Από nordost σε κάτι άλλο !!!





Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Καντο εσύ και γράψε τα ευρήματα
Πλάκα πλάκα, αυτό μπορεί να γίνει. Μπορώ να φέρω τον κολλητό μου μετά την άρση απαγόρευσης της κυκλοφορίας ( ο μοναδικός που εμπιστεύομαι να πειράζει τα μηχανήματά μου, απο τον κύκλο μου ). Πιστεύω ότι θα χαρεί κιόλας, καθώς θα έχει υλικό να με τρολάρει για καμιά διετία μετά. Xmmmmm!!!!
 


Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Γιατί;
Αιτιολόγησέ το.
Αλλη φροντιδα χωρου για καποιον που διαθετει ενα ηχειακι 5 ιντσων και αλλη με ενα δαπεδου 2x8 πχ Το ιδιο και για το χωρο , και την τοποθετηση τους στο χωρο ακροασης .
 

Μηνύματα
591
Reaction score
557
Μπορεί να μου πει κάποιος αν ένα καλώδιο ηχείων μπορεί να ζεσταίνει περισσότερο ένα ενισχυτή από ένα άλλο;
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.359
Άρα, ζητείται κάτοχος καλού δικάναλου συστήματος και χώρου, να μου παίζει με τα καλώδια κι εγώ να προσπαθώ να ακούω! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Θα σου έλεγα να έρθεις από εδώ, αλλά είμαι μακριά.:)
Δεν ειναι ανεξαρτητη των ηχειων . Αναλογα το χωρο και τα ηχεια γινεται η φροντιδα χωρου ...
Όχι. Κανείς λάθος.
Αλλη φροντιδα χωρου για καποιον που διαθετει ενα ηχειακι 5 ιντσων και αλλη με ενα δαπεδου 2x8 πχ Το ιδιο και για το χωρο , και την τοποθετηση τους στο χωρο ακροασης .
Όχι. Κανείς λάθος.

Απόδειξη: ο χώρος μου κι η μελέτη που έγινε για αυτόν, η οποία δεν έλαβε υπόψη τα ηχεία που προϋπήρχαν.
 

Μηνύματα
591
Reaction score
557
Μπορεί να μου πει κάποιος αν ένα καλώδιο ηχείων μπορεί να ζεσταίνει περισσότερο ένα ενισχυτή από ένα άλλο;
Γιατί αν γίνεται αυτό τότε τελικά υπάρχουν διάφορες σημαντικές
 



christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
O χωρος μου ειναι 6,50cm μηκ 4cm πλα 2,91 υψος πως το λετε εσεις οι αγγλομαθεις
dedidedi.... 25db o θορυβος χωρις να πεζ τιπτα δε θυμαμε πως λεγεται αλλεως
οτι ηλεκτροδυναμικο μετατροπεα η ηλεκτροστατικο να βαλεις μια χαρα ακουγεται
και μικρα και μεγαλα ηχεια κανενα προβλημα
 


Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802

Ναι αλλά με αυτές τις κοφτές απαντήσεις δεν πρόκειται να μάθουμε τίποτα..
Γιατί γίνεται αυτό;

Πολύ χρήσιμο!
Μας λέει επίσης ότι δεν χρειάζεται να έχουμε ίδιο μήκος καλωδίων, μπορούμε να έχουμε 1,5 μέτρο για το δεξί ηχείο 2 για το αριστερό 5.30 για το πίσω surround 8 για το αριστερό και ούτω καθεξής χωρίς να καταλαβαίνουμε καμία διαφορά.
Αυτό δεν το ήξερα και πίστευα πώς πρέπει να χρησιμοποιούμε ίσα μήκη τουλάχιστον για τα μπροστινά και μεγαλύτερες διατομές για τα πίσω.
 
Last edited:

Μηνύματα
947
Reaction score
2.990
Θα σου έλεγα να έρθεις από εδώ, αλλά είμαι μακριά.
Απόδειξη: ο χώρος μου κι η μελέτη που έγινε για αυτόν, η οποία δεν έλαβε υπόψη τα ηχεία που προϋπήρχαν.
@wizzy θα σου πω κάτι αλλά μη βγει παραέξω..
Στον χώρο σου που περιποιήθηκες και πολύ καλά έκανες, αν ρίξεις κανένα καλό διδρομο βάσης
με ολοκληρωμένο της τάξης min 4κ ... όποιος μπαίνει εκεί θα φοράει Πάνες Βαριάς Ακράτειας.

Tα 802 εκέι μέσα είναι σα να προσπαθείς να πηδήξεις στο πίσω κάθισμα του fiat 500 την Ashley Graham

Φιλικά :drinks:.... σκέψου το !!
 
Last edited:


n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Ε καλά, 1,75 είναι η Ashley (το γκούγκλαρα), δεν είναι δα και η Λιστίνα (να τη γκουγκλάρετε).

Από την άλλη, εφόσον μιλάμε για χώρο με συγκεκριμένη φροντίδα, δεν ισχύει αυτός ο περιορισμός.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Καθόλου συζήτηση δε θέλει. Έχουν ξεκαθαρίσει αυτά.
Αλλη φροντιδα το δικαναλο,αλλη το πολυκαναλο.

Αλλη φροντιδα αν τα ηχεια σου κατεβαινουν 16hz,αλλη 50.

Αλλη για διπολο αλλη για συμβατικο.

κτλ.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Αλλη φροντιδα χωρου για καποιον που διαθετει ενα ηχειακι 5 ιντσων και αλλη με ενα δαπεδου 2x8 πχ Το ιδιο και για το χωρο , και την τοποθετηση τους στο χωρο ακροασης .
Γιατί;
Αιτιολόγησέ το.

Μόνο αφορισμούς πετάς, χωρίς αιτιολόγηση.

Προφανώς κάνεις λάθος, αρκεί να σκεφτείς πως ασχέτως ηχείων, ο χώρος μπορεί να ελεγχθεί άριστα με πιστόλι και μέτρηση αντηχήσεων, και επίσης ασχέτως ηχείων, οφείλουν να αναπαράγονται οι ίδιες συχνότητες στο φάσμα, κατά τις βασικές αρχές του Hi-Fi, και δεν μπορεί να κάνει κανείς τίποτα για την πρώτη οκταβα, παρά μόνο πολλαπλά σαμπ, άρα εκεί δε τίθεται θέμα περιποίησης χώρου.

Εγώ αυτά τα έχω αιτιολογήσει πλήρως, και κατ'επαναληψιν, πολλαπλές φορές.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.145
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top