Από nordost σε κάτι άλλο !!!

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.096
Reaction score
124.650
Αστροναύτη, έχεις "τιουναρει" τον εγκέφαλο να περιμένει να ακούσει διαφορά από τα καλώδια. Το "πιστεύεις" αυτό. Ε λοιπόν, αφού το πιστεύεις και το περιμένεις, είναι αδιαμφισβήτητο και αποδεδειγμένο επιστημονικά γεγονός ότι θα ακούσεις διαφορές μεταξύ καλωδίων. Αυτό, ονομάζεται από την επιστημονική κοινότητα "πλασεμπο εφεκτ", είναι αποδεκτό και αποδεδειγμένα ισχύει, όχι μόνο στα καλώδια.

Ο μόνος τρόπος για να μην ακούσεις διαφορές που δεν υπάρχουν, όπως αυτές μεταξύ καλωδίων, είναι να μην πιστεύεις ότι υπάρχουν, να είσαι δηλαδή αντικειμενικός, κάτι που είναι πραγματικά πολύ δύσκολο να επιτύχεις στη φάση που είσαι τώρα, διότι είσαι πεπεισμένος πως είναι υπαρκτές και αληθινές αυτές οι διαφορές, παρά τις επιστημονικές μελέτες επ'αυτου που βεβαιώνουν για το αντίθετο, και παρά την σαφέστατη τοποθέτηση επ'αυτου των μεγάλων μυαλών στο οντιο, ιδίως αυτών που έχουν μελετήσει σε βάθος το θέμα της ψυχοακουστικής, με πολύ μεγάλη προσφορά σε AES papers...

Οπότε, υπομονή. Σαν ίωση είναι, θα περάσει.
"Πως με κόβεις"
Ασυνάρτητο; :angel:
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Αστροναύτη, έχεις "τιουναρει" τον εγκέφαλο να περιμένει να ακούσει διαφορά από τα καλώδια. Το "πιστεύεις" αυτό. Ε λοιπόν, αφού το πιστεύεις και το περιμένεις, είναι αδιαμφισβήτητο και αποδεδειγμένο επιστημονικά γεγονός ότι θα ακούσεις διαφορές μεταξύ καλωδίων. Αυτό, ονομάζεται από την επιστημονική κοινότητα "πλασεμπο εφεκτ", είναι αποδεκτό και αποδεδειγμένα ισχύει, όχι μόνο στα καλώδια.

Ο μόνος τρόπος για να μην ακούσεις διαφορές μεταξύ καλωδίων, είναι να μην πιστεύεις ότι υπάρχουν, να είσαι δηλαδή αντικειμενικός, κάτι που είναι πραγματικά πολύ δύσκολο να επιτύχεις στη φάση που είσαι τώρα, διότι είσαι πεπεισμένος πως είναι υπαρκτές και αληθινές αυτές οι διαφορές, παρά τις επιστημονικές μελέτες επ'αυτου που βεβαιώνουν για το αντίθετο, και παρά την σαφέστατη τοποθέτηση επ'αυτου των μεγάλων μυαλών στο οντιο, ιδίως αυτών που έχουν μελετήσει σε βάθος το θέμα της ψυχοακουστικής, με πολύ μεγάλη προσφορά σε AES papers...

Οπότε, υπομονή. Σαν ίωση είναι, θα περάσει.
Σε αυτή τη περίπτωση, θα μπορούσε να πει κάποιος ότι και οι δύο πάσχουμε απο πλασίμπο. Εγώ έχω πειστεί ότι ακούω διαφορές, εσύ έχεις πειστεί ότι δεν τις ακούς. Πιθανώς ένα Α-Β τεστ κάποιου αρκετά παλαβού και σαδιστή, να μας έλυνε τις απορίες. Ξέρεις, να λέει ότι αλλάζει καλώδια ενώ δεν το κάνει, να βάζει ό,τι να'ναι καλώδια και να λέει ότι βάζει άλλα, να βάζει το Α καλώδιο στο ένα κανάλι και το Β καλώδιο στο άλλο, τζερτζελές να γίνεται.

Πάντως, ειδικά το video του null tester που είχε ποστάρει ο @Γιάνννης με έβαλε σε σκέψεις... Όχι τώρα, απο τότε πριν κάτι μήνες που το πόσταρε.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.096
Reaction score
124.650
Ναι, τα διπλά τυφλά τεστ είναι η μόνη θεραπεία που συστήνεται από τους γιατρούς.

Τα συμπεράσματα από όσα διπλά τυφλά τεστ έχουν γίνει στο όντιο, έχουν ένα κοινό χαρακτηριστικό: δεν "βολεύουν" στις πεποιθήσεις του Χάι Ενδ...

Οι Τουλ και Ολιβ, έχουν πραγματοποιήσει σωρεία διπλών τυφλών τεστ στη χαρμαν, με μιξ ακροατών (έμπειρων, εκπαιδευμένων, μη, κλπ) και έχουν αποδείξει αυτά που είναι πλέον κοινώς αποδεκτά και αναμφισβήτητα aes papers.

Με αυτόν τον τρόπο προοδεύει η επιστήμη του όντιο και η επιστήμη της ψυχοακουστικής.
 
Last edited:


C

chrispo

Guest
... Πιθανώς ένα Α-Β τεστ κάποιου αρκετά παλαβού και σαδιστή, να μας έλυνε τις απορίες. Ξέρεις, να λέει ότι αλλάζει καλώδια ενώ δεν το κάνει, να βάζει ό,τι να'ναι καλώδια και να λέει ότι βάζει άλλα, να βάζει το Α καλώδιο στο ένα κανάλι και το Β καλώδιο στο άλλο, τζερτζελές να γίνεται.

ΑΣΤΡΟΝΑΥΤΗ αρχίζεις και ¨στρώνεις ¨, ..επικίνδυνα ,τελευταία..⚠👀
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.096
Reaction score
124.650
Αστροναύτη, ξέρεις πόσες υποκατηγορίες ψυχοακουστικής υπάρχουν; Ξέρεις πχ ότι υπάρχει και directional psychoacoustics;

Δες πχ το AES paper που δείχνω εδώ:


Κατέβασέ το και διάβασέ το. Να δεις πως προχωράει η επιστήμη στο οντιο...

Αν κάτσεις και διαβάσεις καμιά κατοστή τέτοια papers, και συνάμα ψάχνεις παράλληλα με γκουκλαρισμα για να καταλαβαίνεις την ορολογία που χρησιμοποιείται ώστε να εισπράξεις τη γνώση των κειμένων, τότε θα ακολουθήσεις τα βήματα προς τη γνώση. Δεν είναι εύκολη η γνώση, η ανταλλαγές καλωδίων είναι εύκολες..

Κάποιοι από μας έχουν στρώσει τον κωλο τους και έριξαν πολύ μελέτη σε τέτοια κείμενα, για να καταλάβουν τι παίζει. Κάποιοι άλλοι, απλώς μιλάνε για κλίνες και pdf-ολάγνους, που ακούνε με διαγράμματα και που δεν είναι μουσικόφιλοι, αυτά είναι τα επιχειρήματα της άλλης πλευράς. Εκεί τελειώνουν, και στο δικαίωμα της "άποπσης".
 
Last edited:

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Ναι, τα διπλά τυφλά τεστ είναι η μόνη θεραπεία που συστήνεται από τους γιατρούς.

Τα συμπεράσματα από όσα διπλά τυφλά τεστ έχουν γίνει στο όντιο, έχουν ένα κοινό χαρακτηριστικό: δεν "βολεύουν" στις πεποιθήσεις του Χάι Ενδ...

Οι Τουλ και Ολιβ, έχουν πραγματοποιήσει σωρεία διπλών τυφλών τεστ στη χαρμαν, με μιξ ακροατών (έμπειρων, εκπαιδευμένων, μη, κλπ) και έχουν αποδείξει αυτά που είναι πλέον κοινώς αποδεκτά και αναμφισβήτητα aes papers.

Με αυτόν τον τρόπο προοδεύει η επιστήμη του όντιο και η επιστήμη της ψυχοακουστικής.
Άρα, ζητείται κάτοχος καλού δικάναλου συστήματος και χώρου, να μου παίζει με τα καλώδια κι εγώ να προσπαθώ να ακούω! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Edit: Απαραίτητη προϋπόθεση να μην έχει bias σε κάποια "σχολή". Και θα πρέπει να είναι αμείλικτος, να κάνει όποια παλαβομάρα του έρθει στο μυαλό, επίσης θα πρέπει να είναι και καλός στη μπλόφα. ;)
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.096
Reaction score
124.650
Ναι.

Είναι σύνθετη και απαιτητική η διαδικασία οργάνωσης ενός διπλού τυφλού τεστ, και πρωτίστως πρέπει να αποδειχθεί η ικανότητα του εκάστου ακροατή για αντίληψη της διαφοράς μεταξύ των δοκιμίων.

Αυτά έχουν εξηγηθεί αναλυτικά κατ'επαναληψιν και ως γνωστόν έχουν πραγματοποιηθεί από πρωτοβουλία μελών αυτού του φόρουμ, και έχουν δημοσιοποιηθεί αποτελέσματα άριστα εκτελεσμένου διπλού τυφλού τεστ.

Θέλει πολύ δουλειά, οργάνωση, γνώση.
Δεν είναι απλό, αλλά είναι εφικτό.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Αστροναύτη μην το μπερδεύεις.

Θελεις να συγκρίνεις τυφλά δυο καλώδια; Ειναι απλό.

Βρίσκεις εναν κολλητό που θα κανει τις αλλαγές συνδέσεων καλωδίων χωρίς κανένα σχόλιο, χαμόγελο, κλείσιμο ματιού κτλ.
Θα σου συνδεσει το Α και μετα το Β μια φορά, ως αναφορά.

Μετά θα αρχίσει τις τυχαίες αλλαγές. Αυτές μπορεί να ειναι απο το Α στο Β ή απο το Α στο Α κτλ. Χωρίς σχόλια. Και θα σημειώνει τι εκανε.

Εσύ θα γράφεις σε ενα χαρτί ποιο καλωδιο παίζει καθε φορα, και ποιο σου αρέσει τελικά. Αν το βρεις 18 απο τις 20 φορές είσαι αρχηγός.
(Γίνεται και πιο επιστημονικά, αλλά δεν πειράζει, κάντο έτσι).
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
ΑΣΤΡΟΝΑΥΤΗ αρχίζεις και ¨στρώνεις ¨, ..επικίνδυνα ,τελευταία..⚠👀
Να στο πω ειλικρινά ( γνωρίζοντας εκ των προτέρων ότι θα χρησιμοποιηθεί εναντίον μου )?
Με βολεύει να ξεφύγω απο τις χαϊεντιές, το τελευταίο πράγμα που θέλω, είναι να τα σκάω σε άχρηστα αποκτήματα. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι θα "τα κάνω κρεμαστάρια". Στη πραγματικότητα προσπαθώ να είμαι όσο πιο αντικειμενικός μπορώ, με τάση να αυτοδιορθώνομαι όταν παρατηρώ ότι αποκλίνω. Αυτό που χτυπάει άσχημα είναι το ότι όσο πιο αντικειμενικός γίνομαι και διαθέτω τον χρόνο μου σε πειράματα που παλιά θεωρούσα άνευ ουσίας, τόσο πιο πολύ φεύγω απο τη κουλτούρα του "high end" που πριν κάτι χρόνια είχα σαν σημαία μου.
 

C

chrispo

Guest
.......να μου παίζει με τα καλώδια κι εγώ να προσπαθώ να ακούω! .
...., επίσης θα πρέπει να είναι και καλός στη μπλόφα. ;)
ΑΣΤΡΟΝΑΥΤΗ μην τον προκαλείς, ...είσαι πιο προβλέψιμος και από ελέφαντα που πηδάει μιά φορά, στα 2 χρόνια...🤭
Θα χάσεις..🥳
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
ΑΣΤΡΟΝΑΥΤΗ μην τον προκαλείς, ...είσαι πιο προβλέψιμος και από ελέφαντα που πηδάει μιά φορά, στα 2 χρόνια...🤭
Θα χάσεις..🥳
Το θέμα είναι να μην είναι προβλέψιμος αυτός που θα αλλάζει τα καλώδια, αυτός θα πρέπει να μπλοφάρει. Εγώ ας είμαι και ούφο. Ακόμα χειρότερα για μένα. :p
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.096
Reaction score
124.650
Αστροναύτη μην το μπερδεύεις.

Θελεις να συγκρίνεις τυφλά δυο καλώδια; Ειναι απλό.

Βρίσκεις εναν κολλητό που θα κανει τις αλλαγές συνδέσεων καλωδίων χωρίς κανένα σχόλιο, χαμόγελο, κλείσιμο ματιού κτλ.
Θα σου συνδεσει το Α και μετα το Β μια φορά, ως αναφορά.

Μετά θα αρχίσει τις τυχαίες αλλαγές. Αυτές μπορεί να ειναι απο το Α στο Β ή απο το Α στο Α κτλ. Χωρίς σχόλια. Και θα σημειώνει τι εκανε.

Εσύ θα γράφεις σε ενα χαρτί ποιο καλωδιο παίζει καθε φορα, και ποιο σου αρέσει τελικά. Αν το βρεις 18 απο τις 20 φορές είσαι αρχηγός.
(Γίνεται και πιο επιστημονικά, αλλά δεν πειράζει, κάντο έτσι).
Όχι, η σωστή διαδικασία είναι πολύ πιο σύνθετη...

Σαφώς εμπεριέχει μια το Α μια το Β, σε τυχαία σειρά (Α, Α, Α, Β, Α, Β, Β, κλπ) στο ίδιο μουσικό έργο, αλλά και σαφώς εμπεριέχει την καταγραφή απλής προτίμησης μεταξύ Α και Β, σε τυχαία σειρά των δοκιμίων και χωρίς γνώση του ποιο παίζει, σε ποικιλία μουσικών έργων (κατά προτίμηση άγνωστων), καθώς και επιμέρους προτιμήσεις σε στοιχεία του φάσματος για κάθε έργο και δοκίμιο.

Εκεί έρχεται το ξεβράκωμα...

Η πρώτη δοκιμασία, είναι για να αποδειχθεί αν ξεχωρίζει πέραν του στατιστικού σφάλματος ο ακροατής τα δύο δοκίμια μεταξύ τους, και η δεύτερη για να αποδειχθεί αν υπάρχει προτίμηση σε ένα από τα δύο, πέραν του στατιστικού σφάλματος.

Η ύπαρξη τουλάχιστον 3 δοκιμίων είναι το καλύτερο και ασφαλέστερο τεστ... Όπως λέμε φάρμακο α, φάρμακο β, πλασεμπο. Στα καλώδια διασύνδεσης, ένα τέτοιο τεστ ας πούμε θα μπορούσε να συμπεριλαμβάνει ένα μογκαμάκι, ένα νορντοστ δεξερωγωτι των 200.000€, κι ένα μαύρο του κιλού αξίας 1€. Κλάμα.
 
Last edited:



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Όχι, η σωστή διαδικασία είναι πολύ πιο σύνθετη...
Ας μπουν τα τρία καλωδια, μαύρο, μογκάμι, γαμάουα και ας κάνουν συγκριση.

Αν το κάνεις πολύ περίπλοκο γίνεται αποτρεπτικό. Δεν υπάρχει λόγος.
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.307
Μηνύματα
2.858.044
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top