Ερωτήσεις ψάχνουν απαντήσεις...

Μηνύματα
166
Reaction score
61
Καλησπέρα φίλοι !! ελπίζω να είστε καλά στην απομόνοση ...
Εχω μερικές ερωτήσεις . Μπορεί να θεωρηθούν και entry level.
1) Μπορώ να έχω τα οφέλη του ήχου της λάμπας με την δύναμη του κυκλώματος transistors αν συνδιάσω προενυσχητή λάμπας με τελικο τρανσ. γίνετα ?
2) Μπορείς να χρησιμοποιήσεις 5καναλο τελικο (bryston , parasound, rotel κ.τλ) με κάποιον τρόπο έως δικάναλο εποφελούμενος την μεγάλη ισχύ του ? 2 κανάλια σε αριστερό 2 σε δαξι ηχείο ?
3) διερωτόμαι .. έχουν γίνει διάφορες συζητήσεις στον κόσμο του hifi για τα cerwin vega και ειδικά για τα 215. Εχεί κάποιο νόημα να αλλάξεις τις εσωτερικές καλωδιώσεις αναβαθμίζωντάς .. και ίσως τους πυκνωτές στα crossover με καλύτερης ποιότητας .. (τι συμαίνει καλύτερης ποιότητας?> φαντάζομαι πυκνωτές μεγαλύτερους κατασκευασμένους με προσανατολισμό τον ήχο..)
4) κατα την γνώμη σας σε σχετικά χαμηλό πάντα κόστος (100-500) τι θα μπορούσε να παίξει τον ρόλο της πυγής σε ένα σύγχρονο σύστημα? ένα mini mac πχ? με την χρήση κάποιοας υπηρεσίας ιντερνετικής βιβλιοθήκης μουσικής ? θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί κάποια κάρτα ήχου αυστηρά δικάναλη ?
5) δέν έχω καταλάβει τι ακριβώς εξυπερετεί ένα dac! διαβάζω συχνα για για cd players με ενσωματομένο dac αλλα και ξεχωριστές συσκευές dac? στην σημερινή εποχή του ήχου απο υπολογιστή .. έχει κάποιο νόημα?

Ευχαριστώ και συγγνώμη αν σας κούρασα..
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
1) Επειδή έχω ακούσει Bryston με λάμπα στη προενίσχυση, απλά ακούς τη προενίσχυση. Δηλαδή, λάμπα. Με όποια οφέλη ή μειονεκτήματα. Anyway, παίρνει τον χαρακτήρα του προενισχυτή.
4&5 ) ένα καλό mini pc με dac. Το dac κάνει τη δουλειά της κάρτας ήχου ( μετατρέπει το ψηφιακό σήμα σε αναλογικό ), αλλά συνήθως με καλύτερα αποτελέσματα ( εκτώς αν έχεις καμία βαρβάτη κάρτα ήχου ).
 

Μηνύματα
166
Reaction score
61
Επίσης μπορείς κάπως να συνδιάσεις ένα σύστημα να καταφέρει να παίζει καλά αντιφατικά είδη μουσικής πχ -- ροκ μεταλ με κλασσική και jazz.. τι ρωτάω τώρα.. τέλος πάντων.,.
1) Επειδή έχω ακούσει Bryston με λάμπα στη προενίσχυση, απλά ακούς τη προενίσχυση. Δηλαδή, λάμπα. Με όποια οφέλη ή μειονεκτήματα. Anyway, παίρνει τον χαρακτήρα του προενισχυτή.
4&5 ) ένα καλό mini pc με dac. Το dac κάνει τη δουλειά της κάρτας ήχου ( μετατρέπει το ψηφιακό σήμα σε αναλογικό ), αλλά συνήθως με καλύτερα αποτελέσματα ( εκτώς αν έχεις καμία βαρβάτη κάρτα ήχου ).
καλό δεν είναι αυτό .. δεν προσθέτει μιά ποιό μαλακή και γλυκια χροιά στην ακρόαση ?
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
2) Μπορείς να χρησιμοποιήσεις 5καναλο τελικο (bryston , parasound, rotel κ.τλ) με κάποιον τρόπο έως δικάναλο επωφελούμενος την μεγάλη ισχύ του . 2 κανάλια σε αριστερό 2 σε δεξι ηχείο ?
Μπορείς , όμως το ηχείο πρέπει να δέχεται διενίσχυση.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Μπορείς , όμως το ηχείο πρέπει να δέχεται διενίσχυση.
Δε θα είναι ακόμα καλύτερο να γεφυρωθούν τα κανάλια του πολυκάναλου ,αν κάτι τέτοιο προβλέπεται από τον κατασκευαστή;
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Δε θα είναι ακόμα καλύτερο να γεφυρωθούν τα κανάλια του πολυκάναλου ,αν κάτι τέτοιο προβλέπεται από τον κατασκευαστή;
Ναι αλλά σε 5κάναλο , λίγο χλωμό...
Για αυτό και δεν το έγραψα.
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Επίσης μπορείς κάπως να συνδιάσεις ένα σύστημα να καταφέρει να παίζει καλά αντιφατικά είδη μουσικής πχ -- ροκ μεταλ με κλασσική και jazz.. τι ρωτάω τώρα.. τέλος πάντων.,.
Ενα καλο ηχειο οφειλει να παιζει εξισου καλα ολα τα ειδη μουσικης.
Οι περισσοτερες ερωτησεις εχουν σημαντικα κενα για ν απαντηθουν.
Ρωτας για ενισχυτες - πηγες κλπ χωρις ν αναφερεις με τι ηχεια θα παιξουν λες και θα παραξουν μονο τους ηχο. Η συνεργασια αυτων ενδεχομενως παιζει υψιστης σημασιας ρολο.

Φανταζομαι οτι πιθανον ενδιαφερεσαι για καποια αγορα μελλοντικη καποιων πραγματων και το ψαχνεις. Αλλα επειδη ανεφερεις ηχεια με μεγαλους γουφερ, εδω θα πρεπει επισης να αναφερθει και ο χωρος με τις αποστασεις ακροασης.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Δε θα είναι ακόμα καλύτερο να γεφυρωθούν τα κανάλια του πολυκάναλου ,αν κάτι τέτοιο προβλέπεται από τον κατασκευαστή;
Μπα......τα γεφυρωματα δείνουν ισχύ, αφαιρούν δυνατότητα οδήγησης....εαν δε γνωρίζεις την εμπέδηση του ηχείου και τις γενικότερες ανάγκες του....
 

Μηνύματα
166
Reaction score
61
Ενα καλο ηχειο οφειλει να παιζει εξισου καλα ολα τα ειδη μουσικης.
Οι περισσοτερες ερωτησεις εχουν σημαντικα κενα για ν απαντηθουν.
Ρωτας για ενισχυτες - πηγες κλπ χωρις ν αναφερεις με τι ηχεια θα παιξουν λες και θα παραξουν μονο τους ηχο. Η συνεργασια αυτων ενδεχομενως παιζει υψιστης σημασιας ρολο.

Φανταζομαι οτι πιθανον ενδιαφερεσαι για καποια αγορα μελλοντικη καποιων πραγματων και το ψαχνεις. Αλλα επειδη ανεφερεις ηχεια με μεγαλους γουφερ, εδω θα πρεπει επισης να αναφερθει και ο χωρος με τις αποστασεις ακροασης.
χμ ... είναι ποιό περίπλοκο απο ότι νόμιζα.. μάλιστα . αν υποθέσουμε οτι υπάρχει ένας ικανοποιητικός χώρος ακρόασης γύρω στα 50 - 60 τμ . ? Επίσης τα cerwin αξίζουν ? για να πώ την αλήθεια α έχω ακούσει και έπαιζαν καλά/.. είμαι μεταξύ αυτών και των dali oberton.
αλλα δέν μπορώ να ξέρω σε ποια μηχανηματα θα καταλήξω αφου δεν έχω κάτι υπόψην .. για να ματσάρουν τα υπόλοιπα.
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Ειδες? Ξεκινησες αναποδα!

Ο χωρος 50-60 τ.μ. δεν γεμιζει ευκολα. Ξεκινάς απο τα ηχεια. Δηλαδη τι ηχεια, εδω για να γεμισει αυτος ο χωρος χρειαζονται τερατα. Και σαμπς. Μετα σκεφτεσαι πως θα σπρωξεις τα ηχεια.

Αρα ο προυπολογισμος ειμαι σιγουρος οτι θα περιορισει τις λυσεις.
Σαφως κατα κανονα ηχεια με μεγαλο γουφερ θα χρειαζονται ισχυ (εάν το ηχειο δεν είναι ενεργο). Στο τελος πας στην πηγή (και το ντακ).

Όμως απαραίτητα θα πρεπει να ξεκαθαρίσεις στο τι ηχεια θα πας και μετα να πας στα υπολοιπα.

Τα DALI ειναι εξαιρετικα μικρα για τον χωρο σου και σαφως ακαταλληλα. Τα βεγγα των 15 ιντσων κανει. Αλλα και παλι θες σαμπς. Εστω και μετα απο καποιο διαστημα.
 




Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
μα τa vega έχουν άπλετο μπάσο .. τι να το κάνω το sub ?
Εχεις πολυ μεγαλο χωρο. Παρε τα ηχεια και αργοτερα βαζεις και σαμπ. Αν παλι πιστευεις οτι σου αρκει αυτο που θα εχεις τοτε σταματας. Αλλα στην ουσια αν δεν βαλεις τα σαμπ δεν θα καταλαβεις το τι χανεις.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.291
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top