Με τι τρόπο ξυρίζεστε;





wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.876
Reaction score
20.367
Δηλαδή αυτή την εποχή ξυρίζεστε;
Έχω να ξυριστώ από πριν τις 11/03 που έμεινα σπίτι εξαιτίας των περιοριστικών μέτρων - barbarian style!

Έχω μια συνάντηση στην οποία απαιτείται φυσική παρουσία την Τετάρτη, μεθαύριο, μάλλον θα τα πάρω με τη μηχανή που κουρεύομαι και βλέπουμε.
 

gid

Μηνύματα
7.319
Reaction score
8.541
Σημειωτέον ότι το ΠΞ είναι η καλύτερη επιλογή για γένια άνω των δύο ημερών.... Και για ορισμένους άνω της μίας....
 





Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Έχω να ξυριστώ από πριν τις 11/03 που έμεινα σπίτι εξαιτίας των περιοριστικών μέτρων - barbarian style!

Έχω μια συνάντηση στην οποία απαιτείται φυσική παρουσία την Τετάρτη, μεθαύριο, μάλλον θα τα πάρω με τη μηχανή που κουρεύομαι και βλέπουμε.

Κι εγώ το ίδιο, έχουν κλείσει τα πάντα δεν πάμε πουθενά παρά μόνο σπίτι, αν και δεν μου αρέσουν τα γένια έχω σχεδόν ένα μήνα να ξυριστώ άσε που κάνει και κρύο, ποιός (ποιά) θα με δει χαχα... :p
Εν τω μεταξύ πολλούς κοκέτηδες βλέπω εδώ!
 



Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.783
Αυτα τα Derby Extra ειναι για πεταμα μπροστα στα αλλα που εχεις.
Εχθες σουταρισα δυο κουτακια μετα την δοκιμη τους. ΔΕΝ κοβουν.
 

Μηνύματα
772
Reaction score
245
Τα Derby ήταν στη συσκευασία της μηχανής. Τα υπόλοιπα τα πήρα για δοκιμή.
Μετά από 5 μήνες η αξιολόγηση είναι όπως τα βάζω από αριστερά προς τα δεξιά.
Τα Astra τα χαρίζω! Τραβάνε πολύ το δέρμα και γίνομαι ερυθρόδερμος.
Τα Derby μέτρια, δεν με κόβουν και δεν κόβουν!
Τα Feather πολύ καλά έως άριστα. Θέλουν όμως προσοχή και υπομονή, αλλιώς ....χρατς!
Τα Perma αποδείχτηκαν η χρυσή τομή. Κόβουν καλά, χωρίς ερεθισμούς. Μου επιτρέπουν σχετικά γρήγορα περάσματα με βαθύ ξύρισμα!
Α, η μηχανή είναι η RazoRock ανοικτής χτένας. Για τα λεφτά της (28 Ευρώ) είναι σούπερ!
 


gid

Μηνύματα
7.319
Reaction score
8.541
Ta ξυραφακια που ξεχωρισαν και θα ειναι παντα στο ντουλαπι μου,με κορυφη τα Perma / Persona / Feather
Στάσου για να καταλάβω. Μετά την αξιολόγηση που έκανες, κατέληξες σε ΕΝΝΕΑ ξυραφάκια που θα είναι πάντα στο ντουλάπι σου;
 

Μηνύματα
772
Reaction score
245
Ta ξυραφακια που ξεχωρισαν και θα ειναι παντα στο ντουλαπι μου,με κορυφη τα Perma / Persona / Feather
9Χ5=45 λεπίδες
Επί 5 ξυρίσματα μέσο όρο = 220 ξυρίσματα
Άρα είσαι εφοδιασμένος για 1 με 1,5 χρόνο!
 

Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.783
Στάσου για να καταλάβω. Μετά την αξιολόγηση που έκανες, κατέληξες σε ΕΝΝΕΑ ξυραφάκια που θα είναι πάντα στο ντουλάπι σου;
Ναι,γιατι τα περισσοτερα απο αυτα ταιριαζουν αψογα με τις 6 μηχανες που εχω.
Αν κρατουσα μια μονο,αντε δυο απο τις μηχανες μου,αυτη θα ηταν η Parker Variant & Fatip Piccolo με ξυραφακια Perma & Persona.
 

Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.783
Σήμερα μου ηρθε ενα απρόσμενο δώρο!

Wilkinson Sword Sticky Razor TTO Αγγλία

Στην θήκη της,και ενα πακέτο λεπίδες σφραγισμένο. Με την πρώτη ματιά,η μηχανή δεν πρέπει να εχει χρησιμοποιηθεί.

Η μηχανή κατασκευαζόταν απο το 1968 εως το 1972,και είναι σχεδιασμένη απο τον διάσημο Αγγλο σχεδιαστή Keneth Grange. Η συγκεκριμένη είχε πάρει το βραβείο καλύτερης σχεδιαστικά TTO μηχανής το 1970.
Ειχε κατασκευαστεί και για την ευρωπαϊκή και την αμερικανική αγορά και ξεχώριζαν από το χρώμα της "ταπας"κάτω από την λαβή.Με μπλε ήταν για την Ευρώπη με γκρι για την Αμερική όπου ήταν και περισσότερο επιθετική ως μηχανή.

Η μηχανή είναι πολύ σπάνια,και πολυ δύσκολο να βρεθεί. Ειδικά οι Αμερικάνοι βάση των πληροφοριών που βρήκα την ψάχνουν.
Αυτή την στιγμή παίζουν δυο κομμάτια στο ebay η μια με θεματάκια 25£ και η αλλη σε μέτρια κατάσταση 58£

Είμαι σε διαδικασία πλυσίματος,καθαρισμού,απολύμανσης.

IMG_20200414_125427[2].jpg
IMG_20200414_125438[1].jpg
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.364
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top