BBQ Weber Spirit and other grills in action

Μηνύματα
1.972
Reaction score
3.331
Εγω φίλε μου στο χωριό μου τρώω διαφόρων ειδών παιδάκια .
Είμαι γκουρμεδιαρης, για τους αδαής η διευκρίνιση :p
 



Μηνύματα
1
Reaction score
0
Γειά σας παιδιά,

τι νήμα είναι αυτό μας τρέχουν τα σάλια! Βρίσκομαι σε δίλημμα. Είμαι ανάμεσα στην weber spirit II E-210 και στην E-310. Η μίκρή ειναι 26.500 btu και η μεγάλη 30.000 με εξτρα 10 cm μηκος. Ψάχνοντας σε κριτικές δεν βρήκα κάποιον να μιλάει για άλλη διαφορά πέρα απο την επιφάνεια τους, και παρότι η μεγάλη εχει περισσότερα btu έχουν την ίδια αναλογία ισχύος προς επιφάνεια, και όντως δεν βρήκα κάποιον να λέει οτι η μία είναι πιο δυνατή. Ισχύει;

Μήπως η μεγαλύτερη ανεβάζει μεγαλύτερη θερμοκρασία; Μήπως επειδή έχει μεγαλύτερες αποστάσεις βολεύει καλύτερα για έμεσα ψησιματα τύπου low'n'nslow;

Ψάχνω να βρω για ποιον λόγο να δώσω περι τα 120 ευρώ παραπάνω εκτός απο την μεγαλύτερη επιφάνεια ψησίματος.

Ευχαριστώ
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.340
Reaction score
30.714
Καλα εχεις καταλαβει . Ανεβαζει λιγο ποιο γρηγορα θερμοκρασια και βολευει λιγο παραπανω στο εμμεσο ψησιμο . Επειδη ειναι κατι που αντεχει φοβερα στον χρονο θα επαιρνα την μεγαλυτερη για το καλυτερο future proof .
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Μην γράφετε/λέτε "Παϊδάκια Αρνίσια..."
Σκέτο παϊδάκια...
ΜΟΝΟ Αρνισια είναι τα παϊδάκια..

Δεν είμαστε Αμερικάνοι να λέμε παϊδάκια και για το χοιρινό...>:(
Χοιρινό όχι, αλλά παϊδάκια βγάζεις και από κατσικάκι και από προβατίνα, δεν είναι μόνο τα αρνίσια.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Χοιρινό όχι, αλλά παϊδάκια βγάζεις και από κατσικάκι και από προβατίνα, δεν είναι μόνο τα αρνίσια.
Τα Παϊδάκια είναι μόνο αρνάκι. Τα άλλα που λες είναι πρόβατο και κατσίκι. Όταν λέμε πάμε για κάνα παϊδάκι μόνο αυτά εννοούμε. Όταν θέλουμε να φάμε παϊδάκι προβατίνας δεν λέμε πάμε για παϊδάκι, λέμε πάμε για πρόβατο ή προβατίνα. Έλεος δηλαδή!! :) :)
Απλά πράγματα...
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Τα Παϊδάκια είναι μόνο αρνάκι. Τα άλλα που λες είναι πρόβατο και κατσίκι. Όταν λέμε πάμε για κάνα παϊδάκι μόνο αυτά εννοούμε. Όταν θέλουμε να φάμε παϊδάκι προβατίνας δεν λέμε πάμε για παϊδάκι, λέμε πάμε για πρόβατο ή προβατίνα. Έλεος δηλαδή!! :) :)
Απλά πράγματα...
Από καλωδιολαγνο χαϊεντά δεν περίμενα άλλη απάντηση..:tongue:

Το παϊδάκι είναι συγκεκριμένο μέρος του ζώου και προκύπτει με συγκεκριμένο τρόπο κοπής.
Όταν αυτή η κοπή εφαρμοστεί σε κατσίκι ή προβατίνα, μας δίνει παϊδάκια.
 


Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Από καλωδιολαγνο χαϊεντά δεν περίμενα άλλη απάντηση..:tongue:

Το παϊδάκι είναι συγκεκριμένο μέρος του ζώου και προκύπτει με συγκεκριμένο τρόπο κοπής.
Όταν αυτή η κοπή εφαρμοστεί σε κατσίκι ή προβατίνα, μας δίνει παϊδάκια.
Έλα Χάρη, όλο αντίδραση είσαι. Σε μάθαμε πια :p
και σε γουρούνι και σε μοσχάρι, the facts of life guys
Εσυ μην αφήσεις να πέσει κάτι κάτω, αμάν πια. Θα ερθει η ώρα σου κάποια στιγμή να δεις τι σημαίνει παϊδάκι :lolsign::lolsign:
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
και σε γουρούνι και σε μοσχάρι, the facts of life guys
Προφανώς.
Το ανάλογο μέρος του γουρουνιού με την ίδια κοπή μας δίνει τη χοιρινή σπαλομπριζολα.
Απλά έχει επικρατήσει να τη λέμε μπριζόλα και όχι χοιρινο παιδάκι.
Από ανατομικής άποψης όμως, είναι το ίδιο πράγμα.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Προφανώς.
Το ανάλογο μέρος του γουρουνιού με την ίδια κοπή μας δίνει τη χοιρινή σπαλομπριζολα.
Απλά έχει επικρατήσει να τη λέμε μπριζόλα και όχι χοιρινο παιδάκι.
Από ανατομικής άποψης όμως, είναι το ίδιο πράγμα.
CSI είσαι φίλε, έχε χάρη που το αφεντικό θέλει φακές αύριο αλλά θα το κανονίσω για Κυριακή.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
CSI είσαι φίλε, έχε χάρη που το αφεντικό θέλει φακές αύριο αλλά θα το κανονίσω για Κυριακή.
Έχω κάνει σε χασάπικο για 8 μήνες πιτσιρικάς.. Όχι πως έμαθα και πολλά πράγματα βέβαια!
Μέχρι να μάθω να κόβω σωστά, είχα αναλάβει να τεμαχιζω κοτόπουλα και να κόβω κιμαδες που ήταν τα εύκολα..
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Έχω κάνει σε χασάπικο για 8 μήνες πιτσιρικάς.. Όχι πως έμαθα και πολλά πράγματα βέβαια!
Εντάξει κούκλε και εγώ έχω μια μυρωδίτσα δεν έχει να κάνει όμως. Όλα καλά..
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Εντάξει κούκλε και εγώ έχω μια μυρωδίτσα δεν έχει να κάνει όμως. Όλα καλά..
Ναι βρε μάνα μου, δεν το είπα για να ισχυριστώ ότι γνωρίζω. Σου απάντησα για το CSI!
 



Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Και εγώ!
Είσαι ωραίος :biggrin:
Αλλά κοιταξε τα και πες μου
86700916_2495621270686194_1269413524619132928_n.jpg


Θες να τα φας όπως είναι οκ, αλλά είναι προβατίνα φίλε. Γκιόσα που λένε και στα χωριά.
Άλλη φάση όμως το γαλατάκι :p
Κάποια στιγμή θα επανέλθω
(να ξέρεις ότι χάλασα πολλά καρέ για να μάθω να κόβω έτσι :lolsign: )
 

Μηνύματα
2.283
Reaction score
5.173
Είσαι ωραίος :biggrin:
Αλλά κοιταξε τα και πες μου
View attachment 164381
Γκιόσα που λένε και στα χωριά.
Στα δικά μας τα χωριά (Αργολίδα) γκιόσα λέμε ολόκληρη την προβατίνα η οποία ψήνεται ολόκληρη σε φούρνο με ξύλα για κάνα 8ωρο περασμένη από σούβλα για να στεγνώνει από τα πολλά λίπη.
 

Μηνύματα
213
Reaction score
119
Είσαι ωραίος :biggrin:
Αλλά κοιταξε τα και πες μου
View attachment 164381

Θες να τα φας όπως είναι οκ, αλλά είναι προβατίνα φίλε. Γκιόσα που λένε και στα χωριά.
Άλλη φάση όμως το γαλατάκι :p
Κάποια στιγμή θα επανέλθω
(να ξέρεις ότι χάλασα πολλά καρέ για να μάθω να κόβω έτσι :lolsign: )
Βάλε και ψημένα μια να γουστάρουμε!
Αλλά άλλο η προβατίνα κι άλλο η μαύρη γίδα (γκιόσα).
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.121
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top