class d και του κότσαρε ένα ωραιο κουτί και τον πουλάει για χρυσο.

όσο για το ερώτημα σου πάντως δεν είναι όλοι οι class d ncore.
οι ncore είναι τρελή ευκαιρία.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.448
Reaction score
125.901
Μπορεί να έχει ηχητικά πάντα στο αυτί το ίδιο αποτέλεσμα η Class d η n.core με την Class AB η Α.
Αν ναι τι κάνουμε....μαλ....ς...μεγάλες?

Τα ερωτήματα είναι λάθος. ;)

Το σωστό ερώτημα είναι: μπορεί ένας κλας ντε ενκορ να υποστηρίξει ένα σεταπ απολύτως κορυφαίας ποιότητας και πιστότητας, ανεξαρτήτως τιμής;

Και η απάντηση είναι μονολεκτικά "φυσικά". ;)
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Μέχρι πριν 2-3 χρόνια που παρακολουθούσα το νήμα "First One" στο Diyaudio δημοσιεύονταν πολλές γνώμες υπέρ του συγκεκριμένου ενισχυτή (τάξη ΑΒ, πλήρως συμμετρικός, μόσφετ, ανάδραση ρεύματος και διακοπτικό τροφοδοτικό) , όταν συγκρινόταν με Ν-core.
Ίσως ο κ. back να έχει προσωπική γνώμη επ' αυτού.
Πάντως, για για να μπορεί να γίνει η σύγκριση δύο ενισχυτών ως προς την αποδιδόμενη ισχύ, θα πρέπει οι μετρήσεις να έχουν γίνει υπό τις ίδιες ακριβώς συνθήκες.
τα έχω γράψει μικροδιαφορές ανάξιες λογου.
λίγο πιο μουσικός ο first one λίγο πιο καλο μπασσο ο ncore.
μιλάμε για απειρολελαχιστες διαφορες θα μπορούσα να ζήσω και με
τους δυο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.448
Reaction score
125.901
Στο κυνήγι του "απόλυτα καλύτερου ενισχυτή" σε επίπεδο σχιζοφρένειας, καλό είναι να αναρωτηθούμε αν διαθέτουμε και το απόλυτο ηχείο, με την απόλυτη απόκριση από 20 χερτζ και βγάλε μέχρι 20 κιλοχερτζ και βάλε, στις απόλυτες στάθμες, με τις απόλυτα μηδαμινές παραμορφώσεις στον απόλυτα τέλειο χώρο και με τις απόλυτα τέλειες ηχογραφήσεις να ισοσταθμισουμε με το απόλυτα καλύτερο εξοπλισμό το τελικό αποτέλεσμα.

Κουλουράκια. (Ευγενικά τα λέω)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.647
Μηνύματα
2.870.607
Members
37.926
Νεότερο μέλος
Demetriiosk71
Top