Με τι τρόπο ξυρίζεστε;

gid

Μηνύματα
7.319
Reaction score
8.541
Επί 5 ξυρίσματα μέσο όρο
Θα με ενδιέφερε να γράψετε πόσα ξυρίσματα βγάζετε με κάθε λεπίδα.

Εγώ φροντίζω να δουλεύω τις δύο πλευρές ξεχωριστά, και βγάζω άνετα 6 από κάθε πλευρά, σύνολο 12. Μετά καθώς έχω ρυθμιζόμενη μηχανή ρυθμίζω την κλίση λιγάκι πιο επιθετική, και βγάζω άλλα 12. Και ναι, προφανώς έχω εύκολα γένια.

Όλα τα παραπάνω βέβαια για τα διαστήματα που χρησιμοποιώ το ΠΞ. Κάποια στιγμή το βαριέμαι και επιτστρέφω στο ψεκάστε/σκουπίστε/τελειώσατε του 3πλού ή 4πλού.
 


Μηνύματα
772
Reaction score
245
Σε κάθε ξύρισμα χρησιμοποιώ και τις δυο πλευρές εναλλάξ (κάτι σαν τα λάστιχα δλδ, να μη φαγώνονται ανομοιόμορφα...)
Κι εγώ πέντε το πολύ, σε κάποια ξυραφάκια στο πέμπτο "τραβάει" λίγο οπότε το πετάω επιτόπου.
ΥΓ1: Σε κάθε ξύρισμα περνάω τρία χέρια! ένα με την φορά προς τα κάτω, ένα κόντρα και το τρίτο για οτι έμεινε από τις άλλες δύο με τη φορά των τριχών επιτόπου.

ΥΓ2: 24 ξυρίσματα με ένα ξυραφάκι αποτελεί παγκόσμιο ρεκόρ! Από τι είναι το δέρμα σου;
 


Μηνύματα
772
Reaction score
245
Τις προάλλες ξυρίστηκα, μετά από 5-6 μήνες και λόγω βιασύνης, με την Mach3 Turbo που έμεινε στο βάθος στο ντουλάπι.
Παρατήρησα οτι ξυρίστηκα στο μισό και λιγότερο χρόνο και μάλιστα χωρίς να κινδυνεύω με κοψίματα.
Βέβαια την άλλη μέρα ήθελα πάλι ξύρισμα!
Γενικά με το ΠΞ αφιερώνω πολύ περισσότερο χρόνο στο ξύρισμα για δύο λόγους : Για να κάνω όσο το δυνατόν λεπτομερές ξύρισμα (πολλά περάσματα δεδομένου οτι η κεφαλή δεν γυρνάει) και φυσικά για να μην πάρω τα μάγουλα σε φέτες.
Γράψτε αν κι εσείς έχετε την ίδια χρονική καθυστέρηση.
Προσοχή: Δε μιλάω για ποιότητα και βάθος ξυρίσματος, απλά για τον χρόνο που χρειαζόμαστε για την ολοκλήρωση του ξυρίσματος.
 

gid

Μηνύματα
7.319
Reaction score
8.541
ΥΓ2: 24 ξυρίσματα με ένα ξυραφάκι αποτελεί παγκόσμιο ρεκόρ! Από τι είναι το δέρμα σου;
Κι εγώ με τη σειρά μου απορώ με τα μόλις 5 που ορισμένοι βγάζετε. Ο καθένας με ό,τι χαρτί του σέρβιρε η φύση εννέα μήνες πριν γεννηθεί. Σ' αυτόν και σε δεκάδες άλλους τομείς.

Παρατήρησα οτι ξυρίστηκα στο μισό και λιγότερο χρόνο και μάλιστα χωρίς να κινδυνεύω με κοψίματα.
Α γειά σου....
 





gid

Μηνύματα
7.319
Reaction score
8.541
Αυτόν με το στάινλες στηλ πρέπει να τον ρωτήσουμε τι είναι γυναίκα....
 






Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.783
Μόλις παρήγγειλα αυτήν εδώ: https://www.wellshaved.gr/qshave-adjustable-safety-razor
Έτσι για την δοκιμή και μόνο, είμαι γενικά ευχαριστημένος από την RazoRock μέχρι τώρα.
Για να δούμε...
Η πρώτη μου μηχανή. Για τα λεφτά της είναι αστέρι. Φυσικά είναι να πέσεις σε καλης κατασκευής κλώνο. Το πρόβλημα που θα συναντήσεις ειναι ότι λόγω μεγάλης κεφαλής,θα δυσκολευτεις λίγο κάτω από την μυτη. Την παροπλησα μετά την αγορά της Parker Variant.Mια φορά τον μήνα να την λύνεις και να καθαρίζεις το ελατήριο.
 





Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.324
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top