Αλλαγή λυχνιών

G

Giannis60

Guest
Καλημέρα σας.Παρακαλώ τα φώτα σας.Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής.Θέλω να αλλάξω λυχνίες στον τελικό audio note P1SE δηλαδή 4Χel84 και 2Χecc83.Το bias γίνεται αυτόματα ή θα πρέπει να γίνει με το χέρι.Αυτό ισχύει και για τις L84 και για τις ΕCC83?Σας ευχαριστώ.
Θα ήθελα να προσθέσω ότι είναι σε διάταξη single ended.
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Αν το κύκλωμα του ενισχυτή σου,προβλέπει την αυτόματη ρύθμιση bias,δεν έχεις θέμα
 



G

Giannis60

Guest
Ok.Σ'ευχαριστώ πολύ.Θα επικοινωνήσω μέσω email γιατί είμαι επαρχία.
 

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.238
Reaction score
1.599
Οι προενισχυτριες δεν θέλουν ρύθμιση τις αλλάζεις κατευθείαν. Για τις ενισχυτριες είναι το πιο πιθανόν να μην έχει auto bias αλλά ακόμα και στο site στα τεχνικά του ενισχυτή θα το γράφει αυτό.
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Οι προενισχυτριες δεν θέλουν ρύθμιση τις αλλάζεις κατευθείαν. Για τις ενισχυτριες είναι το πιο πιθανόν να μην έχει auto bias αλλά ακόμα και στο site στα τεχνικά του ενισχυτή θα το γράφει αυτό.
Κοίταξα,δεν βρήκα κάτι
 

G

Giannis60

Guest
Ok.Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά.Θα αλλάξω τις προενισχύτριες σαν πρώτη φάση και θα δω τι θα κάνω με τις ενισχύτριες.
 

Μηνύματα
9
Reaction score
4
Μια βασική ερώτηση... Έχουν κάποιο θέμα οι λυχνίες και θες να τις αλλάξεις; Αν όχι κακώς τις αλλάζεις... Αν έχεις πρόβλημα με τον ήχο, θα δεις για προβληματικούς πυκνωτές και αντιστάσεις ... Και να αλλάξεις λυχνίες πάλι θα έχεις πρόβλημα
 

G

Giannis60

Guest
Καλησπέρα.Οχι πρόβλημα δεν έχω με τις λυχνίες.Τις αλλάζω επειδή διάβασα (απ'οτι γράφουν) ότι υπάρχουν τεράστιες διάφορες στον ήχο από λυχνίες σε λυχνίες.
 

Μηνύματα
119
Reaction score
269
Καλησπέρα.Οχι πρόβλημα δεν έχω με τις λυχνίες.Τις αλλάζω επειδή διάβασα (απ'οτι γράφουν) ότι υπάρχουν τεράστιες διάφορες στον ήχο από λυχνίες σε λυχνίες.
Αυτο κατα την γνωμη μου ειναι μυθος. Ειχα και εγω αυτη την προσμονη και αλλαξα τεσσερα σετ, μερικες αρκετα ακριβες Nos απο siemens halske, tungsol, I.E , G.E, δεν υπηρχε καποια ιδιαιτερη διαφορα.
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Καλησπέρα.Οχι πρόβλημα δεν έχω με τις λυχνίες.Τις αλλάζω επειδή διάβασα (απ'οτι γράφουν) ότι υπάρχουν τεράστιες διάφορες στον ήχο από λυχνίες σε λυχνίες.
Μην τις αλλάξεις,δεν θα ακούσεις διαφορά
Αν πράγματι θέλεις ν'ακούσεις διαφορά,άλλαξε πυκνωτές
 

Μηνύματα
62
Reaction score
78
Σε αυτό το review του Audio Note P1 SE

http://v2.stereotimes.com/post/the-audio-note-p1-se

από τις φωτογραφιές του κυκλώματος δεν φαίνονται κάποια ποτεντιομετρα κοντα στις λυχνίες εξόδου (τις 4 EL84), αρα κατα πάσα πιθανότητα ειναι auto bias.


Εδω φαίνεται ενα αλλο παραδειγμα ενισχυτη Audio Note με τις EL84 (push-pull), auto bias και εδώ:

Για ρις αλλαγές στον ήχο από αλλαγή λυχνιών, εξαρταται από διάφορους παράγοντες, π.χ. το είδος λυχνίας (προενισχύτριες ή εξόδου, αλλά και το συγκεκριμένο κύκλωμα του ενισχυτή). Παντως επικρατεί η άποψη ότι οι προενισχύτριες λυχνίες επηρεάζουν πιό πολύ τον ήχο, όπως αναφέρθηκε ήδη από τον stavrosz.

Οπότε αν θελεις να κάνεις δοκιμή ξεκίνησε από αυτές, άλλωστε ειναι δύο ( 2 x 12ΑΧ7 / ECC83) οπότε θα έρθει και πιό φθηνά. Οι συγκεκριμένες λυχνίες είναι πολύ κοινές και υπάρχει ποικιλία.

Εγώ τους τελευταίους μήνες δοκιμάζω διάφορες 12ΑΧ7 / ECC83 στον ενισχυτή ακουστικών μου και έχω σχηματίσει άποψη και προτίμηση για αρκετές από αυτές (πάντα βέβαια σε σχεση με το συσκεκριμένο ενισχυτή).
 

G

Giannis60

Guest
Πράγματι ειναι έτσι όπως το λες.Ειναι auto bias.Μου το είπε και ένας φίλος που έχει τον ίδιο.Τωρα όσο για τις λυχνίες οι γνώμες διίστανται.Οι προενισχύτριες που έχει αυτή την στιγμή ειναι οι EI Γιουγκοσλάβικες.Απ'οτι λένε και απ'οτι έχω διαβάσει είναι πολύ καλές.
 

Μηνύματα
9
Reaction score
4
Καλησπέρα.Οχι πρόβλημα δεν έχω με τις λυχνίες.Τις αλλάζω επειδή διάβασα (απ'οτι γράφουν) ότι υπάρχουν τεράστιες διάφορες στον ήχο από λυχνίες σε λυχνίες.
Όχι δεν ισχύει αυτό που λένε να αλλάζουμε τυχαία τις λυχνίες.. Ο κακός ήχος οφείλεται συνήθως σε αυτά που ανέφερα πιο πάνω προβληματικές πυκνωτές όπως και αντιστάσεις. Μια λυχνία αντικαθίσταται ΜΟΝΟΝ όταν έχει υπερβολικό μπάσο ή υπερβολικά πρίμα αλλά η κατάστασή της ελέγχεται καλύτερα με λυχνιόμετρο.. Σε όσα ραδιόφωνα έχω στην κατοχή μου μόνο σε ένα άλλαξα λυχνίες που τις έβγαλε προβληματικές το λυχνιόμετρο (βραχυκυλωμένες για την ακρίβεια)
 

Μηνύματα
298
Reaction score
831
Οι λυχνιες κανουν διαφορά!!!!! 20 και πλεον χρονια, εχω αλλαξει λαααμπεεες.....
Οσοι δεν ακουτε διαφορά στον ηχο απο ηλεκτροχαρμονιξ, τζέι-τζέι και λοιπες λυχνιες καινουργιας παραγωγης σε σχεση με νιου ολντ στοκ, λυπαμαι, αλλα θα πρεπει να το τσεκαρετε.
 

Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Αυτο κατα την γνωμη μου ειναι μυθος. Ειχα και εγω αυτη την προσμονη και αλλαξα τεσσερα σετ, μερικες αρκετα ακριβες Nos απο siemens halske, tungsol, I.E , G.E, δεν υπηρχε καποια ιδιαιτερη διαφορα.
Δεν συμφωνώ σε λαμπάτο μπάφερ ακούω τεράστιες διαφορές απο λάμπα σε λάμπα!
 

G

Giannis60

Guest
Και κατά την γνώμη σου γιατί υπάρχει αυτή η διαφορά μεταξύ NOS και καινούργιας σειράς.
 

Μηνύματα
328
Reaction score
260
ενα ιδιο ειχα χρονια στο συστημα μου, αν τον πηρες απο τον Γιωργη
τον Πυργαρουση, ειναι ο δικος μου, (με τις δυο προ-ενισχυτριες ειναι παλια σειρα οταν ηταν ακομα
England/Japan), με τις JJ που του ειχα πανω κελαηδουσε, αμα θες να ανεβει ψηλα αυτο το
μηχανακι βρες 83αρες Siemens και βαλτου, απο τελικες αμα μπορεσεις και βρεις
Valvo red tip και ματσαρισμενη τετραδα χτυπα τες
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Δηλαδη καποιος που ακουει διαφορες και σε πυκνωτες και σε λαμπες , ειναι σωστος στο θεμα πυκνωτες και λαθος στο θεμα λαμπες? Απο παλια οι γνωστοι κατασκευαστες,Mullard,Telefunken,Philips ειχαν τις καλυτερες λαμπες.
Μετα που εφυγαν αυτες,κανενας δεν καταφερε για διαφορους λογους να φτιαξει οχι καλυτερες,αλλα ουτε καν κοντα στο να ειναι ηχητικα ιδιες. Ειναι απλο, οπως ακουγονται οι πυκνωτες και οι αντιστασεις , ετσι ακουγονται και οι λαμπες.
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.865.149
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top